Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lkt

Παράθεση από: NiColas1957 στις 21 Αυγ 2013, 05:59:45 ΜΜ
"τα κομπιουτερ κανουν τα παιδια χαζα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ.
Επειδη θελουν να χουν δουλεια μερικοι δηλαδη,φορτωνουν το προγραμμα
απ το Υπουργειο για να τα χουν καλα με αυτους. Αυτη ειναι η αληθεια και πειτε οτι
θελετε.Δεν ειστε καν εκπαιδευτικοι οι πληροφορικοι.
Θα επρεπε να ειναι καραρτιση απλως"

καραρτιση ........ Σκεφτόταν «Καρατόμηση» και μπερδεύτηκε :)
Επιχειρηματολογία ενός ...δεκάχρονου! Μην ασχολείστε με τέτοιους τύπους!

petrosp13

Μόνο εγώ βλέπω ότι η καυτή πατάτα της Β' και Γ' Λυκείου μπορεί να πάρει χρονική παράταση για κάποια στιγμή αργότερα μέσα στην χρονιά;
Έβγαλαν το ωρολόγιο πρόγραμμα για τα εύκολα οι κύριοι και τα άλλα θα δούνε αργότερα, γιατί οι βλακείες είναι ατελείωτες στο σχέδιο τους
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Αυγ 2013, 06:29:40 ΜΜ
Μόνο εγώ βλέπω ότι η καυτή πατάτα της Β' και Γ' Λυκείου μπορεί να πάρει χρονική παράταση για κάποια στιγμή αργότερα μέσα στην χρονιά;
Έβγαλαν το ωρολόγιο πρόγραμμα για τα εύκολα οι κύριοι και τα άλλα θα δούνε αργότερα, γιατί οι βλακείες είναι ατελείωτες στο σχέδιο τους
Μπα, δεν το νομίζω! Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες ως τώρα συγκλίνουν στο ότι θέλουν να τελειώνουν την επόμενη εβδομάδα. Δεν βλέπω που μπορεί να υπάρξει εμπλοκή.

xara_pap

Πέτρο, σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Εγώ πιστεύω οτι ο υφυπουργός είπε μεν αυτό, αλλά είτε θα είμαστε πάλι τελείως εκτός, είτε θα μας δώσουν ψίχουλα μια ψωροκατεύθυνση που θα είναι για λίγες σχολές και θα είμαστε ουσιαστικά πάλι στο μηδέν και μιλάω κυρίως για εμάς τους φροντιστές.
Η πίεση έπρεπε να υπάρχει να μπει και στις άλλες κατευθύσεις και οικονομικά και στρατιωτικές και τώρα να δόυμε ποια θα έιναι η διάσπαση.
Πίεση έπρεπε να υπάρχει όλα τα χρόνια για εισαγωγή στην αλγοριθμική στη β´ λυκείου και συνέχεια στη γ´. Τώρα όπως μας έκαναν εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως και τα ψίχουλα σε μια κατεύθυνση από τις 6(;) νομίζω δν μας σώζουν

thana$i$

Μόλις ήρθε στο Inbox μου αυτό το e-mail από το pasok@pasok.gr, σε απάντηση των εκατοντάδων e-mail που έχω στείλει τις τελευταίες ημέρες:

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. θεωρεί ότι η Επιστήμη της Πληροφορικής επιβάλλεται να παραμείνει ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα στη Γ' Τάξη του Γενικού Λυκείου.
Η άποψη αυτή εκφράστηκε με τρόπο σαφή και τεκμηριωμένο στις πρόσφατες συναντήσεις αντιπροσωπείας του Κινήματός μας με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, η οποία έδειξε να τη συμμερίζεται.
Ωστόσο, στο προσχέδιο νόμου που δόθηκε για διαβούλευση δεν υπάρχει η σχετική πρόβλεψη
Εμείς από την πλευρά μας θα επαναφέρουμε το θέμα στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, πριν από την κατάθεση του νομοσχεδίου στη Βουλή, και θα ζητήσουμε αυτή τη φορά η πρότασή μας να γίνει αποδεκτή.

Γραφείο Τύπου ΠΑΣΟΚ



Περιττό να τονίσω πως τις επόμενες μέρες η αποστολή e-mails σε βουλευτές, δημοσιογράφους και όπου αλλού νομίζει ο καθένας πρέπει να ενταθεί. Πέρα από τις συλλογικές κινήσεις, πιστεύω ότι μετράει πολύ και η αποστολή προσωπικών επώνυμων επιστολών, ειδικά προς τους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας.
Εξίσου μετράει και η συμμετοχή μας σε forum σε όλες τις συζητήσεις και σχολιασμούς άρθρων στα sites μεγάλης επισκεψιμότητας.  Στις ανούσιες συζητήσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί , κατά πόσον η Πληροφορική είναι επιστήμη προσωπικά απαντώ με ηρεμία, δίνοντας τον σύνδεσμο http://germany.acm.org/upload/pdf/ACMandIEreport.pdf και τονίζοντας πόσο μου άρεσε η Χημεία και πως την είχα και στο μηχανογραφικό  δελτίο όταν έδινα Πανελλήνιες, για την περίπτωση που δεν έπιανα σχολές Πληροφορικής.
Στον δεύτερο γύρο προσωπικών e-mail που θα στείλω στους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας με φανερές κοινοποιήσεις στα ΜΜΕ σκοπεύω να επισυνάπτω και αυτό το e-mail.

