Αλλαγή βιβλίων- ύλης στη Γ' λύκείου Επαλ

Ξεκίνησε από akis geo, 28 Μαΐου 2015, 08:45:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

akis geo

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι λίγο νωρίς για τη νέα σεζόν αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχει ακουστεί κάτι για αλλαγή των βιβλίων και της ύλης στα δύο πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα (δίκτυα 2, δομημένος προγραμματισμός). Κυρίως για το μάθημα του προγραμματισμού ακουγόταν από πέρυσι ότι θα άλλαζε η γλώσσα από pascal αλλά τελικά δεν έγινε κάτι.

dtzimas

Συνάδελφε, δεν είναι καθόλου νωρίς. Είναι ήδη πολύ αργά!
Απλά το μπάχαλο που θα επικρατήσει το σχ. έτος 2015-16 σε πανελλαδικά και μη εξεταζόμενα μαθήματα σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ θα είναι πρωτοφανές.
Λυπάμαι πραγματικά για τα παιδιά της Γ τάξης.

akis geo

Πράγματι...

Σε 20 μέρες θα ξεκινήσω καλοκαιρινά μαθήματα προετοιμασίας για Πανελλήνιες 2 παιδιών Επαλ στα δίκτυα 2 και στο δομημένο προγραμματισμό σε ένα φροντιστήριο και ακόμα είναι στον αέρα η ύλη και τα βιβλία.. Θα ξεκινήσω με ψευδογλώσσα στο δομημένο και στα δίκτυα με τη περσινή ύλη και βλέπουμε..

Καρκαμάνης Γεώργιος

Όλοι γνωρίζουμε οτι το ΕΠΑΛ πάντα (δυστυχώς ) έρχεται δεύτερο.

Πρώτα κανονίζουν όλες τις ρυθμίσεις για το ΓΕΛ και αν μείνει χρόνος ασχολούνται με τα περι ΕΠΑΛ.


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: akis geo στις 01 Ιουν 2015, 07:17:20 ΜΜ
Πράγματι...

Σε 20 μέρες θα ξεκινήσω καλοκαιρινά μαθήματα προετοιμασίας για Πανελλήνιες 2 παιδιών Επαλ στα δίκτυα 2 και στο δομημένο προγραμματισμό σε ένα φροντιστήριο και ακόμα είναι στον αέρα η ύλη και τα βιβλία.. Θα ξεκινήσω με ψευδογλώσσα στο δομημένο και στα δίκτυα με τη περσινή ύλη και βλέπουμε..

Υπάρχουν φροντιστήρια που ξεκινάνε προετοιμασία καλοκαίρι ΕΠΑΛ;;

Αλήθεια, υπάρχει ενδεχόμενο να αλλάξει το βιβλίο του Δομημένου (μακάρι γιατί είναι ....) και να πάμε σε άλλη γλώσσα;

Σάκης Δημόπουλος

Ποιο σχολικο βιβλιο χρησιμοποιειται φετος; Μπορει να στειλει καποιος το link; Ευχαριστω

dimitra

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Λοιπόν, έχω βασικές απορίες για τη νέα αυτή χρονιά  (όσον αφορά τα μαθήματα στο επαλ). Ή εγώ έχω κακή ενημέρωση ή δεν υπάρχει ενημέρωση. Ελπίζω να ισχύει το πρώτο, η εμπειρία δείχνει το δεύτερο.
Καταρχάς στα συνημμένα είναι τα μαθήματα ειδικότητας στη Β και Γ ΕΠΑΛ (οι δύο ειδικότητες είναι ίδιες ή κάτι μου ξεφεύγει;), καθώς και τα βιβλία με τα οποία θα διδάσκουμε.
1. Στο μάθημα "Προγραμματισμός Υπολογιστών" (το οποίο είναι και πανελλαδικώς εξεταζόμενο) θα διδάσκεται το βιβλίο της Γ ΓΕΛ και κάποιες επιπλέον σημειώσεις. Εννοούν το βιβλίο της ΑΕΠΠ;
2. Επίσης, τι είναι αυτές οι σημειώσεις; Τι θα περιέχουν, πότε και σε ποια μορφή θα δοθούν;
3. Εσείς έχετε βιβλία; Εμείς μόνο για μαθήματα γενικής παιδείας.
4. Για τα ΓΕΛ η ύλη δόθηκε τον Ιούνιο. Εμείς έχουμε κάποια πληροφόρηση;

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει!
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

dpa2006

Η λίστα με τα εγκεκριμένα σχολικά Γενικού και ΕΠΑΛ:
http://publications.cti.gr/2015-16/esp-epal-15-16

Επιλογή Διδακτικά Βιβλία 2015-2016

π.χ. για ΕΠΑΛ ΗΜΕΡΗΣΙΑ
             ΕΠΑΛ ΕΣΠΕΡΙΝΑ
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα συνάδελφοι

και εγώ έχω μπερδευτεί ακρετά ... στην λίστα που έστειλες συνάδελφε δεν βρίσκω Δίκτυα και Δομημένο προγραμματισμό που διδάσκαμε πέρυσι ... δεν θα τα έχουμε φέτος ?? έχουν αλλάξει ??  αν ξέριε κάποιος κάτι παρακαλώ ας το μοιραστεί

dpa2006

Και εγώ την ίδια απορία έχω...
Μήπως δεν είναι ενημερωμένο το cti.gr ; :(
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Γιάννης Αναγνωστάκης

Θα παρακαλέσω κάποιον συνάδελφο που εργάζεται σε κάποιο λύκειο (ΕΠΑ.Λ) να μιλήσει με κάποιο σχολικό σύμβουλο και να μας ενημερώσει