Περι Ι.Ε.Κ.

Ξεκίνησε από iliasthes, 18 Ιαν 2011, 05:14:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Φέτος δεν έχω την τύχη να είμαι σε σχολείο, οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω τα σχετικά θέματα. Από τη στιγμή που είμαι σε Ι.Ε.Κ. ας ρίξω μια ενημέρωση, καθώς υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που μπορεί να ενδιαφέρονται.

α)Την Πέμπτη στις 20 Ιανουαρίου θα δημοσιευθούν οι προκηρύξεις για αιτήσεις εκπαιδευτών και από 24-28 Ιανουαρίου θα γίνονται
οι αιτήσεις.
β) Ένα καλό νέο είναι πως τα ΙΕΚ πλέον ανήκουν  στο Ι.Δ.Ε.Κ.Ε. Αυτό σημαίνει πως για όσους είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι θα γίνονται κρατήσεις μόνο για φόρο και όχι  ΚΑΙ για ασφαλιστικές εισφορές όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Επίσης στα ωροσμίθια των ΙΕΚ είχαν γίνει μειώσεις από πέρσι. Αν στο ΙΔΕΚΕ δεν έχουν γίνει μειώσεις, τότε σημαίνει πως το ωρομίσθιο θα είναι μεγαλύτερο από οτι πριν

γ) Επειδή υπάρχουν παλιές οφειλές σε πολύ κόσμο, όχι μόνο εκπαιδευτές, αλλά και προμηθευτές κλπ στο όχι και πολύ μακρινό μέλλον θα γίνει εκκαθάριση των οφειλών από το Υπουργείο. Ο ΟΕΕΚ δεν υπάρχει και είναι θέμα χρόνου να γίνει εκκαθάριση όλων όσων χρωστάει.

lp

Έχω πολλά χρόνια να κάνω μάθημα σε ΙΕΚ. Έκανα κάποτε Clipper, δίκτυα και HTML. Ξέρεις να μας πεις πόσο βγαίνει η ώρα καθαρά;
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

iliasthes

Δεν ξέρω αν έχουν γίνει αλαλγές στο ΙΔΕΚΕ. Τελευταία φορά που πληρώθηκα από το ΙΔΕΚΕ για τα ΗΡΩΝ ήταν 12,80 η ώρα καθαρά για πτυχίο τετραετούς φοίτησης. Μεταπτυχιακά κλπ ανεβαίνει. Λογικά κάποια στιγμή θα μας στείλουν το σχετικό πίνακα. Πάντως οι θέσεις θα είναι λίγες, γιατί δεν θα λειτουργήσει κανένα νέο τμήμα τον Φεβρουάριο,σε κανένα Δημόσιο ΙΕΚ, μόνο όσα ήδη λειτουργούν. Από το καλοκαίρι το πιο πιθανό είναι τα ΙΕΚ να περάσουν στις Περιφέρειες.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ίσως κλείσουν κι όλας, αν υλοποιηθεί η πρόταση για το Τεχνολογικό Λύκειο με τέταρτο προαιρετικό έτος.

poursali

κάνω μαθήματα σε ΙΕΚ τα τελευταία 6 εξάμηνα.
πτυχίο 4ετούς φοίτησης ήταν 15 ευρώ περίπου, με μεταπτυχιακό 19 και κάτι.
αυτό το εξάμηνο έγινε περικοπή περίπου 20% και έτσι το μεταπτυχιακό έπεσε στα 15 και κάτι και το πτυχίο αντίστοιχα.
αυτά είναι τα μικτά ποσά.

μέχρι τώρα οι κρατήσεις ήταν στο 20% περίπου, τώρα με την αλλαγή που λέει ο Ηλίας, δεν ξέρω πόσο θα είναι.
μου χρωστάνε μισθούς σχεδόν 2 ετών.

το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη σημειώσεων, και η απαρχαιωμένη ύλη. σε μάθημα χρήσης υπολογιστών να φανταστείτε με προέτρεπε να διδάξω κάποιο "σύγχρονο" πακέτο όπως το Lotus 1-2-3...

βέβαια και άλλα είναι τα προβλήματα και τα στραβά, αλλά φοβάμαι ότι θα ξεφύγουμε από το θέμα.

τώρα αυτό που λες Ηλία, ότι θα πληρωθούμε.. μακάρι.. να το δω και να μην το πιστέψω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Τα ωρομίσθια που λες αφορούσαν τα ΙΕΚ μέχρι και το εξάμηνο που τελειώνει σε λίγες μέρες. Από τον Ιούλιο το ωρομίσθιο για Δημόσιο υπάλληλο (άρα και εκπαιδευτικό) με πτυχίο ΑΕΙ ήταν 13,30 μεικτά, μειωμένο κατά 20%. Για όσους είναι ιδιώτες η μείωση ήταν 10%.  Οι κρατήσεις που γίνονταν ήταν πάνω από 20%. 20% μόνο ήταν ο φόρος και κρατούσαν. Υπήρχαν επιπλέον κρατήσεις και ΤΕΑΔΥ (2 Ή 3% αναλόγως αν είναι νέος ή παλιός ασφαλισμένος), ΜΤΠΥ και όλα τα καλά. Καθαρά για όσους δουλέψαν το τρέχον εξάμηνο είναι κάτω από 10 ευρώ.

Από 1η Γενάρη τα ΙΕΚ ως προς το οικονομικό κομμάτι περάσαν στο ΙΔΕΚΕ ενώ ως προς το κομμάτι των σπουδών ανήκουν σε έναν νέο φορέα τον ΕΟΠΠ. Οι συμβάσεις που θα υπογράψουν οι εκπαιδευτές για το νέο εξάμηνο θα προσαρμοστούν στα πρότυπα του ΙΔΕΚΕ, το οποίο είναι ΝΠΙΔ. Οι δημόσιοι υπαλληλοι πλέον θα έχουν κράτηση μόνο για φόρο εισοδήματος (20%) και όχι ασφαλιστικές εισφορές. Επίσης όσοι έχουν τα ΙΕΚ ως δεύτερη δουλειά θα έχουν λιγότερες κρατήσεις σε σχέση με το προηγούμενο καθεστώς. Ακόμα δεν έχω ενημερωθεί για τα ωρομίσθια που ισχύουν με το νέο καθεστώς. Έτσι κι αλλιώς σκόπευα να τηλεφωνήσω στα κεντρικά αύριο, γιατί από Πέμπτη αναμένεται να έρχεται κόσμος για να πάρει αιτήσεις και πολύ πιθανά θα θέλει να μάθει. Αυτά τα πολλά.


dpa2006

καλημέρα,οι αμοιβές στα Δ.Ι.Ε.Κ. πραγματικά έχουν μειωθεί,η παλαιά ωρομισθία φαίνεται στο λινκ που ακολουθεί:
Αμοιβές Ωρομίσθιων Εκπαιδευτών
ενώ στο παρακάτω λινκ οι νέες ωρομισθίες και οι παλαιές:
ωρομισθίες

για παράδειγμα αναφέρω την ωρομισθία για 4ετους φοιτησης ιδιωτικούς υπαλλήλους:

Κατηγορία           Ωριαία Αντιμισθία    Μείωση 7% από 1-1-2010 Επιπλέον Μείωση 3% από 1-6-2010
5. Πτυχιούχοι    16,43 €                               15,28 €                                                     14,82 €
τετραετούς
φοίτησης
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

iliasthes

Ακριβώς , έτσι είναι, ο πίνακας στο λινκ που έδωσε ο συνάδελφος είναι αυτός που ίσχυε μέχρι αυτό το εξάμηνοπ
Οι Δ.Υ. μέχρι 31/12/2010 θα έπρεπε να αφαιρέσουν 7.55% για ασφαλιστικές εισφορές αν είναι νέοι υπάλληλοι δηλαδή 1 ευρώ από τα 13,30 για τους τετραετείς και 20% από αυτό που μένει μετά την αφαίρεση των εισφορών, δηλαδή άλλα 2,46 ευρώ και παίρναν καθαρά 9,84. Από 1/1/2011 δεν κρατούνται οι ασφαλιστικές εισφορές και πληρώνουν μόνο Φόρο 20% στα 13,3 δηλαδή ΑΝ το ωρομίσθιο ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ: 10,64 καθαρά. Αυτά ενημερωτικά για να αποφασίσετε αν σας συμφέρει να κάταθέσετε αιτήσεις.
Όμως ακόμα δεν ξέρουμε αν θα ισχύουν τα ίδια ωρομίσθια.

dpa2006

Το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε) για το Εαρινό εξάμηνο έτος κατάρτισης 2010-2011, θα προσλάβει εκπαιδευτές με ωριαία αντιμισθία .
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να  υποβάλουν
από 24-1-2011 έως 28-1-2011 σχετικές αιτήσεις σε όσα από τα Δημόσια Ι.Ε.Κ. επιθυμούν και σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Πρόσκληση Πρόσληψης Εκπαιδευτών Εαρινού εξαμήνου 2010-2011 του κάθε Δ.Ι.Ε.Κ., στην οποία αναφέρονται λεπτομερώς οι λειτουργούσες ειδικότητες ανά εξάμηνο κατάρτισης, τα μαθήματα ανά ειδικότητα και εξάμηνο, τα προσόντα των εκπαιδευτών ανά μάθημα και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να λαμβάνουν γνώση αναλυτικά της Πρόσκλησης Πρόσληψης Εκπαιδευτών Εαρινού εξαμήνου 2010-2011 όλων των Δημοσίων Ι.Ε.Κ. στην ιστοσελίδα του www.oeek.gr και στα κατά τόπους Δ.Ι.Ε.Κ.
από το esos ,για όσους ενδιαφέρονται.στο λινκ υπάρχουν τα τηλέφωνα και οι διευθύνσεις των κατά τόπους ΔΙΕΚ.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

poursali

μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... εφόσον τα ΙΕΚ περνάνε στο ΙΔΕΚΕ ως προς το οικονομικό μέρος τους... μήπως πρέπει να είμαστε στο αντίστοιχο μητρώο για να μπορούμε να κάνουμε αίτηση;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

amichail

Το μητρώο του ΙΔΕΚΕ είναι μία πονεμένη ιστορία...
Το ενιαίο μητρώο δεν δούλεψε ποτέ
Κάθε πρόγραμμα έχει το δικό του μητρώο που ανανεώνει σε κάθε προκήρυξη κάθε χρόνο και ζητάει τα ίδια χαρτιά.
Για τα ΙΕΚ δεν είχε ποτέ μητρώο πλην του ενιαίου που δεν δούλεψε.
Οπότε, μυρίζοντας τα νύχια μου  :D με αρκετή σιγουριά απαντώ όχι.

Παράθεση από: poursali στις 21 Ιαν 2011, 04:42:13 ΜΜ
μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος... εφόσον τα ΙΕΚ περνάνε στο ΙΔΕΚΕ ως προς το οικονομικό μέρος τους... μήπως πρέπει να είμαστε στο αντίστοιχο μητρώο για να μπορούμε να κάνουμε αίτηση;
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

iliasthes

 Όχι δεν χρειάζεται. Τα ΙΕΚ θα παραμείνουν στο ΙΔΕΚΕ μέχρι το καλοκαίρι. Μετά η ευθύνη λειτουργίας τους θα περάσει στις περιφέρειες, γι' αυτό και δεν προσαρμόστηκε σε όλα τα πράγματα στις απαιτήσεις του ΙΔΕΚΕ. Στην ουσία το ΙΔΕΚΕ κάνει μια αγγαρεία στο Υπουργείο για να μην μείνουν ξεκρέμαστα τα ΙΕΚ. Η αμοιβή στο ΙΔΕΚΕ παραμένει στα 16 ευρώ την ώρα μεικτά.

Επόμένως ελπίζω οι εκπειδευτές στα ΙΕΚ να πληρώνονται στο επόμενο εξάμηνο με βάση το ΙΔΕΚΕ και όχι με βάση το ωροσμίσθιο που ίσχυε (13,30 για δημόσιους υπαλλήλους, 14,82 για ιδιώτες). Τέλος να έχετε υπ' όψιν πως με εξαίρεση τα ΙΕΚ αν κάποιος κάνει αίτηση για ένβα πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ, δεν έχει δικαίωμα να συμμετάσχει σε άλλο. Γίνονται έλεγχοι και αν εντοπισθούν άτομα που έχουν κάνει σε δύο διαφορετικά προγράμματα, απορρίπτονται και από τα δύο.

dpa2006

καλησπέρα,θα μου επιτρέψετε να συστήσω ένα σχετικό θέμα:
ΙΕΚ - Σύμβαση έργου !
ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε όποιους συναδέλφους απασχολούνται ή πρόκειται να απασχοληθούν.


Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

iliasthes

Λοιπόν, στο φόρουμ έχουν δίκιο, οτι πλέον κανείς δεν μπορεί να δουλεύει σε δύο έργα του ΙΔΕΚΕ, βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος αυτό δεν ισχύει για τους δημοσίους υπαλλήλους (ίσως γιατί μπορεί πχ κάποιοι εκπαιδευτικοί να αποσπαστούν σε ΣΔΕ). Έτσι αν κάποιος προσδοκά να κάνει κανένα τμήμα στο ΗΡΩΝ καλό είναι να ρωτήσει πριν υπογράψει σύμβαση σε ΙΕΚ.

Στο προηγούμενο εξάμηνο τελικά δεν ίσχυσε σύμβαση έργου, αλλά ορισμένου χρόνου αν και ένα διάστημα είχε σταλεί σύμβαση έργου. Απλά η σύμβαση άλλαξε τόσες πολλές φορές, που σε πολλά ΙΕΚ μπερδευτήκαν και δεν γνωρίζαν ποια είναι η τελική  ;D. Πάντως για το προηγούμενο εξάμηνο, το δώρο και το επίδομα αδείας  (όπως και η αποζημίωση αδείας) ισχύουν αν και υπολογίζονται με νέο τρόπο, που οδηγεί σε εξεφτελιστικά ποσά. Ενημερωτικά να αναφέρω πως το δώρο χριστουγέννων αντιστοιχεί σε 2,5 ευρώ μικτά  για κάθε μέρα εργασίας του εκπαιδευτή και υπό φυσιολογικές συνθήκες μέχρι τέλη Δεκεμβρίου ένας εκπαιδευτής δεν μπορεί να έχει κάνει πάνω από 10 μέρες (εκτός αν έχει πολλά μαθήματα) και για το επίδομα αδείας 0,83 ευρώ για κάθε μέρα εργασίας μικτά.

Α ναι ένας Δ.Υ. δεν μπορεί πλέον να έχειο πάνω από 10 ώρες εβδομαδιαίως σε ΙΕΚ και ένας ιδιώτης πάνω από 21  ώρες.

soron80

Ηλία έχεις μάθει κάτι για τα δεδουλευμένα που χρωστούν σε τόσο κόσμο?
Εγώ έχω να πληρωθώ από 1/9/2009!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Είσαι καλή περίπτωση. Στους περισσότερους εκπαιδευτές χρωστούν δεδουλευμένα από την περίοδο μετά τον Φλεβάρη του 2009. όπως είχα ενημερώσει κάποια μέλη του φόρουμ, τον Οκτώβρη που μας πέρασε ζητήθηκε από όλα τα ΙΕΚ να στείλουν τις μισθοδοτικές καταστάσεις για να πληρωθούν οι εκπαιδευτές. Αυτές στάλθηκαν, αλλά  ο ΟΕΕΚ έπαψε να υπάρχει από τις 21 Δεκεμβρίου 2010 πριν προλάβει να γίνει η εξόφληση (δεν ξέρω αν οφείλεται σε οικονομικούς λόγους, δηλαδή δεν επαρκούσαν τα χρήματα ή απλά δεν πρόλαβαν στην Αθήνα να ελέγξουν τις μισθοδοτικές καταστάσεις και γενικά σε οποιονδήποτε γραφειοκρατικό λόγο).

Οι οφειλές περάσαν πλέον στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου. Βέβαια από τον Σεπτέμβρη μέχρι και τέλη Δεκέμβρη δημιουργούνται νέες οφειλές που αφορούν το χειμερινό εξάμηνο. Στο επόμενο διάστημα θα μας ζητήσουν να στείλουμε και αυτές τις οφειλές (όλες οι οφειλές μέχρι και τέλος του 2010 θα εξοφληθούν από το Υπουργείο) και οι ενδείξεις δείχνουν οτι σκοπεύουν να τα πληρώσουν όλα μαζί.Να γίνει δηλαδή μια γενική εκκαθάριση. Γενικά θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο, οποιοσδήποτε εργαζόμενος να μην πληρώνεται στην ώρα του, απλά να ξέρετε πως φέτος όπως την βιώνω την κατάσταση, λόγω και αλλαγής καθεστώτος στα ΙΕΚ, σε όσους ασχολούνται με τα οικονομικά έχει πέσει απίστευτος όγκος δουλειάς και ακόμα και να είχε το υπουργείο τα λεφτά σήμερα θα χρειαζόταν τουλάχιστον ένας μήνας για να πληρώσει.

Προσωπικά πχ το σαββατοκύριακο δούλευα μέχρι τις 2 το βράδυ στο σπίτι για να βγάλω σε πέρας κάποιες τρέχουσες υποχρεώσεις. Έτσι όπως το βιώνω πιστεύω πως οι καθυστερήσεις οφείλονται περισσότερο σε κακή οργάνωση, παρά σε έλλειψη χρημάτων. Θα πω κάτι απλό για να φανεί το πρόβλημα, χωρίς να θέλω να συγκεκριμενοποιήσω ποιοι νομίζω πως αποτελούσαν εμπόδιο στο να ξεπεραστούν αυτά τα προβλήματα. Όταν ένα ΙΕΚ αγοράζει 5 πακέτα με φακέλους αλληλογραφίας που μπορεί να κοστίζουν 10 ευρώ και  μέχρι τη στιγμή που το τιμολόγιο θα φύγει οριστικά από το χώρο του ΙΕΚ και δεν θα ξανααπασχολήσει κανέναν υπάλληλο του ΙΕΚ και γενικά του δημοσίου, μπορεί να χρειαστεί συνολικά ένα 8ωρο εργασίας γι' αυτό το τιμολόγιο, καταλαβαίνεις πόσο χρονοβόρα μπορεί να είναι η πληρωμή των εκπαιδευτών. Σημειωτέον αυτά όχι με υπαλλήλους που τεμπελιάζουν, αλλά με υπαλλήλους που κοκκινίζουν και τσούζουν τα μάτια τους μπροστά στον υπολογιστή.

soron80

ευχαριστώ Ηλία...
δλδ Καλό Πάσχα του 2015 αν δεν έχουν παραγραφεί μέχρι τότε...
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Εγώ πάντως ευθύνομαι μόνο για μία μέρα από το σύνολο της καθυστέρησης, γιατί απεργώ αύριο  ;D. Σοβαρά τώρα, επειδή, υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που ενδιαφέρονται, μόλις υπάρξει κάποια νεότερη εξέλιξη θα σας ενημερώσω.

poursali

μα πόσοι ανεύθυνοι μπορεί να είναι.... μηδέν σοβαρότητα..
http://press-gr.blogspot.com/2011/04/blog-post_4711.html
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Άστα να πάνε, έχω βαρεθεί να δίνω απαντήσεις (σύμφωνα με τις οδηγίες που μας έρχονται) και να διαψεύδομαι πάντα, σε ανθρώπους που απλά θέλουν τα δεδουλευμένα τους. Από το Φλεβάρη του 2009 υπάρχουν οφειλές, ενώ σε κάποια (λίγα είναι η αλήθεια) ΙΕΚ υπάρχουν οφειλές από τον Φλεβάρη του 2008 ακόμα. Υπάρχουν εκπαιδευτές που έρχονται από γειτονικούς νομούς δεν έχουν άλλη εργασία και παραμένουν 26 μήνες απλήρωτοι. Ντρέπομαι ακόμα και να αναφέρω τη λέξη πληρωμή μπροστά τους.


poursali

Ηλία, δίνε τους το τηλέφωνο από το υπουργείο να παίρνουν εκεί... εν το μεταξύ σε διάφορα blog διαβάζω ότι ετοιμάζονται για απεργία/επίσχεση... στέκει αυτό; βασικά νομίζω ότι δεν είναι εφικτό να γίνει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

#20
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει. Αυτό που ξέρω είναι οτι έχουν δύο ενώσεις (ακόμα ένας διασπασμένος κλάδος), η μία είναι κάπως πιο συμβιβαστική και η άλλη πιο ακραία. Η αλήθεια πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση. Πάντως η επίσημη πληροφόρηση που είχαμε είναι πως μέχρι 30 Απριλίου θα πληρωνόταν τα δεδουλευμένα Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2011, δηλαδή οι πρώτοι μήνες, στους οποίους τα υπάχθηκαν στο ΙΔΕΚΕ και από εκεί και μετά θα ξεκινούσε μια ομαλή ροή πληρωμών. Για τα παλαιότερα δεδουλευμένα η ενημέρωση έλεγε πως από τα μέσα Μαϊου θα ξεκινούσαν οι πρώτες πληρωμές, αλλά επειδή το παλιό καθεστώς Ο.Ε.Ε.Κ. ήταν διαφορετικό (Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου, ενώ το νέο Ιδιωτικού Δικαίου), υπάρχει μια περισσότερο χρονοβόρα διαδικασία ελέγχων και οι πληρωμές θα ολοκληρώνονταν μετά από αρκετούς μήνες. Δηλαδή θα ήταν θέμα συγκυρίας αν κάποιος θα πληρωνόταν Τέλη Μαΐου ή τον Οκτώβριο.

Τώρα αν ισχύει αυτό που γράφεται στο λινκ που έστειλες και καθυστερήσουν κι άλλο οι πληρωμές θα υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία των ΙΕΚ, όχι μόνο, γιατί αρκετοί εκπαιδευτές, μπορεί να σταματήσουν να κάνουν αιτήσεις, αλλά γιατί θα υπάρξει πρόβλημα με την προμήθεια ακόμα και των πιο στοιχειωδών υλικών, αφού πάντα στις πληρωμές προηγούνται οι εκπαιδευτές και έπονται οι προμηθευτές.

poursali

Ηλία και κάτι ακόμα που με προβλημάτισε... οι συμβάσεις για το εξάμηνο 2010Β γίναν από τον ΟΕΕΚ ή από το ΙΔΕΚΕ; (δεν τις έχω μαζί μου για να τσεκάρω)
γιατί από ότι ξέρω μέχρι Δεκέμβρη του 2010 ανήκαμε στον ΟΕΕΚ ενώ από τον Γενάρη του 2011 στο ΙΔΕΚΕ...

άρα ποιος θα μας πληρώσει για ποιον μήνα;

αν θυμαμαι καλά εγινε 1 σύμβαση με το ΙΔΕΚΕ αρα τυπικα το διάστημα Οκτωβρης - Δεκεμβρης 2010 ποιος το πληρώνει;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Εμείς κάναμε μία σύμβαση με τους εκπαιδευτές μας με την "ταμπέλα" του ΟΕΕΚ. Με τις συμβάσεις υπήρξε μπέρδεμα, γιατί έγιναν πολλές αλλαγές. Μια τις βγάζαμε με την κλασσική μορφή του ΟΕΕΚ, μετά μας λέγαν να βγουν σαν συμβάσεις έργου, μετά ξανά ορισμένου χρόνου. κ.ο.κ.. Όμως ο ΟΕΕΚ καταργήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου. Στη συνέχεια όλες οι υποχρεώσεις του ΟΕΕΚ μεταβιβάστηκαν στο ΙΔΕΚΕ, ενώ οι εκπαιδευτικές αρμοδιότητες στον ΕΟΠΠ (αυτόν κρατήστε τον θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον και θα διαχειριστεί πολύ μεγάλα ποσά). Δεν έγιναν νέες συμβάσεις όμως. Έτσι μέχρι και τον Δεκέμβριο πληρώνει ο ΟΕΕΚ. Από Γενάρη και μετά το ΙΔΕΚΕ.

Ποιο είναι για μένα το πρόβλημα και με αγχώνει αρκετά. Ενώ ο,τι αφορά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο από το 2010Β τα έχω στείλει στην ΑΘήνα και έχουν ελεγχθεί από το ΙΔΕΚΕ και είναι ορθά (άρα μπορώ να βεβαιώνω πως κανείς δεν θα αργήσει να πληρωθεί ούτε μια μέρα από δική μας ευθύνη), δεν συμβαίνει το ίδιο για την περίοδο από Οκτώβρη μέχρι και Δεκέμβρη, αλλά και για τα παλιότερα. Για τα μεν παλιά κανείς δεν μας έχει ενημερώσει αν τα έχουν ελέγξει (όλα τα ΙΕΚ τα έχουν στείλει από τέλη Οκτώβρη, Αρχές Νοέμβρη) και αν πρέπει να στείλουμε κάποιες διορθώσεις, για τη δε περίοδο Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου, δεν μας έχουν ζητηθεί καν τα έγγραφα. Με δεδομένη την έλλειψη έγκυρη ενημέρωσης που υπήρχε εκείνη την περίοδο (σημειώνω πως και οι μόνιμοι υπάλληλοι του ΟΕΕΚ ήταν για αρκετούς μήνες απλήρωτοι). Να προσθέσω πως τα περισσότερα ΙΕΚ, ενώ άλλες χρονιές δεν είχαν καρέκλες για να μπορούν να κάθονται όλοι οι αποσπασμένοι εκεί, φέτος προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με 2-3 άτομα. Υπάρχει ΙΕΚ που έχει μόνο τον Διευθυντή και τον Υποδιευθυντή ως προσωπικό.

iliasthes

Πάντως από οτι φαίνεται το δημοσίευμα του Press-gr θα διαψευστεί προς το θετικό :)

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 29 Απρ 2011, 09:30:01 ΠΜ
Πάντως από οτι φαίνεται το δημοσίευμα του Press-gr θα διαψευστεί προς το θετικό :)

μακάρι

Παράθεση από: iliasthes στις 28 Απρ 2011, 05:04:21 ΜΜ
Εμείς κάναμε μία σύμβαση με τους εκπαιδευτές μας με την "ταμπέλα" του ΟΕΕΚ. Με τις συμβάσεις υπήρξε μπέρδεμα, γιατί έγιναν πολλές αλλαγές. Μια τις βγάζαμε με την κλασσική μορφή του ΟΕΕΚ, μετά μας λέγαν να βγουν σαν συμβάσεις έργου, μετά ξανά ορισμένου χρόνου. κ.ο.κ.. Όμως ο ΟΕΕΚ καταργήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου. Στη συνέχεια όλες οι υποχρεώσεις του ΟΕΕΚ μεταβιβάστηκαν στο ΙΔΕΚΕ, ενώ οι εκπαιδευτικές αρμοδιότητες στον ΕΟΠΠ (αυτόν κρατήστε τον θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον και θα διαχειριστεί πολύ μεγάλα ποσά). Δεν έγιναν νέες συμβάσεις όμως. Έτσι μέχρι και τον Δεκέμβριο πληρώνει ο ΟΕΕΚ. Από Γενάρη και μετά το ΙΔΕΚΕ.

άρα για το εξάμηνο 2010Β υπάρχουν δυο εργοδότες και μία σύμβαση... δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Από οτι φαίνεται δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Για του λόγου το αληθές, είναι πάρα πολύ πιθανό από Δευτέρα να γίνουν οι πρώτες πληρωμές που αφορούν την περίοδο Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2011. Δηλαδή τους πρώτους μήνες της περιόδου ΙΔΕΚΕ. Οι άνθρωποι φαίνεται πως κάνουν καλή δουλειά αν και σε δύσκολες συνθήκες και με σαφώς λιγότερο προσωπικό σε σχέση με το παλιό καθεστώς.

dkonetas

H ενημέρωση που έχω ταυτίζεται με αυτή του iliasthes ...
η μόνη ουσιαστική συμπλήρωση είναι ότι οι μόνες ημερομηνίες εργασίας οι οποίες είχαν πρόβλημα με το διττό καθεστώς  συμβάσεων του προηγούμενου εξαμήνου ήταν όσες αφορούσαν σε όσα μαθήματα  πραγματοποιήθηκαν μετά τις 20/12/2010 ως το τέλος του (ημερολογιακού) έτους...
Επιπρόσθετα απλά να ενημερώσω ότι τα χρωστούμενα φθάνουν έως και 6 εξάμηνα! (μαζί με το τρέχον - τουλάχιστον στα Γιάννενα) και ότι από τις κεντρικές υπηρεσίες ζητήθηκε από τα Αθηναϊκά ΙΕΚ να διατεθεί προσωπικό  έτσι ώστε να βοηθήσει στην επανακαταχώρηση των οφειλόμενων 2 ετών με (υποτιθέμενο) στόχο την πληρωμή τον Μάϊο...
Θα επανέλθω αν υπάρξει κάτι νεότερο και δεν το αναφέρει κάποιος άλλος ...

soron80

Σήμερα είδα κάτι χρήματα στο λογαριασμό που είναι μάλλον από Ιαν-Φεβ.....
Ηλία μήπως υπάρχει κανένα προγραμματάκι (xls) υπολογισμού αμοιβής με βάση τις ώρες για να καταλαβαίνω τι αφορά αυτή η μισθοδοσία?
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

poursali

επιβεβαιώνω και γω μπήκαν χρήματα στην Εθνική.. δύο νουμεράκια ένα για κάθε μήνα υποθέτω...
από έναν υπολογισμό που έκανα έβγαλα 12,5 ευρώ καθαρά για 4ετούς φοίτησης με μεταπτυχιακό που είμαι εγώ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

soron80

πρέπει να πληρώσαν Ιανουάριο και Φεβρουάριο αλλά για το παλιό εξάμηνο...
12,552 για την ακρίβεια!! :o :o
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Ναι οι πληρωμές αφορούν Γενάρη-Φλεβάρη μέχρι και 14 Φεβρουαρίου που έληξε το Χειμερινό Εξάμηνο του 2010. Σε προηγούμενο μήνυμα στο ίδιο θέμα ο συνάδελφος dpa2006 δίνει υπερσύνεσμο με τα ισχύοντα ωρομίσθια. Όσοι είστε δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι πλήρους απασχόλησης θα αφαιρέσετε 20% που παρακρατείται ως Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών και θα βρείτε το καθαρό ωρομίσθιο της κατηγορίας σας.

