Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

soron80

ευχαριστώ Ηλία...
δλδ Καλό Πάσχα του 2015 αν δεν έχουν παραγραφεί μέχρι τότε...
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Εγώ πάντως ευθύνομαι μόνο για μία μέρα από το σύνολο της καθυστέρησης, γιατί απεργώ αύριο  ;D. Σοβαρά τώρα, επειδή, υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που ενδιαφέρονται, μόλις υπάρξει κάποια νεότερη εξέλιξη θα σας ενημερώσω.

poursali

μα πόσοι ανεύθυνοι μπορεί να είναι.... μηδέν σοβαρότητα..
http://press-gr.blogspot.com/2011/04/blog-post_4711.html
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Άστα να πάνε, έχω βαρεθεί να δίνω απαντήσεις (σύμφωνα με τις οδηγίες που μας έρχονται) και να διαψεύδομαι πάντα, σε ανθρώπους που απλά θέλουν τα δεδουλευμένα τους. Από το Φλεβάρη του 2009 υπάρχουν οφειλές, ενώ σε κάποια (λίγα είναι η αλήθεια) ΙΕΚ υπάρχουν οφειλές από τον Φλεβάρη του 2008 ακόμα. Υπάρχουν εκπαιδευτές που έρχονται από γειτονικούς νομούς δεν έχουν άλλη εργασία και παραμένουν 26 μήνες απλήρωτοι. Ντρέπομαι ακόμα και να αναφέρω τη λέξη πληρωμή μπροστά τους.


poursali

Ηλία, δίνε τους το τηλέφωνο από το υπουργείο να παίρνουν εκεί... εν το μεταξύ σε διάφορα blog διαβάζω ότι ετοιμάζονται για απεργία/επίσχεση... στέκει αυτό; βασικά νομίζω ότι δεν είναι εφικτό να γίνει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

#20
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει. Αυτό που ξέρω είναι οτι έχουν δύο ενώσεις (ακόμα ένας διασπασμένος κλάδος), η μία είναι κάπως πιο συμβιβαστική και η άλλη πιο ακραία. Η αλήθεια πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση. Πάντως η επίσημη πληροφόρηση που είχαμε είναι πως μέχρι 30 Απριλίου θα πληρωνόταν τα δεδουλευμένα Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2011, δηλαδή οι πρώτοι μήνες, στους οποίους τα υπάχθηκαν στο ΙΔΕΚΕ και από εκεί και μετά θα ξεκινούσε μια ομαλή ροή πληρωμών. Για τα παλαιότερα δεδουλευμένα η ενημέρωση έλεγε πως από τα μέσα Μαϊου θα ξεκινούσαν οι πρώτες πληρωμές, αλλά επειδή το παλιό καθεστώς Ο.Ε.Ε.Κ. ήταν διαφορετικό (Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου, ενώ το νέο Ιδιωτικού Δικαίου), υπάρχει μια περισσότερο χρονοβόρα διαδικασία ελέγχων και οι πληρωμές θα ολοκληρώνονταν μετά από αρκετούς μήνες. Δηλαδή θα ήταν θέμα συγκυρίας αν κάποιος θα πληρωνόταν Τέλη Μαΐου ή τον Οκτώβριο.

Τώρα αν ισχύει αυτό που γράφεται στο λινκ που έστειλες και καθυστερήσουν κι άλλο οι πληρωμές θα υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία των ΙΕΚ, όχι μόνο, γιατί αρκετοί εκπαιδευτές, μπορεί να σταματήσουν να κάνουν αιτήσεις, αλλά γιατί θα υπάρξει πρόβλημα με την προμήθεια ακόμα και των πιο στοιχειωδών υλικών, αφού πάντα στις πληρωμές προηγούνται οι εκπαιδευτές και έπονται οι προμηθευτές.

poursali

Ηλία και κάτι ακόμα που με προβλημάτισε... οι συμβάσεις για το εξάμηνο 2010Β γίναν από τον ΟΕΕΚ ή από το ΙΔΕΚΕ; (δεν τις έχω μαζί μου για να τσεκάρω)
γιατί από ότι ξέρω μέχρι Δεκέμβρη του 2010 ανήκαμε στον ΟΕΕΚ ενώ από τον Γενάρη του 2011 στο ΙΔΕΚΕ...

