Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

  Τα ΑΤΕΙ-ΑΕΙ δίνουν πτυχίο έκτου επιπέδου, τα μεταπτυχιακά θα δίνουν 7ου και οι διδακτορικές σπουδές 8ου και ανώτερου. Μετά το 3ο έτος ο απόφοιτος θα λαμβάνει πτυχίο 2ου επιπέδου και μετά το 4ο έτος πτυχίο 3ου επιπέδου. Αυτό σημαίνει πως μεσολαβούν άλλα δυο επίπεδα μέχρι το πανεπιστήμιο, τα οποία λογικά θα καλύψουν τα ΙΕΚ και τα λεγόμενα κολέγια που προωθεί η Υπουργός, στην κατηγορία των οποίων θα υποβαθμιστούν κάποια ΤΕΙ, σύμφωνα με όσα διαρρέουν "κύκλοι" του Υπουργείου.


Πολυεπίπεδο σύστημα και ενισχύει τη διαφοροποίηση.

tdrivas

Για το μάθημα της Βιολογίας έγινε ό,τι θεωρούσαμε απαραίτητο για το δικό μας μάθημα, κίνηση των Πανεπιστημιακών (και μάλιστα από ένα πολύ αξιόλογο πανεπιστήμιο): http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13096:pan-kritis-ipobathmizetai-i-biologia-to-neo-likeio
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

dkonetas

Παρόμοιες παρεμβάσεις είχαν γίνει από Πανεπιστήμιο Κρήτης και για την πληροφορική:
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=477   
Μακάρι βέβαια να ακολουθούσαν και ΟΛΑ τα ακαδημαϊκά ιδρύματα με ανάλογες ανακοινώσεις.

skoud

Μόλις είδα κάπου στο Διαδίκτυο μια πρόσφατη ανάρτηση όπου αναγράφεται μεταξύ άλλων και το εξής:

"Καλό είναι δε, να είμαστε επιφυλακτικοί σε όσους μας παραθέτουν "αγώνες" χωρίς αποδείξεις για να μην καταλήξουμε σαν το πρόσφατο παρελθόν όπου τα ... παπαγαλάκια είχαν πρώτα σπείρει την είδηση της εξαφάνισης της πληροφορικής για να φανεί ως επιτυχία (τους) απλά η μείωσή της!..."

Επειδή νομίζω ότι ονειρεύομαι, μπορεί κάποιος συνάδελφος να με ξυπνήσει?
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

P.Tsiotakis


poursali

5 ώρες μόνο τα Αρχαία Ελληνικά. και μετά θα διαμαρτύρονται πάλι οι φελόλογοι ότι τα παιδιά δεν ξέρουν τη γλώσσα τους και δεν έχουν "κουλτούρα" και "καλλιέργεια"... Αυτό τους λέω συνέχεια τελευταία.. ότι με 20 ώρες στο Γυμνάσιο από τα μαθήματά τους δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε... στο χέρι τους είναι να διδάξουν στην κυριολεξία ότι θέλουν...

ας πάμε να αναπτυχθούμε με τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά.. εύγε...

το ξέρω ότι πολλοί γκρινιάζουν και περιμένουν από το κράτος να νομοθετεί υπέρ τους και ίσως για αυτό η υπουργός έβαλε ορθά ως σύνθημα το "πρώτα ο μαθητής" άλλο που δεν το τηρεί και έχει μετατραπεί στο "στα τσακίδια ο εκπαιδευτικός"

τα πα. καλή συνέχεια
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

odysseas

Στα Εσπερινά Λύκεια η Α' Γενικού Λυκείου "σπάει" σε Α και Β Εσπερινού. Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με αυτά τα έρημα;

tallis

Το πρόγραμμα πάει από το κακό στο χειρότερο.

Δεν έχω κάτι με τα αρχαία, αλλά 5 ώρες την εβδομάδα; Δεν πάνε καλά.

Για να μην μιλήσω για τις 2 ώρες θρησκευτικών.

Πως θα αναπτυχθεί ο τόπος; Με νεκρές γλώσσες και δεν βάζουν στο πρόγραμμα άλλα σημαντικότατα μαθήματα και δεν μιλάω μόνο για πληροφορική αλλά για μαθήματα όπως τεχνολογία και σχέδιο. Πιστεύω πως κυρίως το 2ο είναι σημαντικό μάθημα για πάρα πολλά επαγγέλματα.
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

poursali

με 5 ώρες Αρχαία μόνο στην Α Λυκείου τα παιδιά κάνουν περισσότερες από ότι Πληροφορική και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

pgrontas

Συμφωνώ σε όλα με τους προλαλήσαντες. Ειδικά για το σχέδιο που λέει ο tallis, και η τωρινή κατάσταση είναι απαράδεκτη, δηλαδή να θέλει κάποιος να πάει σε αρχιτεκτονική και να μην τον προετοιμάζει επίσημα γι' αυτό το δημόσιο σχολείο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι ενώ για το τεχνολογικό λύκειο έγινε (για την ακρίβεια γίνεται αυτό το διάστημα) διαβούλευση δεν έγινε για το γενικό.  Εφόσον μάλιστα το πρόγραμμα της Α' Λυκείου, υλοποιείται με υπουργική απόφαση, πρέπει να είμαστε και προετοιμασμένοι για εκπλήξεις στην Β και στην Γ του χρόνου τέτοια εποχή υποθέτω.

Πάντως, και χωρίς καμία πολιτική χροιά, ας θυμόμαστε όλοι ποια (πρόσωπα) βρέθηκαν στην ηγεσία του υπουργείο σε 10-15 χρόνια όταν η πολυπόθητη ανάπτυξη δεν θα έχει έρθει.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

tallis

Για να συμπληρώσω τα  σχόλια μου για το μάθημα του σχεδίου. Το σχέδιο αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται σε σχεδόν όλες τις πολυτεχνικές σχολές. Από που να αρχίσουμε αρχιτεκτονική, μηχανολογία, τοπογραφία, ηλεκτρολογία, έργων υποδομής

για να μην νομίζουν μερικοί ότι εδώ λέμε μόνο πράγματα που είναι υπέρ του δικού μας συμφέροντος ... π.χ. να αυξηθούν οι ώρες της πληροφορικής.

Σε ποιες σχολές χρειάζονται τα αρχαία και τα θρησκευτικά?? 12 χρόνια θρησκευτικά κάνουν οι μαθητές μέχρι την Α' Λυκείου, πιστεύω πως αρκούν.

Απλά αυτό που  φαίνεται είναι πως το ωρολόγιο πρόγραμμα διαμορφώνεται από κάποιους για κάποιους χωρίς να λαμβάνουν υπόψη το καλό των μαθητών και του τόπου.

Συγνώμη για τον τόνο του μηνύματος μου, αλλά γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τα εκπαιδευτικά συστήματα σε άλλα κράτη του εξωτερικού, είμαι πολύ εκνευρισμένος με μερικά μαθήματα. (Θρησκευτικά, Αρχαία, Αγγλικά)
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

za√‘ag

Οι ώρες της πληροφορικής στο Γυμνάσιο θα μείνουν ως έχουν ή μήπως θα γίνουν 2;

Έχετε ακούσει κάτι επίσημα;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: za√'ag στις 25 Ιουν 2011, 06:49:06 ΜΜ
Οι ώρες της πληροφορικής στο Γυμνάσιο θα μείνουν ως έχουν ή μήπως θα γίνουν 2;

Έχετε ακούσει κάτι επίσημα;

από που προέκυψε το 2 zavag? άκουσες κάτι;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Είχε ειπωθεί και από την υπουργό ... αλλά δεν επιβεβαιώθηκε ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: za√'ag στις 26 Ιουν 2011, 12:21:39 ΠΜ
Είχε ειπωθεί και από την υπουργό ... αλλά δεν επιβεβαιώθηκε ...

για τη χρονιά που έρχεται;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