Ημερίδα: «H πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο. Προκλήσεις και Προοπτικές»

Ξεκίνησε από skoud, 07 Οκτ 2010, 09:08:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

black_21

Ελπίζω να σε διαψεύσουν οι διοργανωτές και να χωρέσει και μια ομιλία διαμαρτυρίας.
Είναι η ευκαιρία μας... Παρών τόσο η υπουργός όσο και κάποιοι που είναι υπέρ της "οριζόντιας" εισαγωγής στης πληροφορικής στην εκπαίδευση, στηριζόμενοι όπως υποστηρίζουν στο ότι η πληροφορική δεν αποτελεί αυτόνομο διδακτικό αντικείμενο στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Εδώ μέσα υποστηρίζουμε το αντίθετο. Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, ας σταματήσουμε να χαριεντιζόμαστε με την ηγεσία του υπουργείου και ας δραστηριοποιηθούμε. 

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...
Η μεγάλη ευκαιρία σας να διαψεύσετε "καχύποπτους" συναδέλφους που βάλλουν εναντίον σας...

Νίκος Αδαμόπουλος

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η υπουργός θα είναι παρούσα στις ομιλίες;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Είναι δεν ειναι εκεί η Υπουργός, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γίνει εντονη αναφορά και διαμαρτυρία για το προσχέδιο και την επικείμενη απαξίωση του κλάδου μας..ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!

black_21

Η υφυπουργός ήθελα να γράψω (η οποία αναφέρεται στο πρόγραμμα)

Vangelis

Υπήρξε ένα  πρόβλημα σχετικά με την άδεια συμμετοχής των συναδέλφων απο την Περιφέρεια.  Τελικά διευθετήθηκε και υπάρχει 2-ώρη διευκόλυνση για τους καθηγητές που υπηρετούν στην Δευτεροβάθμια.
Η άδεια θα φτάσει στα σχολεία κατευθείαν από την Περιφέρεια.


Τα σχετικά για "δούρειους ίππους" και πράσινα άλογα είναι ανάξια σχολιασμού.  Να θυμίσω μόνο ότι οι υπογραφές ξεκίνησαν από τους "υποκριτές" εκπροσώπους μας.  Έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που έχουμε ένα σοβαρό θέμα εμφανίζονται περίεργοι  ανώνυμοι τύποι στο στέκι -που πιθανά  θίγονται προσωπικά-  και θέλουν όλοι να αγωνιστούν γι' αυτούς!!! Που ήσασταν συνάδελφοι τόσο καιρό βολεμένοι και δεν μιλάγατε για όλα τα άλλα θέματα? (Μόλις ησυχάσουν τα πράγματα εξαφανίζονται πάλι- σιγά να μην ενδιαφερθούν)

Στην ημερίδα θα χαιρετήσει  η Υφυπουργός και νομίζω ότι κάτι  ... θα ακούσει.

Vangelis

Αν έρθει βέβαια η Υφυπουργός και δει 20 άτομα .......

(ωχ που να τρέχω τώρα βρε αδελφέ μεσημεριάτικα...)

θα καταλάβει πολλά για την αγωνιστικότητά μας και το ενδιαφέρον μας

black_21

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα είμαστε 20 άτομα.
Από την άλλη η αντίδραση πρέπει να είναι αισθητή. Επίσης πρέπει να απαιτήσουμε τοποθετήσεις από  τους πρώτους ομιλητές για τη θέση τους σχετικά με την απουσία της πληροφορικής από το νέο Λύκειο. Ιδιαίτερα από την υφυπουργό, τον Πεππέ, τον πληροφορικό του ΠΙ και τον περιφερειάρχη Μακεδονίας. Αυτοί οι άνθρωποι, που σχετίζονται με την πληροφορική και συνάμα εμπλέκονται με την πολιτική εξουσία πρέπει να ξεκαθαρίσουν την θέση τους και να πιέσουν μιας και έχουν την δύναμη. Αν δεν είναι διατεθειμένοι να μας στηρίξουν (πιθανόν διότι πιστεύουν κάτι άλλο για το ρόλο του μαθήματος της πληροφορικής στο νέο σχολείο) πρέπει να το γνωρίζουμε και να κινηθούμε αναλόγως.
 

