Διαγώνισμα –Τελικές Εξετάσεις

Ξεκίνησε από agathos, 13 Νοε 2022, 04:25:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

agathos

Καλησπέρα, λίγο έχω μπερδευτεί.
Στην Α λυκείου πρώτο τετράμηνο, πρέπει υποχρεωτικά να βάλουμε διαγώνισμα σε χαρτί ή μπορούμε και στον υπολογιστή;
Αφού το μάθημα δεν έχει εξετάσεις στο τέλος, γιατί έχουν σταλεί οι οδηγίες εξέτασης;

astakos1010

Παράθεση από: agathos στις 13 Νοε 2022, 04:25:36 ΜΜΚαλησπέρα, λίγο έχω μπερδευτεί.
Στην Α λυκείου πρώτο τετράμηνο, πρέπει υποχρεωτικά να βάλουμε διαγώνισμα σε χαρτί ή μπορούμε και στον υπολογιστή;
Αφού το μάθημα δεν έχει εξετάσεις στο τέλος, γιατί έχουν σταλεί οι οδηγίες εξέτασης;
Σε όλες τις τάξεις του Γενικού Λυκείου διενεργούνται στα μαθήματα όλων των Ομάδων δύο (2) τετραμηνιαίες δοκιμασίες αξιολόγησης, μία (1) κατά τη διάρκεια του πρώτου τετραμήνου και μία (1) κατά τη διάρκεια του δεύτερου τετραμήνου.
τετραμηνιαίες δοκιμασίες αξιολόγησης =  ωριαίες γραπτές δοκιμασίες ή ανάθεση και υποβολή/παρουσίαση ατομικής ή ομαδικής συνθετικής ή διαθεματικής δημιουργικής εργασίας ή αξιοποίηση των χαρακτηριστικών και των σταδίων εφαρμογής του μοντέλου της ανεστραμμένης τάξης

Άρα υποχρεωτικά στο χαρτί 1 ώρα διαγώνισμα δεν ισχύει....επιλέγεις ότι θες.
Όσον αφορά την τελευταία σου απορία:
Νομίζω ότι υπάρχουν οδηγίες εξέτασης για τις περιπτώσεις μαθητών που δεν παρακολουθούν το μάθημα στο σχολείο και πρέπει για να περάσουν στην τάξη να το δώσουν σε ενδοσχολικές εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς.

"Ν. 2413/1996 (ΦΕΚ 124/Α/17-6-1996), άρθρο 46, παράγραφος 4 1.α) Μαθητές των σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι διακόπτουν τη φοίτηση τους εξαιτίας ασθενειών που απαιτούν μακρά νοσοκομειακή ή κατ' οίκον νοσηλεία, στράτευσης, προσωρινής φυλάκισης, παραμονής στο εξωτερικό, ανάληψης εργασίας στο εμπορικό ναυτικό ή για άλλους εξαιρετικούς αντικειμενικούς λόγους, οι οποίοι εμποδίζουν τη φοίτηση τους, μπορεί να χαρακτηρίζονται ως κατ' ιδίαν διδαχθέντες και να παραπέμπονται σε προαγωγικές ή απολυτήριες εξετάσεις για τα μαθήματα της τάξης στην οποία έπρεπε να φοιτήσουν."

Στέλλα Γεωργίου

Άρα το φετινό ΦΕΚ που αναφέρει για εξέταση; Δεν εννοεί στο τέλος της χρονιάς ενδοσχολικές; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας
Programming is an extremely creative profession. It's logic-based creativity.