Αναζήτηση νόμου για συμπλήρωση ωραρίου

Ξεκίνησε από Loukritia, 19 Σεπ 2009, 09:01:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loukritia

Συνάδελφοι,καλησπέρα!
Αναζητώ τον νόμο (ή τον αριθμό του νόμου/εγκυκλίου) με τον οποίο καθορίζεται η συμπλήρωση ωραρίου:
δηλ. - ποιος καθηγητής πρέπει να συμπληρώνει ωράριο (α' ανάθεσης) σε περίπτωση που υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας και δεν επαρκούν οι ώρες για συμπλήρωση απ όλους
και
-ποιος καθηγητής διατίθεται σε άλλο σχολείο σε περίπτωση που υπάρχουν συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας με μειωμένο ωράριο.
Σας ευχαριστώ θερμά!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Σπύρος Δουκάκης

Δεν είναι νόμος! Είναι εγκύκλιος που στηρίζεται πάνω σε υπουργική απόφαση.

Οδηγίες αναθέσεων για το σχολικό έτος 2008-2009

http://2pek.att.sch.gr/XRHSIMH_NOMOTHESIA/Odhfies_anatheseon.pdf


ΣΔ

Loukritia

Συνάδελφε, ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν με καλύπτει η απόφαση αυτή. Πουθενά δεν φαίνεται αν ο αρχαιότερος συμπληρώνει ωράριο α' ανάθεσης. Υπάρχει κάποιος που να έχει τον αριθμό της εγκυκλίου;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Wizard

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος/εγκύκλιος, αλλά ότι άτυπα προηγείται ο πρώτος τοποθετηθείς.

P.Tsiotakis

οχι δεν είναι άτυπο
μετακινείται αυτός που έχει αναλάβει τελευταίος στο σχολείο, αυτός που αναγράφεται τελευταίος στο πρακτικό του συλλόγου (χρονικά) ανεξάρτητα από τα έτη υπηρεσίας.
Ακόμη κι αν ανέλαβε νωρίτερα 1 μέρα από τον άλλο

Εκτός κι αν πάει τετράτεκνος στο σχολείο που ΔΕΝ μετακινείται.

Δεν ξέρω εγκύκλιο (θα ψάξω). Κάνω λάθος??

za√‘ag

Από ότι μου έτυχε μια χρονιά:

είχα τοποθετηθεί εγώ και μια συνάδελφος και έπρεπε να πάω σε 2 σχολεία (έτσι έλεγε η τοποθέτησή μου από το ΠΥΣΔΕ) αλλά επειδή εγώ ήμουνα για (προσωρινή) τοποθέτηση από μετάθεση έμεινα στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες στο οποίο έγινα και υπεύθυνος εργαστηρίου (χωρίς να πάω και στο άλλο).

Η άλλη συνάδελφος ήταν με απόσπαση οπότε πήγε στο άλλο και συμπλήρωσε κάποιες ώρες σε αυτό που τοποθετήθηκα εγώ. Το ωραίο ήταν ότι αυτή η συνάδελφος ήταν και προηγούμενα χρόνια στο σχολείο που με τοποθέτησαν και δεν της ήρθε καθόλου καλά δεδομένου ότι έγινα εγώ υπεύθυνος εργαστηρίου και αυτή πήγαινε σε 2 σχολεία.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Loukritia

Παράθεση από: zavag στις 20 Σεπ 2009, 03:37:49 ΜΜ
Από ότι μου έτυχε μια χρονιά:

είχα τοποθετηθεί εγώ και μια συνάδελφος και έπρεπε να πάω σε 2 σχολεία (έτσι έλεγε η τοποθέτησή μου από το ΠΥΣΔΕ) αλλά επειδή εγώ ήμουνα για (προσωρινή) τοποθέτηση από μετάθεση έμεινα στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες στο οποίο έγινα και υπεύθυνος εργαστηρίου (χωρίς να πάω και στο άλλο).

Η άλλη συνάδελφος ήταν με απόσπαση οπότε πήγε στο άλλο και συμπλήρωσε κάποιες ώρες σε αυτό που τοποθετήθηκα εγώ. Το ωραίο ήταν ότι αυτή η συνάδελφος ήταν και προηγούμενα χρόνια στο σχολείο που με τοποθέτησαν και δεν της ήρθε καθόλου καλά δεδομένου ότι έγινα εγώ υπεύθυνος εργαστηρίου και αυτή πήγαινε σε 2 σχολεία.

Συνάδελφε, νομίζω ότι προηγούνται οι τοποθετημένοι από μετάθεση σε σχέση με τους αποσπασμένους. Αλλά το δικό μου ερώτημα αφορά οργανικά τοποθετημένους συναδέλφους .
Αν κάποιος μπορεί μα βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ. Ευχαριστώ.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

P.Tsiotakis

http://www.dlv.gr/mas_rotisate2.htm

ερώτημα 8, δεν αναφέρει εγκύκλιο, όλως λέει αυτό που έγραψα παραπάνω

Σπύρος Δουκάκης

Βλέπω και το 13 ως απάντηση σε αυτό που έστειλες Παναγιώτη:
(13) Εάν σε ένα σχολείο τοποθετηθεί και δεύτερος καθηγητής , ποιος συμπληρώνει πρώτος το ωράριό του;

ΠαράθεσηΩράριο συμπληρώνει ο/η πρώτος τοποθετηθείς/σα στο σχολείο, διότι σε αυτόν/ήν δόθηκε η οργανική. Οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση, π.χ. αυξημένα προσόντα, μόρια κλπ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ. Εάν ίσχυαν, τότε θα καταργείτο η οργανικότητα της θέσης του/της καθηγητή/τριας που τοποθετήθηκε πρώτος/η σε αυτήν σύμφωνα με την Πράξη του ΠΥΣΔΕ. Πιθανή ανατροπή του ισχύοντος πλαισίου θα σήμαινε παρέμβαση μη σύννομη και καταγγελτέα στα συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών (ΕΛΜΕ) ή ένσταση εκ μέρους του εκπαιδευτικού, διότι το ΠΥΣΔΕ ή οποιοσδήποτε άλλος αναιρεί απόφαση, που βασίστηκε στην κείμενη νομοθεσία. ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Ή ΠΑΡΕΝΒΑΣΗ Η ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ. Ακόμα και αν ο/η δεύτερος/η εκπαιδευτικός είναι πολύτεκνος/η, το μόνο που προβλέπεται βάσει της κείμενης νομοθεσίας είναι ότι δυνητικά ισχύει, οι ώρες να είναι συνεχόμενες. Δηλ. εναπόκειται στον Σύλλογο των διδασκόντων κατόπιν εισηγήσεως του θέματος από τον Δντη της σχολικής μονάδας.

Επίσης, θα μπορούσατε με κοινή συμφωνία και αν αυτό πρόκειται να συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια, να γίνει εναλλαγή στο χώσιμο... (φέτος εσύ του χρόνου ο άλλος συνάδελφος κ.τ.λ.)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 20 Σεπ 2009, 03:27:06 ΜΜ
οχι δεν είναι άτυπο
μετακινείται αυτός που έχει αναλάβει τελευταίος στο σχολείο, αυτός που αναγράφεται τελευταίος στο πρακτικό του συλλόγου (χρονικά) ανεξάρτητα από τα έτη υπηρεσίας.
Ακόμη κι αν ανέλαβε νωρίτερα 1 μέρα από τον άλλο

Εκτός κι αν πάει τετράτεκνος στο σχολείο που ΔΕΝ μετακινείται.

Δεν ξέρω εγκύκλιο (θα ψάξω). Κάνω λάθος??

Χωρίς να το έχω δει πουθενά γραμμένο σε κάποια εγκύκλιο, ο αρχαιότερος στο σχολείο συμπληρώνει πρώτος ωράριο και οι εναπομείναντες ώρες καλύπτονται απο τον νεότερο δεύτερο. Ετσι σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος να μετακινηθεί σε άλλο σχολείο, αυτός είναι ο νεότερος συνάδερφος.
Μάλιστα μας έχει έρθει και οδηγία από την διεύθυνση να τηρείται αυστηρά.

skoud

Το όλο θέμα των υπεραριθμιών αναλύεται στο  http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigos12.htm και συγκεκριμένα αυτό που μας ενδιαφέρει καλύπτεται με βάση αυτά που αναφέρονται στην παράγραφο "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ"

Σε κάθε περίπτωση ο πιο παλιός με οργανική θέση στο σχολείο (όχι στα έτη υπηρεσίας) αν δεν θέλει δεν φεύγει. Αν τον αναγκάσουν είναι παράνομο.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...