Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Ναι οι πληρωμές αφορούν Γενάρη-Φλεβάρη μέχρι και 14 Φεβρουαρίου που έληξε το Χειμερινό Εξάμηνο του 2010. Σε προηγούμενο μήνυμα στο ίδιο θέμα ο συνάδελφος dpa2006 δίνει υπερσύνεσμο με τα ισχύοντα ωρομίσθια. Όσοι είστε δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι πλήρους απασχόλησης θα αφαιρέσετε 20% που παρακρατείται ως Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών και θα βρείτε το καθαρό ωρομίσθιο της κατηγορίας σας.

Όσοι δεν έχετε πληρωμή, απλά δεν έχουν πληρώσει όλα τα ΙΕΚ, γιατί εμφανίζονται και προβλήματα. Πχ μπορεί κάποιος εκπαιδευτής να έδωσε λανθασμένο αριθμό τραπεζικού λογαριασμού  ή κάποιον άλλο αριθμό και έτσι να καθυστερεί η πληρωμή όλου του ΙΕΚ. Πάντως από σπόνδα έμαθα οτι έχει ξεκινήσει ο έλεγχος στις μισθοδοτικές καταστάσεις που αφορούν την περίοδο μέχρι και τον Ιούνιο του 2010 από την κεντρική υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ και γίνονται οι διορθώσεις όπου απαιτείται για να προχωρήσει  πληρωμή και αυτής της περιόδου.

iliasthes

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.....
Όσοι περιμένετε χρήματα παρελθόντων ετών από τα ΙΕΚ, ας έχετε το νου σας. Τις επόμενες ημέρες θα σας ειδοποιήσουν να περάσετε για να υπογράψετε κάποια έγγραφα, προκειμένου να προχωρήσει το θέμα των πληρωμών σας. Λέμε τώρα  :D

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 03 Ιουν 2011, 07:15:51 ΜΜ
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.....
Όσοι περιμένετε χρήματα παρελθόντων ετών από τα ΙΕΚ, ας έχετε το νου σας. Τις επόμενες ημέρες θα σας ειδοποιήσουν να περάσετε για να υπογράψετε κάποια έγγραφα, προκειμένου να προχωρήσει το θέμα των πληρωμών σας. Λέμε τώρα  :D

εγώ δεν υπογράφω αρνούμαι να τα πάρω... ειλικρινά ποιός σκέφτεται αυτές τις τρομερές δικλείδες ασφαλείας;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Άστα να πάνε, πραγματικά έχω σκάσει, δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί κινδυνεύω να εκτεθώ. Απλά ας έχετε το νου σας οτι πιθανά θα χρειαστεί να περάσετε από το ΙΕΚ και να υπογράψετε τα σχετικά έγγραφα.

Πάντως οι υπογραφές είναι απαραίτητες για να πληρωθείτε, οπότε καλό είναι να υπογράψετε. Σίγουρα θα υπάρξει κόσμος που δεν θα πληρωθεί. Προσωπικά έχω μια φίλη η οποία εργάζεται στο εξωτερικό πλέον και πως θα υπογράψει; ή θα κάνει ένα ταξίδι που κοστίζει πολλές εκατοντάδες ευρώ για να πάρει τα 120-130 ευρώ που της οφείλονται;

soron80

εμένα μου ζήτησαν να τους προσκομίσω μια βεβαίωση ότι είμαι εκπαιδευτικός πρίν ένα μήνα περίπου έτσι στο άσχετο!!
επειδή περιμένουμε πολλά αν έχεις πληροφορίες κάνε ένα κόπο μέσω π.μ.
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Συνάδελφε σου έστειλα μήνυμα. Δεν είναι τίποτα, απλά όσοι έχετε να παίρνετε χρήματα προηγουμένων ετών, καλό είναι να έχετε το νου σας τις επόμενες ημέρες. Μπορεί να χρειαστεί να περάσετε μια βόλτα από το ΙΕΚ που εργαζόσασταν.

poursali

και μένα μου ζήτησαν βεβαίωση ότι είμαι εκπαιδευτικός.. λέτε να μας απογράφουν και από του χρόνου να προσφέρουμε "εθελοντικά" δωρεάν έργο; :D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Αν είστε και σε αυτό το εξάμηνο εκπαιδευτές (2011Α), τη βεβαίωση τη ζήτησε το ΙΔΕΚΕ, γιατί ανάλογα με την ιδιότητα σας πληρώνουν με διαφορετικό τρόπο. Η βεβαίωση χρειάζεται για να γίνει η κατάταξη.

Δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι με πλήρη απασχόληση πληρώνονται με ΑΕΔ (Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης) και δεν έχουν κρατήσεις για ασφαλιστικούς οργανισμούς (ΙΚΑ, Δημόσιο κλπ). Αυτός ήταν πιθανά ο λόγος που σας ζητήσαν τη βεβαίωση. Αυτό που λες πάντως μην το γελάς καθόλου, αν και νομίζω πως το 4ο έτος του τεχνολογικού λυκείου θα μειώσει τον αριθμό των συναδέλφων που είναι στη διάθεση για να τους πάρουν σε ΙΕΚ για συμπλήρωση ωραρίου.

iliasthes

Όπως μπορεί να έχετε ενημερωθεί από αναρτήσεις σε φόρουμ, εκπαιδευτικά sites και ανακοινώσεις των συλλόγων εκπαιδευτικών δημοσίων ΙΕΚ, υπάρχει πίεση να ανακαλέσει το Υπουργείο τη σχετική διαδικασία και να μην χρειαστεί να περάσετε για τις σχετικές υπογραφές. Περιμένουμε την αντίδραση-απάντηση του Υπουργείου (αν υπάρξει) και ελπίζουμε να υιοθετήσει τις προτάσεις όλων των εμπλεκομένων.

soron80

εμένα σήμερα με κάλεσαν να υπογράψω τη σύμβαση αυτού του εξαμήνου :D :D :D
που θα πάει στο ΙΔΕΚΕ για υπογραφή και ελπίζω μέχρι το τέλος του εξαμήνου να πάρω το χαρτί που θα έπρεπε να πάρω την πρώτη εβδομάδα..
για τα άλλα δεν μου είπαν τίποτα!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Ναι οι συμβάσεις του εξαμήνου που πέρασε δυστυχώς είναι έτοιμες μόλις  αυτή την εβδομάδα, αλλά το ευχάριστο είναι οτι με το νέο σύστημα από το επόμενο εξάμηνο θα μπορούν να υπογράφονται, πιθανά ακόμα και με την έναρξη του εξαμήνου.  Η καθυστέρηση της υπογραφής οφείλεται στο γεγονός οτι έπρεπε να αναπτυχθεί η σχετική διαδικτυακή εφαρμογή στην οποία πλέον καταχωρούμε τα στοιχεία των εκπαιδευτών και "παράγει" αυτόματα τις σχετικές συμβάσεις. Η εφαρμογή αυτή είναι διαθέσιμη από την Παρασκευή που μας πέρασε και έτσι αυτή την εβδομάδα άρχισαν και τα πρώτα τηλέφωνα για τις συμβάσεις. Εγώ έχω άλλες 6 συμβάσεις να κάνω αύριο και τελείωσα ουφ! Μάλιστα το πιο πιθανό είναι οτι και τα χρήματα αυτού του εξαμήνου θα τα πάρεις πιο γρήγορα από τα παλιά χρωστούμενα. Και άντε όταν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, λες τι με νοιάζει αν είναι τα παλιά ή τα καινούρια χρωστούμενα, αρκεί να αρχίσω να πληρώνομαι. Είναι όμως κάποιοι παλιοί εκπαιδευτές που έχουν αρχίσει και εξαγριώνονται όταν βλέπουν οτι πληρώθηκαν οι καινούριοι.

Για το άλλο θέμα δεν σου είπαν τίποτα, γιατί ασκούν πίεση να ανακαλέσει το Υπουργείο τη συγκεκριμένη διαδικασία.

soron80

σήμερα με καλέσαν κι εμένα για τις καθιερωμένες υπογραφές και τις υπεύθυνες δηλώσεις  για τα προηγούμενα έτη..
μάλλον δεν αποφύγαμε τη γραφειοκρατία για ακόμα μια φορά..
εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι ζητούν συνέχεια χαρτιά για να δικαιολογούν τις καθυστερήσεις!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

poursali

ε ναι...
δεν τους φτάνουν οι υπογραφές που ρίχνουμε σε κάθε μάθημα που κάνουμε; +τα βιβλία ύλης +τα απουσιολόγια...

γελοίοι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Αφήστε τα. Το μανίκι είναι οτι τα ΙΕΚ πρέπει να μετατρέψουν όλες τις μισθολογικές καταστάσεις που είχαν στείλει γι' αυτή την περίοδο περίπου 25 για τους ιδιώτες και άλλες 18 για τους δημοσίους υπαλλήλους σε μορφή xml, σύμφωνα με τα πρότυπα της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών και επειδή εκείνη την περίοδο δεν υπήρχε κάποια "ενιαία μορφή", στην ουσία κάθε ΙΕΚ πρέπει μόνο του να βρει τη λύση, ενώ χρειάζονται και στοιχεία, τα οποία τότε δεν ήταν απαραίτητα και πρέπει να τα καταχωρήσουμε στις μισθοδοτικές. Έχω ψοφήσει πάνω από τον υπολογιστή και συνεχώς μου βγάζει προβλήματα η σχετική εφαρμογή σε διάφορα πεδία. Είπαμε αν δεν θέλεις να ζυμώσεις δέκα μέρες κοσκινίζεις. Αφού όταν εργαστήκατε ίσχυαν άλλοι νόμοι δεν μπορούν οι πληρωμές να γίνουν με βάση όσα ίσχυαν τότε; πρέπει να τυραννιούνται τόσες χιλιάδες κόσμος;

pgrontas

Ηλία ευχαριστούμε για την διαρκή ενημέρωση και καλά κουράγια!!!
Μιας και ανέφερες την Ενιαία Αρχή Πληρωμών, ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται οι πρόσθετες αμοιβές να ξεπερνούν το 25% του μισθού και τις πληρωμές των ΙΕΚ;
Το ρωτάω για δύο λόγους:
Παλιά το συγκεκριμένο ποσοστό ήταν 50% και ακόμη παλιότερα 100%, οπότε υπήρχε άλλος προγραμματισμός.
Αν δωθούν τα χρωστούμενα με την μία, σίγουρα θα ξεπεραστεί το όριο. Υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα για τέτοιες αναδρομικές πληρωμές;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson