Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 04:02:36 ΜΜ
Αφήστε τα. Το μανίκι είναι οτι τα ΙΕΚ πρέπει να μετατρέψουν όλες τις μισθολογικές καταστάσεις που είχαν στείλει γι' αυτή την περίοδο περίπου 25 για τους ιδιώτες και άλλες 18 για τους δημοσίους υπαλλήλους σε μορφή xml, σύμφωνα με τα πρότυπα της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών και επειδή εκείνη την περίοδο δεν υπήρχε κάποια "ενιαία μορφή", στην ουσία κάθε ΙΕΚ πρέπει μόνο του να βρει τη λύση, ενώ χρειάζονται και στοιχεία, τα οποία τότε δεν ήταν απαραίτητα και πρέπει να τα καταχωρήσουμε στις μισθοδοτικές. Έχω ψοφήσει πάνω από τον υπολογιστή και συνεχώς μου βγάζει προβλήματα η σχετική εφαρμογή σε διάφορα πεδία. Είπαμε αν δεν θέλεις να ζυμώσεις δέκα μέρες κοσκινίζεις. Αφού όταν εργαστήκατε ίσχυαν άλλοι νόμοι δεν μπορούν οι πληρωμές να γίνουν με βάση όσα ίσχυαν τότε; πρέπει να τυραννιούνται τόσες χιλιάδες κόσμος;

Δηλαδή κάθε ΙΕΚ πρέπει με το πρόγραμμα "Κατάσταση Πληρωμής" του υπουργείου να καταχωρίσει όλα τα δεδομένα και να βγάλει xml???
βασικά εμείς βγάζουμε από άλλο σύστημα  xml σχετικά εύκολα για κάθε είδους έκτακτη-πρόσθετη αμοιβή και το πρόγραμμα του υπουργείου το χρησιμοποιούμε μόνο σαν τέστ αν ανοίγει το αρχείο μας.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτό το πρόγραμμα δεν σχετίζεται με ΒΔ οπότε για  xml πρέπει να γράφεις όλα τα στοιχεία για κάθε άτομο???
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

soron80

Παράθεση από: pgrontas στις 19 Ιουν 2011, 04:40:04 ΜΜ
Ηλία ευχαριστούμε για την διαρκή ενημέρωση και καλά κουράγια!!!
Μιας και ανέφερες την Ενιαία Αρχή Πληρωμών, ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται οι πρόσθετες αμοιβές να ξεπερνούν το 25% του μισθού και τις πληρωμές των ΙΕΚ;
Το ρωτάω για δύο λόγους:
Παλιά το συγκεκριμένο ποσοστό ήταν 50% και ακόμη παλιότερα 100%, οπότε υπήρχε άλλος προγραμματισμός.
Αν δωθούν τα χρωστούμενα με την μία, σίγουρα θα ξεπεραστεί το όριο. Υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα για τέτοιες αναδρομικές πληρωμές;

Πάντως το 25% έχει καταργηθεί φέτος για τους εμπλεκόμενους στις πανελλήνιες σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου

08/06/2011
Φ.259 /65563/ Β6

μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο και για τα ΙΕΚ
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

Τα ΙΕΚ δεν έχουν κάποια εφαρμογή από το Υπουργείο για τη μισθοδοσία τους. Ένα μεγάλο ποσοστό έβγαζε τις μισθοδοσίες στο Excel, ενώ άλλα ΙΕΚ είχαν άλλες λύσεις. Η μορφή όμως της μισθοδοσίας μπορεί να διέφερε από ΙΕΚ σε ΙΕΚ, αρκεί να περιείχαν τα υποχρεωτικά στοιχεία. Τις μισθοδοσίες τις έχουμε στείλει από αρχές Νοέμβρη, αλλά με βάση την πάγια πολιτική του ΟΕΕΚ. Τώρα πρέπει αν τις ξαναστείλουμε σε μορφή xml και με τα πρόσθετα στοιχεία. Τα στοιχεία που ήταν τότε απαραίτητα ήταν λιγότερα σε σχέση με τώρα. Άρα το κάθε ΙΕΚ πρέπει να προσθέσει τα επιπλέον στοιχεία στις μισθοδοσίες του και να τα μετατρέψει σε xml σύμφωνα με τα πρότυπα που δίνει το υπουργείο οικονομικών. Φυσικά δεν τα καταχωρούμε από την αρχή, απλά προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα του πρότυπου τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Οπότε τρέχουμε να προλάβουμε για να μην μπορεί κάποιος να μας κατηγορήσει οτι ευθυνόμαστε εμείς για την καθυστέρηση. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Το 2009 το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό στοιχείο, σήμερα είναι. Αυτό σημαίνει οτι για όλους τους εκπαιδευτές εκείνης της περιόδου (εφόσον δεν εργάζονται σήμερα στο ΙΕΚ οπότε έχω το ΑΜΚΑ τους) θα πρέπει να μπω στο amka.gr να βρω τον αριθμό ΑΜΚΑ τους. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια άλλα στοιχεία.  Ένα θα σας πω για το ΙΕΚ που εργάζομαι (μικρό σχετικά ) υπολογίζω οτι θα χρειαστεί να εκτυπώσω περίπου 2.200 σελίδες Α4 με τις καταστάσεις πληρωμών κατά ΕΑΠ. Και έτοιμες να είναι αύριο το πρωί χρειάζομαι μία εργάσιμη να τις εκτυπώσω και άλλη μία να ετοιμαστούν οι σχετικοί φάκελοι που θα τις περιέχουν.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ και να τελειώσω αυτή την εβδομάδα.

dkonetas

#48
αν δεν κάνω λάθος οι πρόσθετες αμοιβές έχουν plafon ανά μήνα:
(Ακαθ.αποδοχές - ΤΕΑΔΥ εργοδότη - οικογενειακό επίδομα) * 0,25 + 1000/48...

φαντάζομαι ότι οι αμοιβές θα έχουν ξεχωριστές μισθοδοτικές καταστάσεις ανά μήνα και δεν θα είναι σε μία ενιαία κατάσταση ... Επίσης φαντάζομαι με βάση την λογική ότι η μισθοδοσία αφορά παλαιούς μήνες ότι θα ισχύσει ότι ίσχυε σε κάθε ξεχωριστό μήνα του πραγματικού χρόνου απασχόλησης.
Το πρόβλημα συνήθως (έχει συμβεί και προ 10ετίας) προκύπτει όχι στο πλαφόν αλλά στην τελική φορολογία εισοδήματος καθότι θα θεωρηθούν όλα ως έσοδα του 2011 (αν πληρωθούν μέσα στο 2011 βέβαια!!!) οπότε πιθανότατα θα αλλάζει ο συντελεστής φορολόγησης (και μάλιστα με τα ισχύοντα αυστηρότερα κριτήρια φορολόγησης)
   
Βέβαια δεν αποκλείεται η φαντασία του ελληνικού δημοσίου με σκοπό να μειώσει εικονικά τα έξοδα απλά καθυστερωντας την καταβολή τους - να εφεύρει μία  επιπλέον αφορμή... 

για άλλη μία φορά συγχαρητήρια στον ilasthes για την έγκυρη πληροφόρηση ...

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 05:38:47 ΜΜ
Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

Τα ΙΕΚ δεν έχουν κάποια εφαρμογή από το Υπουργείο για τη μισθοδοσία τους. Ένα μεγάλο ποσοστό έβγαζε τις μισθοδοσίες στο Excel, ενώ άλλα ΙΕΚ είχαν άλλες λύσεις. Η μορφή όμως της μισθοδοσίας μπορεί να διέφερε από ΙΕΚ σε ΙΕΚ, αρκεί να περιείχαν τα υποχρεωτικά στοιχεία. Τις μισθοδοσίες τις έχουμε στείλει από αρχές Νοέμβρη, αλλά με βάση την πάγια πολιτική του ΟΕΕΚ. Τώρα πρέπει αν τις ξαναστείλουμε σε μορφή xml και με τα πρόσθετα στοιχεία. Τα στοιχεία που ήταν τότε απαραίτητα ήταν λιγότερα σε σχέση με τώρα. Άρα το κάθε ΙΕΚ πρέπει να προσθέσει τα επιπλέον στοιχεία στις μισθοδοσίες του και να τα μετατρέψει σε xml σύμφωνα με τα πρότυπα που δίνει το υπουργείο οικονομικών. Φυσικά δεν τα καταχωρούμε από την αρχή, απλά προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα του πρότυπου τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Οπότε τρέχουμε να προλάβουμε για να μην μπορεί κάποιος να μας κατηγορήσει οτι ευθυνόμαστε εμείς για την καθυστέρηση. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Το 2009 το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό στοιχείο, σήμερα είναι. Αυτό σημαίνει οτι για όλους τους εκπαιδευτές εκείνης της περιόδου (εφόσον δεν εργάζονται σήμερα στο ΙΕΚ οπότε έχω το ΑΜΚΑ τους) θα πρέπει να μπω στο amka.gr να βρω τον αριθμό ΑΜΚΑ τους. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια άλλα στοιχεία.  Ένα θα σας πω για το ΙΕΚ που εργάζομαι (μικρό σχετικά ) υπολογίζω οτι θα χρειαστεί να εκτυπώσω περίπου 2.200 σελίδες Α4 με τις καταστάσεις πληρωμών κατά ΕΑΠ. Και έτοιμες να είναι αύριο το πρωί χρειάζομαι μία εργάσιμη να τις εκτυπώσω και άλλη μία να ετοιμαστούν οι σχετικοί φάκελοι που θα τις περιέχουν.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ και να τελειώσω αυτή την εβδομάδα.

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό

<xs:element name="amka" type="ps:AMKA" minOccurs="0">
            <xs:annotation>
               <xs:documentation>Ο ΑΜΚΑ του αμειβομένου. Δεν είναι υποχρεωτικό.</xs:documentation>
            </xs:annotation>
         </xs:element>

αυτό το κομμάτι είναι από το xsd στην ιστοσελίδα της ΕΑΠ!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

#50
Ναι έχεις δίκιο, αφού έφαγα την 15η Ιουνίου να βρίσκω ΑΜΚΑ, πριν λίγο είδα οτι στις 17 Ιουνίου δόθηκε η διευκρίνηση για το ΑΜΚΑ. Ναι για κάθε μήνα θα σταλούν ξεχωριστές καταστάσεις, αυτό είναι που δυσκολεύει τη δουλειά. Ενώ το Νοέμβρη είχαμε βγάλει και τα συγκεντρωτικά ανά εκπαιδευτή, σαν συνολικές καταστάσεις πληρωμής δηλαδή. Εντωμεταξύ την Παρασκευή είχα άδεια και έχω αγχωθεί, από αύριο θα χτυπάω δεκάωρα για καμιά βδομάδα για να τελειώσει η δουλειά.

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 05:38:47 ΜΜ
Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

μην δίνετε ιδέεεεεςςςςςς.... 
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Καλά δεν ρωτάω, χαχα. Αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο αν ήμουν εκπαιδευτής θα ήθελα να ξέρω τι νόημα έχει η υπεύθυνη δήλωση που κάνω και πως θα υπολογιστεί το όριο που αναφέρεται σε αυτή. Μην βρεθεί κανένας μπροστά σε καμιά δυσάρεστη έκπληξη.

iliasthes

Τι ήθελα και έμπλεξα με τα ΙΕΚ. Δεν βλέπω να παίρνω άδεια τελικά φέτος.......

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 04 Ιουλ 2011, 09:14:29 ΜΜ
Τι ήθελα και έμπλεξα με τα ΙΕΚ. Δεν βλέπω να παίρνω άδεια τελικά φέτος.......