Όσοι δεν έχετε πληρωμή, απλά δεν έχουν πληρώσει όλα τα ΙΕΚ, γιατί εμφανίζονται και προβλήματα. Πχ μπορεί κάποιος εκπαιδευτής να έδωσε λανθασμένο αριθμό τραπεζικού λογαριασμού  ή κάποιον άλλο αριθμό και έτσι να καθυστερεί η πληρωμή όλου του ΙΕΚ. Πάντως από σπόνδα έμαθα οτι έχει ξεκινήσει ο έλεγχος στις μισθοδοτικές καταστάσεις που αφορούν την περίοδο μέχρι και τον Ιούνιο του 2010 από την κεντρική υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ και γίνονται οι διορθώσεις όπου απαιτείται για να προχωρήσει  πληρωμή και αυτής της περιόδου.

iliasthes

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.....
Όσοι περιμένετε χρήματα παρελθόντων ετών από τα ΙΕΚ, ας έχετε το νου σας. Τις επόμενες ημέρες θα σας ειδοποιήσουν να περάσετε για να υπογράψετε κάποια έγγραφα, προκειμένου να προχωρήσει το θέμα των πληρωμών σας. Λέμε τώρα  :D

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 03 Ιουν 2011, 07:15:51 ΜΜ
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.....
Όσοι περιμένετε χρήματα παρελθόντων ετών από τα ΙΕΚ, ας έχετε το νου σας. Τις επόμενες ημέρες θα σας ειδοποιήσουν να περάσετε για να υπογράψετε κάποια έγγραφα, προκειμένου να προχωρήσει το θέμα των πληρωμών σας. Λέμε τώρα  :D

εγώ δεν υπογράφω αρνούμαι να τα πάρω... ειλικρινά ποιός σκέφτεται αυτές τις τρομερές δικλείδες ασφαλείας;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Άστα να πάνε, πραγματικά έχω σκάσει, δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί κινδυνεύω να εκτεθώ. Απλά ας έχετε το νου σας οτι πιθανά θα χρειαστεί να περάσετε από το ΙΕΚ και να υπογράψετε τα σχετικά έγγραφα.

Πάντως οι υπογραφές είναι απαραίτητες για να πληρωθείτε, οπότε καλό είναι να υπογράψετε. Σίγουρα θα υπάρξει κόσμος που δεν θα πληρωθεί. Προσωπικά έχω μια φίλη η οποία εργάζεται στο εξωτερικό πλέον και πως θα υπογράψει; ή θα κάνει ένα ταξίδι που κοστίζει πολλές εκατοντάδες ευρώ για να πάρει τα 120-130 ευρώ που της οφείλονται;

soron80

εμένα μου ζήτησαν να τους προσκομίσω μια βεβαίωση ότι είμαι εκπαιδευτικός πρίν ένα μήνα περίπου έτσι στο άσχετο!!
επειδή περιμένουμε πολλά αν έχεις πληροφορίες κάνε ένα κόπο μέσω π.μ.
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Συνάδελφε σου έστειλα μήνυμα. Δεν είναι τίποτα, απλά όσοι έχετε να παίρνετε χρήματα προηγουμένων ετών, καλό είναι να έχετε το νου σας τις επόμενες ημέρες. Μπορεί να χρειαστεί να περάσετε μια βόλτα από το ΙΕΚ που εργαζόσασταν.

poursali

και μένα μου ζήτησαν βεβαίωση ότι είμαι εκπαιδευτικός.. λέτε να μας απογράφουν και από του χρόνου να προσφέρουμε "εθελοντικά" δωρεάν έργο; :D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Αν είστε και σε αυτό το εξάμηνο εκπαιδευτές (2011Α), τη βεβαίωση τη ζήτησε το ΙΔΕΚΕ, γιατί ανάλογα με την ιδιότητα σας πληρώνουν με διαφορετικό τρόπο. Η βεβαίωση χρειάζεται για να γίνει η κατάταξη.

Δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι με πλήρη απασχόληση πληρώνονται με ΑΕΔ (Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης) και δεν έχουν κρατήσεις για ασφαλιστικούς οργανισμούς (ΙΚΑ, Δημόσιο κλπ). Αυτός ήταν πιθανά ο λόγος που σας ζητήσαν τη βεβαίωση. Αυτό που λες πάντως μην το γελάς καθόλου, αν και νομίζω πως το 4ο έτος του τεχνολογικού λυκείου θα μειώσει τον αριθμό των συναδέλφων που είναι στη διάθεση για να τους πάρουν σε ΙΕΚ για συμπλήρωση ωραρίου.

iliasthes

Όπως μπορεί να έχετε ενημερωθεί από αναρτήσεις σε φόρουμ, εκπαιδευτικά sites και ανακοινώσεις των συλλόγων εκπαιδευτικών δημοσίων ΙΕΚ, υπάρχει πίεση να ανακαλέσει το Υπουργείο τη σχετική διαδικασία και να μην χρειαστεί να περάσετε για τις σχετικές υπογραφές. Περιμένουμε την αντίδραση-απάντηση του Υπουργείου (αν υπάρξει) και ελπίζουμε να υιοθετήσει τις προτάσεις όλων των εμπλεκομένων.

soron80

εμένα σήμερα με κάλεσαν να υπογράψω τη σύμβαση αυτού του εξαμήνου :D :D :D
που θα πάει στο ΙΔΕΚΕ για υπογραφή και ελπίζω μέχρι το τέλος του εξαμήνου να πάρω το χαρτί που θα έπρεπε να πάρω την πρώτη εβδομάδα..
για τα άλλα δεν μου είπαν τίποτα!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Ναι οι συμβάσεις του εξαμήνου που πέρασε δυστυχώς είναι έτοιμες μόλις  αυτή την εβδομάδα, αλλά το ευχάριστο είναι οτι με το νέο σύστημα από το επόμενο εξάμηνο θα μπορούν να υπογράφονται, πιθανά ακόμα και με την έναρξη του εξαμήνου.  Η καθυστέρηση της υπογραφής οφείλεται στο γεγονός οτι έπρεπε να αναπτυχθεί η σχετική διαδικτυακή εφαρμογή στην οποία πλέον καταχωρούμε τα στοιχεία των εκπαιδευτών και "παράγει" αυτόματα τις σχετικές συμβάσεις. Η εφαρμογή αυτή είναι διαθέσιμη από την Παρασκευή που μας πέρασε και έτσι αυτή την εβδομάδα άρχισαν και τα πρώτα τηλέφωνα για τις συμβάσεις. Εγώ έχω άλλες 6 συμβάσεις να κάνω αύριο και τελείωσα ουφ! Μάλιστα το πιο πιθανό είναι οτι και τα χρήματα αυτού του εξαμήνου θα τα πάρεις πιο γρήγορα από τα παλιά χρωστούμενα. Και άντε όταν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, λες τι με νοιάζει αν είναι τα παλιά ή τα καινούρια χρωστούμενα, αρκεί να αρχίσω να πληρώνομαι. Είναι όμως κάποιοι παλιοί εκπαιδευτές που έχουν αρχίσει και εξαγριώνονται όταν βλέπουν οτι πληρώθηκαν οι καινούριοι.

Για το άλλο θέμα δεν σου είπαν τίποτα, γιατί ασκούν πίεση να ανακαλέσει το Υπουργείο τη συγκεκριμένη διαδικασία.

soron80

σήμερα με καλέσαν κι εμένα για τις καθιερωμένες υπογραφές και τις υπεύθυνες δηλώσεις  για τα προηγούμενα έτη..
μάλλον δεν αποφύγαμε τη γραφειοκρατία για ακόμα μια φορά..
εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι ζητούν συνέχεια χαρτιά για να δικαιολογούν τις καθυστερήσεις!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

poursali

ε ναι...
δεν τους φτάνουν οι υπογραφές που ρίχνουμε σε κάθε μάθημα που κάνουμε; +τα βιβλία ύλης +τα απουσιολόγια...

γελοίοι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Αφήστε τα. Το μανίκι είναι οτι τα ΙΕΚ πρέπει να μετατρέψουν όλες τις μισθολογικές καταστάσεις που είχαν στείλει γι' αυτή την περίοδο περίπου 25 για τους ιδιώτες και άλλες 18 για τους δημοσίους υπαλλήλους σε μορφή xml, σύμφωνα με τα πρότυπα της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών και επειδή εκείνη την περίοδο δεν υπήρχε κάποια "ενιαία μορφή", στην ουσία κάθε ΙΕΚ πρέπει μόνο του να βρει τη λύση, ενώ χρειάζονται και στοιχεία, τα οποία τότε δεν ήταν απαραίτητα και πρέπει να τα καταχωρήσουμε στις μισθοδοτικές. Έχω ψοφήσει πάνω από τον υπολογιστή και συνεχώς μου βγάζει προβλήματα η σχετική εφαρμογή σε διάφορα πεδία. Είπαμε αν δεν θέλεις να ζυμώσεις δέκα μέρες κοσκινίζεις. Αφού όταν εργαστήκατε ίσχυαν άλλοι νόμοι δεν μπορούν οι πληρωμές να γίνουν με βάση όσα ίσχυαν τότε; πρέπει να τυραννιούνται τόσες χιλιάδες κόσμος;

pgrontas

Ηλία ευχαριστούμε για την διαρκή ενημέρωση και καλά κουράγια!!!
Μιας και ανέφερες την Ενιαία Αρχή Πληρωμών, ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται οι πρόσθετες αμοιβές να ξεπερνούν το 25% του μισθού και τις πληρωμές των ΙΕΚ;
Το ρωτάω για δύο λόγους:
Παλιά το συγκεκριμένο ποσοστό ήταν 50% και ακόμη παλιότερα 100%, οπότε υπήρχε άλλος προγραμματισμός.
Αν δωθούν τα χρωστούμενα με την μία, σίγουρα θα ξεπεραστεί το όριο. Υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα για τέτοιες αναδρομικές πληρωμές;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 04:02:36 ΜΜ
Αφήστε τα. Το μανίκι είναι οτι τα ΙΕΚ πρέπει να μετατρέψουν όλες τις μισθολογικές καταστάσεις που είχαν στείλει γι' αυτή την περίοδο περίπου 25 για τους ιδιώτες και άλλες 18 για τους δημοσίους υπαλλήλους σε μορφή xml, σύμφωνα με τα πρότυπα της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών και επειδή εκείνη την περίοδο δεν υπήρχε κάποια "ενιαία μορφή", στην ουσία κάθε ΙΕΚ πρέπει μόνο του να βρει τη λύση, ενώ χρειάζονται και στοιχεία, τα οποία τότε δεν ήταν απαραίτητα και πρέπει να τα καταχωρήσουμε στις μισθοδοτικές. Έχω ψοφήσει πάνω από τον υπολογιστή και συνεχώς μου βγάζει προβλήματα η σχετική εφαρμογή σε διάφορα πεδία. Είπαμε αν δεν θέλεις να ζυμώσεις δέκα μέρες κοσκινίζεις. Αφού όταν εργαστήκατε ίσχυαν άλλοι νόμοι δεν μπορούν οι πληρωμές να γίνουν με βάση όσα ίσχυαν τότε; πρέπει να τυραννιούνται τόσες χιλιάδες κόσμος;

Δηλαδή κάθε ΙΕΚ πρέπει με το πρόγραμμα "Κατάσταση Πληρωμής" του υπουργείου να καταχωρίσει όλα τα δεδομένα και να βγάλει xml???
βασικά εμείς βγάζουμε από άλλο σύστημα  xml σχετικά εύκολα για κάθε είδους έκτακτη-πρόσθετη αμοιβή και το πρόγραμμα του υπουργείου το χρησιμοποιούμε μόνο σαν τέστ αν ανοίγει το αρχείο μας.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτό το πρόγραμμα δεν σχετίζεται με ΒΔ οπότε για  xml πρέπει να γράφεις όλα τα στοιχεία για κάθε άτομο???
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

soron80

Παράθεση από: pgrontas στις 19 Ιουν 2011, 04:40:04 ΜΜ
Ηλία ευχαριστούμε για την διαρκή ενημέρωση και καλά κουράγια!!!
Μιας και ανέφερες την Ενιαία Αρχή Πληρωμών, ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται οι πρόσθετες αμοιβές να ξεπερνούν το 25% του μισθού και τις πληρωμές των ΙΕΚ;
Το ρωτάω για δύο λόγους:
Παλιά το συγκεκριμένο ποσοστό ήταν 50% και ακόμη παλιότερα 100%, οπότε υπήρχε άλλος προγραμματισμός.
Αν δωθούν τα χρωστούμενα με την μία, σίγουρα θα ξεπεραστεί το όριο. Υπάρχει πρόβλεψη στο σύστημα για τέτοιες αναδρομικές πληρωμές;

Πάντως το 25% έχει καταργηθεί φέτος για τους εμπλεκόμενους στις πανελλήνιες σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου

08/06/2011
Φ.259 /65563/ Β6

μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο και για τα ΙΕΚ
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

Τα ΙΕΚ δεν έχουν κάποια εφαρμογή από το Υπουργείο για τη μισθοδοσία τους. Ένα μεγάλο ποσοστό έβγαζε τις μισθοδοσίες στο Excel, ενώ άλλα ΙΕΚ είχαν άλλες λύσεις. Η μορφή όμως της μισθοδοσίας μπορεί να διέφερε από ΙΕΚ σε ΙΕΚ, αρκεί να περιείχαν τα υποχρεωτικά στοιχεία. Τις μισθοδοσίες τις έχουμε στείλει από αρχές Νοέμβρη, αλλά με βάση την πάγια πολιτική του ΟΕΕΚ. Τώρα πρέπει αν τις ξαναστείλουμε σε μορφή xml και με τα πρόσθετα στοιχεία. Τα στοιχεία που ήταν τότε απαραίτητα ήταν λιγότερα σε σχέση με τώρα. Άρα το κάθε ΙΕΚ πρέπει να προσθέσει τα επιπλέον στοιχεία στις μισθοδοσίες του και να τα μετατρέψει σε xml σύμφωνα με τα πρότυπα που δίνει το υπουργείο οικονομικών. Φυσικά δεν τα καταχωρούμε από την αρχή, απλά προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα του πρότυπου τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Οπότε τρέχουμε να προλάβουμε για να μην μπορεί κάποιος να μας κατηγορήσει οτι ευθυνόμαστε εμείς για την καθυστέρηση. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Το 2009 το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό στοιχείο, σήμερα είναι. Αυτό σημαίνει οτι για όλους τους εκπαιδευτές εκείνης της περιόδου (εφόσον δεν εργάζονται σήμερα στο ΙΕΚ οπότε έχω το ΑΜΚΑ τους) θα πρέπει να μπω στο amka.gr να βρω τον αριθμό ΑΜΚΑ τους. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια άλλα στοιχεία.  Ένα θα σας πω για το ΙΕΚ που εργάζομαι (μικρό σχετικά ) υπολογίζω οτι θα χρειαστεί να εκτυπώσω περίπου 2.200 σελίδες Α4 με τις καταστάσεις πληρωμών κατά ΕΑΠ. Και έτοιμες να είναι αύριο το πρωί χρειάζομαι μία εργάσιμη να τις εκτυπώσω και άλλη μία να ετοιμαστούν οι σχετικοί φάκελοι που θα τις περιέχουν.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ και να τελειώσω αυτή την εβδομάδα.

dkonetas

#48
αν δεν κάνω λάθος οι πρόσθετες αμοιβές έχουν plafon ανά μήνα:
(Ακαθ.αποδοχές - ΤΕΑΔΥ εργοδότη - οικογενειακό επίδομα) * 0,25 + 1000/48...

φαντάζομαι ότι οι αμοιβές θα έχουν ξεχωριστές μισθοδοτικές καταστάσεις ανά μήνα και δεν θα είναι σε μία ενιαία κατάσταση ... Επίσης φαντάζομαι με βάση την λογική ότι η μισθοδοσία αφορά παλαιούς μήνες ότι θα ισχύσει ότι ίσχυε σε κάθε ξεχωριστό μήνα του πραγματικού χρόνου απασχόλησης.
Το πρόβλημα συνήθως (έχει συμβεί και προ 10ετίας) προκύπτει όχι στο πλαφόν αλλά στην τελική φορολογία εισοδήματος καθότι θα θεωρηθούν όλα ως έσοδα του 2011 (αν πληρωθούν μέσα στο 2011 βέβαια!!!) οπότε πιθανότατα θα αλλάζει ο συντελεστής φορολόγησης (και μάλιστα με τα ισχύοντα αυστηρότερα κριτήρια φορολόγησης)
   
Βέβαια δεν αποκλείεται η φαντασία του ελληνικού δημοσίου με σκοπό να μειώσει εικονικά τα έξοδα απλά καθυστερωντας την καταβολή τους - να εφεύρει μία  επιπλέον αφορμή... 

για άλλη μία φορά συγχαρητήρια στον ilasthes για την έγκυρη πληροφόρηση ...

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 05:38:47 ΜΜ
Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

Τα ΙΕΚ δεν έχουν κάποια εφαρμογή από το Υπουργείο για τη μισθοδοσία τους. Ένα μεγάλο ποσοστό έβγαζε τις μισθοδοσίες στο Excel, ενώ άλλα ΙΕΚ είχαν άλλες λύσεις. Η μορφή όμως της μισθοδοσίας μπορεί να διέφερε από ΙΕΚ σε ΙΕΚ, αρκεί να περιείχαν τα υποχρεωτικά στοιχεία. Τις μισθοδοσίες τις έχουμε στείλει από αρχές Νοέμβρη, αλλά με βάση την πάγια πολιτική του ΟΕΕΚ. Τώρα πρέπει αν τις ξαναστείλουμε σε μορφή xml και με τα πρόσθετα στοιχεία. Τα στοιχεία που ήταν τότε απαραίτητα ήταν λιγότερα σε σχέση με τώρα. Άρα το κάθε ΙΕΚ πρέπει να προσθέσει τα επιπλέον στοιχεία στις μισθοδοσίες του και να τα μετατρέψει σε xml σύμφωνα με τα πρότυπα που δίνει το υπουργείο οικονομικών. Φυσικά δεν τα καταχωρούμε από την αρχή, απλά προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα του πρότυπου τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Οπότε τρέχουμε να προλάβουμε για να μην μπορεί κάποιος να μας κατηγορήσει οτι ευθυνόμαστε εμείς για την καθυστέρηση. Θα πω ένα απλό παράδειγμα. Το 2009 το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό στοιχείο, σήμερα είναι. Αυτό σημαίνει οτι για όλους τους εκπαιδευτές εκείνης της περιόδου (εφόσον δεν εργάζονται σήμερα στο ΙΕΚ οπότε έχω το ΑΜΚΑ τους) θα πρέπει να μπω στο amka.gr να βρω τον αριθμό ΑΜΚΑ τους. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια άλλα στοιχεία.  Ένα θα σας πω για το ΙΕΚ που εργάζομαι (μικρό σχετικά ) υπολογίζω οτι θα χρειαστεί να εκτυπώσω περίπου 2.200 σελίδες Α4 με τις καταστάσεις πληρωμών κατά ΕΑΠ. Και έτοιμες να είναι αύριο το πρωί χρειάζομαι μία εργάσιμη να τις εκτυπώσω και άλλη μία να ετοιμαστούν οι σχετικοί φάκελοι που θα τις περιέχουν.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ και να τελειώσω αυτή την εβδομάδα.

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό

<xs:element name="amka" type="ps:AMKA" minOccurs="0">
            <xs:annotation>
               <xs:documentation>Ο ΑΜΚΑ του αμειβομένου. Δεν είναι υποχρεωτικό.</xs:documentation>
            </xs:annotation>
         </xs:element>

αυτό το κομμάτι είναι από το xsd στην ιστοσελίδα της ΕΑΠ!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

#50
Ναι έχεις δίκιο, αφού έφαγα την 15η Ιουνίου να βρίσκω ΑΜΚΑ, πριν λίγο είδα οτι στις 17 Ιουνίου δόθηκε η διευκρίνηση για το ΑΜΚΑ. Ναι για κάθε μήνα θα σταλούν ξεχωριστές καταστάσεις, αυτό είναι που δυσκολεύει τη δουλειά. Ενώ το Νοέμβρη είχαμε βγάλει και τα συγκεντρωτικά ανά εκπαιδευτή, σαν συνολικές καταστάσεις πληρωμής δηλαδή. Εντωμεταξύ την Παρασκευή είχα άδεια και έχω αγχωθεί, από αύριο θα χτυπάω δεκάωρα για καμιά βδομάδα για να τελειώσει η δουλειά.

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 19 Ιουν 2011, 05:38:47 ΜΜ
Σε σχέση με το 25% δεν γνωρίζω τίποτα, δεν μας ανέφερε ποτέ κανείς τίποτα. Εκτός αν είναι καμιά κρυφή κουτοπονηριά του υπουργείου. Θέλω να πιστεύω πως θα επικρατήσει η λογική που λέει οτι αν πχ κάποιος έχει να παίρνει 3.000 ευρώ αυτά αφορούν ένα διάστημα πχ 12 μηνών και άρα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν το σχετικό ποσοστό για το σύνολο των 12 μηνών. Μπορώ πάντως να κάνω έναν κόπο να ρωτήσω εφόσον έχω κάποια επικοινωνία με την κεντρική υπηρεσία, γιατί αυτή την περίοδο θέλει μεγάλη δόση τύχης για να βγάλει γραμμή κάποιος.

μην δίνετε ιδέεεεεςςςςςς.... 
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Καλά δεν ρωτάω, χαχα. Αλλά για να λέμε του στραβού το δίκιο αν ήμουν εκπαιδευτής θα ήθελα να ξέρω τι νόημα έχει η υπεύθυνη δήλωση που κάνω και πως θα υπολογιστεί το όριο που αναφέρεται σε αυτή. Μην βρεθεί κανένας μπροστά σε καμιά δυσάρεστη έκπληξη.

iliasthes

Τι ήθελα και έμπλεξα με τα ΙΕΚ. Δεν βλέπω να παίρνω άδεια τελικά φέτος.......

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 04 Ιουλ 2011, 09:14:29 ΜΜ
Τι ήθελα και έμπλεξα με τα ΙΕΚ. Δεν βλέπω να παίρνω άδεια τελικά φέτος.......

δεν κλείνουν καθόλου το καλοκαίρι; και πρέπει να είναι όλοι εκεί ή σε εσένα έπεσε ο "κλήρος" ?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Τα ΙΕΚ δεν κλείνουν, πάντα είναι κάποιος εκεί. Κανονικά από 1 έως και 30 Ιούλη θα είχα άδεια. Ετοίμασα και τις καταστάσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ΕΑΠ και πέρασα σήμερα να πω ένα γεια και κάτι ψιλοπραγματάκια να δω και με περίμενε ένα ενημερωτικό σημείωμα  σχετικά με τα χρήματα που σας χρωστάνε που με φορτώνει μια βδομάδα δουλειά τουλάχιστον. Ξανά ακριβή αντίγραφα, ξανά νέες καταστάσεις και εκτυπώσεις, έχω αγανακτήσει. Αν δεν ήταν δεδουλευμένα χρήματα εργαζομένων, θα σηκωνόμουν να φύγω και θα έριχνα και μερικούς καυγάδες, αλλά δυστυχώς δεν θα ιδρώσει κανενός το αυτί και οι μόνοι που θα την πληρώσουν θα είναι οι παλιοί εκπαιδευτές του ΙΕΚ, οι οποίοι θα περιμένουν τα χρήματά τους. Οπότε θα καθίσω να κάνω τη δουλειά και μετά θα φύγω και δυστυχώς 1-15 Αυγούστου θα είμαι μόνος στο ΙΕΚ, οπότε δνε μπροώ να παρατείνω τότε την άδεια. Όλα αυτά τα γράφω για δύο λόγους: α) να ξεσπάσω, γιατί είμαι έτοιμος να σκάσω β) βλέπετε μερικές σκηνές από το έργο προσεχώς, όσοι συνάδελφοι τύχει να μεταταχθούν μελλοντικά. .

poursali

αυτοί προσπαθούν να κάνουν ότι γίνεται για να καθυστερήσει η πληρωμή και εσύ τους τη "χαλάς" και κάθεσαι και δουλεύεις.. πολλά συγχαρητήρια για τη στάση σου Ηλία.. πάντως εγώ δεν θα ήθελα να πληρωθώ πάνω στις πλάτες συναδέλφων.. προτιμώ να αργήσουν... αλλά φαντάζομαι δεν έχουν όλοι αυτή την ευαισθησία και κατανόηση...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Από οτι κατάλαβα πολλοί την έχουν την ευαισθησία. Και σε άλλα ΙΕΚ που μίλησα τηλεφωνικά υπάρχουν συνάδελφοι που κόψανε από την άδεια τους. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ευαισθησία, ή απλά θέλουν με κάθε τρόπο να τελειώνει αυτή η υπόθεση γιατί κουράστηκαν ψυχολογικά με το θέμα. Από την άλλη στη διοίκηση δεν υπάρχει κάποια λογική. Μπορεί να υπάρχει ΙΕΚ με 15-20 αποσπασμένους και ΙΕΚ όπως το δικό μας με 3 αποσπασμένους και να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στον αριθμό των τμημάτων κλπ.  Τέλος πάντων.

iliasthes

 Ξεκίνησαν πληρωμές για όσους εργάστηκαν στα ΙΕΚ, αυτό το εξάμηνο (Εαρινό 2011). Σήμερα πληρώθηκαν όσοι δεν έχουν άλλη σταθερή και μόνιμη απασχόληση (τρόπος πληρωμής "ΜΕ ΙΚΑ") τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο. Τις επόμενες ημέρες θα πληρωθούν και οι υπόλοιπες κατηγορίες (και οι Δ.Υ.) και για όλους τους μήνες. Δεν είναι σημαντικά ποσά, αλλά μια βοήθεια εν' όψει των καλοκαιρινών διακοπών (για όσους θα πάνε) σίγουρα είναι

dpa2006

ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

iliasthes

Μακάρι να γίνονται οι πληρωμές τακτικά και το τελευταίο χρήσιμο πράγμα είναι κάποιος να σας ενημερώνει στο φόρουμ. Σημασία έχει να πληρώνουν. Πάντως μόλις υπάρξει κάτι νεότερο πάλι θα ενημερώσω.

Keep Growing

μακάρι, κάποτε, το αυτονόητο να γίνει θεσμός και όχι επαναστατικό ονειρόδραμα.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Πάντως μέχρι την Παρασκευή θα έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές για όλο το εξάμηνο και για όλους τους εκπαιδευτές σε όλα τα ΙΕΚ. Μεγάλη πρόοδος αν σκεφτούμε οτι με το παλιό καθεστώς υπάρχουν ακόμα απλήρωτοι εκπαιδευτές από τον Φεβρουάριο του 2009.

soron80

Παράθεση από: iliasthes στις 27 Ιουλ 2011, 10:21:59 ΠΜ
Πάντως μέχρι την Παρασκευή θα έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές για όλο το εξάμηνο και για όλους τους εκπαιδευτές σε όλα τα ΙΕΚ. Μεγάλη πρόοδος αν σκεφτούμε οτι με το παλιό καθεστώς υπάρχουν ακόμα απλήρωτοι εκπαιδευτές από τον Φεβρουάριο του 2009.


επιβεβαιώνω ότι έγινε εξόφληση

άντε να δούμε και τι θα γίνει με τα προηγούμενα μπας και κλείσουμε καμμιά τρύπα!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί την Παρασκευή λήγει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για εκπαιδευτές στα Δημόσια ΙΕΚ. Δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις. Εκτιμώ οτι ίσως φθάσουν και τις 70-80 χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα. Αν και οι αμοιβές είναι περικομμένες όπως και τα λοιπά δικαιώματα των εκπαιδευτών, τουλάχιστον από τότε που ανέλαβε το ΙΔΕΚΕ γίνεται τακτική πληρωμή.

poursali

Ηλία, σε ευχαριστούμε που πάντα μας κρατάς ενήμερους
Μία ερώτηση: ξέρεις πως γίνεται η επιλογή; από το ΙΔΕΚΕ ή από τα κατά τόπους ΙΕΚ;
αν κάποιος θεωρήσει ότι αδικήθηκε από τη διαδικασία επιλογής, τι τρόπους αντίδρασης έχει;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Η ενημέρωση που υπάρχει είναι οτι η επιλογή παραμένει όπως ήταν και μέχρι τώρα. Δηλαδή τριμελής επιτροπή, η οποία αποτελείται από το Διευθυντή τον Υποδιευθυντή και έναν εκπρόσωπο του ΙΔΕΚΕ. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μοριοδότηση (δηλαδή πχ πτυχίο 100 μόρια, μεταπτυχιακό 50 κλπ), αλλά συνεκτιμάται όλος ο φάκελος και όλα τα δικαιολογητικά. Το τι γίνεται στην πράξη και με τι κριτήρια αποφασίζουν, είναι θέμα ηθικής και αξιοπρέπειας επομένως του Διευθυντή κάθε ΙΕΚ και των υπολοίπων μελών της επιτροπής. . Οπότε δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Το φετινό βήμα  σε σχέση με πέρισυ είναι πως οι αιτήσεις καταχωρούνται ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα του ΙΔΕΚΕ, οπότε πιστεύω πως αν το ΙΔΕΚΕ θέλει να ελέγξει τυχόν ενστάσεις ή καταγγελίες, έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τα στοιχεία κάθε εκπαιδευτή. Πιθανή ένσταση κατατίθεται στο ΙΕΚ, αλλά νομίζω πως είναι δώρο άδωρο να διαμαρτυρηθείς στο οικείο ΙΕΚ, ίσως στο ΙΔΕΚΕ να είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

Βέβαια θα πω και κάτι που δεν ξέρω ίσως να μην ακουστεί καλά, αλλά είναι πραγματικότητα. Παλιά άκουγα ένσταση κλπ, και έλεγα πάλι ρουσφέτι έπεσε ποιος ξέρει τι έγινε και τι μόρια του φάγανε του ανθρώπου. Πλέον έχοντας εμπειρία καταχώρησης στοιχείων πιστεύω πως στις μισές και πλέον περιπτώσεις η αδικία είναι στη φαντασία του καθενός, κρίνοντας από τις αιτήσεις που καταχωρώ. Συνήθως οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται και φωνάζουν έχουν σχετικά μέτρια έως λίγα προσόντα (κάποιες φορές δεν έχουν ούτε τα τυπικά προσόντα), συμπληρώνουν "λάθος" τις αιτήσεις σε βαθμό παραποίησης (πχ κάποιος με 2 ώρες εβδομαδιαίας διδασκαλίας για ένα εξάμηνο θέλει να μετρήσουν 6 μήνες προϋπηρεσίας ενώ το κανονικό αναλογεί σε κάτι περισσότερο από μία βδομάδα). Αντί για 3-4 λεπτά για μάι αίτηση δαπανώ περισσότερο από μισή ώρα για εξονυχιστικό έλεγχο των δηλωθέντων.

poursali

δεν ξέρω τι γίνεται σε όλα τα ΙΕΚ, αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι καλή.
συγκεκριμένα την πρώτη φορά που έκανα αίτηση ήμουν με ένα χρόνο προϋπηρεσία της Δ/θμιας, μεταπτυχιακό και τίποτα άλλο..
έκανα αίτηση σε 2 (που είχε τότε) ΙΕΚ στα Γιάννενα και με πήραν και στα 2! δεν γνώριζα κανέναν και για την ακρίβεια δεν ήξερα καν τι με περίμενε.. ακόμα λυπάμαι το πρώτο τμήμα που πέρασε από τα χέρια μου και τους είχα ταράξει στις σημειώσεις - αν και κανονικά έτσι έπρεπε να γίνεται, αλλά αυτή είναι άαααλλη κουβέντα..

μέχρι τώρα "άκουσα" μόνο για παρατυπίες, αλλά δεν τις διαπίστωσα ο ίδιος και πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που λέει ο Ηλίας...

πάντως και γω διαπίστωσα τον χαμό που γίνεται φέτος με τις αιτήσεις για 2 λόγους όπως εκτιμώ:
- ανεργία
- η πληρωμή από το ΙΔΕΚΕ είναι πλέον σχετικά άμεση σε σχέση με τα παλιά δεδομένα του ΟΕΕΚ
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

#68
Δυστυχώς όμως ελάχιστοι θα προσληφθούν φέτος. Υπάρχει πιθανότητα να αξιοποιηθούν συνάδελφοι, οι οποίοι δεν συμπληρώνουν ωράριο για την κάλυψη των αναγκών στα ΙΕΚ. Έτσι ελάχιστες ώρες και μάλλον σε συγκεκριμένες ειδικότητες, οι οποίες δεν υπάρχουν στη δευτεροβάθμια θα μείνουν για ωρομίσθιους.

Αν και το μέτρο να πω την αλήθεια το θεωρώ λογικό, αν είχε ανακοινωθεί νωρίτερα θα είχε γλιτώσει συναδέλφους από "άβολες τοποθετήσεις"  και κάποιο κόσμο από το να καταθέτει άσκοπα αιτήσεις για την ωρομισθία.

denispyr

Το μέτρο εγώ το θεωρώ λογικό μόνο σε επίπεδο κάλυψης εκπαιδευτικών από το να μετακινούνται, αλλά αυτή η κουβέντα μπορεί να είναι κι ένα thread από μόνη της :)
Σε σχέση με το χρόνο των ανακοινώσεων ... είναι πλήρως εναρμονισμένος με την υπόλοιπη λειτουργία της διακυβέρνησης: χωρίς ορατό σκοπό και στόχο, ότι να'ναι, όποτε έρθει. Και πάντα εκ των υστέρων. Ξεκινάει η χρονιά και υπολογίζεις τι θα παίξει στη Δευτεροβάθμια (βάση εμπειρίας). Μπορεί να σου σκάσει όμως και Πρωτοβάθμια (πότε? που? με τι κανόνες?). Ή και Μεταδευτεροβάθμια (πότε? που? με τι κανόνες?). Κέφι να 'χεις και βαθμίδες εκπαίδευσης. Γιατί οι δάσκαλοι/καθηγητές/εκπαιδευτές τι είναι? Απλά μηχανές που τις βάζεις σε σωστό mode ("Δημοτικό φουλ", "Λύκειο Εξετάσεις", "Τεχνική με εργαστήριο") και παίζουν. Προετοιμασία? την έχουν έτοιμη και πλήρη για όλες τις βαθμίδες, για όλους τους τύπους. Μην πιάσω άλλες παραμέτρους κι είναι Κυριακή μεσημέρι  >:(
Φίλε iliasthes, σε βρίσκω ευγενέστατο και ηπιότατο με το "κάποιο κόσμο". Για να έχουν μία εικόνα όσοι δεν έχουν περάσει από ΙΕΚ, πρέπει να πούμε ότι είναι πολλοί οι αιτούντες θέση εκπαιδευτή, με πολλά δικαιολογητικά στην αίτηση και οι οποίοι πρέπει να αιτηθούν *σε κάθε ΙΕΚ* στο οποίο έχει ώρες που τους ενδιαφέρουν. Συνεπώς έφαγαν μέρες και βενζίνη για τις αιτήσεις τους <παγκαλος>αν και οι μέρες δεν πειράζουν γιατί οι περισσότεροι είναι άνεργοι οπότε δεν είχαν κάτι να κάνουν, έτσι κι αλλιώς</παγκαλος>.

Παράθεση από: iliasthes στις 16 Σεπ 2011, 10:15:14 ΠΜ
...
Αν και το μέτρο να πω την αλήθεια το θεωρώ λογικό, αν είχε ανακοινωθεί νωρίτερα θα είχε γλιτώσει συναδέλφους από "άβολες τοποθετήσεις"  και κάποιο κόσμο από το να καταθέτει άσκοπα αιτήσεις για την ωρομισθία.
Διονύσης

iliasthes

Ναι είναι μεγάλη ταλαιπωρία και έξοδα για δεκάδες χιλιάδες άνεργου κόσμου που κατέθεσε αιτήσεις και τελικά από οτι φαίνεται έχει ελάχιστες ελπίδες, αφού τα περισσότερα μαθήματα θα καλυφθούν από συναδέλφους για τη συμπλήρωση του ωραρίου τους.

soron80

Ναι αλλά πως θα καλυφθούν αυτά τα κενά από καθηγητές της Δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου όταν οι περισσότεροι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα???
Δύσκολο με τις παρούσες συνθήκες και με τα στενά χρονικά περιθώρια να δουλέψει κάτι τέτοιο!

Θα δείξει σύντομα..
εγώ κατέθεσα την αιτησούλα μου αν και όπως πληροφορήθηκα το ωρομίσθιο θα είναι ακόμα χαμηλότερο!!

κανένα νέο από τις πληρωμές για παρελθόντα έτη έχουμε??
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

denispyr

Παράθεση από: soron80 στις 19 Σεπ 2011, 07:59:58 ΜΜ
Ναι αλλά πως θα καλυφθούν αυτά τα κενά από καθηγητές της Δευτεροβάθμιας για συμπλήρωση ωραρίου όταν οι περισσότεροι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα???
Αν ξεκινήσει να εφαρμόζεται, μπορεί να διατεθεί κάποιος σε ΙΕΚ για το πλήρες ωράριο (υποθέτω με τον ίδιο τρόπο που θα τον διέθετε ως διοικητικό προσωπικό).
Διονύσης

iliasthes

Για τα παλιότερα χρήματα:
1. Σε ο,τι αφορά χρήματα μέχρι και τον Ιούνιο του 2010 υπάρχουν πολλές διαφορετικές ταχύτητες. Υπάρχουν κάποιοι φάκελοι ΙΕΚ που έχουν περάσει όλους τους ελέγχους και βρίσκονται στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (σαν να λέμε στο ταμείο). Τώρα πότε θα πληρώσει το ΓΛΚ, δεν μπορώ να το ξέρω και με όσους επικοινώνησα στο Υπουργείο επίσης δεν ξέρουν. Άλλα ΙΕΚ είναι στο τελικό στάδιο πριν σταλούν στο ΓΛΚ. Δηλαδή τελείωσε ο έλεγχος τους με επιτυχία και εντός των ημερών θα σταλούν. Άλλα είναι στην αναμονή για τον έλεγχο και άλλα μπορεί να μην έχουν τελειώσει με εκκρεμότητες των φακέλων τους. (πχ μπορεί σε ένα ΙΕΚ να υπήρχαν εκπαιδευτές που αρνήθηκαν ή δεν βρέθηκαν για να υπογράψουν την υπεύθυνη δήλωση).  Οπότε νομίζω οτι δεν είναι εύκολο να δοθεί μια γενική απάντηση. Ελπίζω πάντως να μην περιμένουν να τους πληρώσουν ολους μαζί, αλλά όσι φάκελοι είναι έτοιμοι να πληρωθούν.


soron80

Στην αιτωλοακαρνανία είναι στο ΓΛΚ από τους πρώτους φακέλους από όσο έμαθα, οπότε αν μάθεις για πληρωμές μάλλον θα είμαστε τυχεροί!!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

poursali

Ηλία ή όποιος άλλος γνωρίζει, πότε θα ανακοινωθούν οι επιλεγέντες εκπαιδευτές;
κανονικά ήταν για σήμερα, αλλά κάτι ακούγεται ότι περιμένουν τους "διαθέσιμους" καθηγητές από τις Διευθύνσεις και μετά θα προχωρήσουν στην επιλογή.

Ορθόν;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Ορθότατο. Αν και δεν υπάρχει επίσημη ημερομηνία μέχρι πότε να περιμένουμε τους αποσπασθέντες, στο ΙΕΚ που εργάζομαι εγώ, σήμερα το μεσημέρι θα επικοινωνήσουμε με τη Δευτεροβάθμια να μάθουμε αν ολοκληρώθηκε η διαδικασία για να καλούμε από αύριο τους επιλεγέντες. Λογικά όλα τα ΙΕΚ αύριο μεθαύριο θα πρέπει να ενημερώσουν τους επιλεγέντες, αφού από τη Δευτέρα ξεκινάνε τα μαθήματα.

poursali

άκου να δεις τι σκέφτηκα και γελάω μόνος μου με τις ενδεχόμενες συνέπειες.

τι θα γίνει αν ένας από τους διατιθέμενους εκπαιδευτές δηλώσει πχ ασθένεια και χάσει κάποιες ώρες κατάρτισης;
θα μου πεις, θα αναπληρωθούνε... αλλά..... δεν αναπληρώνονται πάντα την ίδια μέρα (πχ οι ώρες της Δευτέρας, μπορεί και να αναπληρωθούνε Τετάρτη)...

και τώρα μια ακόμα καλύτερη απορία... τι θα γίνει αν και την τελευταία διαθέσιμη μέρα ο εκπαιδευτής δεν εμφανιστεί.... επειδή λογικά δεν θα υπογράψει καμία σύμβαση με τα ΙΕΚ, δεν έχει την νομική υποχρέωση να συμπληρώσει 14 βδομάδες κατάρτισης;

ορθόν; καταλαβαίνεις που το πάω φαντάζομαι... μπορούμε να γελάσουμε ελεύθερα μέχρι να αρχίσει ο πονοκέφαλος για διευθυντές κλπ....

ρητορική: γιατί σε αυτή τη φωτισμένη χώρα όλα πρέπει να γίνονται στο πόδι και για κάθε κατάσταση που δεν έχει προβλεφτεί (ενώ θα έπρεπε) καλύπτουμε το κενό με εγκυκλίους και νόμους και έχουμε ζαλιστεί; οεο;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Αυτόν τον προβληματισμό τον έχουμε. Οι ωρομίσθιοι, δεν θέλαν να χαθεί καμία ώρα, γιατί χάναν τα χρήματα τους. Στα ΙΕΚ προβλέπονται 14 εβδομάδες κατάρτισης. Έτσι ένα δίωρο μάθημα έχει 14 δίωρα. Αν χαθεί ένα μάθημα προβλέπονται στο τέλος του εξαμήνου 2-3 ημέρες αναπλήρωσης, στις οποίες γίνονται όσα μαθήματα έχουν χαθεί (αν αυτό μπορεί να γίνει και πριν έρθει η περίοδος της αναπλήρωσης, τόσο το καλύτερο). Να επισημάνω οτι ώρες χάνονται πολύ πιο εύκολα, όχι λόγω καιρού ή άλλων φαινομένων (απεργίες), αλλά γιατί δεν έχουν προβλεφθεί και οι αργίες στο πρόγραμμα.

Δηλαδή προβλέπονται συνολικά 14 εβδομάδες κατάρτισης, οι ημέρες αναπλήσωσης και μετά εξετάσεις. Αν όμως η μέρα που είναι το μάθημα κάποιοι εκπαιδευτή έχει τις "αργίες" (28η Οκτωβρίου, 17 Νοέμβρη, κάποιες ημέρες πολιούχων κλπ), τότε με το κανονικό πρόγραμμα θα κάνει μόνο τα 12-13 μαθήματα και θα πρέπει να καλύψει σε άλλη μέρα το χαμένο μάθημα. Ένα ακόμα αρνητικό, για μένα είναι το εξής. Στο επόμενο εξάμηνο οι ανάγκες θα είναι διαφορετικές. Μπορεί δηλαδή σε αυτό το εξάμηνο να είχαμε ανάγκη για 6 ώρες διδασκαλίας οικονομικών επιστημών, 12 ώρες χημικών κ.ο.κ για κάθε ειδικότητα. Στο επόμενο εξάμηνο όμως, το πρόγραμμα μπορεί να προβλέπει λιγότερες ή περισσότερες ώρες για κάποιες ειδικότητες. Έτσι συνάδελφοι, οι οποίοι συμπλήρωσαν ώρες σε αυτό το εξάμηνο, από τον Φλεβάρη και μετά μπορεί να βρεθούν πάλι με μειωμένο ωράριο ή αντιθέτως να μην επαρκούν.

Μια παροιμία λέει οτι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες και έτσι είναι πραγματικά. Για να βρεθεί κάποιος να λαμβάνει αποφάσεις για  κάποιους φορείς καλό θα είναι να έχει θητεύσει πρώτα σε αυτούς και να γνωρίζει τις λεπτομέρειες της λειτουργίας τους.

poursali

επίσης αναρωτιέμαι ακόμα πώς γίνεται σε μια θέση για την οποία προκηρύσσεται διαγωνισμός και θέτονται κάποια κριτήρια, ακόμα και αν δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη μοριοδότηση,  να αλλάζουν έτσι τα δεδομένα από τη μια μέρα στην άλλη... και δεν έχω δει ούτε μια ανακοίνωση από κανέναν... ακόμα μια απορία για δυνατούς λύτες... ο συνάδελφος που θα διατεθεί στα ΙΕΚ για συμπλήρωση του ωραρίου του προστατεύεται από τα συνδικαλιστικά του όργανα; μπορεί να απεργήσει πχ όταν θα υπάρξει τέτοια μέρα;

λεπτομέρειες ρωτάω; ίσως. αλλά έχουν ουσία νομίζω.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Μα ποιος θα απεργήσει, όταν θα πρέπει να καλύψει το μάθημα κάποια άλλη φορά;  Εντάξει δεν είναι καλό να βλέπεις συναδέλφους με 8 ώρες πχ διδασκαλία και την ίδια στιγμή να υπάρχουν 10 ώρες στην ειδικότητα του στο ΙΕΚ της πόλης του, αλλά όταν ακούω την αλλαγή στον τόνο της φωνής, όσων τηλεφωνούν πότε θα πάρουμε τους εκπαιδευτές και τους λέμε οτι πχ στην ειδικότητα τους θα μας στείλει η δευτεροβάθμια, θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί. Αποφεύγω να σηκώνω το τηλέφωνο στη δουλειά, γιατί κάποιοι είναι πραγματικά σε απελπιστική κατάσταση. Και μιλάμε για ανθρώπους με διατριβές, οι οποίοι όλα αυτά τα χρόνια βασίζονταν στις ωρομισθίες, των ΙΕΚ, των ΤΕΙ και των ΑΕΙ. 4 ώρες σε ένα ΙΕΚ, 4 σε ένα τμήμα ΤΕΙ, άλλες 4 σε κανένα φροντιστήριο, τέλος πάντων μαζεύαν καμιά 20 ώρες την εβδομάδα και βγάζαν σχεδόν κανονικό μισθό. Φέτος κοπήκαν όλα.

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 28 Σεπ 2011, 10:39:37 ΜΜ
Εντάξει δεν είναι καλό να βλέπεις συναδέλφους με 8 ώρες πχ διδασκαλία και την ίδια στιγμή να υπάρχουν 10 ώρες στην ειδικότητα του στο ΙΕΚ της πόλης του, αλλά όταν ακούω την αλλαγή στον τόνο της φωνής, όσων τηλεφωνούν πότε θα πάρουμε τους εκπαιδευτές και τους λέμε οτι πχ στην ειδικότητα τους θα μας στείλει η δευτεροβάθμια, θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί.

ορθόν :)
Αλλά διαφωνώ με την προχειρότητα που έγινε. Ακόμα και αν φαινομενικά γλυτώνουν κάποια χρήματα, νομίζω ότι πρέπει κάπου στη ζυγαριά να μπαίνει και το συμφέρον της υπηρεσίας.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

denispyr

Παράθεση από: iliasthes στις 28 Σεπ 2011, 04:41:54 ΜΜ
.... Να επισημάνω οτι ώρες χάνονται πολύ πιο εύκολα, όχι λόγω καιρού ή άλλων φαινομένων (απεργίες), αλλά γιατί δεν έχουν προβλεφθεί και οι αργίες στο πρόγραμμα.

Δηλαδή προβλέπονται συνολικά 14 εβδομάδες κατάρτισης, οι ημέρες αναπλήσωσης και μετά εξετάσεις. Αν όμως η μέρα που είναι το μάθημα κάποιοι εκπαιδευτή έχει τις "αργίες" (28η Οκτωβρίου, 17 Νοέμβρη, κάποιες ημέρες πολιούχων κλπ), τότε με το κανονικό πρόγραμμα θα κάνει μόνο τα 12-13 μαθήματα και θα πρέπει να καλύψει σε άλλη μέρα το χαμένο μάθημα....
Μικρή διόρθωση: οι αργίες (πχ 28 Οκτωβρίου) λαμβάνονται υπόψη στον προγραμματισμό και αναφέρεται και η ημέρα αναπλήρωσης. Αυτό δεν ισχύει για τους πολιούχους. Η πρακτική, σε δύο ΙΕΚ που συνεργαζόμουν/εργαζόμουν, ήταν ότι (με συμφωνία εκπαιδευτών-καταρτιζόμενων) η αναπλήρωση μπορούσε να γίνει και εμβόλιμα σε κάποια μέρα (πχ με 7ή ή 8η ώρα) ώστε να μην χρειάζεσαι μέρες στο τέλος.
Τη διόρθωση την κάνω απλά και μόνο για το ορθόν του θέματος - δεν αλλάζει σε τίποτα αυτό που λες.
Διονύσης

denispyr

Παράθεση από: poursali στις 28 Σεπ 2011, 08:49:19 ΜΜ
επίσης αναρωτιέμαι ... λεπτομέρειες ρωτάω; ίσως. αλλά έχουν ουσία νομίζω.
Παραθέτω απάντηση του iliasthes από παρόμοιο θέμα, το οποίο, κατά τη γνώμη μου, επισημαίνει τη διαφορά μεταξύ των τυπικών προσόντων και αυτών που θέλει μία εργασία.
Παράθεση από: iliasthes στις 26 Σεπ 2011, 12:43:01 ΜΜ
... δεν είναι εύκολη υπόθεση η συμπλήρωση ωραρίου σε ΙΕΚ. Αν πχ κάποιος κληθεί να συμπληρώσει 10 ώρες σε ΙΕΚ σε μαθήματα ειδικότητας και όχι απλά χρήση η/υ, σημαίνει οτι θα κάνει 3-4 σε κάποιες ειδικότητες και 5 διαφορετικά μαθήματα, για τα οποία δεν υπάρχει βιβλίο, αλλά θα πρέπει να ετοιμάσει μόνος του σημειώσεις.
Αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι η συγγραφή των σημειώσεων και να σημειωσω πως τα μαθήματα είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένα. Μιλάω γενικά και όχι μόνο για τα μαθήματα πληροφορικής. Δηλαδή για παράδειγμα ένας χημικός μπορεί να κληθεί να διδάξει οινολογία, ή ποιοτικό έλεγχο φαρμάκων και ένας συνάδελφος με ειδικότητα τουριστικών επιχειρήσεων μπορεί να διδάξει τεμαχισμό κρεάτων ή σύνθεση μενού. Μαθήματα για τα οποία είναι δύσκολο να βρει υλικό, ή να τα γνωρίζει με επάρκεια αν δεν έχει επαγγελματική εμπειρία. Ίσως για 1-2 μαθήματα για συμπλήρωση 3-4 ωρών να είναι βολικά, αλλά για παραπάνω να επισημάνω οτι θα χρειαστεί αρκετό διάβασμα και προσωπική δουλειά στο σπίτι.
ή αλλιώς "Αν έχεις επαγγελματικό δίπλωμα, μπορείς να πάρεις μέρος σε γκραν-πρι?"   :o
Διονύσης

soron80

σήμερα επικοινώνησα με το ΙΕΚ και μου είπαν ότι τα μαθήματα ξεκινάνε 10/10 τελικά και πως οι επιλογές θα γίνουν την επόμενη εβδομάδα..
περιμένουν τα ΠΥΣΔΕ να τοποθετήσουν κόσμο!! :o :o :o :o :o :o


υ.γ. και θα περιμένουν.......
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Ναι χθες το απόγευμα έγινε αυτή η ενημέρωση. Δεν είναι μόνο το θέμα των εκπαιδευτικών, αλλά και των καταρτιζομένων. Υπάρχει σε αρκετά ΙΕΚ πρόβλημα με τις πληρωμές των διδάκτρων.

Εμείς είχαμε ειδικότητα με περίπου 50 αιτήσεις, παιδιών (οι 20 θα έμεναν έξω από το τμήμα γιατί μέχρι 30 μπορούσαμε να δεχτούμε) και φθάσαμε μέχρι και τον τελευταίο στην κατάταξη για να μαζέψουμε τελικά περίπου 25 οριστικοποιήσεις εγγραφής (πληρωμή). Από τη στιγμή της αρχικής εγγραφής μέχρι την πληρωμή, μεσολάβησε η παραλαβή της έκτακτης ατομικής εισφοράς, η ανακοίνωση της έκτακτης εισφοράς ακινήτων και τα υπόλοιπα μέτρα και αρκετοί κάναν πίσω για οικονομικούς λόγους. Σε άλλα ΙΕΚ έχουν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα. Εντωμεταξύ εκτός από κάποια δημοσιεύματα δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα των κουπονιών κατάρτισης και ακόμα και αν τα πάρουν πίσω τα χρήματα μέσω των κουπονιών μετά από μερικούς μήνες, πολλοί δεν μπορούν να τα δώσουν ούτε προσωρινά. Είδαμε μεγάλη μεταστροφή των ίδιων ατόμων στις 1-9 Σεπτεμβρίου που καταθέταν την αίτηση και αυτής της εβδομάδας που έπρεπε να πληρώσουν.


Για τους εκπαιδευτικούς ίσως είναι καλό για να προλάβουν να ετοιμάσουν σημειώσεις και γενικά υλικό για τα μαθήματα που θα αναλάβουν. Τουλάχιστον σε εμάς, αυτή ήταν η αντίδραση τους. Να πω και κάτι θετικό, έχω διαπιστώσει μεγάλη βελτίωση στις διαδικασίες και την εσωτερική λειτουργία, από τότε που η ευθύνη πέρασε στο ΙΔΕΚΕ. Σίγουρα υπήρξαν προβλήματα στην αρχή, λόγω άγνοιας, αλλά βελτιώνονται ενδιαφέρονταικαι έχουν αυτιά οι άνθρωποι.

Vangelis

Ηλία να ρωτήσω κάτι
οι σημειώσεις των εκπαιδευτών δεν κατατίθενται στο ΙΕΚ άρα ένας εκπαιδευτής δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις σημειώσεις του προηγούμενου; γιατί θα πρέπει να βγάζει καινούργιες;

poursali

Το σωστό θα ήταν να βγάλει σημειώσεις ή ακόμα καλύτερα βιβλία το ΙΔΕΚΕ για να είναι κοινή η κατάρτιση σε όλα τα ΙΕΚ.
Από κει και πέρα ο κάθε παλιότερος εκπαιδευτής δεν θέλει ο προσωπικός του κόπος να "χαριστεί" στον επόμενο. Είναι και θέμα πνευματικών δικαιωμάτων προφανώς.
Την πρώτη φορά που δίδαξα σε ΙΕΚ, ζήτησα απλά να δω παλιότερες σημειώσεις, όχι να τις χρησιμοποιήσω. Λόγω απειρίας ήθελα να δω τι έκαναν συνάδελφοι παλιότερα, αλλά δεν μου τις έδειξαν.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

denispyr

Παράθεση από: iliasthes στις 29 Σεπ 2011, 10:54:21 ΜΜ
.... Να πω και κάτι θετικό, έχω διαπιστώσει μεγάλη βελτίωση στις διαδικασίες και την εσωτερική λειτουργία, από τότε που η ευθύνη πέρασε στο ΙΔΕΚΕ. Σίγουρα υπήρξαν προβλήματα στην αρχή, λόγω άγνοιας, αλλά βελτιώνονται ενδιαφέρονταικαι έχουν αυτιά οι άνθρωποι.
[grinia]και σε λίγο καιρό τα ΙΕΚ θα περάσουν στην περιφέρεια και αυτή η καρδάρα γνώσης θα χυθεί και μία άλλη θα αρχίσει να γεμίζει, πάλι με κόπο των εμπλεκόμενων, με διπλοδουλειές λόγω άγνοιας, με, με, με. Καταφέρνουμε να μη χαιρόμαστε με τα καλά γιατί βλέπουμε την ανοησία να στρίβει τη γωνία. [/grinia]
Διονύσης

iliasthes

Βαγγέλη αυτό που αναφέρεις θεωρητικά ισχύει στην πράξη όμως σε κάποια ΙΕΚ γίνεται , ενώ σε κάποια άλλα όχι. Στο ΙΕΚ Καβάλας που βρίσκομαι, όντως ίσχυε αυτό για πολλά χρόνια και υπήρχε μια πολύ καλά οργανωμένη βιβλιοθήκη και από τις σημειώσεις των εκπαιδευτών και από βιβλία του εμπορίου. Το κτίριο του ΙΕΚ ήταν πολύ καλό και είχε τις υποδομές να υποστηρίξει τη βιβλιοθήκη και τη δημιουργία καβάντζας σε διδακτικό υλικό (για να μην ξεχνόμαστε)  ;D. Δυστυχώς το κτίριο κρίθηκε ακατάλληλο και εγκαταλείφθηκε. Τώρα φιλοξενούμαστε σε ένα μικρό γραφείο στο συγκρότημα των επαγγελματικών σχολείων, όπου είναι αδύνατο κάτι τέτοιο. Ακόμα και διοικητικά έγγραφα δεν τα κρατάμε πολύ καιρό και τα μετακομίζουμε κατά περιόδους στο παλιό κτίριο, το οποίο όμως κατακλύζεται από σκόνη, έντομα και πιθανώς και τρωκτικά. Πολλά ΙΕΚ εξ' αρχής είχαν πρόβλημα υποδομών και χώρων και από πέρισυ εμφανίστηκε πρόβλημα ακόμα και για αναλώσιμα. Μεγάλο ρόλο παίζιε και το γεγονός οτι κάθε χρόνο ένα μεγάλο ποσοστό των αποσπασμένων είναι διαφορετικοί συνάδελφοι, με αποτέλεσμα να υπάρχει άγνοια ακόμα και για τα στοιχειώδη της λειτουργίας. Πέρισυ εγώ μάθαινα, φέτος είμαι αποτελεσματικός, προλαμβάνω και δεν θεραπεύω τα προβλήματα και είμαι  σε θέση να κάνω και προτάσεις για τη βελτίωση της λειτουργίας.

Επίσης τουλάχιστον εδώ οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν φέτος, είχαν λειτουργήσει πριν αρκετά χρόνια ξανά, γενικά οι ειδικότητες ανακυκλώνονται. Δεν μπορεί σε μια επαρχιακή πόλη κάθε χρόνο να αποφοιτούν 20 επαγγελματίες σε έναν κλάδο. Σε 5 χρόνια θα υπάρξει υπερεπαγγελματισμός.

Υ.Γ: Φροντίσαμε και τελειώσαμε όλες τις δουλειές για την έναρξη του εξαμήνου πριν έρθει η εγκύκλιος της παράτασης και τώρα δεν έχουμε τι να κάνουμε και περνάω την ώρα μου στα φόρουμ. Ενώ αν ήμασταν οι κλασσικοί αναλβητικοί Έλληνες δεν θα είχαμε τέτοιο πρόβλημα  ;D




MARIA77

Καλησπέρα

Παρακαλώ τη βοηθεια σας.
Ειμαι διορισμένη καθηγητρια ΠΕ19 με οργανικη σε σχολείο το οποίο εχει μόνο 4 ώρες πλέον, οπότε με πήρε η μπάλα και μου ανακοινώθηκε ότι θα διάτεθώ ολικά στα ΙΕΚ για 19 ώρές :(. Θα πάρω την ειδικότητα ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
και τα μαθήματα
Αλγοριθμική και Δομές Δεδομένων Γλώσσα Προγραμματισμού I (PASCAL)
Λειτουργικά συστήματα I και
Εισαγωγή στην πληροφορική.
Για το μάθημα Αλγοριθμική και Δομές Δεδομένων Γλώσσα Προγραμματισμού I (PASCAL) θα μπορούσα να δώσω σημειώσεις απο το βιβλίο ΑΕΠΠ της Γ΄Λυκείου οσον αφορά το θεωρητικό κομμάτι. Γενικά τι γίνεται με τις σημειωσεις στα ΙΕΚ;

pgrontas

#91
Στα ΙΕΚ ο κάθε εκπαιδευτής δίνει δικές του σημειώσεις και βιβλιογραφία σύμφωνα με τον οδηγό της αντίστοιχης ειδικότητας που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΟΕΕΚ (που έχει καταργηθεί πλέον). Για την ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής μπορείς να βρεις τον οδηγό εδώ: http://www.oeek.gr/html/CG-specialty2.asp?id=6&id2=1

Οι σημειώσεις μπορεί να είναι είτε εντελώς δικές σου ανάλογα με το τι κάνεις στην τάξη είτε φωτοτυπίες από βιβλία. Στα λειτουργικά συστήματα πιθανώς να βοηθηθείς από το βιβλίο που υπήρχε παλιά στα ΤΕΕ, αλλά και το αντίστοιχο που αφορά το μάθημα επιλογής της Γ Λυκείου Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων & Λειτουργικά Συστήματα. Ίσως τα βρεις στην ιστοσελίδα του ΠΙ.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

denispyr

#92
Παράθεση από: pgrontas στις 07 Οκτ 2011, 05:30:09 ΜΜ
... σύμφωνα με τον οδηγό της αντίστοιχης ειδικότητας που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΟΕΕΚ (που έχει καταργηθεί πλέον). Για την ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής μπορείς να βρεις τον οδηγό εδώ: http://www.oeek.gr/html/CG-specialty2.asp?id=6&id2=1...
Οι τρέχουσες περιγραφές, στη θέση των καταργημένων, βρίσκονται στη σελίδα της ΓΓΔΒΜ (http://cert.gsae.edu.gr/web/) και συγκεκριμένα στο μενού "Ειδικότητες Χάρτης" (τι ελληνικά κι αυτά!!! :o ). Νομίζω ότι οι ενδεικτικές ερωτήσεις πιστοποίησης είναι διαφορετικές (περισσότερες) από αυτές των παλιών οδηγών του ΟΕΕΚ οπότε όποιος ασχολείται ας κατεβάσει τα πρόσφατα. Δεν έχει ερωτήσεις.
Διονύσης

dpa2006

Καλησπέρα,εκτός από την ιστοσελιδα του ιδεκε υπαρχει και αυτή του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης όπου οι ερωτησεις πιστοποιησης υπαρχουν αλφαβητικά ανα ειδικότητα.
ελπίζω να φανούν χρήσιμες.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dkonetas

Στο ΙΕΚ Ιωαννίνων (http://1iek-ioann.ioa.sch.gr/ ) κατ εξάιρεση σύμφωνα με  διάφορα τα οποία διαβάζω ΚΑΙ εδώ, τα τελευταία 3 εξάμηνα έχει γίνει εντελώς διαφανής διαδικασία αξιολόγησης (αν και διαφωνώ με την ποσόστωση των κριτηρίων τα οποία προσωπικά με ευνοούν!!!)

Στο τρέχον εξάμηνο ενώ συνεχίστηκε η συγκεκριμένη λογική στην κρίση των αιτήσεων,  οι αναθέσεις μαθημάτων αγνόησαν τους δημόσιους υπάλληλους της σχετικής λίστας και προέκυψαν βασιζόμενες στο παρακάτω σκεπτικό (παραθέτω όπως είναι αναρτημένο από τον ίδιο τον διευθυντή του  ΙΕΚ):
" Ζητώ την κατανόηση των συναδέλφων μου της Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης που αν και είναι στον πίνακα και είναι όλοι εξαίρετοι συνάδελφοι και πολύ καταρτισμένοι δεν τους ανατέθηκε Μάθημα, Νομίζω ότι στην σημερινή Οικονομικοκοινωνική συγκυρία ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα ΕΚΑΝΑΝ χώρο για άνεργους συναδέλφους τους, αν και αυτοί είναι υπο καθεστώς μειώσεων μισθού.Θα ήθελα να σημειώσω ακόμη ότι υφίσταται και ένα θέμα ηθικής τάξης αν δεν συμπληρώνουν ωράριο στα σχολεία τους, εφόσον διατίθενται στο ΙΕΚ για συμπλήρωση ωραρίου            

συμφωνώ με το σκεπτικό της διεύθυνσης του ΙΕΚ (αν και για να κάνω αίτηση προφανώς έκρινα πως είχα ανάγκη της όποιας αμοιβής) απλά το παρέθεσα καθότι εκτιμώ ότι είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς σχολιασμό το οποίο μπορεί να αναδείξει στοιχεία (μη) συναδελφικότητας και γόνιμο διάλογο ...

ΔΚ :-)



   

ΕΥΗ

Eπειδή αντιπετώπισα και εγώ κάτι παρόμοιο όταν πήγα να κάνω αίτηση σε ΙΕΚ, τελικά την έκανα αλλά δεν πήρα ώρες για άλλους λόγους.. Θέλω όμως να πω το εξής: Όταν κάποιος δεν είναι διορισμένος δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι άνεργος. Κάποιοι θέλουν να παρουσιάζονται έτσι γιατί τους βολεύει. Φυσικά, εγώ ως διορισμένη (με 400 μείωση στο μισθό) αν ξέρω ότι κάποιος είναι πραγματικά άνεργος, με όλη μου την καρδιά να πάρει τις ώρες του ΙΕΚ. Αλλά πολύ συχνά συμβαίνει και κάποιος διορισμένος να έχει περισσότερη ανάγκη οικονομική από κάποιον αδιόριστο. Αυτά είναι πολύ σχετικά..Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να μας ζητάνε εκκαθαριστικό τις εφορίας για να τσεκάρουν τα εισόδήματα μας. Δεν είναι λογική αυτή..απλά το λέω γιατί ένιωσα έναν έμμεσο "ρατσισμό" επειδή είμαι στο δημόσιο.

soron80

#96
Παράθεση από: ΕΥΗ στις 10 Οκτ 2011, 11:35:04 ΠΜ
Eπειδή αντιπετώπισα και εγώ κάτι παρόμοιο όταν πήγα να κάνω αίτηση σε ΙΕΚ, τελικά την έκανα αλλά δεν πήρα ώρες για άλλους λόγους.. Θέλω όμως να πω το εξής: Όταν κάποιος δεν είναι διορισμένος δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι άνεργος. Κάποιοι θέλουν να παρουσιάζονται έτσι γιατί τους βολεύει. Φυσικά, εγώ ως διορισμένη (με 400 μείωση στο μισθό) αν ξέρω ότι κάποιος είναι πραγματικά άνεργος, με όλη μου την καρδιά να πάρει τις ώρες του ΙΕΚ. Αλλά πολύ συχνά συμβαίνει και κάποιος διορισμένος να έχει περισσότερη ανάγκη οικονομική από κάποιον αδιόριστο. Αυτά είναι πολύ σχετικά..Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να μας ζητάνε εκκαθαριστικό τις εφορίας για να τσεκάρουν τα εισόδήματα μας. Δεν είναι λογική αυτή..απλά το λέω γιατί ένιωσα έναν έμμεσο "ρατσισμό" επειδή είμαι στο δημόσιο.

Φυσικά και συμφωνώ...
Φυσικά και συγκρατιέμαι για να μην πω περισσότερα!

Καλά η διδακτική εμπειρία σε σχολεία δε μετράει καθόλου????
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

denispyr

Παράθεση από: dkonetas στις 10 Οκτ 2011, 07:29:43 ΠΜ
Στο ΙΕΚ ... έχει γίνει εντελώς διαφανής διαδικασία αξιολόγησης ...
... οι αναθέσεις μαθημάτων αγνόησαν τους δημόσιους υπάλληλους ...:
" ... στην σημερινή Οικονομικοκοινωνική συγκυρία ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα ΕΚΑΝΑΝ χώρο για άνεργους συναδέλφους τους...   

...
Αυτή η οπτική είναι η οπτική του εκπαιδευτή και θεωρώ ότι είναι λάθος. Προεκτείνοντάς την, ακολουθώντας αυτή τη λογική, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να "κοπούν" αφού τρώνε το μεροκάματο του άνεργου/"άνεργου". Σ' αυτή τη βάση  θα έπρεπε να καταγαγούν οι υποψήφιοι εκπαιδευτές με βάση τη φορολογική τους δήλωση. Τι λέμε λοιπόν? "Κάποιος είναι τόσο καλύτερος εκπαιδευτής όσο μεγαλύτερη ανάγκη εργασίας έχει". Αν αυτή η πρόταση δεν είναι παράλογη  :-\ ....
Η σωστή οπτική, κατά τη γνώμη μου, είναι αυτή της κατάρτισης: ποιός μπορεί να κάνει την καλύτερη κατάρτιση σε σχέση με τους άλλους. Στη διαδικασία παίρνουν μέρος όσοι επιτρέπεται, τα κριτήρια μετράνε με κάποια βαρύτητα η οποία έχει λογική (και όχι ανεργία 20, εμπειρία 0, διδακτική εμπειρία 0, εκπαίδευση ενηλίκων 0) και γίνεται μία κατάταξη. Ο έρημος που θα πάει να καταρτιστεί στον προγραμματισμό στο διαδίκτυο (πχ),

  • δεν θέλει το τυχόντα άνεργο: θέλει κάποιον που να μπορεί να εκπαιδεύσει ενήλικες
  • δεν θέλει τον πληροφορικό (με έλλειμα ωρών) που έχει τελειώσει αυτοματισμούς, θέλει έναν άνθρωπο που να ξέρει προγραμματισμό λόγω σπουδών ή/και εργασίας
  • δεν θέλει έναν Δ/Υ, με γνώσεις πληροφορικής, που έχει ανάγκη λόγω μείωσης μισθού -  - θέλει κάποιον που να ξέρει το εξειδικευμένο αντικείμενο και μπορεί να τον μάθει.
"Παίρνω τους ανέργους", "βάζω όσους δασκάλους περισσεύουν" και άλλα τέτοια είναι, καθαρά και ξάστερα, δημαγωγικά. Απλά υποβιβάζουν το επίπεδο της κατάρτισης, τη μειώνουν στα μάτια και των καταρτιζόμενων και της αγοράς και τελικά την υποβαθμίζουν (κάνοντας μεσοπρόθεσμα κακό και στους εν λόγω ανέργους).
(Σε περίπτωση που δεν έχει γίνει κατανοητό: τα ΙΕΚ δεν είναι δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Δεν ασχολούνται με τον αφρό των μαθημάτων αλλά τα σκάβουν σε βάθος. Ή έτσι θα έπρεπε να είναι, εν τέλει.)
(Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ από ανθρώπους που ξέρουν από ΙΕΚ, αυτή είναι η άποψή μου και σε σχέση με τις παλιότερες χρονιές. Οι ασχολούμενοι με τα ΙΕΚ καταλαβαίνουν που το πάω  :-X)
Διονύσης

poursali

απόλυτα denispyr.... πλέον το πιο περίεργο είναι να σκέφτεσαι λογικά
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dkonetas

το περίεργο είναι ότι δεν διαφωνώ με τον Διονύση ,
υπενθυμίζω ότι στην συγκεκριμένη επιλογή προφανώς εκτιμήθηκαν όλα τα παραπάνω επιχειρήματα που αναφέρονται στην αξιολογημένη ικανότητα του καθενός οπότε  οι προσλήψεις έγιναν με βάση την κατάταξη . Απλά αγνοήθηκαν  μόνο όσοι από τους 101 υποψήφιους πληροφορικούς (σημειώνω με βασικό πτυχίο πληροφορικής και μόνο)  είναι  διορισμένοι στην εκπαίδευση...
Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε δε , ότι η εγκύκλιος η οποία ανέφερε ότι διατίθενται οι καθηγητές δευτεροβάθμιας στα ΙΕΚ για συμπλήρωση ωραρίου γνωστοποιήθηκε μετά την προκήρυξη και την λήξη της προθεσμίας παραλαβής των αιτήσεων

ΔΚ :-)
p.s. Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά υπήρξα από αυτούς οι οποίοι αδικούνται από την απόφαση ... απλά προβληματίζομαι με το δίκαιο ή μη του σκεπτικού της   

poursali

dkonetas... το δίκαιο ή όχι μιας απόφασης είναι το ένα ζήτημα... το άλλο είναι η έλλειψη "κοινής πολιτικής" από ΙΕΚ σε ΙΕΚ που είναι πολύ πιο σοβαρό...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dkonetas

Παράθεση από: poursali στις 10 Οκτ 2011, 05:52:19 ΜΜ
dkonetas... το δίκαιο ή όχι μιας απόφασης είναι το ένα ζήτημα... το άλλο είναι η έλλειψη "κοινής πολιτικής" από ΙΕΚ σε ΙΕΚ που είναι πολύ πιο σοβαρό...
το 1ο είναι για το οποίο προβληματίζομαι για το 2ο προφανώς δεν τίθεται καμμία αμφισβήτηση ...
απλά "γνωστοί"  κύκλοι οι οποίοι συντηρούν επί δεκαετίες ένα πελατειακό σύστημα (και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στα ΙΕΚ ούτε καν μόνο στον χώρο της πληροφορικής παιδείας) αντιστέκονται με κάθε μέσο στην εφαρμογή κοινής και διαφανούς πολιτικής ...

denispyr

Παράθεση από: dkonetas στις 10 Οκτ 2011, 05:47:53 ΜΜ
το περίεργο είναι ότι δεν διαφωνώ με τον Διονύση ,
..
ΔΚ :-)
p.s. Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά υπήρξα από αυτούς οι οποίοι αδικούνται από την απόφαση ... απλά προβληματίζομαι με το δίκαιο ή μη του σκεπτικού της   
ΔΚ, να σημειώσω ότι δεν εννούσα κάτι προσωπικό για σένα (ή το διευθυντή ή όποιο χριστιανό αναγκάζεται να δίνε ή να κόβει λεφτά από άλλους ανθρώπους). Στα πλαίσια του προβληματισμού σου (που ήταν και δικός μου) κατέληξα ότι το δίλλημα "έχει ή δεν έχει" το βλέπω άσχετο και προτιμώ το δίλλημα "ξέρει ή δεν ξέρει".
(Είναι κι αυτό το πρόβλημα της γραφής: μπορεί να παρεξηγηθεί/στεναχωρηθεί/(οτιδήποτε) ο απέναντι, χωρίς να είναι στις προθέσεις σου)
Διονύσης

iliasthes

Καλημέρα και από μένα. Τα ΙΕΚ πλέον (αφού ξεκίνησαν τα μαθήματα), λειτουργούν απογευματινές ώρες και το πρωϊνό είναι ελεύθερο. Το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει "ενιαίο σύστημα αξιολόγησης" των αιτήσεων και κατ' επέκταση των υποψήφιων εκπαιδευτών. Αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα και στους ίδιους τους υποψήφιους εκπαιδευτές αλλά και σε όσες διευθύνσεις των ΙΕΚ, θέλουν να αποφεύγουν τις χάρες και τα χατηράκια και όλη την πίεση που δημιουργεί αυτό, αλλά αντίστοιχα και τις διαμαρτυρίες μετά.

Η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει απόλυτα δίκαιος και αντικειμενικός τρόπος για να διαλέξεις εκπαιδευτές και δεν υπάρχει κανένα σύστημα αξιολόγησης, το οποίο θα αποδεχτούν όλοι. Αν προσπαθήσουμε να μείνουμε απόλυτα ψύχραιμοι όμως, πιστεύω πως οι Διευθύνσεις των ΙΕΚ πρέπει να επιλέγουν αυτούς, οι οποίοι πιστεύουν οτι θα είναι οι ιδανικοί εκπαιδευτές, άσχετα από τυπικά προσόντα, κοινωνικά κριτήρια. Η εργασία είναι δικαίωμα, αλλά δεν είναι κοινωνικό επίδομα. Την έλλειψη κοινωνικής πρόνοιας μέχρι τώρα την υποκαθιστούσαμε και μέχρι ένα σημείο την υποκαθιστούμε ακόμα με "κοινωνικές προσλήψεις", κάτι που δεν είναι σωστό. Κατά τη γνώμη μου το βασικό κριτήριο πρέπει να είναι ποιος εκτιμώ οτι έχει να προσφέρει περισσότερα διδάσκοντας το συγκεκριμένο αντικείμενο. Ιδιαίτερα στα ΙΕΚ δεν μπορούν να μπουν ενιαία κριτήρια για όλα τα μαθήματα. Μπορεί σε ένα μάθημα πχ Εξελικτική Ψυχολογία, να μετρήσεις τα τυπικά προσόντα του Ψυχολόγου (πτυχίο, μεταπτυχιακό, επαγγελματική εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο) αλλά σε ένα άλλο πχ Τεμαχισμός Κρεάτων τι να το κάνεις αν ο άλλος τελείωσε Τεχνολόγος Τροφίμων και έχει ένα μεταπτυχιακό στον Ποιοτικό Έλεγχο των ποτών αν έχεις έναν Επαγγελματία Κρεοπώλη με 20 χρόνια επαγγελματική εμπειρία.

Στο ΙΕΚ Καβάλας πέρσι τέτοια εποχή η Διεύθυνση επέλεξε πολλούς νεόυς και άνεργους εκπαιδευτές σε όλες τις ειδικότητες (ανάμεσα σε αυτές και στη δική μας). Αυτός ήταν και ο λόγος που εγώ δεν έκανα αίτηση. Είπαμε να κάνουμε τόπο για τους νέους.  Δυστυχώς από την πλειοψηφία η Διεύθυνση δεν έμεινε ικανοποιημένη, ή να το πω ειλικρινά μετά από ένα μήνα είχε μετανιώσει για ένα σημαντικό ποσοστό των επιλογών σε όλες τις ειδικότητες. Φέτος ο Διευθυντής ζήτησε από μένα και από άλλους συναδέλφους να κάνουμε αίτηση για να έχει δυνατότητες επιλογής αν δεν υπάρξουν αιτήσεις από εκπαιδευτές που μπορεί να εμπιστευτεί. Τελικά έστειλε η Διεύθυνση έτσι κι αλλιώς, οπότε γλιτώσαμε από κάποια προβλήματα.  Όσοι ανταποκρίθηκαν στα καθήκοντα τους με επιτυχία  πέρσι, ξαναπήραν μάθημα.

Όλα αυτά τα γράφω απλά για να βάλω στην κουβέντα και τη διάσταση μια υπηρεσίας, η οποία θέλει να επιλέξει εκπαιδευτές, δέχεται πιέσεις από πολλές πλευρές, ηθικές και ανήθικες και ταυτόχρονα πρέπει να κάνει το καλύτερο για τους καταρτιζομένους της. Μην ξεχνάμε οτι τα παιδιά πληρώνουν 367 ευρώ το εξάμηνο ή 734 ευρώ το έτος, ακόμα και αν η πλειοψηφία είναι αδιάφορη, στις μέρες μας υπολογίζει τα χρήματα που δίνει. Τόσα πλήρωσα φέτος για μια θεματική ενότητα μεταπτυχιακού στο ΕΑΠ και αυτά τα παιδιά πληρώνουν τόσα για κατάρτιση επιπέδου ΙΕΚ.

Η δουλειά στα ΙΕΚ δεν είναι κελεπούρι, ίσα ίσα το αντίθετο, πολύ δουλειά, λίγα λεφτά και με μικρή (πλέον) καθυστέρηση. Για όσους ήδη εργάζονται είναι ένα μικρό συμπλήρωμα, για τους νέους είναι μια αχτίδα φωτός οτι κάνουν ένα ξεκίνημα. Η ανεργία και οι ανάγκες και όσων ήδη εργάζονται είναι τόσο μεγάλες που δεν μπορεί να ικανοποιηθεί παρά μόνο ένα μικρό ποσοστό. Αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει ένα ΙΕΚ. Αυτό που μπορεί να κάνει και οφείλει να κάνει κατά τη γνώμη μου, είναι να σέβεται τους μαθητές της και να φροντίζει να δημιουργεί όσο γίνεται και όσο έχει τα μέσα καλύτερες συνθήκες και προϋποθέσεις κατάρτισης. Μία από αυτές τις προϋποθέσεις είναι η επιλογή αυτών τους οποίους θεωρεί καταλληλότερους ω εκπαιδευτές σε αυτή τη διαδικασία.

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 11 Οκτ 2011, 10:10:58 ΠΜ
Καλημέρα και από μένα. Τα ΙΕΚ πλέον (αφού ξεκίνησαν τα μαθήματα), λειτουργούν απογευματινές ώρες και το πρωϊνό είναι ελεύθερο. Το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει "ενιαίο σύστημα αξιολόγησης" των αιτήσεων και κατ' επέκταση των υποψήφιων εκπαιδευτών. Αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα και στους ίδιους τους υποψήφιους εκπαιδευτές αλλά και σε όσες διευθύνσεις των ΙΕΚ, θέλουν να αποφεύγουν τις χάρες και τα χατηράκια και όλη την πίεση που δημιουργεί αυτό, αλλά αντίστοιχα και τις διαμαρτυρίες μετά.

ένας από τους 10 νόμους στη χώρα μας... και να θέλεις να προσφέρεις δικαιοσύνη, δεν θα σε αφήσουμε.. πάντα θα αφήνουμε "λαβές" να σε κατηγορούμε... 100% ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας είναι αυτό
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Παράθεση από: iliasthes στις 11 Οκτ 2011, 10:10:58 ΠΜ


Η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει απόλυτα δίκαιος και αντικειμενικός τρόπος για να διαλέξεις εκπαιδευτές και δεν υπάρχει κανένα σύστημα αξιολόγησης, το οποίο θα αποδεχτούν όλοι. Αν προσπαθήσουμε να μείνουμε απόλυτα ψύχραιμοι όμως, πιστεύω πως οι Διευθύνσεις των ΙΕΚ πρέπει να επιλέγουν αυτούς, οι οποίοι πιστεύουν οτι θα είναι οι ιδανικοί εκπαιδευτές, άσχετα από τυπικά προσόντα, κοινωνικά κριτήρια. Η εργασία είναι δικαίωμα, αλλά δεν είναι κοινωνικό επίδομα. Την έλλειψη κοινωνικής πρόνοιας μέχρι τώρα την υποκαθιστούσαμε και μέχρι ένα σημείο την υποκαθιστούμε ακόμα με "κοινωνικές προσλήψεις", κάτι που δεν είναι σωστό. Κατά τη γνώμη μου το βασικό κριτήριο πρέπει να είναι ποιος εκτιμώ οτι έχει να προσφέρει περισσότερα διδάσκοντας το συγκεκριμένο αντικείμενο. Ιδιαίτερα στα ΙΕΚ δεν μπορούν να μπουν ενιαία κριτήρια για όλα τα μαθήματα. Μπορεί σε ένα μάθημα πχ Εξελικτική Ψυχολογία, να μετρήσεις τα τυπικά προσόντα του Ψυχολόγου (πτυχίο, μεταπτυχιακό, επαγγελματική εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο) αλλά σε ένα άλλο πχ Τεμαχισμός Κρεάτων τι να το κάνεις αν ο άλλος τελείωσε Τεχνολόγος Τροφίμων και έχει ένα μεταπτυχιακό στον Ποιοτικό Έλεγχο των ποτών αν έχεις έναν Επαγγελματία Κρεοπώλη με 20 χρόνια επαγγελματική εμπειρία.



Σοβαρά θα επιλέξει καθηγητή χωρίς βασικό πτυχίο σφάχτη !!
Αν το μάθει η Ενωση  Πολυ-σφαχτών Ελλάδας χάθηκε! 

Crazy_Waters

Παράθεση από: Vangelis στις 11 Οκτ 2011, 02:37:55 ΜΜ

Σοβαρά θα επιλέξει καθηγητή χωρίς βασικό πτυχίο σφάχτη !!
Αν το μάθει η Ενωση  Πολυ-σφαχτών Ελλάδας χάθηκε!

Ευτυχώς περάσαν οι εποχές του "ΟΛΑ τα σφάζω ΟΛΑ τα μαχαιρώνω!!"

iliasthes

Εντάξει νομίζω πως συμφωνείς οτι είναι διαφορετικό πράγμα μία επιστήμη και διαφορετικό πράγμα το εργαστήριο του τεμαχισμού κρεάτων, γιατί τη θεωρία θα την πάρει σίγουρα κάποιος τεχνολόγος τροφίμων ή πτυχιούχος τουριστικών επιχειρήσεων.

Crazy_Waters

Στα σοβαρά τώρα να πω την άποψή μου και εγώ για τα ΙΕΚ ως πρώην αποσπασμένος και 1-2 φορές εκπαιδευτής:

Από την πλευρά των αποσπασμένων το ΧΑΟΣ! Το αντικείμενο (γραμματειακή υποστήριξη) χρειάζεται συνέχεια και συνέπεια, οπότε δε γίνεται να λειτουργεί μόνο με αποσπασμένους της 1 χρονιάς. Θα έπρεπε να υπάρχει μόνιμο προσωπικό σε ΟΛΑ τα ΙΕΚ και όχι μόνο σε 2-3. Εγώ 1/9 πέρισυ που πήγα ήξερα μόνο τους κωδικούς των Η/Υ και έπρεπε να παραλαμβάνουμε αιτήσεις υποψηφίων σπουδαστών από εκείνη τη μέρα. Αν δεν γίνεται αυτό θα μπορούσε να υπάρχει κίνητρο για να αποσπαστεί κάποιος εκπαιδευτικός στα ΙΕΚ και όχι μόνο αντικίνητρα όπως τώρα. Έστω και τα +2 μόρια των διευθύνσεων. Τώρα ο μόνος λόγος να ζητήσει να πάει κάποιος σε ΙΕΚ για γραμματεία είναι να είναι στην πόλη που τον εξυπηρετεί ή να τον βολεύει το απογευματινό ωράριο. Επίσης ανιση κατανομή των αποσπάσεων σε σχέση με τις ανάγκες κάθε ΙΕΚ. Άλλα έχουν απόσπασμένους που απλά κάθονται γιατί είναι υπεραρκετοί και σε άλλα τρέχουν οι λιγοστοί αποσπασμένοι και δεν προλαβαίνουν με τίποτα. Από την πλευρά των εκπαιδευτών συμφωνώ απόλυτα με τον iliasthes ότι:
Παράθεση από: iliasthes στις 11 Οκτ 2011, 10:10:58 ΠΜ
Το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει "ενιαίο σύστημα αξιολόγησης" των αιτήσεων και κατ' επέκταση των υποψήφιων εκπαιδευτών. Αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα και στους ίδιους τους υποψήφιους εκπαιδευτές αλλά και σε όσες διευθύνσεις των ΙΕΚ, θέλουν να αποφεύγουν τις χάρες και τα χατηράκια και όλη την πίεση που δημιουργεί αυτό, αλλά αντίστοιχα και τις διαμαρτυρίες μετά.
Στον κανονισμό των ΙΕΚ αναφέρεται ότι η επιλογή των εκπαιδευτών γίνεται "συνεκτιμώντας" κοινωνικά, ακαδημαϊκα και άλλα κριτήρια, χωρίς όμως να υπάρχει (ηθελημένα πιστεύω) σύστημα μοριοδότησης.
Ο Δ/ντης του ΙΕΚ Ιωαννίνων (δεν είναι αυτός που εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του ΙΕΚ), χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά, από τα mail που έγραφε στη λίστα των ΙΕΚ πέρισυ φαίνονταν αξιόλογος και τρομερά "ορεξάτος", οπότε εφάρμοσε "δική του" κλίμακα αξιολόγησης (με μόρια) για την επιλογή των εκπαιδευτών του ΙΕΚ. Φέτος προχώρησε ένα βήμα πιο πέρα με την μη πρόσληψη εκπαιδευτών μονίμων εκπαιδευτικών. Το σκεπτικό του το θεωρώ σωστό και βέβαια επικροτώ Δ/ντες που παίρνουν πρωτοβουλίες αντί να τα ρίχνουν όλα στον ΟΕΕΚ (παλιά) ή στο ΙΔΕΚΕ (τώρα).  Καλώς ή κακώς οι κοινωνικές προσλήψεις είναι υποκατάστατο της κοινωνικής πρόνοιας, όπως γράφει ο iliasthes, οπότε μέχρι να έχουμε κοινωνικό κράτος (χαχχαχα ωραίο αστείο) ας γίνονται κοινωνικές προσλήψεις με ένα μεγάλο ΑΛΛΑ: να ζητούνται δικαιολογητικά που να πιστοποιούν κάπως την ανάγκη για εργασία. Ίσως ακόμα σωστότερο να είναι να προσλαμβάνονται, ειδικά για συνδιδασκαλίες, ένας εκπαιδευτής με εμπειρία και ένας νέος άνεργος. Αλλωστε:
Παράθεση από: iliasthes στις 11 Οκτ 2011, 10:10:58 ΠΜ
Η δουλειά στα ΙΕΚ δεν είναι κελεπούρι, ίσα ίσα το αντίθετο, πολύ δουλειά, λίγα λεφτά και με μικρή (πλέον) καθυστέρηση. Για όσους ήδη εργάζονται είναι ένα μικρό συμπλήρωμα, για τους νέους είναι μια αχτίδα φωτός οτι κάνουν ένα ξεκίνημα.
Τέλος για τη συνέχιση των πελατειακών σχέσεων, το μπάχαλο του πρώην ΟΕΕΚ και τι γίνεται πλέον θα μπορούσα να γράψω πολλά, απλά θα πω αν κάποιος είναι αποσπασμένος σε ΙΕΚ ας δει στη Διαύγεια πόσο στοίχισε το φοβερό, "πιο αργό και από το replay" site στο οποίο καταχωρήσε τις αιτήσεις εκπαιδευτών....

iliasthes

Καλησπέρα, να πω και κα΄τι ευχάριστο. Από ο,τι φαίνεται τις επόμενες ημέρες θα ξεκινήσουν οι πληρωμές για τις παλιές οφειλές. Δεν θα γίνουν όλες μαζί, αλλά από τη στιγμή που θα ξεκινήσει η ροή των πληρωμών το νερό θα έχει κυλήσει στο αυλάκι.

poursali

Απορία: ας πούμε ότι έχω διατεθεί ολικά σε ΙΕΚ και αύριο θέλω να απεργήσω...

1. έχω δικαίωμα; (υποθέτω πως ναι, με καλύπτει η ΑΔΕΔΥ και η ΟΛΜΕ)
2. θα μου γίνει περικοπή; (προφανώς και ναι, εφόσον απεργώ)
3. οι αυριανές ώρες πρέπει να αναπληρωθούν; (πάλι ναι, με βάση τον κανονισμό των ΙΕΚ)

άρα, θα απεργήσω, θα χάσω χρήματα, αλλά η υπηρεσία μου δεν θα υποστεί απώλεια λόγω της απεργίας μου και θα αναγκαστώ τις αυριανές ώρες να τις αναπληρώσω...

θα μου πείτε λίγη σημασία έχει με αυτά που μας συμβαίνουν.. απλά θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος ασχολήθηκε με αυτό το θέμα από νομικής ή έστω διοικητικής άποψης να ξέρουμε τι ισχύει.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Crazy_Waters

Πέρισυ που, εκτός από το ότι ήμουνα στη γραμματεία, δίδασκα και ένα μάθημα, στις απεργίες που έκανα, αν τύχαινε και μέρα του μαθήματός μου χανόταν το μάθημα, ο μισθός μου είχε περικοπή αν την ίδια μέρα ήμουν π.χ. πρωινός Γραμματεία και βέβαια το μάθημα αναπληρώνονταν σε άλλη χρονική στιγμή. Αυτός είναι και ένας λόγος (το ότι το μάθημα απλώς αναπληρώνεται) που πολλοί εκπαιδευτές θεωρούν ότι δεν έχει νόημα να απεργήσουν στο ΙΕΚ. Σε περίπτωση ολικής διάθεσης λογικά ισχύει το ίδιο και υποθέτω η αναπλήρωση θα γίνει την εβδομάδα αναπληρώσεων, έχοντας υποστεί βέβαια την περικοπή. Ακόμα και έτσι η υπηρεσία πάντως υφίσταται απώλεια.

iliasthes

Έχετε δίκιο στις επισημάνσεις σας και το συζητούσαμε με κάποιους συναδέλφους, όταν ήρθε το χαρτί για τις αποσπάσεις.

soron80

Προς ενημέρωση όλων σήμερα έγιναν πληρωμές σε ΔΙΕΚ στην ΕΜΠΟΡΙΚΗ!
σε όσα ΔΙΕΚ είχαν ολοκληρώσει τις διαδικασίες...
νομίζω αναφέρονται σε δεδουλευμένα από σεπτ 2009 έως ιουν 2010
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

iliasthes

Λίγο πολύ σχεδόν όλα τα ΔΙΕΚ έχουν ολοκληρώσει τις διαδικασίες, απλά είναι και πρακτικά αδύνατο να γίνουν όλες οι πληρωμές σε μια ημέρα. Καθημερινά εκδίδονται εντάλματα πληρωμών. Σε κάποιο βαθμό είναι και θέμα τύχης για το ποια ΙΕΚ θα πληρωθούν πρώτα και ποια αργότερα. πχ αν καταλάθως κάποιος τραπεζικός λογαριασμός εκπαιδευτή έχει "κλείσει" μπορεί να καθυστερήσει η πληρωμή όλων όσων βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, δηλαδή εργάστηκαν στο ίδιο ΙΕΚ.