Συμπίεση αρχείων με 7zip

Ξεκίνησε από aspd, 04 Μαρ 2011, 03:53:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Έχω εγκαταστήσει σε windows 7 (32bit) 7zip έκδοση 9.20.
Μπορώ να συμπιέσω και να αποσυμπιέσω αρχεία κανονικά.
Δεν μπορώ να ανοίξω κανένα .7z αρχείο από το ΣΤΕΚΙ, ούτε καν αυτό που ανάρτησα εγώ και το
οποίο από τον τοπικό δίσκο μπορώ να το ανοίξω.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Το 7zip το εγκατέστησα 2-3 φορές, μήπως έφταιγε κάτι στην εγκατάσταση. Τα αρχεία τα κατέβασα επίσης πολλές φορές μήπως δεν κατέβηκαν σωστά.
Κάθε φορά εμφανίζει μήνυμα:
Δεν μπορεί να ανοιχτεί το αρχείο <όνομα αρχείου> σαν αρχείο συμπίεσης

Τα .7z αρχεία από το ΣΤΕΚΙ σε ubuntu 10.04 τα ανοίγω κανονικά.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

εγώ σε win7 64 ανοιγω κανονικά τα συμπιεσμένα με 7-zip.

θα πρότεινα να δοκιμάσεις να καθαρίσεις τη registry με έναν από τους δωρεάν registry cleaners (e.g. wise cleaner, win utilities, ccleaner).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

aspd

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έτρεξα το wise cleaner, βρήκε ...172 λάθη και τα διόρθωσε (καλό αυτό).
Εγκατέστησα ξανά το 7zip, αλλά εξακολουθεί να μην ανοίγει τα 7z αρχεία που κάνω download.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

λυπάμαι, ήθελα να δώσω μια καή λύση, αλλά αυτό δε δούλεψε στην περίπτωσή σου...
εύχομαι να μην επέλεξες τη διαγραφή κενών κλειδιών!

κάνε και μια registry defrag, αλλά αυτό ΔΕΝ διορθώνει το πρόβλημά σου.

τρέξε και τον wise disk cleaner, για να καθαρίσει και να διορθώσει κι άλλα προβλήματα. ίσως εδώ υπάρχει 1 ακόμη ελπίδα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

aspd

#4
Δεν επέλεξα διαγραφή κενών κλειδιών.
Έκανα και registry cleanup και disk cleaner, αλλά δεν δούλεψε.
Μπορεί να μη δουλεύει σωστά το 7zip, αλλά τουλάχιστον μου έστρωσες το δίσκο.
Ευχαριστώ.
Θα δοκιμάσω και σε έναν άλλον Η/Υ να δω τι κάνει. Λογικά θα πρέπει να παίξει και να υπάρχει κάποιο θέμα με τον υπολογιστή μου.

Wizard

Κατέβασε ένα .7z από τα αρχεία που έχεις ανεβάσει στο Στέκι και βεβαιώσου ότι το μέγεθός του είναι ίδιο με το .7z που είχες φτιάξει πριν το ανεβάσεις.

aspd

#6
Ίδιο μέγεθος. 368 ΚΒ και το αρχικό και αυτό που κατεβάζω.

Wizard

Τα 368 ΚΒ τα βλέπεις από τη status bar του windows explorer ή έκανες και και δεξί κλικ->ιδιότητες για να δεις τον ακριβή αριθμό των bytes και να συγκρίνεις με το αρχικό αρχείο; Αν ο αριθμός των bytes είναι ολόιδιος, κάνε και σύγκριση μέσω md5 hash για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι corrupt έστω και για λίγα bytes.
Επίσης, το αρχείο που κατεβάζεις από windows ανοίγει από ubuntu;

alkisg

Μπορείς να κάνεις δυαδική σύγκριση του αρχείου που ανέβασες με το αρχείο που κατέβασες, για να βεβαιωθείς ότι είναι ίδια byte-προς-byte:

Στα Windows: fc /b file1 file2
Στο Linux: diff file1 file2

aspd

#9
Το αρχείο που ανεβάζω τελικά δεν είναι τελείως ίδιο με το αρχείο που τελικά κατεβαίνει.
Το αρχικό αρχείο των 368ΚΒ έχει:
size 367 KB (375.895 bytes) και size on  disk 368 KB (376.832 bytes)
ενώ το αρχείο που κάνω download έχει:
size 367 KB (375.825 bytes) και size on disk 368 KB (376.832 bytes)

Ανέβασα εδώ ένα άλλο πιο μικρό αρχείο,  το ασκήσεις10.7z για δοκιμές.
Το αρχικό αρχείο έχει:
size 4,82 KB (4.945 bytes) και size on  disk 8,00 KB (8.192 bytes)
ενώ το αρχείο που κάνω download έχει:
size 4,81 KB (4.930 bytes) και size on disk 8,00 KB (8.192 bytes)

Και το fc βγάζει κάποιες διαφορές.
Το αρχείο που έκανα download σε windows ΔΕΝ ανοίγει στα ubuntu.
Επισυνάπτω: ένα μικρό αρχείο ασκήσεις10.7, το αρχείο ασκήσεις10down1.7z (που είναι αυτό που έκανα download σε windows) και το αποτέλεσμα της fc /b.

Wizard

Τα αρχεία σου λοιπόν δεν κατεβαίνουν σωστά. Με ποιον browser τα κατεβάζεις; Δεν δοκιμάζεις και με κάποιον άλλο browser;

aspd

  :D Με mozilla άνοιξαν κανονικά !!!!!!!

Χρησιμοποιούσα internet explorer 8.
Έβαλα mozilla 3.6.15 και όλα εντάξει.
Έκανα και τις εξής δοκιμές:
1. Σε άλλον Η/Υ με xp και internet explorer ανοίγουν κανονικά.
2. Σε ενα netbook με windows7 και internet explorer επίσης ΔΕΝ ανοίγουν.

Τι μπλέξιμο γίνεται με windows 32 bit, 7zip και internet explorer γύρευε ...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σας.

Ό, τι ασκήσεις κ.τ.λ. ανεβάζω στο ΣΤΕΚΙ, θα τα στέλνω μόνο σε 7zip ... και βλέπουμε!
Εννοείται ότι άλλαξα default browser.

Wizard

Δοκίμασα και εγώ να κατεβάσω τα αρχεία σου με Internet Explorer 8 και καταλήγανε και εμένα corrupted. Οπότε μείνε με το Firefox!  ;) Ίσως φταίει αυτό για τον IE 8 που έχει σχέση με HTTP compression: An error occurs after downloading a .ZIP file with Internet Explorer

iliasthes

Πολύ χρήσιμο το συμπέρασμα που βγήκε από τη συζήτηση σας  :).

aspd

Παράθεση από: Wizard στις 05 Μαρ 2011, 10:39:53 ΠΜ
Ίσως φταίει αυτό για τον IE 8 που έχει σχέση με HTTP compression: An error occurs after downloading a .ZIP file with Internet Explorer
Πάντως στα xp που κατέβασα σωστά τα αρχεία είχα internet explorer 8.
Μπορεί να φταίει ο συνδυασμός ΙΕ8 και win 7.
Όπως και να έχει είμαι ευχαριστημένη που βρέθηκε λύση και επίσης είμαι ευχαριστημένη που το πρόβλημα δεν το είχε το 7zip.