Πληροφορίες για τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων

Ξεκίνησε από giorgosan, 06 Ιουν 2016, 09:46:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

giorgosan

Κάλως σας βρήκα,
Έρχεται όπου να είναι η στιγμή που πρέπει να συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά μας..Μου έχει τραβήξει ,λοιπόν, το ενδιαφέρον το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων του Ε.Κ.Π.Α.αλλά δεν γνωρίζω από εκεί και πέρα τι συμβαίνει από άποψη εύρεσης εργασίας.Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω τα εξής :
1)Πως αντιμετωπίζεται η σχολή από την αγορά εργασίας, δηλαδή αν η αγορά έχει κορεστεί ή αν υπάρχει χώρος..
και αν μπορείς να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.
2)Τι θέσεις μπορείς να καλύψεις και σε τι είδους εταιρίες
3)Πως αντιμετωπίζεται από τα ξένα πανεπιστήμια αν θες για μεταπτυχιακό...

Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν  :)

evry

Παράθεση από: giorgosan στις 06 Ιουν 2016, 09:46:04 ΜΜ
Κάλως σας βρήκα,
Έρχεται όπου να είναι η στιγμή που πρέπει να συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά μας..Μου έχει τραβήξει ,λοιπόν, το ενδιαφέρον το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιων του Ε.Κ.Π.Α.αλλά δεν γνωρίζω από εκεί και πέρα τι συμβαίνει από άποψη εύρεσης εργασίας.Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω τα εξής :

1)Πως αντιμετωπίζεται η σχολή από την αγορά εργασίας, δηλαδή αν η αγορά έχει κορεστεί ή αν υπάρχει χώρος..
στην αγορά έχει πολύ καλό όνομα, για το δεύτερο σκέλος δεν μπορώ να απαντήσω.

Παράθεση
3)Πως αντιμετωπίζεται από τα ξένα πανεπιστήμια αν θες για μεταπτυχιακό...
Εξαιρετική φήμη, αν έχεις καλό βαθμό σε δέχονται παντού
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

giorgosan

 Σε ευχαριστώ,
Όσο αφορά το δεύτερο αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν βρίσκω παρόμοια σχολή στο εξωτερικό (informatics and telecommunications) ,οπότε αναρωτιέμαι τι πτυχίο σου δίνει , πως αναγνωρίζεται στο εξωτερικό και ως αποτέλεσμα τι θέσεις καλύπτεις και σε τι είδους εταιρίες.
Πιστεύω να μπορέσει κάποιος να μπορέσει να μου απαντήσει..

evry

Το αντίστοιχο αντικείμενο μπορεί να τιτλοφορείται informatics ή computer science. Με τις τηλεπικοινωνίες δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω να σου πω. Μην κολλάς όμως στο όνομα, δεν έχει σημασία.
Το "Τηλεπικοινωνιών" υπάρχει στον τίτλο επειδή η σχολή έχει ολόκληρο τομέα τηλεπικοινωνιών.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr