Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dpa2006

Συν  μείωση 40% στα μέλη ΔΕΠ ως το 2015, τι να λέμε...; :o ???
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

petrosp13

Διευθύνσεις βουλευτών Β' Θερινού τμήματος. Οι συνάδελφοι της Αθήνας, μπορείτε να συγκροτήσετε ομάδες 2-3 ατόμων και να επισκεφτείτε βουλευτές ΑΥΡΙΟ.

ykefalogiannis@gmail.com,
g.kefalogiannis@parliament.gr,
vlachveis@parliament.gr,
info@skrekaskostas.gr,
mtamilos@gmail.com,
elmakri@parliament.gr,
elmakthe@gmail.com,
aspasiamandreka@yahoo.gr,
gr.yfyp@ydmed.gov.gr,
yfypourgos@ydmed.gov.gr,
virvidakisk@gmail.com,
a.tsipras@parliament.gr,
at@syn.gr,
nvoutsis@gmail.com,
panagiotis@kouroumplis.gr,
kafantari@parliament.gr,
harakafantari1@yahoo.gr,
dimitriskodelas@gmail.com,
d.kodelas@parliament.gr,
kozax@otenet.gr,
o.gerovasili@parliament.gr,
olgagerovasili@gmail.com,
ckaragiannidis@parliament.gr,
dgakis@otenet.gr,
dgakis@parliament.gr,
imichelogiannakis@gmail.com,
dxaralampidou@gmail.com,
chmantas@parliament.gr,
atheop@parliament.gr,
irodioti@gmail.com,
izer61@otenet.gr,
ameikopoulos@hotmail.com,
synpirea@otenet.gr,
vamvaka@parliament.gr,, nmcvamvaka@yahoo.gr,
dchrisag@hotmail.gr,
pandritseli@parliament.gr,
pdritseli@gmail.com,
germanidis@parliament.gr,
igglezi@parliament.gr,
stathakisgs@yahoo.gr,
g.stathakis@parliament.gr,
arkadia_odysseas@yahoo.gr,
ch.gokas@parliament.gr,
goka59@otenet.gr,
j.koutsoukos@parliament.gr,
info@mkassis.gr,
p.rigas@parliament.gr,
contact@p-rigas.gr,
d.saltouros@parliament.gr,
giannitsa@tzakri.gr,
kostas@ktriantafyllos.gr,
artdavris@yahoo.gr,
ouzounidismarinos@yahoo.com,
giovanomos@gmail.com,
staxoyl@gmail.com,
s.xoulidou@parliament.gr,
chrysmarina@yahoo.gr,
maria@kollia.gr,
dep.speaker_st@parliament.gr,
g.germenis@parliament.gr,
n.mixos@parliament.gr,
d.koukoutsis@parliament.gr,
n.kouzilos@parliament.gr,
i.lagos@parliament.gr,
matthaiopoulos@parliament.gr,
spyros.lykoudis@gmail.com,
kouvelis@activenet.gr,
kouvelis@parliament.gr,
gripsar@otenet.gr,
n.tsoukalis@gmail.com,
k.markou@parliament.gr,
tpafilis@parliament.gr,
kke@parliament.gr,
loverdos@hol.gr,
ninikolopoulos@gmail.com,
kasapidi@parliament.gr,
p.moutsinas@parliament.gr

Και τα e-mail. Γράψτε όλοι από ένα mail που να αναφέρει κάποια απλά πράγματα και ότι είμαστε πάνω από 10000 άτομα που θα έχουν την προσοχή τους στραμμένη προς την ψηφοφορία.
Και το σημερινό link της Καθημερινής http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_07/09/2013_517684
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

NiColas1957

Trivial ....... Στην αρχή της «κουβέντας» κάποιος είχε εκφράσει το παράπονο ότι Τώρα γράφουμε λίγο ενώ τότε με την Διαμάντο είχαμε 104 σελίδες σχόλια.
Είναι Κυριακή, έχουμε 2 μέρες ακόμα και έχουμε φτάσει στις ... 285 !

Θα είχε μια αξία να μας πουν οι διαχειριστές μερικά στοιχεία ακόμα, όπως
Πόσοι συμμετείχαν στο Διάλογο,  και πόσοι τον παρακολούθησαν έστω και χωρίς κείμενα.

Ή ότι άλλο στατιστικό μπορεί να βγει, να δούμε και πως κυμάνθηκε το ενδιαφέρον στο διάστημα της κουβέντας. 

Ας πούμε κάποιοι μου παραπονέθηκαν με ΠΜ ότι δεν γράφουν οι ... «Δεινόσαυροι». Τέτοιος εμφανίστηκα και εγώ για λίγες μέρες, αλλά μου αφαιρέσατε τον «τίτλο»,  γιατί ρε παιδιά?   
Μου άρεσε το ... δεινόσαυρος   :D

ΥΓ  Λέμε και καμιά %@^#%^ μπας και χαμογελάσουμε και λίγο!     ;)



AlexPapplir

γιατι σχολειο χωρις ουσιαστικο ρολο για την πληροφορικη ειναι σχολειο δεινοσαυρων, τετοιους δεν θελουμε εδω μεσα!
;)

NiColas1957

Παράθεση από: AlexPapplir στις 08 Σεπ 2013, 09:21:07 ΜΜ
γιατι σχολειο χωρις ουσιαστικο ρολο για την πληροφορικη ειναι σχολειο δεινοσαυρων, τετοιους δεν θελουμε εδω μεσα!
;)

