Χωρίς Οργανική

Ξεκίνησε από Loukritia, 07 Μαΐου 2010, 07:07:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: k.p. στις 09 Μαΐου 2010, 01:16:54 ΜΜ
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φέτος είναι η 4η μου χρονιά στη διάθεση, οπότε γνωρίζω την ανασφάλεια " πού θα είμαι του χρόνου και τι θα αντιμετωπίσω;" Στα 4 χρόνια άλλαξα 3 σχολεία όλων των βαθμίδων (4 σχολεία αν συμπεριλάβουμε, ότι φέτος είμαι σε 2 σχολεία) και προφανώς κάθε χρόνο κάνω καινούρια προετοιμασία. Το σχολείο όπου είμαι φέτος είναι πολύ καλό από πολλές απόψεις και θα ήθελα να έδινε οργανική, ώστε να παραμείνω εκεί. Αλλά ΔΕΝ δίνει (αν και έχει 13 ώρες!!!) και λόγω μετάθεσης συναδέλφου άνοιξε οργανική σε άλλο σχολείο. Προφανώς είναι και άλλοι στην διάθεση, και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα πάρει την οργανική άλλος , απλά εγώ το σκέφτομαι διπλά αν θα δηλώσω το σχολείο της οργανικής....
Στα χρόνια που είσαι στην διάθεση, πόσες οργανικές άνοιξαν;

alkisg

#16
10 χρόνια χωρίς οργανική και 13 σχολεία. Τι κερδίζω; ;D

Νομίζω ότι οργανικές πλέον θα δίνονται τιμητικά τον τελευταίο χρόνο πριν τη σύνταξη... δηλαδή στα 75...  :'(

Loukritia

Νομίζω πως ο Άλκης έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Έχουν ανοίξει άλλες 2 οργανικές στο παρελθόν και τις πήραν συνάδελφοι με περισσότερα μόρια.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

Παράθεση από: k.p. στις 07 Μαΐου 2010, 07:07:53 ΜΜ
Τι ακούτε, ποια είναι η γνώμη σας, είναι ρίσκο να μείνω πάλι χωρίς οργανική με όλες τις αλλαγές που προωθούνται ή να πάω στο σχολείο που δίνει οργανική και ότι βρέξει;

dim και Γιώργο απο αυτο πιαστηκα. αλλωστε το εχουμε θιξει το ενδεχομενο να υπαρξουν απολυσεις-μεταταξεις πολλες φορες στο φορουμ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παιδιά πάρτε οργανική... το πολύ πολύ να βγείτε υπεράριθμοι και να διεκδικήσετε πρώτοι τις όποιες οργανικές βγουν στο μέλλον.

Εγώ Έπαθα και έμαθα... αλλά ο χρόνος δε γυρνά πίσω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Λαμπρο, νομιζω αυτο εξαρταται καθαρα απο τη "γεωγραφια" του νομου που υπηρετει κανεις καθως και τους στοχους που εχει (αν θελει μεταθεση ή οχι) κλπ κλπ... προσωπικα σχεδον καθε χρονο θα μπορουσα να παρω οργανικη αλλα δεν παιρνω γιατι προτιμω τα "παχυλα" μορια για να "ξεκολλησω" και να φυγω με μεταθεση. εχει βεβαια το ρισκο, αλλα ακομα και να μην μου κατσει ενα χρονο κερδισμενος ειμαι στατιστικα ;-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν είναι έτσι, τότε καλά κάνεις!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: poursali στις 09 Μαΐου 2010, 10:05:48 ΜΜ
Λαμπρο, νομιζω αυτο εξαρταται καθαρα απο τη "γεωγραφια" του νομου που υπηρετει κανεις καθως και τους στοχους που εχει (αν θελει μεταθεση ή οχι) κλπ κλπ... προσωπικα σχεδον καθε χρονο θα μπορουσα να παρω οργανικη αλλα δεν παιρνω γιατι προτιμω τα "παχυλα" μορια για να "ξεκολλησω" και να φυγω με μεταθεση. εχει βεβαια το ρισκο, αλλα ακομα και να μην μου κατσει ενα χρονο κερδισμενος ειμαι στατιστικα ;-)
Ο κάθε ένας βλέπει τα πράγματα όπως νομίζει ότι είναι για αυτόν καλύτερα.
Στην περίπτωση που κάποιος βρίσκεται στην περιοχή που επιθυμεί, καλό είναι να πάρει μια οργανική μόλις του δοθεί μια ευκαιρία διότι  οι οργανικές θέσεις δεν προκύπτουν κάθε χρόνο στον κλάδο μας

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: k.p. στις 09 Μαΐου 2010, 06:49:22 ΜΜ
Νομίζω πως ο Άλκης έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Έχουν ανοίξει άλλες 2 οργανικές στο παρελθόν και τις πήραν συνάδελφοι με περισσότερα μόρια.

Αρα  όπως βλέπεις οι οργανικές προκύπτουν με το ζόρι και είναι λίγες

tom

Έχω την αίσθηση ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν οργανικές για ΠΕ19 και ΠΕ20 στην πρωτοβάθμια. Οπότε αυτοί που έχουν διοριστεί και δεν έχουν οργανική ίσως έχουν την  ευκαιρία να αποκτήσουν εκεί... Μακάρι να γίνει κάτι και με τους ωρομίσθιους και αναπληρωτές που είναι στον αέρα. Αλίμονο, με το νέο νομοσχέδιο, σε αυτούς που τελειώνουν τώρα το πανεπιστήμιο...Βλέπω από Σεπτέμβρη η περιοχή για το Δημοτικό στο στέκι να γίνεται πολύ δημοφιλής προορισμός... ;D
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι