Χωρίς Οργανική

Ξεκίνησε από Loukritia, 07 Μαΐου 2010, 07:07:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

Συνάδελφοι, θα ήθελα και την δική σας συμβουλή στο δίλημμα μου. Είναι περίοδος αιτήσεων για τοποθετήσεις και στην περιοχή μου άνοιξε ένα οργανικό κενό. Είμαι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ ήδη για 4 χρόνια (αν και συμπληρώνω πλήρες ωράριο), αλλά θέλω να είμαι στο ίδιο σχολείο όπως και φέτος (με διάθεση) στο οποίο δεν δίνουν οργανική. Τι ακούτε, ποια είναι η γνώμη σας, είναι ρίσκο να μείνω πάλι χωρίς οργανική με όλες τις αλλαγές που προωθούνται ή να πάω στο σχολείο που δίνει οργανική και ότι βρέξει;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

iliasthes

Πάρε την οργανική. Είμαι 6 χρόνια χωρίς οργανική αν και όλα αυτά τα χρόνια καλύπτω πλήρως το διδακτικό μου ωράριο. Και μόνο η αβεβαιότητα, σε ποιο σχολείο θα είμαι του χρόνου, αν θα είναι κάποιος άλλος στο σχολείο που διδάσκω κλπ, είναι πολύ ψυχοφθόρα. Άσε που 2-3 χρονιές άλλαξα 3-4 σχολεία μέχρι να σταθεροποιηθώ σε ένα.

Keep Growing

Συναδέλφισα (μάλλον   :-\ ),
Πάρε την οργανική. Οι καιροί είναι δύσκολοι (όπως το λες) και ιδιαίτερα για την ειδικότητά μας.
Ο,τι μπορείς (και θέλεις) να κάνεις σήμερα μην το αφήνεις για αύριο.
Αύριο ίσως είναι αργά. (Το ίδιο ισχύει και για τους αγώνες  ;) ).
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pthomop

Πρεπει να την παρεις. Οι καιροι ειναι πονηροι >:(

Καρκαμάνης Γεώργιος

Βγήκε οργανική για πληροφορικό;
Αυτό και αν είναι νέο :D :D :D

Η οργανική είναι είδος προς εξαφάνιση.

Σου συνιστώ να πάρεις την οργανική γιατί έρχονται αλλαγές στον χώρο της εκπαίδευσης και επίσης μπορεί να μην σου ξαναβρεθεί η ευκαιρία σύντομα τουλάχιστον.

dim

Να δηλώσεις την οργανική.
+++++++

poursali

παιδια, προτεινετε στο συναδελφο να παρει την οργανικη υπονοωντας οτι αν μεινει χωρις οργανικη ισως μεινει και χωρις δουλεια?
νομιζω οτι δεν παιζει ρολο η οργανικη θεση. για να μεινει καποιος χωρις δουλεια στην εκπαιδευση θα πρεπει πρωτα να απολυθουν ολοι οσοι διοριστηκαν μετα απο αυτον ασχετα απο το εαν εχει οργανικη ή οχι καποιος. οι θεσεις δεν ειναι προσωποπαγης οποτε δεν εχει νοημα μια οργανικη.

θα πρεπει να καταμετρηθουν οι αναγκες και να απολυθουν οι τελευταιοι που διοριστικαν. μην ξεχνατε οτι για υπηρεσιακες αναγκες προβλεπονται μετακινησεις μεχρι και εντος κυσδε. δλδ εγω απο το αγρινιο μπορει να βρεθω μεχρι και στον πυργο ηλειας
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: poursali στις 08 Μαΐου 2010, 05:39:51 ΜΜ
παιδια, προτεινετε στο συναδελφο να παρει την οργανικη υπονοωντας οτι αν μεινει χωρις οργανικη ισως μεινει και χωρις δουλεια?
........
δες το μήνυμα πιο πάνω του iliasthes
Παράθεση από: iliasthes στις 07 Μαΐου 2010, 07:27:02 ΜΜ
Πάρε την οργανική. Είμαι 6 χρόνια χωρίς οργανική αν και όλα αυτά τα χρόνια καλύπτω πλήρως το διδακτικό μου ωράριο. Και μόνο η αβεβαιότητα, σε ποιο σχολείο θα είμαι του χρόνου, αν θα είναι κάποιος άλλος στο σχολείο που διδάσκω κλπ, είναι πολύ ψυχοφθόρα. Άσε που 2-3 χρονιές άλλαξα 3-4 σχολεία μέχρι να σταθεροποιηθώ σε ένα.
Τίποτα άλλο προς το παρόν.

poursali

δεν λεει κατι αυτο dim. το μονο που εχει σημασια ειναι τι λεει ο νομος. χωρις να τον εχω διαβασει βεβαια και χωρις να ειμαι 100% σιγουρος για αυτο που λεω... αλλα ετσι μαθαινω απο κατι παλιους διοικητικους.
για σκεψου δλδ να εχω οργανικη τα τελευταια 20 χρονια και να παιρνω μεταθεση και να βρισκομαι στη διαθεση... τι σημαινει αυτο? οτι αν διωξουν κοσμο θα ειμαι πρωτος στη λιστα?

οχι βεβαια.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: poursali στις 08 Μαΐου 2010, 05:39:51 ΜΜ
... δλδ εγω απο το αγρινιο μπορει να βρεθω μεχρι και στον πυργο ηλειας

... τον τελευταίο καιρό με έχει απασχολήσει κι εμένα το ζήτημα. Παρόλο που ήμουν στην 1η φουρνιά αυτών που διορίστηκαν στον Πύργο και θα μπορούσα να έχω οργανική σε οποιοδήποτε σχολείο ήθελα, κάποιες ατυχείς επιλογές μου και η ανακατανομή των μαθητών στους διάφορους τύπους σχολείων τα τελευταία χρόνια, με έχουν φέρει στο σημείο να έχω οργανική από πέρυσι σε σχολείο όπου να μην συμπληρώνω ωράριο, επομένως ανά πάσα στιγμή να κινδυνεύω να μείνω σε διάθεση. Όλες οι οργανικές στα σχολεία της Α Ηλείας είναι συμπληρωμένες, επομένως poursali θα έρχομαι εγώ στο Αγρίνιο...!

Επομένως αν άνοιγε οποιαδήποτε οργανική στην περιοχή μου θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη!

LefterisP

Μάθε τι σχολείο είναι αυτό που πάς να δηλώσεις. Αν είναι καλό, χτύπα το.  8)
Αλλιώς αν δεν ακούσεις καλά λόγια, ίσως είναι προτιμοτερο να μείνεις στη διάθεση του Πύσδε. Μάλιστα αν μπορέσεις να ξαναπιάσεις το σχολείο που ήσουν φέτος τότε είσαι σε καλή φάση.
Στο λέει κάποιος που είναι χρόνια στη διάθεση πύσδε. Μια κακή οργανική δεν αλλάζει.  :-[
Στη θέση λοιπόν θα μάθαινα (απο αρκετές πηγές) για την μελλοντική οργανική.

Loukritia

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φέτος είναι η 4η μου χρονιά στη διάθεση, οπότε γνωρίζω την ανασφάλεια " πού θα είμαι του χρόνου και τι θα αντιμετωπίσω;" Στα 4 χρόνια άλλαξα 3 σχολεία όλων των βαθμίδων (4 σχολεία αν συμπεριλάβουμε, ότι φέτος είμαι σε 2 σχολεία) και προφανώς κάθε χρόνο κάνω καινούρια προετοιμασία. Το σχολείο όπου είμαι φέτος είναι πολύ καλό από πολλές απόψεις και θα ήθελα να έδινε οργανική, ώστε να παραμείνω εκεί. Αλλά ΔΕΝ δίνει (αν και έχει 13 ώρες!!!) και λόγω μετάθεσης συναδέλφου άνοιξε οργανική σε άλλο σχολείο. Προφανώς είναι και άλλοι στην διάθεση, και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα πάρει την οργανική άλλος , απλά εγώ το σκέφτομαι διπλά αν θα δηλώσω το σχολείο της οργανικής....
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

iliasthes

Είσαι σε καλή κατάσταση. Εγώ είμαι στην Α καβάλας για 6 χρόνια στη διάθεση και πάω για τον έβδομο. Είμαστε πάνω από 10 συνάδελφοι στη διάθεση μόνο στην Α Καβάλας. Συνολικά αυτά τα χρόνια έχω υπηρετήσει έστω και για μία μέρα σε: 4 διαφορετικά γυμνάσια, 3 διαφορετικά ΕΠΑΛ (εκ των οποίων το ένα που υπηρέτησα και τον περισσότερο χρόνο-4 χρονιές- ανήκει στην Β Καβάλας) και 1 Γενικό Λύκειο. Η τοποθέτηση μου σε μία σχολική χρονιά άλλαξε 3 φορές και αυτό συνέβη δύο χρονιές. Και παρόλη την ταλαιπωρία μου δεν μπορώ να κατηγορήσω και κανέναν, γιατί απλά είτε δεν υπήρχαν ώρες εκεί που τοποθετούμουν ή προέκυπταν έκτακτες ανάγκες, τις οποίες έπρεπε να καλύψω. Ίσως αυτό να με σπρώχνει στη λύση της οργανικής, αλλά προηγούνται άλλοι 12 συνάδελφοι με περισσότερα μόρια από μένα. Σε όλα αυτά τα χρόνια γνώρισα 2 συναδέλφους που θέλανε να κάνουμε αμοιβαία μετάθεση (υπηρετούσαν στη Θεσσαλονίκη) και δεν είχα το δικαίωμα λόγω της οργανικής.

Η απόφαση είναι πάντα προσωπική και επηρεάζουν και άλλοι παράγοντες, όπως η "φήμη" που ακολουθεί το σχολείο που έχει την οργανική, αν είναι σε κάποιον μακρινό οικισμό κλπ κλπ. Εσύ τελικά ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα.

dim

Παράθεση από: poursali στις 09 Μαΐου 2010, 10:26:24 ΠΜ
για σκεψου δλδ να εχω οργανικη τα τελευταια 20 χρονια και να παιρνω μεταθεση και να βρισκομαι στη διαθεση... τι σημαινει αυτο? οτι αν διωξουν κοσμο θα ειμαι πρωτος στη λιστα?
Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? να διώξουν... δεν λέω κάτι τέτοιο, δεν το ξεστομίζω καν. Δεν καταλαβαίνω.
1. Εγώ το μόνο που λέω είναι ναι στην οργανική για να ξέρω που θα ανήκω την επόμενη χρονιά, όχι στην αβεβαιότητα του που θα είμαι.
Τώρα αν το σχολείο που έχω οργανική βγάλει 3, 4, ή 2 ώρες κενό π.χ. λόγω 30 τμήματα και ας έχω οργανική αυτές τις ώρες δεν θα πάω να τις συμπληρώσω σε άλλο σχολείο?
Θα πάω και θα με πάνε!!!
Άλλο λοιπόν να είμαι σε ένα σχολείο και να πάω να συμπληρώσω 3 - 4 ώρες στου ....  την άκρη ... και άλλο  σε 2 ή  3 σχολεία για να συμπληρώσω 21 ώρες.
Έτσι δεν είναι?
2. (Νομίζω πως και χάλια να είναι το σχολείο όπως το δικό μου διευθυντής - σύλλογος κτλ δεν άλλαξε ούτε μια στιγμή η απόφασή μου πως αφού γύρισα από Κυκλάδες κτλ κτλ ήρθα κοντά και θα μείνω).
Άλλωστε ποιός μας λέει πως στο σχολείο που έχουμε ακούσει τα απίστευτα καλά δεν αλλάζει σε μια νύχτα!
π.χ. Στο δικό μου ΦΟΒΕΡΟΣ Διευθυντής ΦΟΒΕΡΟ team συλλόγου.. και φέτος μια απόσπαση ο Διευθυντής στον 3ο του χρόνο και μεταθέσεις το υπέροχο team και η κατάσταση στο έλα να δεις!!!   

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: poursali στις 08 Μαΐου 2010, 05:39:51 ΜΜ
παιδια, προτεινετε στο συναδελφο να παρει την οργανικη υπονοωντας οτι αν μεινει χωρις οργανικη ισως μεινει και χωρις δουλεια?
νομιζω οτι δεν παιζει ρολο η οργανικη θεση. για να μεινει καποιος χωρις δουλεια στην εκπαιδευση θα πρεπει πρωτα να απολυθουν ολοι οσοι διοριστηκαν μετα απο αυτον ασχετα απο το εαν εχει οργανικη ή οχι καποιος. οι θεσεις δεν ειναι προσωποπαγης οποτε δεν εχει νοημα μια οργανικη.

θα πρεπει να καταμετρηθουν οι αναγκες και να απολυθουν οι τελευταιοι που διοριστικαν. μην ξεχνατε οτι για υπηρεσιακες αναγκες προβλεπονται μετακινησεις μεχρι και εντος κυσδε. δλδ εγω απο το αγρινιο μπορει να βρεθω μεχρι και στον πυργο ηλειας
Συγνώμη, αναφέρεις πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί. Κανείς δεν είπε ότι θα διωχθεί κάποιος

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: k.p. στις 09 Μαΐου 2010, 01:16:54 ΜΜ
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φέτος είναι η 4η μου χρονιά στη διάθεση, οπότε γνωρίζω την ανασφάλεια " πού θα είμαι του χρόνου και τι θα αντιμετωπίσω;" Στα 4 χρόνια άλλαξα 3 σχολεία όλων των βαθμίδων (4 σχολεία αν συμπεριλάβουμε, ότι φέτος είμαι σε 2 σχολεία) και προφανώς κάθε χρόνο κάνω καινούρια προετοιμασία. Το σχολείο όπου είμαι φέτος είναι πολύ καλό από πολλές απόψεις και θα ήθελα να έδινε οργανική, ώστε να παραμείνω εκεί. Αλλά ΔΕΝ δίνει (αν και έχει 13 ώρες!!!) και λόγω μετάθεσης συναδέλφου άνοιξε οργανική σε άλλο σχολείο. Προφανώς είναι και άλλοι στην διάθεση, και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν θα πάρει την οργανική άλλος , απλά εγώ το σκέφτομαι διπλά αν θα δηλώσω το σχολείο της οργανικής....
Στα χρόνια που είσαι στην διάθεση, πόσες οργανικές άνοιξαν;

alkisg

#16
10 χρόνια χωρίς οργανική και 13 σχολεία. Τι κερδίζω; ;D

Νομίζω ότι οργανικές πλέον θα δίνονται τιμητικά τον τελευταίο χρόνο πριν τη σύνταξη... δηλαδή στα 75...  :'(

Loukritia

Νομίζω πως ο Άλκης έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Έχουν ανοίξει άλλες 2 οργανικές στο παρελθόν και τις πήραν συνάδελφοι με περισσότερα μόρια.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

Παράθεση από: k.p. στις 07 Μαΐου 2010, 07:07:53 ΜΜ
Τι ακούτε, ποια είναι η γνώμη σας, είναι ρίσκο να μείνω πάλι χωρίς οργανική με όλες τις αλλαγές που προωθούνται ή να πάω στο σχολείο που δίνει οργανική και ότι βρέξει;

dim και Γιώργο απο αυτο πιαστηκα. αλλωστε το εχουμε θιξει το ενδεχομενο να υπαρξουν απολυσεις-μεταταξεις πολλες φορες στο φορουμ.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παιδιά πάρτε οργανική... το πολύ πολύ να βγείτε υπεράριθμοι και να διεκδικήσετε πρώτοι τις όποιες οργανικές βγουν στο μέλλον.

Εγώ Έπαθα και έμαθα... αλλά ο χρόνος δε γυρνά πίσω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Λαμπρο, νομιζω αυτο εξαρταται καθαρα απο τη "γεωγραφια" του νομου που υπηρετει κανεις καθως και τους στοχους που εχει (αν θελει μεταθεση ή οχι) κλπ κλπ... προσωπικα σχεδον καθε χρονο θα μπορουσα να παρω οργανικη αλλα δεν παιρνω γιατι προτιμω τα "παχυλα" μορια για να "ξεκολλησω" και να φυγω με μεταθεση. εχει βεβαια το ρισκο, αλλα ακομα και να μην μου κατσει ενα χρονο κερδισμενος ειμαι στατιστικα ;-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν είναι έτσι, τότε καλά κάνεις!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: poursali στις 09 Μαΐου 2010, 10:05:48 ΜΜ
Λαμπρο, νομιζω αυτο εξαρταται καθαρα απο τη "γεωγραφια" του νομου που υπηρετει κανεις καθως και τους στοχους που εχει (αν θελει μεταθεση ή οχι) κλπ κλπ... προσωπικα σχεδον καθε χρονο θα μπορουσα να παρω οργανικη αλλα δεν παιρνω γιατι προτιμω τα "παχυλα" μορια για να "ξεκολλησω" και να φυγω με μεταθεση. εχει βεβαια το ρισκο, αλλα ακομα και να μην μου κατσει ενα χρονο κερδισμενος ειμαι στατιστικα ;-)
Ο κάθε ένας βλέπει τα πράγματα όπως νομίζει ότι είναι για αυτόν καλύτερα.
Στην περίπτωση που κάποιος βρίσκεται στην περιοχή που επιθυμεί, καλό είναι να πάρει μια οργανική μόλις του δοθεί μια ευκαιρία διότι  οι οργανικές θέσεις δεν προκύπτουν κάθε χρόνο στον κλάδο μας

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: k.p. στις 09 Μαΐου 2010, 06:49:22 ΜΜ
Νομίζω πως ο Άλκης έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Έχουν ανοίξει άλλες 2 οργανικές στο παρελθόν και τις πήραν συνάδελφοι με περισσότερα μόρια.

Αρα  όπως βλέπεις οι οργανικές προκύπτουν με το ζόρι και είναι λίγες

tom

Έχω την αίσθηση ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να ανοίγουν οργανικές για ΠΕ19 και ΠΕ20 στην πρωτοβάθμια. Οπότε αυτοί που έχουν διοριστεί και δεν έχουν οργανική ίσως έχουν την  ευκαιρία να αποκτήσουν εκεί... Μακάρι να γίνει κάτι και με τους ωρομίσθιους και αναπληρωτές που είναι στον αέρα. Αλίμονο, με το νέο νομοσχέδιο, σε αυτούς που τελειώνουν τώρα το πανεπιστήμιο...Βλέπω από Σεπτέμβρη η περιοχή για το Δημοτικό στο στέκι να γίνεται πολύ δημοφιλής προορισμός... ;D
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι