3η Πανελλήνια Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής

Ξεκίνησε από Δημήτρης Κανάς, 05 Απρ 2009, 06:07:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Κανάς

Χθες είχαμε στη περιοχή μας την 3η Πανελλήνια Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής...

http://pdkap.sch.gr/

Πήγε κανένας από τα μέλη του στέκι (δυστυχώς δεν ήμουν);

Αν ναι τι σας έκανε εντύπωση;
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Από Ν. Ηλείας ήμασταν παρόντες 9 συνάδελφοι. Σήμερα το μεσημέρι επιστρέψαμε οι πιο βιαστικοί...

Συμμετείχαμε στο πρόγραμμα της Διημερίδας με 2 εισηγήσεις:

«Επιμόρφωση εκπαιδευτικών μέσω τηλεκπαίδευσης. Ένα παράδειγμα στο Moodle»
(Β. Νταλούκας, Δ. Δαούσης, Σ. Κατεβάογλου, Κ. Κωνσταντούλας, Π. Χριστιά, Φ. Νικολόπουλος)

Την εισήγηση την έκανε ο Δημήτρης Δαούσης, Τεχνικός Υπεύθυνος στο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηλείας.

Την άλλη την παρουσίασα εγώ:

«Σχεδίαση & Ανάπτυξη Διαδικτυακής Εφαρμογής Χαρτογράφησης Μονάδων Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας»
(Ν. Αδαμόπουλος, Β. Αγγελόπουλος, Δ. Δαούσης)

Σε ό,τι αφορά τουλάχιστον την 2η, θα ανεβάσω κάπου το ppt αρχείο...

Δημήτρης Κανάς

Συγχαρητήρια για την παρουσίαση και γενικά για την συμμετοχή σας.

Μιας και υπάρχει ήδη χώρος για τη διημερίδα μπορείτε να το αξιοποιήσετε ανεβάζοντας εκεί τις εργασίες σας έτσι ώστε κι εμείς να τις δούμε συγκεντρωτικά αλλά και να υπάρχουν ως αρχείο.

Ευχαριστούμε!!!!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: jim_daskalos στις 05 Απρ 2009, 09:36:53 ΜΜ
Μιας και υπάρχει ήδη χώρος για τη διημερίδα μπορείτε να το αξιοποιήσετε ανεβάζοντας εκεί τις εργασίες σας έτσι ώστε κι εμείς να τις δούμε συγκεντρωτικά αλλά και να υπάρχουν ως αρχείο.

Ευχαριστούμε!!!!

Αυτό θα πρέπει να ζητηθεί από την Οργανωτική Επιτροπή της Διημερίδας ...

Για την ώρα ανέβηκε εδώ:
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/dihm_kp2009_ileia_gis.ppt

sstergou


Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 06 Απρ 2009, 10:53:28 ΠΜ
«Σχεδίαση & Ανάπτυξη Διαδικτυακής Εφαρμογής Χαρτογράφησης Μονάδων Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας»
(Ν. Αδαμόπουλος, Β. Αγγελόπουλος, Δ. Δαούσης)
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/dihm_kp2009_ileia_gis.ppt
Συγχαρητήρια, αξιόλογη δουλειά.

Μια ιδέα για την επέκταση της εφαρμογής θα ήταν να ενσωματωθούν τα χαρτογραφικά δεδομένα που έχει το ΠΣΔ έτσι ώστε να υπάρχουν στοιχεία για όλη τη χώρα. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Το ΠΣΔ παραχωρεί τα δεδομένα που έχει;

Νίκος Αδαμόπουλος


stratosg

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Δημήτρης Κανάς

Μπράβο! Για κάθε συνάντηση πρέπει να υπάρχει μια ιστοσελίδα με το πρόγραμμα, τη συμμετοχή και τα πρακτικά. Το καλύτερο είναι να συγκεντρωθούν όλα αυτά σε ένα συγκεκριμένο χώρο. Για παράδειγμα το υλικό από την 1η και τη 2η συνάντηση πού είναι;

Απορία: Γιατί χρησιμοποιήσατε και php και html για τον ιστότοπο; Να πω την αλήθεια δε μου άρεσε -το μπερδεμένο- σχεδιαστικό κομμάτι του ιστότοπου.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: jim_daskalos στις 15 Απρ 2009, 07:00:44 ΜΜ
Μπράβο! Για κάθε συνάντηση πρέπει να υπάρχει μια ιστοσελίδα με το πρόγραμμα, τη συμμετοχή και τα πρακτικά. Το καλύτερο είναι να συγκεντρωθούν όλα αυτά σε ένα συγκεκριμένο χώρο. Για παράδειγμα το υλικό από την 1η και τη 2η συνάντηση πού είναι;
Συνάδελφε είναι θέμα της εκάστοτε Οργανωτικής Επιτροπής να τα κάνει όλα αυτά...

Για τη 2η Διημερίδα: http://dide.dod.sch.gr/plinet/imerida08
Για την 1η Διημερίδα: http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=11&id=59&Itemid=127
 

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: jim_daskalos στις 15 Απρ 2009, 07:00:44 ΜΜ
Απορία: Γιατί χρησιμοποιήσατε και php και html για τον ιστότοπο; Να πω την αλήθεια δε μου άρεσε -το μπερδεμένο- σχεδιαστικό κομμάτι του ιστότοπου.

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω την ερώτηση! Και JavaScript έχουμε χρησιμοποιήσει... Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο μπερδεμένο.  ::)

Γενικά, ο κώδικας php εμπεριέχεται σε κώδικα html, μόνο που για να "εκτελείται" (εννοείται από τον server πριν παραδώσει την ιστοσελίδα στον client) το αρχείο της ιστοσελίδας θα πρέπει να έχει επέκταση *.php

Από την άλλη είναι δυνατόν ένα *.php αρχείο να μην έχει καθόλου κώδικα php (!!!).

Ή ο php κώδικας μπορεί να δημιουργεί εξ' ολοκλήρου τον html κώδικα που αποστέλλεται στον client...

Γενικά η php και η html δεν αποκλείει η μία την άλλη...

Αναφέρεσαι γενικά για το site ή μόνο για την εφαρμογή χαρτογράφησης; Μήπως αναφέρεσαι στην διαφάνεια της παρουσίασης που δείχνει τη σχεδίαση της εφαρμογής;

Δημήτρης Κανάς

#10
Σε ευχαριστώ για τις διευθύνσεις με το υλικό των προηγούμενων συναντήσεων. Θα το προσθέσω στο αρχείο μου. Έχω τη γνώμη πως μπορείτε ως καθηγητές πληροφορικής να δημιουργήσετε ένα συγκεκριμένο τόπο επαγγελματικών προδιαγραφών με συγκεκριμένη διεύθυνση και συγκεκριμένη δομή έτσι ώστε η κάθε οργανωτική επιτροπή να μπορεί να προσθέτει εκεί τις ενημερώσεις και τα πρακτικά.

Η ιστοσελίδα μου άρεσε γιατί περιείχε όλα αυτά που χρειαζόταν (πρόγραμμα, χάρτες, εικόνες κ.τ.λ). Επίσης ο κώδικας ήταν έγκυρος. Βέβαια περίμενα κάτι περισσότερο στη σχεδίαση (πέρα από Joomla!) από καθηγητές πληροφορικής. Βέβαια σε σχέση με τη δικτυακή παρουσία προηγούμενων συναντήσεων ήταν σαφώς η καλύτερη. Ως προς το μπερδεμένο- σχεδιαστικό κομμάτι του ιστότοπου αναφερόμουν στα πρακτικά (ωραία παρουσίαση) που ήταν σε  sub-directory, σε αρχεία html και αποκομμένο από το Joomla.

Προσθήκη:
Πιστεύω (από τα λίγα που ξέρω) πως η συνύπαρξη php και html αρχείων (όχι κώδικα) σε έναν ιστότοπο δημιουργεί μπέρδεμα (όχι ότι δε μπορεί να γίνει) και είναι σχεδιαστικά λάθος.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: jim_daskalos στις 16 Απρ 2009, 12:23:42 ΜΜ
...Έχω τη γνώμη πως μπορείτε ως καθηγητές πληροφορικής να δημιουργήσετε ένα συγκεκριμένο τόπο επαγγελματικών προδιαγραφών....

Τελικά από ότι καταλαβαίνω αναφέρεσαι στο site της Διημερίδας, ενώ εγώ αναφερόμουν στο site της εφαρμογής που ως ΚΕΠΛΗΝΕΤ παρουσιάσαμε στη Διημερίδα!!!

Δηλώνω υπεύθυνα, λοιπόν, έχοντας γνώση των συνεπειών αυτών που γράφω, ότι δεν έχω καμία άμεση ή έμμεση σχέση με το site της Διημερίδας, ούτε της 1ης, ούτε της 2ης, ούτε και της 3ης. Επίσης, καμία σχέση δεν έχω με τις τρεις Οργανωτικές Επιτροπές. Επιπλέον, ουδέποτε έχω χρησιμοποιήσει το Joomla, ούτε και είναι στα άμεσα σχέδιά μου να το κάνω αυτό...

Τώρα, εμείς οι καθηγητές πληροφορικής ως ένα σώμα να καθήσουμε και να δημιουργήσουμε ένα τέτοιο site... δεν ξέρω... Τι να πω; Ως προς τα σχεδιαστικά λάθη... πάλι τι να πω; Πάντα θα υπάρχουν...

Λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε... ::)

P.Tsiotakis

Αυτό που είναι σίγουρο πως οι δικτυακοί τόποι που φιλοξενούνται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο  (ανεξαρτήτως αν τους δημιούργησαν καθηγητές πληροροφικής ή όχι) απαγορεύεται  (απο τους όρους χρήσης του) που να παραπέμπουν σε εκδοτικούς οίκους και να έχουν εμπορικό προσανατολισμό

Νίκος Αδαμόπουλος

#13
[]

Δημήτρης Κανάς

#14
{}

10.Σχετικό με τον τίτλο θέμα υπάρχει και στο Ubuntu-gr http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=27&t=3696
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr