Υπουργείο Παιδείας: Απόφαση για προσαύξηση απουσιών

Ξεκίνησε από Loukritia, 13 Απρ 2010, 08:30:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

καλό κι αυτό!!
http://alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od12_4_10_837.php
[ Λόγω γρίπης;;;]
Οι μαθητούληδες μας μπορούν να κάνουν μερικές απουσιούλες ακόμα: δικαιολογημένες για να διαβάσουν και αδικαιολόγητες για να την... κοπανίσουν... Άμα τους ξαναδείτε σφυρίξτε μου!!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

pthomop

Πως θα στηριξουμε τον ευγενικο αγωνα τον φροντιστηριων? >:( Σημερα μου το ειπαν μαθητες(προφανως ενημερωμενοι απο τα φροντιστηρια) και επεσα απο τα συννεφα. Τους ειπα οτι δεν εχουμε καμια ενημερωση για κατι τετοιο. Τελικα ειναι αληθεια.
Αδειο σχολειο μεχρι τις 14 Μαιου

Loukritia

Είδα την ανακοίνωση χτες στον ΟΕΦΕ αναρτημένη, ενώ δεν είχα δει κάτι αντίστοιχο στο alfavita. Τώρα, ας μην είμαι κακοπροαίρετη, μπορεί να μου διέφυγε. Πού θα βρούμε τα παιδιά να κάνουν την εργασία β' τετραμήνου αναρωτιέμαι!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

sarakiniotis

Σημερα με το που το ανακοινωσαμε στους μαθητες της Γ (οσους ερχονται ακομη) , την επομενη ωρα εξαφανιστηκαν και αυτοι...

Παει !!!!!    η Γ Λυκειου ειναι σπιτι , στις καφετεριες , στα φροντιστηρια..


Αλήθεια , αν μπαινω σε τμημα της Γ' (ΑΕΠΠ) και δεν βρω μαθητες , αφου περασω απουσιες σε ολους , εχω δικαιωμα να γραψω στο βιβλιο υλης οτι εκανα π.χ υποπρογραμματα - ασκησεις?





Laertis

Χα, μη τον είδατε, μη τον απαντήσατε, τον Κίτσο το λεβέντη ...  το μαθητή  ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

veni

Γιατί συνάδελφοι δεν βγαίνουμε τώρα να φωνάξουμε για αυτή την ξεφτίλα ;

Μας βολεύει δηλαδή αυτό;

Το νέο κράτος ενδιαφέρεται για το πανελλαδικό γεγονός του αδειάσματος των Λυκείων όλης της χώρας ;

Απ ' ότι βλέπω τα ψηφουλάκια - όπως πάντα άλλωστε - έχουν τη μεγαλύτερη δύναμη.

Πρέπει να υπερασπιστούμε τους εαυτούς μας. Πόσο ακόμα θα επιτρέπουμε την απαξίωση του έργου μας;

Ως πότε;


Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

Νίκος Αδαμόπουλος


andreas_p

'Μέτρα' λαϊκίστικα, χέρι-χέρι με το Νέο Σχολείο "Πρώτα ο μαθητής". Ποιος ομως απ' τους 30 ????

sarakiniotis

το αστειο της υποθεσης ηταν οταν αναρωτηθηκαν οι μαθητες της Γ' ποσο είναι το 30% προσαυξηση των απουσιων.....
.... ειπα να τους πω να το κανουν σε ψευδογλωσσα (υπολογισμος νεου οριου απουσιων)...

veni

#9
Έχουμε και λέμε 2 εβδομάδες κατάληψη , 1 εβδομάδα γρίπη , 164 απουσίες + 30% = 213 / 6 (ημερήσιος μέσος όρος της Γ λυκείου) = 35 ημέρες /5 = 7 εβδομάδες, 1 εβδομάδα νωρίτερα --> άρα σύνολο ...

11 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ (2,75 μήνες απουσίας!) και ΟΛΑ ΚΑΛΑ !  ΦΟΙΤΗΣΗ ΕΠΑΡΚΗΣ - Σύστημα Super!

ΕΛΕΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΞΕΦΤΙΛΑ 

και ακούμε και για μείωση της ύλης 

ΕΛΕΟΣ , πρώτα ο μαθητής αλλά ποιος μαθητής ;

Εσείς την ύλη τη βγάλατε ;  ΝΑΙ ΝΑΙ άνετα αλλά χωρίς μαθητές !  :D

ΕΛΕΟΣ
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

sarakiniotis

#10
... τουλαχιστον , ας εστελναν την εγκυκλιο λιγο πριν την τελευταια συνεδριαση μας ,  με υποσημειωση να χαρισουμε απουσιες σε καποιους μαθητες που τυχον θα κινδυνευαν...

Αυτο ομως ειναι αισχος !!!
... ευτυχως που τα παιδια της Α και της Β  Λυκειου είναι λιγο ψαρωμενα , αλλιως θα εφευγαν  και αυτα..

Εγω την υλη δεν την εχω τελειωσει , εχω καποιες ασκησεις να κανω σε υποπρογραμματα...
.. τι να κανω ?

iliasthes


Loukritia

και τι γίνεται με τα καημένα τα παιδάκια που διέκοψαν λόγω απουσιών; Που έμειναν δηλ. και έχασαν την χρονιά και εγκατέλειψαν το σχολείο; Δεν αδικούνται αυτά τα παιδιά;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

achilleasgr

η βάση του 10 και οι απουσίες τα δώρα της Άννας στους μαθητές...

Keep Growing

Είπαμε: "ΠΡΩΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ".
Τι, ψέματα να λέμε τώρα;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Παράθεση από: achilleasgr στις 15 Απρ 2010, 07:32:27 ΜΜ
η βάση του 10 και οι απουσίες τα δώρα της Άννας στους μαθητές...
Όταν κόβεις από παντού και όλοι σε βρίζουν, πρέπει αν βρεις να δώσεις και κάτι ανέξοδο. Εξάλλου ούτε οι απουσίες, ούτε η βάση βγαίνουν από την τσέπη του υποργείου. Για την παιδεία δεν νοιάζονται έτσι κι αλλιώς. Έχει κανείς αυταπάτες; Ας δώσουμε κάτι που δεν κοστίζει καθόλου να εξευμενίσουμε κάποιον κόσμο.