άρα ποιος θα μας πληρώσει για ποιον μήνα;

αν θυμαμαι καλά εγινε 1 σύμβαση με το ΙΔΕΚΕ αρα τυπικα το διάστημα Οκτωβρης - Δεκεμβρης 2010 ποιος το πληρώνει;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Εμείς κάναμε μία σύμβαση με τους εκπαιδευτές μας με την "ταμπέλα" του ΟΕΕΚ. Με τις συμβάσεις υπήρξε μπέρδεμα, γιατί έγιναν πολλές αλλαγές. Μια τις βγάζαμε με την κλασσική μορφή του ΟΕΕΚ, μετά μας λέγαν να βγουν σαν συμβάσεις έργου, μετά ξανά ορισμένου χρόνου. κ.ο.κ.. Όμως ο ΟΕΕΚ καταργήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου. Στη συνέχεια όλες οι υποχρεώσεις του ΟΕΕΚ μεταβιβάστηκαν στο ΙΔΕΚΕ, ενώ οι εκπαιδευτικές αρμοδιότητες στον ΕΟΠΠ (αυτόν κρατήστε τον θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον και θα διαχειριστεί πολύ μεγάλα ποσά). Δεν έγιναν νέες συμβάσεις όμως. Έτσι μέχρι και τον Δεκέμβριο πληρώνει ο ΟΕΕΚ. Από Γενάρη και μετά το ΙΔΕΚΕ.

Ποιο είναι για μένα το πρόβλημα και με αγχώνει αρκετά. Ενώ ο,τι αφορά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο από το 2010Β τα έχω στείλει στην ΑΘήνα και έχουν ελεγχθεί από το ΙΔΕΚΕ και είναι ορθά (άρα μπορώ να βεβαιώνω πως κανείς δεν θα αργήσει να πληρωθεί ούτε μια μέρα από δική μας ευθύνη), δεν συμβαίνει το ίδιο για την περίοδο από Οκτώβρη μέχρι και Δεκέμβρη, αλλά και για τα παλιότερα. Για τα μεν παλιά κανείς δεν μας έχει ενημερώσει αν τα έχουν ελέγξει (όλα τα ΙΕΚ τα έχουν στείλει από τέλη Οκτώβρη, Αρχές Νοέμβρη) και αν πρέπει να στείλουμε κάποιες διορθώσεις, για τη δε περίοδο Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου, δεν μας έχουν ζητηθεί καν τα έγγραφα. Με δεδομένη την έλλειψη έγκυρη ενημέρωσης που υπήρχε εκείνη την περίοδο (σημειώνω πως και οι μόνιμοι υπάλληλοι του ΟΕΕΚ ήταν για αρκετούς μήνες απλήρωτοι). Να προσθέσω πως τα περισσότερα ΙΕΚ, ενώ άλλες χρονιές δεν είχαν καρέκλες για να μπορούν να κάθονται όλοι οι αποσπασμένοι εκεί, φέτος προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με 2-3 άτομα. Υπάρχει ΙΕΚ που έχει μόνο τον Διευθυντή και τον Υποδιευθυντή ως προσωπικό.

iliasthes

Πάντως από οτι φαίνεται το δημοσίευμα του Press-gr θα διαψευστεί προς το θετικό :)

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 29 Απρ 2011, 09:30:01 ΠΜ
Πάντως από οτι φαίνεται το δημοσίευμα του Press-gr θα διαψευστεί προς το θετικό :)

μακάρι

Παράθεση από: iliasthes στις 28 Απρ 2011, 05:04:21 ΜΜ
Εμείς κάναμε μία σύμβαση με τους εκπαιδευτές μας με την "ταμπέλα" του ΟΕΕΚ. Με τις συμβάσεις υπήρξε μπέρδεμα, γιατί έγιναν πολλές αλλαγές. Μια τις βγάζαμε με την κλασσική μορφή του ΟΕΕΚ, μετά μας λέγαν να βγουν σαν συμβάσεις έργου, μετά ξανά ορισμένου χρόνου. κ.ο.κ.. Όμως ο ΟΕΕΚ καταργήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου. Στη συνέχεια όλες οι υποχρεώσεις του ΟΕΕΚ μεταβιβάστηκαν στο ΙΔΕΚΕ, ενώ οι εκπαιδευτικές αρμοδιότητες στον ΕΟΠΠ (αυτόν κρατήστε τον θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον και θα διαχειριστεί πολύ μεγάλα ποσά). Δεν έγιναν νέες συμβάσεις όμως. Έτσι μέχρι και τον Δεκέμβριο πληρώνει ο ΟΕΕΚ. Από Γενάρη και μετά το ΙΔΕΚΕ.

άρα για το εξάμηνο 2010Β υπάρχουν δυο εργοδότες και μία σύμβαση... δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Από οτι φαίνεται δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Για του λόγου το αληθές, είναι πάρα πολύ πιθανό από Δευτέρα να γίνουν οι πρώτες πληρωμές που αφορούν την περίοδο Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2011. Δηλαδή τους πρώτους μήνες της περιόδου ΙΔΕΚΕ. Οι άνθρωποι φαίνεται πως κάνουν καλή δουλειά αν και σε δύσκολες συνθήκες και με σαφώς λιγότερο προσωπικό σε σχέση με το παλιό καθεστώς.

dkonetas

H ενημέρωση που έχω ταυτίζεται με αυτή του iliasthes ...
η μόνη ουσιαστική συμπλήρωση είναι ότι οι μόνες ημερομηνίες εργασίας οι οποίες είχαν πρόβλημα με το διττό καθεστώς  συμβάσεων του προηγούμενου εξαμήνου ήταν όσες αφορούσαν σε όσα μαθήματα  πραγματοποιήθηκαν μετά τις 20/12/2010 ως το τέλος του (ημερολογιακού) έτους...
Επιπρόσθετα απλά να ενημερώσω ότι τα χρωστούμενα φθάνουν έως και 6 εξάμηνα! (μαζί με το τρέχον - τουλάχιστον στα Γιάννενα) και ότι από τις κεντρικές υπηρεσίες ζητήθηκε από τα Αθηναϊκά ΙΕΚ να διατεθεί προσωπικό  έτσι ώστε να βοηθήσει στην επανακαταχώρηση των οφειλόμενων 2 ετών με (υποτιθέμενο) στόχο την πληρωμή τον Μάϊο...
Θα επανέλθω αν υπάρξει κάτι νεότερο και δεν το αναφέρει κάποιος άλλος ...

soron80

Σήμερα είδα κάτι χρήματα στο λογαριασμό που είναι μάλλον από Ιαν-Φεβ.....
Ηλία μήπως υπάρχει κανένα προγραμματάκι (xls) υπολογισμού αμοιβής με βάση τις ώρες για να καταλαβαίνω τι αφορά αυτή η μισθοδοσία?
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

poursali

επιβεβαιώνω και γω μπήκαν χρήματα στην Εθνική.. δύο νουμεράκια ένα για κάθε μήνα υποθέτω...
από έναν υπολογισμό που έκανα έβγαλα 12,5 ευρώ καθαρά για 4ετούς φοίτησης με μεταπτυχιακό που είμαι εγώ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

soron80

πρέπει να πληρώσαν Ιανουάριο και Φεβρουάριο αλλά για το παλιό εξάμηνο...
12,552 για την ακρίβεια!! :o :o
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19