Διευθυντής/τρια - survey

Ξεκίνησε από dim, 15 Νοε 2012, 01:52:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

......ξανά στο στόχαστρο... στο ένα μέτρο.... στο εκτελεστικό.
Πάλι το ίδιο σκηνικό.
Ο καθηγητης πληροφορικής γνωρίζει απο νέες τεχνολογίες και θα αναλάβει το eschool. Τα email την εισαγωγή των στατιστικών κτλ κτλ.
Η απάντησή μου σαφέστατη αρνούμαι.
Αντιδράσεις απο τους εκπαιδευτικούς.... "συναδέλφους"... εσύ ξέρεις απο υπολογιστές και δεν βοηθάς το σχολείο.
Χειρισμός Διευθυντή απταιστος. Να με φέρνει ενώπιον του συλλόγου να αναφέρει το όνομά μου και το eschool πακέτο.. να του έχω εκφράσει πριν ακόμη τοποθετηθεί στο σχολείο σαφέστατα την αποψή μου και απόφασή μου.....
και αυτός να με φέρνει την Δευτέρα απέναντί τους να ανακοινώνει την ιδέα του, να λαμβάνει για μια ακόμη φορά  την αμετάκλητη απάντησή μου.

Συστήθηκα στους νεότερους? Δεν συστήθηκα. Είμαι ο χειρότερος συνάδελφος που μπορεί να σας τύχει.
Μιλάμε για πολύ καθ@#$. Αυτό είμαι για τους συναδέλφους μου.
Εφόσον δεν το αναλαμβάνω, τους ξεβολεύω... σε κάποιον θα πέσει ο κλήρος....  άρα είμαι ο χειρότερος συνάδελφος. 
Είναι κουραστικό ψυχοφθόρο έχω εκτεθεί "νομίζουν"...
... αλλά συνάδελφοι δεν μπορεί να λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο ή κάθε δυο το περιστατικό. Κάτι πρέπει να γίνει.

Καθε σχόλιο για το παραπάνω ευπρόσδεκτο.
________________________________________________________________
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:


1. Ο/η Διευθυντής/ντρια κάθε σχολικής μονάδας, σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 2 του Ν.3848/2010, έχει την ευθύνη της καταγραφής και εισαγωγής των στοιχείων που αφορούν την μονάδα ευθύνης του στο σύστημα καταγραφής Survey καθώς και την επικαιροποίησή τους, την 1η και 15η κάθε μήνα.
2. Οι Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης , βάσει του άρθρου 7§3 του Ν.3848/2010, είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο και την οριστικοποίηση των ανωτέρω στοιχείων.
Για παράβαση καθήκοντος θα παραπεμφθούν οι Διευθυντές Σχολείων εάν δεν γίνει η καταχώριση, επικαιροποίηση και οριστικοποίηση των στοιχείων στο σύστημα καταγραφής Survey
(σ.σ. η παράβαση καθήκοντος σημαίνει ποινική και πειθαρχική δίωξη που μπορεί να φθάσει μέχρι και απόλυση).

Ο  καρα Έλληνας Διευθυντής δεν αγγίζει τον υπολογιστή. Όχι να περάσει και survey.
Εγώ έχω το survey με καταγραφή στο πρακτικό.

....όλος αυτός ο ντόρος για ευθύνη Διευθυντών για το survey όλο αυτό το πακέτο εγγράφων που έρχεται... εμείς που το συμπληρώνουμε έχουμε καμία ευθύνη? ; Θα έχουμε.... αλλά βασικά που ξεκινάει και που τελειώνει.

katrina

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1. Το survey το χειρίζεται σχεδόν πάντα δ/ντής ή υποδιευθυντής (ωστε να εχουν και την ευθύνη κατα πως τα λέει ο νόμος) Αρα κανετε ένα νέο πρακτικό και εσύ παίρνεις καποια άλλη εξωδιδακτική εργασία.
2. Το κλίμα που υπάρχει σε όλα τα σχολειά:"αχ, δε ξερω απο ηυ" ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει οπωσδήποτε ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ.  Υπάρχουν συναδελφοι που έχουν κανει επιμορφωση και μπορουν να μοιραστούν (τουλάχιστον) μαζί σου τις μηχανογραφημένες εργασιες.
3. Το συναδελφικό κλίμα που λες, έγινε πουλί και πέταξε εδω και πολλάάάάάάάάά χρόνια !
Ο καθενας κοιταει τη πάρτη του και να σηκωθεί να φύγει. Πόσο μαλλον τωρα με τη τεράστια αυτή ηθική -κυριως- κριση. Μετα απο πολλά που ειδα και κυρίως έπαθα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλο θα είναι να εισαι ενταξει στα τυπικά  και  τα νόμιμα και απο κει και πέρα μια τυπική καλημέρα με τους "συν"αδέλφους. Τώρα με τα παιδια τι θα κάνουμε; Ο,τι καλύτερο προλαβαίνουμε :-[

Aραγε, το end  θά είναι happy;

gimnasio

#2
Κακώς το χειρίζεται έτσι ο δ/ντής αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του προφανώς. Είναι η πρώτη του φορά σε λύκειο; (έχει σημασία για τις παν/κές)

Βασικά εξαρτάται μέχρι που θέλεις να το τραβήξεις. Δηλαδή με όλα αυτά που ακούγονται στη σημερινή εποχή (αξιολόγηση από δ/ντή, συγχωνεύσεις, διαθεσιμότητα κλπ κλπ) ή απλά συνεχίζεις να τα κάνεις και του χρόνου αφού κοιτάξεις στο survey ποιοι συνάδερφοι έχουν πιστοποίηση στους ΗΥ το αναφέρεις στη συνεδρίαση και απαιτείς να μοιραστούν οι εργασίες σε όλους (αγνοούμε ότι θα λένε ότι τα ξέχασαν!!!) ή "απλά" το κάνεις το παραπάνω από φέτος και απαιτείς να ξαναμοιραστούν οι εργασίες. Το πολύ πολύ να πας και στο δ/ντη της δ/νσης. Επίσης θα μπορούσες να συμβουλευτείς το σύμβουλο σου της Πληροφορικής για να μην πω και την ΕΛΜΕ που σε κάποιες περιοχές έχουν εκφραστεί παλιότερα υπέρ μας. Αλλά είπαμε σε αυτήν την περίπτωση το τραβάς κι όπου βγάλει.....

Με το survey ειδικά φέτος μας έβγαλαν το λάδι. Βασικά αυτό που λες για την ευθύνη αφορά όλους όσοι έχουμε στατιστικά. Βέβαια το έγγραφο αναφέρει ευθύνη του δ/ντή και ίσως εννοείται ότι αν δε το συμπληρώνει ο ίδιος θα πρέπει να το ελέγχει μετά. Εγώ αυτό που θα έκανα αν είχα πρόβλημα είναι το εξής: θα κοίταζα στο έγγραφο το τηλέφωνο που έχει και θα τους έπαιρνα τηλέφωνο και θα τους ρωτουσα αυτό το πράγμα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι την ευθύνη θα την είχε ο δ/ντης και όχι ο καταχωρητής. Ούτως ή άλλως στην επιβεβαίωση δηλώνει ".......επιβεβαιώνω ο δ/ντης......" εμείς δε φαινόμαστε πουθενά.

Και συνάδερφοι δηλαδή αν για κάποιο λόγο δε γίνει επιβεβαίωση 1 και 15 τι θα κάνουν; Δε πιστεύω ότι θα γίνει κάτι. Μάλλον για εκφοβισμό τα λένε όλα.

Αν αρρωστήσεις 1 ή 15 δε θα γίνει η επιβ/ση;

Σε μέρα απεργίας ποιος θα περάσει τους απεργούντες αν απεργήσεις και συ;

Αν στο πέρασμα των βαθμών σπάσεις το χέρι σου πως θα περαστούν στον ηυ;

Γίνονται όλες αυτες οι εργασίες μόνο από έναν καθηγητή;


Circle

Παράθεση από: gimnasio στις 15 Νοε 2012, 10:31:15 ΜΜ
...Προσωπική μου άποψη είναι ότι την ευθύνη θα την είχε ο δ/ντης και όχι ο καταχωρητής. Ούτως ή άλλως στην επιβεβαίωση δηλώνει ".......επιβεβαιώνω ο δ/ντης......" εμείς δε φαινόμαστε πουθενά.

Και συνάδερφοι δηλαδή αν για κάποιο λόγο δε γίνει επιβεβαίωση 1 και 15 τι θα κάνουν; Δε πιστεύω ότι θα γίνει κάτι. Μάλλον για εκφοβισμό τα λένε όλα.

....



Όντως την ευθύνη την έχει ο διευθυντής ο οποίος όμως θα μπορούσε να εγκαλέσει τον εκπαιδευτικό για πλημελή υποστήριξη του survey κτλ... Δεν νομίζω να θέλει να βρεθεί κάποιος σε αυτή τη θέση.


Από ενημέρωση που έχω, όσοι Διευθυντές  σχολείων δεν επιβεβαίωσαν, εγκαλέστηκαν εσπευσμένα να "λογοδοτήσουν" στον Διευθυντή μέσης εκπαίδευσης μέσα σε λίγη ώρα!

Επίσης γίνεται ενδελεχής κεντρικός έλεγχος για το ποια σχολεία ενημερώνουν κτλ... οπότε ενημερώνονται οι διευθύνσεις δευτοροβάθμιας και με τη σειρά τους προωθούν προς διευθυντές σχολείων κτλ..


Circle

Παράθεση από: dim στις 15 Νοε 2012, 01:52:21 ΜΜ
......

....όλος αυτός ο ντόρος για ευθύνη Διευθυντών για το survey όλο αυτό το πακέτο εγγράφων που έρχεται... εμείς που το συμπληρώνουμε έχουμε καμία ευθύνη? ; Θα έχουμε.... αλλά βασικά που ξεκινάει και που τελειώνει.

Το συμπληρώνουμε με στοιχεία που μας παρέχει ο Διευθυντής του σχολείου άρα έχουμε ευθύνη μόνο ως προς την σωστή καταχώρηση αυτών των στοιχείων. (οπότα κρατάμε φωτοτυπία ότι μας δίνει...)

gimnasio

Παράθεση από: Circle στις 15 Νοε 2012, 11:53:36 ΜΜ
Το συμπληρώνουμε με στοιχεία που μας παρέχει ο Διευθυντής του σχολείου άρα έχουμε ευθύνη μόνο ως προς την σωστή καταχώρηση αυτών των στοιχείων. (οπότα κρατάμε φωτοτυπία ότι μας δίνει...)

κι όταν τα λέει προφορικά όπως σε μένα; Πως το αποδεικνύω μετά;

Και τα στοιχεία των μαθητών τα παίρνω από νέστωρα άρα δεν εμπλέκεται πουθενά. Βέβαια μετά τα εκτυπώνω για να τα δει.

Επίσης, dim στο έγγραφο που αναφέρει ότι δεν απαλλασσόμαστε από εργασίες αναφέρει επίσης ότι δεν είμαστε και υποχρεωμένοι να τις κάνουμε.

dim

Παράθεση από: gimnasio στις 15 Νοε 2012, 10:31:15 ΜΜ
Κακώς το χειρίζεται έτσι ο δ/ντής αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας του προφανώς. Είναι η πρώτη του φορά σε λύκειο; (έχει σημασία για τις παν/κές)
Ευτυχώς σε Γυμνάσιο.

Συνάδελφοι κάπως πρέπει να κινηθώ.
Γνωστοποίηση της κατάστασης στον προιστάμενο και ΕΛΜΕ και κράξιμο είχε φάει και η άλλη.
Φυσικά και κλείσανε τα στόματα και καμία περαιτέρω ενόχληση... αλλά....

Να που με τα χρόνια πάλι μπροστά μας...... εσύ οι άλλοι δεν ξέρουν.
Αναλαμβάνεις? Η καλύτερη συνάδελφος.
Δεν αναλαμβάνεις? Η χειρότερη.

Ισως μια σαφή εγκύκλιο.... αναλαμβάνει αυτό και τέλος.
 
Δεν πάει αυτή η κατάσταση.
____________________________
Απο την μια λέω να τον καλέσουν.... να του τα τρίξουν γα@#$.
Να δει πως υπάρχουν σοβαρά θέματα.
Και ο διάολος φοβέρα θέλει.

Που μπλέξαμε γαμ@#$!!!!!

Και πως το είπες εκείνο ώχ ώχ ώχ!!!
Παράθεση από: Circle στις 15 Νοε 2012, 11:50:07 ΜΜ
Όντως την ευθύνη την έχει ο διευθυντής ο οποίος όμως θα μπορούσε να εγκαλέσει τον εκπαιδευτικό για πλημελή υποστήριξη του survey

Παράθεση από: gimnasio στις 16 Νοε 2012, 12:10:43 ΠΜ
Βέβαια μετά τα εκτυπώνω για να τα δει.
Θα τα εκτυπώνεις θα στα υπογράφει με ημερομηνία και θα τα κρατάς αρχείο σου και την τελευταία σελίδα που λέει το άρθρο και το ονοματεπώνυμό του στην επιβεβαίωση δεδομένων.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμη.
Επειδή καλοθελητές υπάρχουν αλλά βρε δεν ξέρουν απο υπολογιστές..... αν κάποιος μπει μέσα (οι κωδικοί κυκλοφορούν στο σχολείο) και μου διαγράψει έναν δυο καθηγητές.... και δεν το πάρω χαμπάρι λέμε τώρα.... τι κάνω οέο?

Μπορούμε να αλλάξουμε κωδικό o οποίος να χρησιμοποιείτε μόνο στο survey?


poursali

οι απλές λύσεις μου αρέσουν... αν το πρόβλημα είναι στο κομμάτι της ευθύνης να βάζεις το διευθυντή σου να πατάει στο ΟΚ της υπεύθυνης δήλωσης - και μάλιστα να το πεις μπροστά σε συναδέλφους... κάνε εσύ την καταχώρηση και βάζε αυτόν να το επιβεβαιώνει... εσύ ποτέ!

ΥΓ: επίσης ο κωδικός για το survey είναι ευθύνη του διευθυντή σου - ενημέρωσέ τον για αυτό που θεωρείς σωστό αλλά την τελική ευθύνη τη φέρει αυτός
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

bright

#8
Παράθεση από: dim στις 15 Νοε 2012, 01:52:21 ΜΜ
......ξανά στο στόχαστρο... στο ένα μέτρο.... στο εκτελεστικό.
Πάλι το ίδιο σκηνικό.
Ο καθηγητης πληροφορικής γνωρίζει απο νέες τεχνολογίες και θα αναλάβει το eschool. Τα email την εισαγωγή των στατιστικών κτλ κτλ.
Η απάντησή μου σαφέστατη αρνούμαι.
Αντιδράσεις απο τους εκπαιδευτικούς.... "συναδέλφους"... εσύ ξέρεις απο υπολογιστές και δεν βοηθάς το σχολείο.
Χειρισμός Διευθυντή απταιστος. Να με φέρνει ενώπιον του συλλόγου να αναφέρει το όνομά μου και το eschool πακέτο.. να του έχω εκφράσει πριν ακόμη τοποθετηθεί στο σχολείο σαφέστατα την αποψή μου και απόφασή μου.....
και αυτός να με φέρνει την Δευτέρα απέναντί τους να ανακοινώνει την ιδέα του, να λαμβάνει για μια ακόμη φορά  την αμετάκλητη απάντησή μου.

Συστήθηκα στους νεότερους? Δεν συστήθηκα. Είμαι ο χειρότερος συνάδελφος που μπορεί να σας τύχει.
Μιλάμε για πολύ καθ@#$. Αυτό είμαι για τους συναδέλφους μου.
Εφόσον δεν το αναλαμβάνω, τους ξεβολεύω... σε κάποιον θα πέσει ο κλήρος....  άρα είμαι ο χειρότερος συνάδελφος. 
Είναι κουραστικό ψυχοφθόρο έχω εκτεθεί "νομίζουν"...
... αλλά συνάδελφοι δεν μπορεί να λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο ή κάθε δυο το περιστατικό. Κάτι πρέπει να γίνει.

Καθε σχόλιο για το παραπάνω ευπρόσδεκτο.
________________________________________________________________
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:


1. Ο/η Διευθυντής/ντρια κάθε σχολικής μονάδας, σύμφωνα με το άρθρο 7 παρ. 2 του Ν.3848/2010, έχει την ευθύνη της καταγραφής και εισαγωγής των στοιχείων που αφορούν την μονάδα ευθύνης του στο σύστημα καταγραφής Survey καθώς και την επικαιροποίησή τους, την 1η και 15η κάθε μήνα.
2. Οι Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης , βάσει του άρθρου 7§3 του Ν.3848/2010, είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο και την οριστικοποίηση των ανωτέρω στοιχείων.
Για παράβαση καθήκοντος θα παραπεμφθούν οι Διευθυντές Σχολείων εάν δεν γίνει η καταχώριση, επικαιροποίηση και οριστικοποίηση των στοιχείων στο σύστημα καταγραφής Survey
(σ.σ. η παράβαση καθήκοντος σημαίνει ποινική και πειθαρχική δίωξη που μπορεί να φθάσει μέχρι και απόλυση).

Ο  καρα Έλληνας Διευθυντής δεν αγγίζει τον υπολογιστή. Όχι να περάσει και survey.
Εγώ έχω το survey με καταγραφή στο πρακτικό.

....όλος αυτός ο ντόρος για ευθύνη Διευθυντών για το survey όλο αυτό το πακέτο εγγράφων που έρχεται... εμείς που το συμπληρώνουμε έχουμε καμία ευθύνη? ; Θα έχουμε.... αλλά βασικά που ξεκινάει και που τελειώνει.

zsdregas

Παράθεση από: dim στις 16 Νοε 2012, 02:27:42 ΠΜ

...Μπορούμε να αλλάξουμε κωδικό o οποίος να χρησιμοποιείτε μόνο στο survey?

Τα στοιχεία που χρησιμοποιείς για να μπεις στο survey είναι τα ίδια  για να πάρεις τα email του σχολείου, για να συνδεθείς στο sch.gr ως σχολική μονάδα, για να συνδεθείς με ftp να ανεβάσεις τη σελίδα του σχολείου στο σχολικό δίκτυο, κα. Οπότε το μόνο, ίσως, που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τον κωδικό του σχολείου από το sch.gr και να τον μάθουν όσο το δυνατόν λιγότεροι.
Το survey, πάντως, μπορεί να ενημερώνεται κι εκτός σχολείου, εκτός ωραρίου και με σύνδεση internet από άλλο πάροχο. Κι αυτό δεν το λέω για να το κάνουμε εμείς, γιατί κι εγώ στο σχολείο που είμαι εγώ ενημερώνω το survey, αλλά γιατί ξέρω διευθυντές που ενημερώνουν  το survey από το σπίτι. Και την ευθύνη της ενημέρωσης του survey την έχουν αποκλειστικά οι διευθυντές.
Πάντως, αυτή η ιστορία με το "καθηγητής πληροφορικής είσαι, και θα τα κάνεις όλα" καταντά αηδία, για να μην πω τίποτα άλλο, αν αφήσεις του συναδέλφους να το εκμεταλλευτούν. Όποτε μου λένε, "πληροφορικάριος είσαι κάνε μου αυτό", που το αυτό μπορεί να είναι από το φτιάξω μια παρουσίαση σε powerpoint, να φτιάξω το pc τους να μπαίνει το Internet,  να βάλω πρόγραμμα να κατεβάζουν τραγούδια, βίντεο και ταινίες ή να βρω φωτογραφίες για μια εργασία, η απάντησή μου, αν δε θέλω να το κάνω, πάει με την ειδικότητα αυτού που μου το ζητά. Αν είναι φιλόλογος συνήθως θα του πω "Έχω ένα κείμενο 4-5 σελίδες, χειρόγραφο. Να στο φέρω να βρεις τα ορθογραφικά, μιας και είσαι φιλόλογος;". Αν μου το πει μηχανολόγος, θα του ζητήσω να μου αλλάξει λάδια στο μηχανάκι, κοκ. Κι εκεί τους κόβεται ο βήχας.




Circle

Όντως ο κωδικός για τη σύνδεση στο survey είναι αυτός της σχολικής μονάδας. Αλλάζει όπως είπατε από το sch.gr και ισχύει για ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες του ΠΣΔ. Οπότε τα στοιχεία αυτά κυκλοφορούν και είναι γνωστά σε πολλούς.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το help desk, δεν είχαν να μου προτείνουν καμία λύση. "Θα πρέπει τα στοιχεία να τα έχει μόνο ο Διευθυντής"! Χα!

Εχμ, για το survey, κρατώ φωτοτυπίες των εκτυπώσεων ή των print screen. Τα πρωτότυπα τα καταθέτω στη διεύθυνση του σχολείου. Επίσης όταν κάτι μου το δίνουν συμπληρωμένο για να ενημερώσω το survey, επιστρέφω αυτό που μου έδωσαν με ένδειξη "κατεχωρίσθη, ημερομηνία ....", ενώ εγώ στο δικό μου αρχείο έχω φωτοτυπία αυτού.


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Circle στις 28 Νοε 2012, 10:00:31 ΜΜ
Όντως ο κωδικός για τη σύνδεση στο survey είναι αυτός της σχολικής μονάδας. Αλλάζει όπως είπατε από το sch.gr και ισχύει για ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες του ΠΣΔ. Οπότε τα στοιχεία αυτά κυκλοφορούν και είναι γνωστά σε πολλούς.


...και μάλιστα μπορείς να μπεις ΚΑΙ από το σπίτι σου, δε χρειάζεσαι γραμμή ΠΣΔ!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...