skoud

Παράθεση από: longdet στις 28 Οκτ 2010, 10:59:21 ΜΜ
Ναι σιγά μην εκφραστούν οι προβληματισμοί για το Λύκειο και για τα προβλήματα του κλάδου μας.
...
Καλά δεν βλέπεις τι ρόλο παίζει αυτή η Ημερίδα?  Είναι δούρειος ίππος για να μας στείλουν όλους στα δημοτικά, ο γνωστός ρόλος που παίζουν οι
συνδικαλιστές και οι παντώς είδους "εκπρόσωποι" .
....
Μην ξεχνάτε συνάδελφοι, ο αντίπαλός μας ο άμεσος δεν είναι οι άδικες αποφάσεις του υπουργείου.
Είναι οι υποκριτές συνδικαλιστές και εκπρόσωποι, που αντί να λειτουργούν δημοκρατικά μεταφέροντας τα αιτήματά μας
παίζουν διπλό ρόλο. Αν καταφέρουμε και τους εξαλήψουμε τους εκπρόσωπους, τότε θα πετύχουμε.
...
Δεν έχουμε τίποτα να ακούσουμε πια από αυτούς, στις ημερίδες τους ή στις ανακοινώσεις τους.

Διευκρινίζω κατ' αρχήν ότι απαντώ προσωπικά και όχι εκφράζοντας το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ

Είναι προφανές πλέον ότι κάποιο συγκεκριμένο κέντρο το ενοχλεί η δράση και οι αγώνες της ΠΕΚΑΠ και παραμονές της όποιας προσπάθειας γίνεται, εξαπολύει οχετούς λάσπης και συκοφαντιών, συνήθως ανώνυμων.

Δεν θα απαντήσω επί της ουσίας, γιατί όσοι συνάδελφοι παρακολουθούν τα τεκταινόμενα του κλάδου είμαι σίγουρος ότι ξέρουν τι κάνουμε και αντιλαμβάνονται και καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Απλώς προκαλώ τον ανώνυμο συκοφάντη συνάδελφο(?), που δικάζει με φασιστικό τρόπο και εκ προοιμίου ανύπαρκτες προθέσεις, αν έχει τα κότσια να έλθει στην ημερίδα, να συστηθεί και να πει ότι νομίζει ενώπιον όλων μας.

Θα χαρώ πολύ να τον γνωρίσω!!!

Σταύρος Κουνάδης
Καθηγητής Πληροφορικής
14ο Γυμνάσιο Περιστερίου

ΥΣ: Είμαι φανατικά υπέρ της τήρησης της ανωνυμίας στο INTERNET, όσον αφορά την έκφραση απόψεων και θέσων για κάθε ζήτημα. Είμαι φανατικά κατά όταν θίγονται σε προσωπικό επίπεδο άνθρωποι και συνειδήσεις, τους οποίους συνήθως οι συκοφάντες δεν γνωρίζουν ούτε στην όψη.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

tom

Παράθεση από: skoud στις 29 Οκτ 2010, 06:15:18 ΜΜ

ΥΣ: Είμαι φανατικά υπέρ της τήρησης της ανωνυμίας στο INTERNET, όσον αφορά την έκφραση απόψεων και θέσων για κάθε ζήτημα. Είμαι φανατικά κατά όταν θίγονται σε προσωπικό επίπεδο άνθρωποι και συνειδήσεις, τους οποίους συνήθως οι συκοφάντες δεν γνωρίζουν ούτε στην όψη.

Έτσι είναι, γι' αυτό δε θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σοβαρά, ανώνυμες απόψεις, που αφορούν επιθέσεις σε πρόσωπα! Και πραγματικά, δε νομίζω ότι κάποιος τις παίρνει στα σοβαρά.

Όταν τα σχόλια αφορούν μια ιδεολογία, μια άποψη μια πολιτική θέση,  μόνο τότε έχει νόημα η ανωνυμία.

Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που κάποιες απόψεις προσέβαλλαν φυσικά πρόσωπα, καλό είναι να μη συνεχίσουν να διατυπώνονται ή να γίνει επώνυμα με προσωπικό μήνυμα, email κτλ. Ή όπως λέει ο Σταύρος στην ημερίδα.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

longdet

Παράθεση από: skoud στις 29 Οκτ 2010, 06:15:18 ΜΜ
Διευκρινίζω κατ' αρχήν ότι απαντώ προσωπικά και όχι εκφράζοντας το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ

Είναι προφανές πλέον ότι κάποιο συγκεκριμένο κέντρο το ενοχλεί η δράση και οι αγώνες της ΠΕΚΑΠ και παραμονές της όποιας προσπάθειας γίνεται, εξαπολύει οχετούς λάσπης και συκοφαντιών, συνήθως ανώνυμων.

Δεν θα απαντήσω επί της ουσίας, γιατί όσοι συνάδελφοι παρακολουθούν τα τεκταινόμενα του κλάδου είμαι σίγουρος ότι ξέρουν τι κάνουμε και αντιλαμβάνονται και καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Απλώς προκαλώ τον ανώνυμο συκοφάντη συνάδελφο(?), που δικάζει με φασιστικό τρόπο και εκ προοιμίου ανύπαρκτες προθέσεις, αν έχει τα κότσια να έλθει στην ημερίδα, να συστηθεί και να πει ότι νομίζει ενώπιον όλων μας.

Θα χαρώ πολύ να τον γνωρίσω!!!

Σταύρος Κουνάδης
Καθηγητής Πληροφορικής
14ο Γυμνάσιο Περιστερίου

ΥΣ: Είμαι φανατικά υπέρ της τήρησης της ανωνυμίας στο INTERNET, όσον αφορά την έκφραση απόψεων και θέσων για κάθε ζήτημα. Είμαι φανατικά κατά όταν θίγονται σε προσωπικό επίπεδο άνθρωποι και συνειδήσεις, τους οποίους συνήθως οι συκοφάντες δεν γνωρίζουν ούτε στην όψη.

Κούλαρε συνάδελφε.

Δεν αφορά αποκλειστικά την ΠΕΚΑΠ το μήνυμα. Διάβασέ το ξανά.
Το μήνυμά μου αφορά τους συνδικαλιστές και τους εκπρόσωπους γενικότερα.
εκεί σας παίρνει η μπαλλα και εσάς, ως είδος γενικότερα.

Τώρα σε όλο αυτό τον κλαδο των ύποπτων εκπροσώπων, ίσως υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις.
Την δράση σας δεν την ξέρω, γιαυτό δεν αναφέρθηκα καθόλου σητν ΠΕΚΑΠ.

Στο κάτω κάτω η ΠΕΚΑΠ έκανε και κάτι καλό, μάζεψε τις υπογραφές, δεν νομίζεις οτι είναι υπέρ της ΠΕΚΑΠ αυτό;
Αυτό δεν το διάβασες στο μήνυμα; Μην βλέπεις λοιπόν παντού εχθρούς.

Κοίτα λοιπόν την ουσία του μηνύματος, την οποία την είδαν όλοι οι άλλοι συνάδελφοι εκτός απο εσένα.
Κοιτάχτε να βάλετε στο πρόγραμμα των ομιλίων και μια ομιλία διαμαρτυρίας. Μια ομιλία την οποία να την ακούσει
και η υφυπουργός, όχι μόνο να χαιρετήσει και να φύγει.

ntzios kostas

Φίλε longdet συμφωνώ απόλυτα με τα λόγια σου. Όμως ας περιμένουμε τις εξελίξεις ώστε να κρίνουμε και καταδικάσουμε και τους δικούς μας αντιπρόσωπους. Προσωπίκά θα είμαι από τους πρώτους.