Πάμε ακόμα πιο δυνατά
May the source be with us.

lkt

Παράθεση από: thana$i$ στις 21 Αυγ 2013, 06:43:44 ΜΜ
Μόλις ήρθε στο Inbox μου αυτό το e-mail από το pasok@pasok.gr, σε απάντηση των εκατοντάδων e-mail που έχω στείλει τις τελευταίες ημέρες:

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. θεωρεί ότι η Επιστήμη της Πληροφορικής επιβάλλεται να παραμείνει ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα στη Γ' Τάξη του Γενικού Λυκείου.
Η άποψη αυτή εκφράστηκε με τρόπο σαφή και τεκμηριωμένο στις πρόσφατες συναντήσεις αντιπροσωπείας του Κινήματός μας με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, η οποία έδειξε να τη συμμερίζεται.
Ωστόσο, στο προσχέδιο νόμου που δόθηκε για διαβούλευση δεν υπάρχει η σχετική πρόβλεψη
Εμείς από την πλευρά μας θα επαναφέρουμε το θέμα στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, πριν από την κατάθεση του νομοσχεδίου στη Βουλή, και θα ζητήσουμε αυτή τη φορά η πρότασή μας να γίνει αποδεκτή.

Γραφείο Τύπου ΠΑΣΟΚ
Ή που μας δουλεύουν ή που το άφησαν να το κάνουν "δωράκι" στο ΠΑΣΟΚ μετά τη διαβούλευση

Menelaos

Παράθεση από: xara_pap στις 21 Αυγ 2013, 06:40:52 ΜΜ
Πέτρο, σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Εγώ πιστεύω οτι ο υφυπουργός είπε μεν αυτό, αλλά είτε θα είμαστε πάλι τελείως εκτός, είτε θα μας δώσουν ψίχουλα μια ψωροκατεύθυνση που θα είναι για λίγες σχολές και θα είμαστε ουσιαστικά πάλι στο μηδέν και μιλάω κυρίως για εμάς τους φροντιστές.
Η πίεση έπρεπε να υπάρχει να μπει και στις άλλες κατευθύσεις και οικονομικά και στρατιωτικές και τώρα να δόυμε ποια θα έιναι η διάσπαση.
Πίεση έπρεπε να υπάρχει όλα τα χρόνια για εισαγωγή στην αλγοριθμική στη β´ λυκείου και συνέχεια στη γ´. Τώρα όπως μας έκαναν εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως και τα ψίχουλα σε μια κατεύθυνση από τις 6(;) νομίζω δν μας σώζουν

+1 Και εγώ πιστεύω ότι πιθανώς να δημιουργηθεί κατεύθυνση που θα επιλέγουν ελάχιστοι λόγω λίγων σχολών, όσο όσο για να συμπληρώνουμε κάποιες ώρες. Αυτό δεν είπε και ο Υφυπουργός; Έτσι δε θα στεναχωρηθούν οι χημικοί και θα μας λένε ότι ικανοποίησαν και τα αιτήματά μας. Στην τεχνολογική κατεύθυνση που ίσχυε μέχρι σήμερα υπήρχε ένα μεγάλο εύρος σχολών και είχαμε κάποιες ώρες.  Οργανική δε πιστεύω ότι θα δικαιολογείται... Μακάρι να διαψευστώ... Μακάρι!!!

lkt

Παράθεση από: xara_pap στις 21 Αυγ 2013, 06:40:52 ΜΜ
Πέτρο, σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Εγώ πιστεύω οτι ο υφυπουργός είπε μεν αυτό, αλλά είτε θα είμαστε πάλι τελείως εκτός, είτε θα μας δώσουν ψίχουλα μια ψωροκατεύθυνση που θα είναι για λίγες σχολές και θα είμαστε ουσιαστικά πάλι στο μηδέν και μιλάω κυρίως για εμάς τους φροντιστές.
Η πίεση έπρεπε να υπάρχει να μπει και στις άλλες κατευθύσεις και οικονομικά και στρατιωτικές και τώρα να δόυμε ποια θα έιναι η διάσπαση.
Πίεση έπρεπε να υπάρχει όλα τα χρόνια για εισαγωγή στην αλγοριθμική στη β´ λυκείου και συνέχεια στη γ´. Τώρα όπως μας έκαναν εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως και τα ψίχουλα σε μια κατεύθυνση από τις 6(;) νομίζω δν μας σώζουν
Ας γίνει η αρχή έστω και με ένα μικρό σε αριθμό σχολών πεδίο και τα υπόλοιπα μπορούν να έρθουν σταδιακά μέσα στην επόμενη διετία. Το θέμα είναι να μη μείνουμε εξαρχής εκτός της "μοιρασιάς". Βέβαια πρέπει και ο κλάδος να παραμείνει σε εγρήγορση και προπάντων ενωμένος.