δεν κλείνουν καθόλου το καλοκαίρι; και πρέπει να είναι όλοι εκεί ή σε εσένα έπεσε ο "κλήρος" ?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Τα ΙΕΚ δεν κλείνουν, πάντα είναι κάποιος εκεί. Κανονικά από 1 έως και 30 Ιούλη θα είχα άδεια. Ετοίμασα και τις καταστάσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ΕΑΠ και πέρασα σήμερα να πω ένα γεια και κάτι ψιλοπραγματάκια να δω και με περίμενε ένα ενημερωτικό σημείωμα  σχετικά με τα χρήματα που σας χρωστάνε που με φορτώνει μια βδομάδα δουλειά τουλάχιστον. Ξανά ακριβή αντίγραφα, ξανά νέες καταστάσεις και εκτυπώσεις, έχω αγανακτήσει. Αν δεν ήταν δεδουλευμένα χρήματα εργαζομένων, θα σηκωνόμουν να φύγω και θα έριχνα και μερικούς καυγάδες, αλλά δυστυχώς δεν θα ιδρώσει κανενός το αυτί και οι μόνοι που θα την πληρώσουν θα είναι οι παλιοί εκπαιδευτές του ΙΕΚ, οι οποίοι θα περιμένουν τα χρήματά τους. Οπότε θα καθίσω να κάνω τη δουλειά και μετά θα φύγω και δυστυχώς 1-15 Αυγούστου θα είμαι μόνος στο ΙΕΚ, οπότε δνε μπροώ να παρατείνω τότε την άδεια. Όλα αυτά τα γράφω για δύο λόγους: α) να ξεσπάσω, γιατί είμαι έτοιμος να σκάσω β) βλέπετε μερικές σκηνές από το έργο προσεχώς, όσοι συνάδελφοι τύχει να μεταταχθούν μελλοντικά. .

poursali

αυτοί προσπαθούν να κάνουν ότι γίνεται για να καθυστερήσει η πληρωμή και εσύ τους τη "χαλάς" και κάθεσαι και δουλεύεις.. πολλά συγχαρητήρια για τη στάση σου Ηλία.. πάντως εγώ δεν θα ήθελα να πληρωθώ πάνω στις πλάτες συναδέλφων.. προτιμώ να αργήσουν... αλλά φαντάζομαι δεν έχουν όλοι αυτή την ευαισθησία και κατανόηση...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Από οτι κατάλαβα πολλοί την έχουν την ευαισθησία. Και σε άλλα ΙΕΚ που μίλησα τηλεφωνικά υπάρχουν συνάδελφοι που κόψανε από την άδεια τους. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ευαισθησία, ή απλά θέλουν με κάθε τρόπο να τελειώνει αυτή η υπόθεση γιατί κουράστηκαν ψυχολογικά με το θέμα. Από την άλλη στη διοίκηση δεν υπάρχει κάποια λογική. Μπορεί να υπάρχει ΙΕΚ με 15-20 αποσπασμένους και ΙΕΚ όπως το δικό μας με 3 αποσπασμένους και να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στον αριθμό των τμημάτων κλπ.  Τέλος πάντων.

iliasthes

 Ξεκίνησαν πληρωμές για όσους εργάστηκαν στα ΙΕΚ, αυτό το εξάμηνο (Εαρινό 2011). Σήμερα πληρώθηκαν όσοι δεν έχουν άλλη σταθερή και μόνιμη απασχόληση (τρόπος πληρωμής "ΜΕ ΙΚΑ") τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο. Τις επόμενες ημέρες θα πληρωθούν και οι υπόλοιπες κατηγορίες (και οι Δ.Υ.) και για όλους τους μήνες. Δεν είναι σημαντικά ποσά, αλλά μια βοήθεια εν' όψει των καλοκαιρινών διακοπών (για όσους θα πάνε) σίγουρα είναι

dpa2006

ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science