πρόβλημα ανάλυσης κατά την προβολή της οθόνης καθηγητή στα sch-scripts

Ξεκίνησε από yiannis, 07 Φεβ 2012, 12:12:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

O server έχει ανάλυση 1440Χ900. Όλοι οι clients είναι πλέον fat και οι πιο πολλοί με ανάλυση 1024Χ768. Συνεπώς όταν κάνω προβολή της οθόνης του καθηγητή μέσα από τα sch-scripts, η εικόνα κόβεται κατά ένα μεγάλο μέρος. Μια πρόχειρη λύση που χρησιμοποιώ είναι να κατεβάζω την ανάλυση στον server στα 1024Χ768, που είναι η πιο μικρή ανάλυση σε όλους. Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση; Μπορεί κάπως να προσαρμοστεί η προβολή αυτόματα;

Ευχαριστω

alkisg

Γενικά η ανάπτυξη του κομματιού διαχείρισης τάξης των sch-scripts έχει εγκαταληφθεί λόγω του ότι πια το έχει αναλάβει ο Επόπτης. Οπότε σχετικές συζητήσεις καλύτερα να γίνονται σε εκείνο το θέμα.

Δυνατότητες προβολής οθόνης:

  • Να έχει ο καθηγητής την ίδια ανάλυση οθόνης με τους μαθητές. Προφανώς αυτό δεν είναι πάντα επιθυμητό.
  • Να γίνεται αλλαγή ανάλυσης οθόνης τη στιγμή της προβολής. Π.χ. στον υπολογιστή μου έχω αντιστοιχίσει το Alt+Ctrl+8 στο 800x600, το Alt+Ctrl+1 στο 1024x768, το Alt+Ctrl+2 στο 1280x800 κτλ. Την αλλαγή ανάλυσης μπορεί στην επόμενη έκδοση να την κάνει και ο Επόπτης, αν το θεωρείτε χρήσιμο.
  • Να γίνεται resize του παραθύρου που θέλουμε να προβάλλουμε, και να το τοποθετούμε πάνω αριστερά, ώστε να εμφανίζεται ολόκληρο στην οθόνη των clients. Και εδώ μπορεί να βοηθήσει κάποιο script για resize, αν το χρειάζεται κανείς ας μου πει να φτιάξω.
  • Να τρέχει ο καθηγητής έναν thin client με μικρή ανάλυση σε VirtualBox και να ανοίγει τον Επόπτη μέσα στο VirtualBox και να προβάλλει εκείνη την οθόνη. Μειονέκτημα, ότι είναι μια διαδικασία να εγκαταστήσεις και να τρέχεις κάθε φορά VirtualBox. Πλεονεκτήματα, ότι μπορούμε να έχουμε ένα καθαρό περιβάλλον για προβολή στους μαθητές (π.χ. να μη βλέπουν ό,τι καρτέλα έχουμε ανοιχτή στο firefox), και ότι η προβολή μπορεί να μείνει σταθερή (π.χ. κάποια εκφώνηση) ενώ εμείς συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Το ίδιο μπορεί να γίνει και με Xephyr αντί για VirtualBox, αν κάποιος ενδιαφέρεται γι' αυτές τις λύσεις ας μου ζητήσει να πω λεπτομέρειες.
  • Τέλος, μπορεί να γίνεται stretching, το οποίο αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζεται από τον Επόπτη, αλλά αν κάποιος το θέλει, μπορεί να υποστηριχθεί.

yiannis

Ευχαριστώ Άλκη ακόμα μια φορά για την απάντηση!

Προς το παρόν και γω χρησιμοποιώ τη 2η λύση (χωρίς τις συντομεύσεις πληκτρολογίου). Το ιδανικό μάλλον θα ήταν να είχε ο Επόπτης τη δυνατότητα για streching/shrinking αυτόματα, ανάλογα με την ανάλυση των clients. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο βέβαια είναι εφικτό, ιδίως σε ένα περιβάλλον με πολλές διαφορετικές αναλύσεις των clients.

Να 'σαι καλά. Ότι άλλο χρειαστώ, θα απευθυνθω στο thread του Επόπτη ;)