+11111111 :)   

AlexPapplir

πολυ ησυχια... μαλλον εχουν επιδοθει στη συγγραφη και αποστολη  mails

tropheus

Παράθεση από: AlexPapplir στις 08 Σεπ 2013, 10:11:32 ΜΜ
πολυ ησυχια... μαλλον εχουν επιδοθει στη συγγραφη και αποστολη  mails

Έτσι ...

hermione

Όντως...για άλλη μια φορά κάνουμε mail-bombing...

tropheus

Παράθεση από: hermione στις 08 Σεπ 2013, 11:23:20 ΜΜ
Όντως...για άλλη μια φορά κάνουμε mail-bombing...

Όταν θα γίνει η Πληροφορική πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα (γιατί να είσαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει) "χημικέ", ξανακάνε εγγραφή για να κλαφτείς ...

P.Tsiotakis

Αναρωτιέμαι, δε σας μοιράζει κανά περιοδικό το νπδδ να περνάτε την ώρα σας;

Σε λίγο θα ρωτάτε και τη σύνταξη του Οσο...

Οσο υπεύθυνοι=άσχετοι επαναλαβε
      ....
      ....

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

thrace

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Έμειναν μόνο δύο ημέρες για την ψήφιση του νομοσχεδίου στη βουλή. Η κατάργηση του ΑΕΠΠ μας πλήττει όλους ανεξάρτητα από τον τομέα εργασίας μας, ιδιωτικό ή δημόσιο. Η εξέλιξη της κατάστασης είναι αρνητική για μας, διότι κάποιοι πίεσαν περισσότερο από ότι εμείς! Μυστικά δεν υπάρχουν. Πρέπει να πιέσουμε ασφυκτικά επί δύο ημέρες! Προσωπική επαφή όποιος μπορεί, τηλέφωνα και mail ασταμάτητα!!! Προσωπικά, δεν θα είμαι πολύ ευγενικός.

Για να αποκτήσουν οι χημικοί περισσότερα ιδιαίτερα, επέλεξαν  να καταργήσουν από τις πανελλήνιες το πιο δυναμικό επιστημονικό αντικείμενο!!!
Για να αποκτήσουν οι χημικοί περισσότερα ιδιαίτερα, επέλεξαν  να πετάξουν στην ανεργία ανθρώπους με οικογένειες και υποχρεώσεις!!!
Για να αποκτήσουν οι χημικοί περισσότερα ιδιαίτερα, επέλεξαν  να μας γυρίσουν εκπαιδευτικά, στο 1980!!!

Ο καθένας από μας ας αναλάβει τις ευθύνες του!
Από αύριο το πρωί μέχρι το βράδυ της τρίτης να τους πιέσουμε, να τους ζαλίσουμε, να τους αγανακτήσουμε, να τους κάνουμε να μας νιώσουν!!!
Να μην ξεχνάμε άλλωστε ότι ο Αρβανιτόπουλος μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου από την επιτροπή, άφησε ανοικτό το θέμα αντικατάστασης ενός εκ των τεσσάρων εξεταζόμενων μαθημάτων με αυτό της πληροφορικής, όπως αναφέρει η εφημερίδα "Το πρώτο θέμα"!!!
Από εμάς εξαρτάται...


http://www.protothema.gr/politics/article/307320/psifistike-apo-tin-epitropi-to-nomoshedio-gia-ta-nea-lukeia/

hermione

Ε όχι και Χημικός!!! Πήρα το μοναδικό 10άρι στον Παναγιωτόπουλο (ΠΑ.ΠΕΙ) με τον αγαπημένο μου dijkstra! Χωρίς να απολογούμαι πάντα, αλλά ο  Petrossp13 το διάβασε κιόλας, και το χαρακτήρισε  10 φορές πιο οργισμένο από το δικό του! Βαριέμαι να σας το γράψω με δομή επανάληψης...Επειδή δε γράφω συχνά, το σύστημα με χαρακτηρίζει νεούδι...δεν είμαι όμως!

savant

Παράθεση από: thana$i$ στις 08 Σεπ 2013, 10:03:48 ΠΜ
Καλημέρα συνάδερφοι.
Έχω την τάση τον τελευταίο καιρό να κοινοποιώ φαινομενικα άσχετα με την θεματολογία του topic αλλά και του forum πράγματα, αλλά τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό συνδέονται με αυτά που μας απασχολούν, και προσφέρουν και μια ευκαιρία για χαλάρωση στα τεντωμένα νεύρα μας.
Σήμερα για παράδειγμα έμαθα πως για κάθε κουτάκι μπύρα που πίνουμε δίνουμε 0,02 Ευρώ στο επικουρικό ταμείο χημικών.
http://www.enikos.gr/economy/172011,Apo_koskino_gia_katarghsh_oi_199_foroi_y.html

Μίλα μου για συντεχνίες ...

Απλά μάθε πως το ταμείο που αναφέρεις δεν υπάρχει πια αυτόνομο , είναι στο ΕΤΕΑ, επομένως η εισφορά που λέει το link σου πηγαίνει στο ταμείο όλων τοων ιδιωτικών υπαλλήλων.

Τραγικό πράγμα η ημιμάθεια...

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής