Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

control_data

Το Βήμα έχει αρκετά πρόσφατα άρθρα άμεσα ή έμεσα σχετικά με το θέμα. Κάθε θετικό σχόλιο ή like σε θετικό σχόλιο μπορεί να είναι ένα λιθαράκι:

Ενα ανεπανάληπτο «αλαλούμ» - θα εφαρμοσθεί από εφέτος σε σχολεία απροετοίμαστα:
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=527343
(Στην συζήτηση κάποιος χημικός έχει αναφέρει τις "160" σχολές)

Ο Μπαμπινιώτης υπερασπίζεται το νομοσχέδιο.
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=527233
(Το άρθρο μάλλον ξεκλείδωσε πριν λιγο)

"το Νέο Λύκειο [μπορεί να αποδειχθεί] νέοι αλγόριθμοι και συντελεστές για τον υπολογισμό των μορίων΄ μια νέα εξεταστική σκυταλοδρομία"
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=527235
(γενικό άρθρο που επικεντρώνεται στην ουσία -ή την απουσία- αληθινών αλλαγών στα θέματα αποστήθισης-βαθμοθηρίας)

noname

Άσχετα πάντως με την πληροφορική, αυτή η βιασύνη να εφαρμοστεί από ΤΩΡΑ ένα σύστημα το οποίο δεν έχει ακόμα ψηφιστεί, δηλώνει ότι η κυβέρνηση έχει οργάνωση και σύστημα.

seibei

Παράθεση από: Crazy_Waters στις 26 Αυγ 2013, 09:51:56 ΠΜ
Μεταφορά των οργανικών σε επίπεδο σχολείου ή ΔΔΕ ή περιφέρειας = Ευκολότερες απολύσεις.
Αυτός νομίζω ότι είναι ο στόχος του και το παρουσιάζει ως χάρη για να τσιμπήσουμε.
+1

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

AlexPapplir

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 25 Αυγ 2013, 08:01:34 ΜΜ
Υπάρχει εκλεγμένο 9μελές ΔΣ της ΠΕΚΑΠ με πολύ άξιους και νέους συναδέλφους που μπορούν και έχουν την ευθύνη/νομιμοποίηση να μας εκπροσωπήσουν...
Αν δεν είχαμε ψηφίσει 600 αλλά 3000 στις προηγούμενες εκλογές θα ήταν και μεγαλύτερη η δύναμή μας

Συμφωνώ. Αν είχαμε σήμερα εκλογές, σίγουρα θα ψήφιζαν 3000, ίσως  περισσότεροι. Τώρα όμως τι κάνουμε; Αφήνουμε αυτούς του 9 να παλεύουν μόνοι τους και να αισθάνονται αδύναμοι; (λόγω των 600). Πρέπει να αναλάβουμε δράση. Θα επαναλάβω: οι σκέψεις που διατυπώνονται εδώ μέσα, είναι ωραίες αλλά οι περιστάσεις απαιτούν δράση από όλους μας!

Η εβδομάδα που διανύουμε θα κρίνει πολλά! Έχει τεράστια διαφορά ένα λύκειο με μαθήματα πληροφορικής «η ώρα του παιδιού» από ένα λύκειο με πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα! Πρέπει να παίζουμε μπάλα στο champions league  και όχι στη β΄ εθνική!

-Ο συνάδελφος που έχει οργανική στο ΕΠΑΛ να μην αισθάνεται ασφαλής. Τον αφορά το ζήτημα.
-Επίσης, ο συνάδελφος που έχει οργανική στο Γυμνάσιο. Είναι ταυτόχρονα μια ευκαιρία για ανάδειξη του προβλήματος και στο Γυμνάσιο.  «μία ώρα» = «ανύπαρκτο μάθημα»
-Επίσης, ο  συνάδελφος που θα μεταταχθεί στα Δημοτικά. Έχω την πεποίθηση ότι η πόρτα της Δευτεροβάθμιας δεν έχει κλείσει οριστικά γι' αυτόν. Μία ισχυρή (μελλοντικά) παρουσία των μαθημάτων μας στη Δευτεροβάθμια θα αποβεί προς όφελος όλων.

Τι προτείνω: Όλος ο κόσμος (ΠΕ19-20 πληροφορικής) όπου και αν ανήκει οργανικά (αν ανήκει), να βρεθεί έξω από τη Βουλή την Τετάρτη! Μας αφορά όλους! Μην περιμένουμε από τους «άλλους» να τρέξουν για εμάς! Αν την Τετάρτη βρεθούν έξω από τη Βουλή 70-80 άτομα τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Η επόμενη φάση θα είναι μετατάξεις στην Κεντρική Διοίκηση του Υπουργείου Παιδείας, στους δήμους, στα νοσοκομεία και αλλού. Στο βάθος, ίσως και στην πόρτα εξόδου...

Είναι ευκαιρία, τώρα που το νομοσχέδιο είναι στην επικαιρότητα και έχουμε στο πλευρό μας σημαντικούς ανθρώπους, (πανεπιστημιακοί, καταξιωμένοι καθηγητές στο εξωτερικό) να παλέψουμε πρώτα για την ανάδειξη του προβλήματος και στη συνέχεια, μακροπρόθεσμα να βάλουμε στην ατζέντα του υπουργείου παιδείας την πραγματική αναβάθμιση της πληροφορικής.

Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι η επικοινωνία μεταξύ μας και ο συντονισμός των ενεργειών.

Απευθυνόμενος στην ΠΕΚΑΠ, επειδή είμαι σίγουρος ότι οι άνθρωποι έχουν πελαγώσει τις τελευταίες μέρες και είναι δύσκολο να προλάβουν να οργανώσουν ότι έχουν στο μυαλό τους, με τον καλύτερο τρόπο, προτείνω:

1. Να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με τους 21 συμβούλους πληροφορικής και να τους ζητήσουν λίστες με τα προσωπικά mail των συναδέλφων. (οι περισσότεροι σύμβουλοι τα έχουν..)

2. Να ενημερώσουν «όλο τον κόσμο» και να ζητήσουν εθελοντές από την επαρχία για την οργάνωση της μετάβασης στην Αθήνα. Από τις περισσότερες περιοχές η μετάβαση και η επιστροφή μπορεί να γίνει αυθημερόν. Αν δεν βοηθήσει η επαρχία, δεν θα έχουμε αποτέλεσμα.

Μιλάω καθημερνά με συναδέλφους οι οποίοι μου δηλώνουν άγνοια για τις εξελίξεις. Δε λαμβάνουν mail από την ΠΕΚΑΠ, δεν διαβάζουν στέκι, δεν ασχολούνται πολύ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΜΕ. Αλλιώς δεν θα πετύχουμε τίποτα

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι οι ΜΟΥΣΙΚΟΙ, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΙ, ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ, πετυχαίνουν στόχους μόνοι τους, χωρίς καμία ουσιαστική στήριξη από την Ακαδημαϊκή Κοινότητα.
Αν δε βγούμε στο δρόμο, δε θα γίνει ΤΙΠΟΤΑ.

Σήμερα 26 Αυγούστου 2013, μίλησα με μία νέα πτυχιούχο Πληροφορικής και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ!!!!

Την ΕΥΚΑΙΡΙΑ την ΕΧΟΥΜΕ: Τετάρτη 28 Αυγούστου Έξω από τη Βουλή, Με πανό και συνθήματα!

Είμαστε 7000, πρέπει να συγκεντρωθούμε τουλάχιστον 2000!


vtsakan

#2255
Συγχωρέστε με αλλά ταξίδευα τις 2 τελευταίες μέρες και δεν παρακαλούθησα 100% τις εξελίξεις.

Η ΠΕΚΑΠ θα συναντηθεί εκ νέου με το υπουργείο;
Η ΠΕΚΑΠ έβγαλε ανακοίνωση πως το 2ωρο μάθημα γενικής στην Γ Λυκείου είναι εντελώς ενάντια στους σκοπούς του μαθήματος, μιας και δεν θα αναφέρεται στην αλγοριθμική αλλά στην χρήση ΗΥ (όντας γενικής τι άλλο θα μπορεί αν είναι συνάδερφοι;)
Η ΠΕΚΑΠ έβγαλε ανακοίνωση πως η πληροφορική απο το Λύκειο είναι ΕΞΩ εάν δεν πάρει μάθημα ειδίκευσης αντίστοιχο της χημείας;

Θεωρώ πως πρέπει άμεσα να κυκλοφορήσει μία επιθετική επιστολή έναντι της ΕΕΧ, απαριθμώντας της σχολές που χρειάζονται χημεία και τις σχολές που χρειάζονται πληροφορική. Εάν ξανακούσω απο συνάδερφο χημικό το παραμύθι για τις 160 σχολές άλλη μία φορά, νομίζω πως θα τρελαθώ.

Συγνώμη για τον επιθετικό τόνο του post μου αλλά νομίζω πως παλεύουμε με ξύλινα σπαθιά σε έναν πυρηνικό πόλεμο. Δεν βλάπτει να είμαστε λίγο επιθετικοί καμια φορά, μιας και οι συνομιλητές μας μόνο αυτή την γλώσσα καταλαβαίνουν.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

seibei

Παράθεση από: vtsakan στις 26 Αυγ 2013, 02:21:22 ΜΜ
Συγνώμη για τον επιθετικό τόνο του post μου αλλά νομίζω πως παλεύουμε με ξύλινα σπαθιά σε έναν πυρηνικό πόλεμο. Δεν βλάπτει να είμαστε λίγο επιθετικοί καμια φορά, μιας και οι συνομιλητές μας μόνο αυτή την γλώσσα καταλαβαίνουν.
Αν εσύ ζητάς συγγνώμη, στην ΕΕΧ θα έπρεπε να είχαν αυτοπυρποληθεί με τις ανακοινώσεις επιστημόνων Σαλιαρέλη που βγάζουν
(οι πιο παλιοί θυμούνται ελπίζω).
Έχεις καμία επικοινωνία με ΕΜΠ; Νομίζω η μόνη λύση είναι πρόεδροι σχολών ΗΜΜΥ, Μηχανολόγων, Πληροφορικής, Μαθηματικών (και βέβαια πολλοί άλλοι μπορεί να είναι υποψήφιοι), να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ απο τον υπουργό το αυτονόητο που ζητάμε! Από τον υπουργό και μόνο!
Το μάθημα στην Β' είναι δευτερεύουσας σημασίας για μένα, αλλά το πανελλαδικό της Γ' και το 2ωρο του γυμνασίου πρέπει να απαιτηθούν!


tdrivas

όποιος έχει διάθεση στέλνει μέιλ σε αυτούς http://www.ece.ntua.gr/el/people/faculty (καθηγητές ΗΜΜΥ - ΕΜΠ).
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

NiColas1957

Παράθεση από: seibei στις 26 Αυγ 2013, 02:41:08 ΜΜ
.......  "Έχεις καμία επικοινωνία με ΕΜΠ;"
.....

Προσπάθησα να έχω εγώ, έστειλα 90 e-mails στη λίστα που έδωσε συνάδελφος και είχα ΜΙΑ απάντηση από τον κύριο Γ. Παπακωνσταντίνου, αυτός είναι συνταξιούχος και με παρέπεμψε στους εν ενεργεία κ.κ. Παπασπύρου και Κοζύρη, στους οποίους και έστειλα και δεύτερο e-mail κάνοντας αναφορά στο ότι τους ξαναγράφω μιας και με παρέπεμψε ο καθηγητής τους.

Δεν έχω πάρει καμιά άλλη απάντηση. 

Το ΕΜΠ εξακολουθεί την ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ σιγή του.     >:D

Αν θέλετε στείλτε και εσείς e-mails μπας και ξυπνήσει έστω και την τελευταία στιγμή ο «γίγαντας» ΕΜΠ.

Οι διευθύνσεις για copy paste είναι:

Διευθύνσεις καθηγητών ΕΜΠ


dtsamak@central.ntua.gr
jroum@mail.ntua.gr
ccaps@central.ntua.gr
maratos@ece.ntua.gr
zachos@cs.ntua.gr
papan@elab.ntua.gr
manias@central.ntua.gr
gmentzas@mail.ntua.gr
abari@cs.ntua.gr
hav@mail.ntua.gr
miltos@central.ntua.gr
vassim@central.ntua.gr
askous@epu.ntua.gr
afrati@softlab.ece.ntua.gr
dora@telecom.ntua.gr
yv@cs.ntua.gr
venieris@cs.ntua.gr
vomvor@central.ntua.gr
vournas@power.ece.ntua.gr
pgeorg@power.ece.ntua.gr
didoy@central.ntua.gr
igonos@cs.ntua.gr
eglytsis@central.ntua.gr
cdervos@central.ntua.gr
dialynas@power.ece.ntua.gr
ntheodor@central.ntua.gr
theolog@cs.ntua.gr
mioannid@ece.ntua.gr
kayafas@cs.ntua.gr
dkaklam@mail.ntua.gr
gcamb@cs.ntua.gr
ikanell@cc.ece.ntua.gr
kapros@central.ntua.gr
ckarag@central.ntua.gr
kladasel@central.ntua.gr
nkoziris@cslab.ece.ntua.gr
stefanos@cs.ntua.gr
kkontog@softlab.ntua.gr
gkorres@softlab.ece.ntua.gr
E.Koukoutsis@ece.ntua.gr
tkous@softlab.ntua.gr
dkoutsou@biomed.ntua.gr
fkonst@mobile.ntua.gr
pcottis@central.ntua.gr
loumos@cs.ntua.gr
maglaris@netmode.ntua.gr
maistros@cs.ntua.gr
maragos@csNOSPAM.ntua.gr
gmatso@esd.ece.ntua.gr
mitrou@cs.ntua.gr
knikita@ece.ntua.gr
jxanthak@central.ntua.gr
geconom@microlab.ntua.gr
nuzu@cc.ece.ntua.gr
pagour@cs.ntua.gr
thpanag@ece.ntua.gr
papavass@mail.ntua.gr
yorgos@netmode.ntua.gr
st@power.ece.ntua.gr
cpapaod@cs.ntua.gr
nickie@softlab.ntua.gr
pekmes@microlab.ntua.gr
ioanna.roussaki@cn.ntua.gr
kostis@cs.ntua.gr
timos@dbnet.ece.ntua.gr
dsoudris@microlab.ntua.gr
stathop@power.ece.ntua.gr
gstam@softlab.ntua.gr
stassin@cs.ntua.gr
andreas@cs.ntua.gr
sykas@cn.ntua.gr
pps@mail.ntua.gr
ktzaf@softlab.ntua.gr
topalis@ieee.org
itsal@central.ntua.gr
panag@cs.ntua.gr
ptsarab@central.ntua.gr
gfiki@cc.ece.ntua.gr
pfrangos@central.ntua.gr
fotakis@cs.ntua.gr
nh@power.ece.ntua.gr
kyriakos@central.ntua.gr
john@epu.ntua.gr
carayan@softlab.ece.ntua.gr
pbourkas@central.ntua.gr
papakon@cslab.ece.ntua.gr
protonot@cs.ntua.gr
jes@epu.ntua.gr
tzafesta@softlab.ntua.gr
halkias@cs.ntua.gr






seibei

Παράθεση από: NiColas1957 στις 26 Αυγ 2013, 03:03:35 ΜΜ
Προσπάθησα να έχω εγώ, έστειλα 90 e-mails στη λίστα που έδωσε συνάδελφος και είχα ΜΙΑ απάντηση από τον κύριο Γ. Παπακωνσταντίνου, αυτός
Με όλο το σεβασμό για την σωστότατες ενέργειές σου, νομίζω πως αυτήν την ώρα τα μεηλ περιττεύουν.
Δεν μπορεί να μην υπάρχουν 15-20 ΗΜΜΥ του ΕΜΠ που να είναι ΠΕ19 στην Αθήνα!! Να μαζευτούν και να πάνε να μιλήσουν πρόσωπο με πρόσωπο
με τους προτεινόμενους που λες. Άλλο είναι να βλέπεις 2-3 μέηλ που μπορει να πηγαίνουν και στα σκουπίδια κατευθείαν και άλλο να σου
χτυπήσουν το κουδούνι 20 άτομα και να σου πουν "Είμαστε φοιτητές σου, πάνε να μας θάψουν εμάς και την επιστήμη μας, τι θα κάνεις;;;"

NiColas1957

Παράθεση από: seibei στις 26 Αυγ 2013, 03:11:23 ΜΜ
Με όλο το σεβασμό για την σωστότατες ενέργειές σου, νομίζω πως αυτήν την ώρα τα μεηλ περιττεύουν.
Δεν μπορεί να μην υπάρχουν 15-20 ΗΜΜΥ του ΕΜΠ που να είναι ΠΕ19 στην Αθήνα!! Να μαζευτούν και να πάνε να μιλήσουν πρόσωπο με πρόσωπο
με τους προτεινόμενους που λες. Άλλο είναι να βλέπεις 2-3 μέηλ που μπορει να πηγαίνουν και στα σκουπίδια κατευθείαν και άλλο να σου
χτυπήσουν το κουδούνι 20 άτομα και να σου πουν "Είμαστε φοιτητές σου, πάνε να μας θάψουν εμάς και την επιστήμη μας, τι θα κάνεις;;;"


Συμφωνώ με αυτό που λες.
Εγώ από την επαρχεία και χωρίς να είμαι απόφοιτος του ΕΜΠ αυτό μπόρεσα και έκανα, μακάρι αντί για ένα δύο e-mail να βρουν το mailbox τους πηγμένο με 2000 e-mails.

Φυσικά πολύ καλλίτερο και αποτελεσματικότερο είναι να πάνε 5 10 20 άτομα και να τους τα πουν πρόσωπο με πρόσωπο.

Όπως λέει και ο λαός μας, «να τους τα πουν ένα χεράκι», μιας και έχουμε περάσει το χειρότερο καλοκαίρι της ζωής μας, λιώσαμε πάνω από laptop να πατάμε F5 και να διαβάζουμε και να γράφουμε (κάποιοι κοντεύουν να πάρουν διαζύγιο :) ),  και κάποιοι άλλοι μας λένε ότι δεν έχουν πάρει είδηση τι γίνεται όχι απλά με το μάθημα της Πληροφορικής, αλλά και γενικότερα δεν έχουν ακούσει για το νέο σχολείο!

Έλεος ........ σε πια χώρα ζούνε ????

Άραγε για το ΔΝΤ και την Τρόικα και ότι κυβερνιόμαστε από Δικομματική κυβέρνηση, έχουν ακούσει, το ξέρουν ???     

Τι UFO κυκλοφορούν ρε ^%&^*$%^#  ????   

Έλεος!   


petrosp13

Μου έστειλε ο Αυγενάκης ένα ΔΤ. Δεν κατάλαβα τον λόγο γιατί ανέφερε διάφορα θέματα και ερωτήσεις του για την παιδεία, αλλά για την Πληροφορική τίποτα. Όταν του έστειλα μια οργισμένη απάντηση 3 γραμμών (ότι έγραψε την επιστολή μας στα παλιά του τα παπούτσια), μου έστειλε σε 5 λεπτά ένα άλλο ΔΤ (πιο παλιό) όπου το απόσταγμα ήταν ότι η Πληροφορική επανέρχεται στο Λύκειο, μετά τις δηλώσεις του Κεδίκογλου. Και φυσικά του απάντησα ότι το ζήτημα δεν είναι μόνο να υπάρχουν μαθήματα, αλλά και τι σημασία θα έχουν, εστιάζοντας σε αυτό που ζητάνε όλοι, ένα πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα. Φυσικά, δεν περιμένω απάντηση, η γραμματέας την κάνει την δουλειά...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

AlexPapplir

Παράθεση από: AlexPapplir στις 26 Αυγ 2013, 02:17:04 ΜΜ

Την ΕΥΚΑΙΡΙΑ την ΕΧΟΥΜΕ: Τετάρτη 28 Αυγούστου Έξω από τη Βουλή, Με πανό και συνθήματα!


lkt

Παράθεση από: AlexPapplir στις 26 Αυγ 2013, 03:53:17 ΜΜ
Την ΕΥΚΑΙΡΙΑ την ΕΧΟΥΜΕ: Τετάρτη 28 Αυγούστου Έξω από τη Βουλή, Με πανό και συνθήματα!
Να υποθέσω πως η ΠΕΚΑΠ έχει "παραιτηθεί" και θεωρεί δεδομένο πως στο νομοσχέδιο που θα κατατεθεί δεν θα είμαστε τελικά πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα;

odysseas

Παράθεση από: lkt στις 26 Αυγ 2013, 04:00:29 ΜΜ
Να υποθέσω πως η ΠΕΚΑΠ έχει "παραιτηθεί" και θεωρεί δεδομένο πως στο νομοσχέδιο που θα κατατεθεί δεν θα είμαστε τελικά πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα;

Γιατί να υποθέσεις κάτι τέτοιο; Λίγο παραπάνω ο morfeus παραθέτει σημερινό Δελτίο Τύπου της ΠΕΚΑΠ, ενώ και η παράσταση διαμαρτυρίας που αναφέρει ο AlexPapplir διοργανώνεται από την ΠΕΚΑΠ (είναι η πρώτη ανάρτηση στο site τους).

Παιδιά, το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ αποτελείται από συναδέλφους καθηγητές Πληροφορικής. Δεν είναι μεγαλοσυνδικαλιστές με διασυνδέσεις, ούτε υπεράνθρωποι. Ας μην τους αδικούμε και ας μην τους φορτώνουμε την ευθύνη για όλες τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζει ο κλάδος μας. Η ΠΕΚΑΠ είμαστε όλοι εμείς, ας κάνουμε ο καθένας ό,τι μπορεί.