Άσκηση #31078 από Τράπεζα Θεμάτων

Ξεκίνησε από khatziar, 01 Φεβ 2023, 11:42:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

khatziar

Γεια σας,
πρώτη επαφή με την φετινή τράπεζα θεμάτων και από τις πρώτες ασκήσεις που είδα κάτι δεν μου πάει καλά στην Ενδεικτική λύση που προτείνει ο συγγραφέας στην άσκηση #31078.

Νομίζω ότι διαπραγματεύεται διάσπαση στην διάσπαση!
Δύο θέματα λοιπόν:
α)Δεν υπάρχει παρόμοια άσκηση στα βιβλία μας και στις μέχρι τώρα πανελλαδικές - και αυτό από μόνο του αποτελεί θέμα συζήτησης αν είναι δηλαδή θεμιτό να παραθέτουμε ασκήσεις που "τείνουν οριακά να" είναι εκτός ύλης και να ανεβάζουν, (γιατί άραγε;) τόσο το επίπεδο δυσκολίας.

β)Στην ενδεικτική λύση ο συγγραφέας στο 4.1 μάλλον κάνει τυπογραφικό λάθος 2634 αντί 2664. Μικρό το κακό.
Στο 4.2 όμως τί κάνει; Θεωρεί ότι το router θα επανασυνθέσει το πακέτο και θα το ξαναδιασπάσει από την αρχή; Είναι σωστό αυτό;
Δεν πρέπει κανονικά να κάνει ξεχωριστή διάσπαση στα ήδη πρώτα 2 κομμάτια; Άρα να φθάσουν 4 κομμάτια στον ΗΥ Β;
Δηλαδή να γίνουν στο δίκτυο Α 2 κομμάτια με καθαρό payload 1480Bytes και 1184bytes αντίστοιχα και μετά αυτά τα δύο να διασπαστούν ξανά (1482 -> 888 και 592, και 1184->888 κ 296).
Δείτε το αν θέλετε...

mikezante

Έχουν λυσσάξει είναι η αλήθεια με fragmentation σε δυο δίκτυα  ;D
Είχαν βάλει και στον ΟΕΦΕ αντίστοιχο θέμα.

Ναι, το δεύτερο ερώτημα έχει λάθος απάντηση.
Νομίζω δεν γίνεται το router να κάνει σύνθεση των fragments και μετά προώθηση.
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

NIKOS_KALYVAS

ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

khatziar

Καλημέρα σας,

ακόμα ένα μεγαλείο της τράπεζας θεμάτων: έχουν βγάλει την εκφώνηση και στη θέση της άσκησης βάλανε τη λανθασμένη λύση!

Τι γίνεται ρε παιδιά?