SPAM, ΠΣΔ, IMAP και Thunderbird

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 27 Νοε 2009, 10:16:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Βλέπω το email μου στο ΠΣΔ μέσω πρωτοκόλλου IMAP χρησιμοποιώντας το Thunderbird.

Δεν έχω καταλάβει ποιες πρέπει να είναι οι σωστές ρυθμίσεις λογαριασμού στο Thunderbird ώστε ό,τι μαρκάρω ως SPAM να διαγράφεται από τα εισερχόμενα, να πηγαίνει στον αντίστοιχο φάκελο στο ΠΣΔ και να μαθαίνει και το ΠΣΔ ότι αυτό είναι SPAM.

Επί τη ευκαιρία, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η σωστή δομή του δέντρου των φακέλων IMAP στο ΠΣΔ.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

giannopk

Αγαπητέ κ Δημήτρη,

Στον thunderbird, πρέπει να πατήσετε "Εργαλεία > Ρυθμίσεις λογαριασμών > ρυθμίσεις ανεπιθύμητων" και να ενεργοποιήσετε την "Ενεργοποίηση προσαρμοσμένων ελέγχων...", το "Μετακίνηση νέων ανεπιθύμητων..." και το "Φάκελο ανεπιθύμητα σε" και στη συνέχεια διαλέξτε δίπλα από αυτή την επιλογή το λογαριασμό σας στο sch.
Όπως σας γράφει και το μύνημα στη σελίδα αυτή, θα πρέπει να "εκπαιδεύσετε" το thunderbird για το ποια μυνήματα θα χαρακτηρίζει ως spam.

Σχετικά με το sch, επισκεφτείτε το webmail.sch.gr και κάντε είσοδο με τα στοιχεία σας. Στη συνέχεια πατήστε στο "Αλληλογραφία" μετά "Επιλογές" και τέλος "Φίλτρα". Εκεί μπορείτε να επεξεργαστείτε τους κανόνες των φίλτρων σας και τη black list σας, καθώς και να προσαρμόσετε τα φίλτρα όπως εσείς επιθυμείτε.

Αν χρειάζεστε οποιαδήποτε άλλη βοήθεια μπορείτε να επικοινωνήσετε με το helpdesk της περιοχής σας στο 801 11 801 81.