petrosp13

Γι'αυτό λέγαμε ότι στην διαβούλευση δεν θα πρέπει να αναφέρονται μόνο οι σχολές Πληροφορικής
Αν τελικά μπούμε στην Γ΄ Λυκείου, το νέο πεδίο "σφαγής" με του χημικούς θα αφορά τις συναφείς σχολές

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Αυγ 2013, 06:59:57 ΜΜ
Γι'αυτό λέγαμε ότι στην διαβούλευση δεν θα πρέπει να αναφέρονται μόνο οι σχολές Πληροφορικής
Αν τελικά μπούμε στην Γ΄ Λυκείου, το νέο πεδίο "σφαγής" με του χημικούς θα αφορά τις συναφείς σχολές
Οι συναφείς σχολές μπορούν να είναι κοινές στα 2 πεδία

lkt

Προσωπικά επιμένω ότι όταν το νέο σύστημα "τρέξει" και συνειδητοποιήσουν οι μαθητές πόσο τους περιορίζει η λογική των 4 μαθημάτων θα πάμε στα 5

petrosp13

Γενικότερα, όταν οι μαθητές πάρουν χαμπάρι (κυρίως του χρόνου) τι ακριβώς προβλέπει το σχέδιο, τότε μάλλον θα δούμε κινητοποιήσεις χειρότερες από εποχές Αρσένη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 21 Αυγ 2013, 07:06:49 ΜΜ
Γενικότερα, όταν οι μαθητές πάρουν χαμπάρι (κυρίως του χρόνου) τι ακριβώς προβλέπει το σχέδιο, τότε μάλλον θα δούμε κινητοποιήσεις χειρότερες από εποχές Αρσένη
Ακριβώς! Το μείζον όμως αυτή τη στιγμή είναι να επιβληθούμε στη συνείδηση όλων ως ισότιμη επιστήμη. Τα υπόλοιπα θα έρθουν σταδιακά

petrosp13

Πλέον, νομίζω ότι είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει τουλάχιστον μάθημα στη Γ' Λυκείου
Διαφορετικά, οι μισοί ΠΕ19-20 που δουλεύουν στα σχολεία θα απολυθούν (αν είναι δυνατόν)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

NiColas1957

Παράθεση από: thana$i$ στις 21 Αυγ 2013, 06:43:44 ΜΜ
Μόλις ήρθε στο Inbox μου αυτό το e-mail από το pasok@pasok.gr, σε απάντηση των εκατοντάδων e-mail που έχω στείλει τις τελευταίες ημέρες:

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. θεωρεί ότι η Επιστήμη της Πληροφορικής επιβάλλεται να παραμείνει ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα στη Γ' Τάξη του Γενικού Λυκείου.
Η άποψη αυτή εκφράστηκε με τρόπο σαφή και τεκμηριωμένο στις πρόσφατες συναντήσεις αντιπροσωπείας του Κινήματός μας με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, η οποία έδειξε να τη συμμερίζεται.
Ωστόσο, στο προσχέδιο νόμου που δόθηκε για διαβούλευση δεν υπάρχει η σχετική πρόβλεψη
Εμείς από την πλευρά μας θα επαναφέρουμε το θέμα στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, πριν από την κατάθεση του νομοσχεδίου στη Βουλή, και θα ζητήσουμε αυτή τη φορά η πρότασή μας να γίνει αποδεκτή.

Γραφείο Τύπου ΠΑΣΟΚ



Περιττό να τονίσω πως τις επόμενες μέρες η αποστολή e-mails σε βουλευτές, δημοσιογράφους και όπου αλλού νομίζει ο καθένας πρέπει να ενταθεί. Πέρα από τις συλλογικές κινήσεις, πιστεύω ότι μετράει πολύ και η αποστολή προσωπικών επώνυμων επιστολών, ειδικά προς τους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας.
Εξίσου μετράει και η συμμετοχή μας σε forum σε όλες τις συζητήσεις και σχολιασμούς άρθρων στα sites μεγάλης επισκεψιμότητας.  Στις ανούσιες συζητήσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί , κατά πόσον η Πληροφορική είναι επιστήμη προσωπικά απαντώ με ηρεμία, δίνοντας τον σύνδεσμο http://germany.acm.org/upload/pdf/ACMandIEreport.pdf και τονίζοντας πόσο μου άρεσε η Χημεία και πως την είχα και στο μηχανογραφικό  δελτίο όταν έδινα Πανελλήνιες, για την περίπτωση που δεν έπιανα σχολές Πληροφορικής.
Στον δεύτερο γύρο προσωπικών e-mail που θα στείλω στους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας με φανερές κοινοποιήσεις στα ΜΜΕ σκοπεύω να επισυνάπτω και αυτό το e-mail.

Πάμε ακόμα πιο δυνατά
May the source be with us.


Πρέπει κάποιος να το αποστέλλει «μαζικά», το ίδιο έφτασε και σε εμένα.
Μαθαίνουν :)