Όσον αφορά την ημερίδα, θα ήθελα να ακούσω οπωσδήποτε επιχειρήματα, στετικά με το λόγο ύπαρξης της πληροφορικής στο λύκειο, τα οποία βέβαια πρέπει να ειπωθούν την ώρα που θα βρίσκεται εκεί και η υφυπουργός. Επίσης θα ήθελα να ακούσω έναν εντονο προβληματισμός για την ύπαρξη της πληροφορικής στις πρώτες τάξεις του δημοτικού.

Παρεμπιπτόντως, αν στο σχολείο μου δεν έρθει σχετική άδεια δεν πρόκειται να παραβρεθώ.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

longdet

Παράθεση από: ntzios kostas στις 30 Οκτ 2010, 06:32:21 ΜΜ
Παρεμπιπτόντως, αν στο σχολείο μου δεν έρθει σχετική άδεια δεν πρόκειται να παραβρεθώ.

Σαν να μου φαίνεται ότι κάπου στο βάθος δεν θέλουν να πάμε πολλοί στην ημερίδα.
Ο κόσμος βράζει με την κατάσταση που επικρατεί, δες π.χ. εδώ άλλες συζητήσεις για το θέμα. Δες και την ανακοίνωση των δασκάλων.
Άμα πάμε πολλοί, ίσως να γίνει της fof , κάτι που θέλουν να το αποφύγουν. Γιαυτό δεν έχει σταλεί άδεια σε σχολεία, ή αν σταλεί θα σταλεί αύριο, τελευταία στιγμή για να μην την δει κανείς.
Τα γνωστά κόλπα δηλαδή. Και δεν λέω ότι σε αυτό ευθύνεται η ΠΕΚΑΠ βέβαια.



pgrontas

Παράθεση από: ntzios kostas στις 30 Οκτ 2010, 06:32:21 ΜΜ
Όσον αφορά την ημερίδα, θα ήθελα να ακούσω οπωσδήποτε επιχειρήματα, στετικά με το λόγο ύπαρξης της πληροφορικής στο λύκειο, τα οποία βέβαια πρέπει να ειπωθούν την ώρα που θα βρίσκεται εκεί και η υφυπουργός. Επίσης θα ήθελα να ακούσω έναν εντονο προβληματισμός για την ύπαρξη της πληροφορικής στις πρώτες τάξεις του δημοτικού.
Επιπλέον πρέπει οπωσδήποτε να συζητηθεί η όλη οργάνωση σε πρακτικό επίπεδο του εγχειρήματος "Πληροφορική στο Δημοτικό". Δεν γίνεται να δεχτούμε τα 25 παιδιά στο "εργαστήριο" με ένα καθηγητή, την απουσία υπολογιστών, την παραβίαση του ωραρίου και την όλη κατάσταση που επικρατεί και έχει συζητηθεί και στο στέκι αλλά και στους συνδέσμους που δόθηκαν παραπάνω. 
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

tom

Πάντος εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ημέρα δεν είναι σωστή. Θα έπρεπε να γίνει κάποιο Σάββατο όπως η ημερίδα για την ΑΕΠΠ. Ειδικά δεδομένης της συγκυρίας!

Πριν από λίγο έλαβα και ένα email από το σύμβουλο που λέει ότι εγκρίνεται η άδεια για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν στη δευτεροβάθμια αλλά ΟΧΙ για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν στην πρωτοβάθμια (800 ολοήμερα)!
Μα κυρίως γι' αυτούς δε γίνεται η ημερίδα; Ή κάνω λάθος; Φυσικά πρέπει να συζητηθούν και τα θέματα του νέου λυκείου, γιατί α) μας αφορούν ως κλάδο, άσχετα με το που δουλεύουμε και β) ο σχεδιασμός για τη διδασκαλία της πληροφορικής στο ελληνικό σχολείο θα πρέπει να είναι εννιαίος και συνεχής, σε όλες τις βαθμίδες.

1η παρατήρηση. Δε ζητήθηκε άδεια γι αυτούς που κάνουν πληροφορική σε ολοήμερο, αλλά αυτό δεν ανήκει στα 800 δημοτικά με ΕΑΕΠ.

2η παρατήρηση. Δε ζητήθηκε άδεια για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν σε ιδιωτικά δημοτικά.
(Εγώ που ανήκω σε αυτή την κατηγορία, δε θα μπορέσω να πάω, αφού σχολάω στις 16:00 και η ημερίδα λήγει στις 15:00)

3η παρατήρηση. Δεν εγκρίθηκε από την περιφέρεια, η άδεια γι' αυτούς που δουλέυουν στα 800 δημοτικά με ΕΑΕΠ.

Οπότε, από αυτούς που κάνουν πληροφορική σε Δημοτικό, δε δικαιούται να πάει κανένας σε μια ημερίδα με τίτλο:

«H πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο. Προκλήσεις και Προοπτικές»!!!

Αστείο μου φαίνεται...



Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

longdet

Παράθεση από: tom στις 31 Οκτ 2010, 07:35:16 ΜΜ
Πάντος εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η ημέρα δεν είναι σωστή. Θα έπρεπε να γίνει κάποιο Σάββατο όπως η ημερίδα για την ΑΕΠΠ. Ειδικά δεδομένης της συγκυρίας!

Πριν από λίγο έλαβα και ένα email από το σύμβουλο που λέει ότι εγκρίνεται η άδεια για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν στη δευτεροβάθμια αλλά ΟΧΙ για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν στην πρωτοβάθμια (800 ολοήμερα)!
Μα κυρίως γι' αυτούς δε γίνεται η ημερίδα; Ή κάνω λάθος; Φυσικά πρέπει να συζητηθούν και τα θέματα του νέου λυκείου, γιατί α) μας αφορούν ως κλάδο, άσχετα με το που δουλεύουμε και β) ο σχεδιασμός για τη διδασκαλία της πληροφορικής στο ελληνικό σχολείο θα πρέπει να είναι εννιαίος και συνεχής, σε όλες τις βαθμίδες.

1η παρατήρηση. Δε ζητήθηκε άδεια γι αυτούς που κάνουν πληροφορική σε ολοήμερο, αλλά αυτό δεν ανήκει στα 800 δημοτικά με ΕΑΕΠ.

2η παρατήρηση. Δε ζητήθηκε άδεια για τους καθηγητές πληροφορικής που δουλεύουν σε ιδιωτικά δημοτικά.
(Εγώ που ανήκω σε αυτή την κατηγορία, δε θα μπορέσω να πάω, αφού σχολάω στις 16:00 και η ημερίδα λήγει στις 15:00)

3η παρατήρηση. Δεν εγκρίθηκε από την περιφέρεια, η άδεια γι' αυτούς που δουλέυουν στα 800 δημοτικά με ΕΑΕΠ.

Οπότε, από αυτούς που κάνουν πληροφορική σε Δημοτικό, δε δικαιούται να πάει κανένας σε μια ημερίδα με τίτλο:

«H πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο. Προκλήσεις και Προοπτικές»!!!

Αστείο μου φαίνεται...

Δεν είναι αστείο συνάδελφε. Ρεζίλι είναι, αν όντως ισχύει αυτό που λες παραπάνω.
Φαίνεται κάποιοι δεν επιθυμούν να εμφανιστούν οι συνάδελφοι που κάνουν πληροφορική στο δημοτικό, για να μην φανερωθεί
η πραγματική κατάσταση.