Παιδεία: Αύξουσα, φθίνουσα ή "χύμα";

Ξεκίνησε από lykos, 16 Νοε 2009, 12:05:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lykos

Παίρνοντας αφορμή από ανάρτηση του Συνάδελφου Νίκου Αδαμόπουλου (στο θέμα "Ερευνα για την ΑΕΠΠ"), ανοίγω νέο θέμα και παρακαλώ για τις σκέψεις σας:
Παράθεσημέχρι πότε θα λέμε ότι φταίνε οι συγγραφείς των βιβλίων, φταίνε οι σύμβουλοι, φταίνε οι υπουργοί, φταίνε οι πρώην και οι επόμενοι... Από πού προήλθαν όλοι αυτοί; Με παρθενογένεση; Και εμείς, που εννοείται ότι δε φταίμε ποτέ, εμείς τι κάνουμε;
Αν φταίνε, καλά κάνουμε και το λέμε και το ξαναλέμε...
Εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας ευσυνείδητα, να τιμάμε "το ψωμί που τρώμε", να έχουμε τους μαθητές μας σαν παιδιά μας! Αν φταίξουμε - έστω κάποια στιγμή - το πράγμα δεν πατσίζει! Ο καθένας τις ευθύνες του...
Να μην ξεχνάμε όμως, πως είμαστε το "τελευταίο εξάρτημα" ενός συστήματος, που δεν προσφέρει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε. Εμένα, αυτή είναι η εντύπωση.
Θα αγόραζε κανείς μας αυτοκίνητο (είναι ένα σύστημα!), του οποίου τα εξαρτήματα επιλέχτηκαν με - Ελληνική - "προσωπική συνέντευξη";

Παρ' ολα αυτά συνεχίζω να κάνω αυτό που ΠΡΕΠΕΙ, ει δυνατόν και λίγο παραπάνω. Για να 'χω και το δικαίωμα να κριτικάρω. Λάθος το "δικαίωμα". Υποχρεούμαι να κριτικάρω!

Παράθεση...Όλα τα καλά οφείλονται σε κάποιους που θεοποιούμε, ενώ όλα τα κακά σε κάποιους που δαιμονοποιούμε!
Το μη χείρον, βέλτιστο.

Εφ' όσον δεν υπάρχει ουσιαστική και διαρκής αξιολόγηση (αρχίζοντας απ' τους αξιολογητές!), αυτό που γιά άλλους Λαούς είναι αυτονόητο, βλέπω φθίνουσα! Ακόμα κι' αν όλοι οι Εκπαιδευτικοί δώσουμε τον καλύτερό μας ευαυτό. Ας συνεχίσουμε να προσφέρουμε όσο μπορούμε - για τα παιδιά μας! - αλλά να αντιστεκόμαστε και σ' οτιδήποτε θεόστραβο...

"Επίλογος": Οταν σε μια παρέα συναδέλφων, εκφράζοντας απόψεις παρόμοιες με τις παραπάνω, συνάδελφος ελληνάρας μου είπε "ααα! Κοίτα να δεις, αν δεν σ' αρέσει παραιτήσου!" του απάντησα: Θα τόκανα, αλλά έχω πρόβλημα που θα μείνεις εσύ!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: lykos στις 16 Νοε 2009, 12:05:32 ΠΜ
Παίρνοντας αφορμή από ανάρτηση του Συνάδελφου Νίκου Αδαμόπουλου (στο θέμα "Ερευνα για την ΑΕΠΠ"), ανοίγω νέο θέμα και παρακαλώ για τις σκέψεις σας:
Παράθεσημέχρι πότε θα λέμε ότι φταίνε οι συγγραφείς των βιβλίων, φταίνε οι σύμβουλοι, φταίνε οι υπουργοί, φταίνε οι πρώην και οι επόμενοι... Από πού προήλθαν όλοι αυτοί; Με παρθενογένεση; Και εμείς, που εννοείται ότι δε φταίμε ποτέ, εμείς τι κάνουμε;
Αν φταίνε, καλά κάνουμε και το λέμε και το ξαναλέμε...
....
Παρ' ολα αυτά συνεχίζω να κάνω αυτό που ΠΡΕΠΕΙ, ει δυνατόν και λίγο παραπάνω. Για να 'χω και το δικαίωμα να κριτικάρω. Λάθος το "δικαίωμα". Υποχρεούμαι να κριτικάρω!

Παράθεση...Όλα τα καλά οφείλονται σε κάποιους που θεοποιούμε, ενώ όλα τα κακά σε κάποιους που δαιμονοποιούμε!
Το μη χείρον, βέλτιστο.

Εφ' όσον δεν υπάρχει ουσιαστική και διαρκής αξιολόγηση (αρχίζοντας απ' τους αξιολογητές!), αυτό που γιά άλλους Λαούς είναι αυτονόητο, βλέπω φθίνουσα! Ακόμα κι' αν όλοι οι Εκπαιδευτικοί δώσουμε τον καλύτερό μας ευαυτό. Ας συνεχίσουμε να προσφέρουμε όσο μπορούμε - για τα παιδιά μας! - αλλά να αντιστεκόμαστε και σ' οτιδήποτε θεόστραβο...

Συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... και προφανώς δεν εννοούσα να μην ασκούμε κριτική! Δεν νομίζω να έχω δώσει τέτοια εντύπωση στο Στέκι! Όμως όπως λες κι εσύ θα πρέπει κι εμείς να είμαστε εντάξει και να δώσουμε αυτό το λίγο παραπάνω από το κανονικό. Αν αντιθέτως τα γειώνουμε κι εμείς με τη δικαιολογία απλά ότι φταίνε οι άλλοι τότε δεν θα μας παίρνει κανείς σοβαρά υπόψη του!

pentsas

Ένα μυρμήγκι σπρώχνει (πολύ αποτελεσματικά) μια αράχνη (το φαΐ του) στη φωλιά του.
Και απο κεί θα φάνε και άλλοι.
Κάνει όμως το ίδιο ένας κροκόδειλος;
Πολλές  φορές οι κροκόδειλοι τρώνε τα παιδιά τους.
Θέλει προσοχή συνάδελφοι.
Μη μπερδέψουμε το φορτίο με τον μεταφορέα.

dora

Penstas ...Αριστοφάνη είπες διαβάζεις.....Γιατί καλά μας τα λeς...Μην κάνω κανένα λάθος και διαβάσω άλλον φιλόσοφο.

lykos

ΠαράθεσηΈνα μυρμήγκι σπρώχνει (πολύ αποτελεσματικά) μια αράχνη (το φαΐ του) στη φωλιά του.
...
Μη μπερδέψουμε το φορτίο με τον μεταφορέα.
Ναί, συμφωνώ, στην περίπτωσή μας, υπάρχουν μυρμήγκια αλλά και κροκόδειλοι ( κι' αν "έτρωγαν" μόνο τα παιδιά τους, μισό το κακό)!

gpapargi


dora


stratosg

Παράθεση από: lykos στις 16 Νοε 2009, 12:05:32 ΠΜ
....
"Επίλογος": Οταν σε μια παρέα συναδέλφων, εκφράζοντας απόψεις παρόμοιες με τις παραπάνω, συνάδελφος ελληνάρας μου είπε "ααα! Κοίτα να δεις, αν δεν σ' αρέσει παραιτήσου!" του απάντησα: Θα τόκανα, αλλά έχω πρόβλημα που θα μείνεις εσύ!....

Και να σου το λέει συνάδελφος πάει στο Διάολο, να σου το λέει ο ΠΛΗΝΕΤ όμως είναι βαρύ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Αυτό το thread έχει ξεφύγει τελείως...  :P   Από τα πιο σουρεαλιστικά του Στεκιού! Ανάθεμα κι αν έχω βγάλει άκρη... Ούτε μπροστά στην Πυθία να βρισκόμουνα... Και όχι τίποτα άλλο, υποτίθεται ότι ξεκίνησε επειδή εγώ έγραψα κάτι κάπου αλλού... Ποιος είναι ο ΠΛΗΝΕΤ που είπε να παραιτηθεί ο συνάδελφος lykos;  :D  Και εκείνη την αράχνη όντως την έφαγε ο κροκόδειλος; Τελικά ποιος είναι ο κομιστής;

pentsas

Όχι ο lykos, αλλά ο stratosg.

Είναι τελικά σουρεαλιστικό το thread.
Έχεις δίκιο.

lykos

Να πω, πως το "ΠΛΗΝΕΤ" δεν έχει σχέση με μένα...