Ανάκτηση product keys των windows των εργαστηρίων

Ξεκίνησε από happiness, 26 Φεβ 2016, 08:45:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Συνάδελφοι είναι κανένας εδώ που να ήταν παρών κατά τη διαδικασία παραλαβής πλήρους εργαστηρίου το οποίο να έχει αγοραστεί με κονδύλια του υπουργείου σε μαζική αγορά; Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Όταν κάποια στιγμή δημιουργήθηκαν (ή αναβαθμίστηκαν) τα περισσότερα σχολικά εργαστήρια, αγοράστηκαν άδειες χρήσης των windows και βλέπω πως έχει κολληθεί το αντίστοιχο αυτοκολλητάκι με το product key σε κάθε κουτί υπολογιστή. Η απορία μου είναι εάν αυτά τα κλειδιά είναι αποθηκευμένα και κάπου αλλού (πχ σε έντυπη μορφή στο αρχείο του σχολείου). Εάν καταστραφεί το κουτί ή το αυτοκόλλητο αυτό (που είναι η πιο συχνή περίπτωση) χάνεται η άδεια χρήσης του σχολείου;  ??? Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτηθούν όλα τα κλειδιά που έχουν αγοραστεί για το σχολείο; Σε κάποιο αρχείο του υπουργείου ίσως;

apoldem

Τα αυτοκόλλητα Windows πουλιούνται από τη Microsoft ως hardware (και μόνο με νέο υπολογιστή). Γι' αυτό τον λόγο βγαίνει σε μορφή αυτοκόλλητου. Όπως προσέχεις το motherboard να μη σπάσει έτσι προσέχεις και το αυτοκόλλητο να μην σχιστεί, καταστραφεί κτλ. Αν καταστραφεί το μηχάνημα, καταστρέφεται μαζί και το αυτοκόλλητο (δεν μεταβιβάζεται, ούτε μπαίνει σε άλλο μηχάνημα).

Θεωρώ εντελώς απίθανο να υπάρχουν τα κλειδιά σε επίσημο έγγραφο (τιμολόγιο ή κάτι άλλο). Η μόνη περίπτωση είναι να τα αντέγραψε κάποιος με το χέρι.

happiness

Υπάρχει τρόπος ανάκτησης του κλειδιού από τον δίσκο που είναι εγκατεστημένα τότε;

apoldem

Απ ότι φαίνεται υπάρχουν αρκετά utilities που κάνουν αυτή τη δουλειά. Ένα σχετικό άρθρο πάνω στο θέμα (το βρήκα μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση)

http://pcsupport.about.com/od/tipstricks/ht/findxpkey.htm

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα δουλέψει το κόλπο. Αν οι υπολογιστές ήταν συναρμολογούμενοι και τα product key περάστηκαν με το χέρι σε καθένα απ' αυτούς, τότε θα δουλέψει. Αν όμως είναι επώνυμα (από μαζική παραγωγή), τότε το product key που θα έχουν περασμένο στο δίσκο (στο registry μάλλον) θα είναι το γενικό product key που παραγωγού (πχ της Dell), οπότε η ανάκτηση δεν θα είναι χρήσιμη.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία!

happiness

Έτρεξα ένα τέτοιο εργαλείο που βρήκα και γω με γκουγκλάρισμα, αλλά μου βγάζει το ίδιο κλειδί για όλους τους υπολογιστές. Υπέθεσα ότι έχουν περασμένο πειρατικό αντίγραφο με ghost image. Δεν ήξερα ότι μπορεί να ισχύει αυτό που λες. Οι υπολογιστές είναι από μαζική παραγγελία του υπουργείου για αναβάθμιση εργαστηρίων και είναι φτιαγμένα από την εταιρία quest.

apoldem

Άδικα παιδεύεσαι. Ακολούθα την απλή και προφανή λύση:

* Εγκαθιστάς τα windows από μία τσεκαρισμένη κόπια (αν δεν έχεις, στείλε μου π.μ. να σου δώσω link)

* Βάζεις τα drivers φυσικά.

* Το βάζεις να κατεβάσει τα updates (χωρίς να τα εγκαταστήσει).

* Όταν έρθει η ώρα της εγκατάστασης των updates, διαλέγεις το κουτάκι που λέει "για προχωρημένους" ή κάτι τέτοιο. Ξετσεκάρεις το "windows authentication" και επιλέγεις να μην το ξαναπροσπαθήσει αυτό το update (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το γράφει, αλλά θα καταλάβεις αμέσως τι σημαίνει)

Έτσι θα έχεις ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο δεν θα έχει καμία διαφορά με το original ενεργοποιημένο. Τα αυτόματα updates μπορείς να απενεργοποιήσεις μετά το τέλος, ή να τα αφήσεις και ενεργοποιημένα. Έτσι κι αλλιώς τα windows xp έχουν πάψει να ενημερώνονται, οπότε δεν πρόκειται να κατεβάσει κανένα άλλο update στο μέλλον.

happiness

apoldem ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια. Απλά έχω μπει σε μία διαδικασία όπου προσπαθώ να απαλλάξω το εργαστήριο από πειρατικά προγράμματα γι αυτό ψάχνομαι με τα κλειδιά.

yiannis

Τα κλειδιά σε μια εγκατάσταση windows μπορείς να τα δεις με το speccy. Τρέξε το σε όλους τους υπολογιστές, φτιάξε και ένα αρχείο να τα αντιγράψεις όλα εκεί μέσα και μετά δε θα σε νοιάζουν και τα αυτοκόλλητα αν χαλάσουν ;)

happiness

yiannis ευχαριστώ. Όπως είπα και παραπάνω, έτρεξα utility και μου έβγαλε σε όλα τα πισι το ίδιο κλειδί.

yiannis

Παράθεση από: happiness στις 01 Μαρ 2016, 12:46:36 ΜΜ
yiannis ευχαριστώ. Όπως είπα και παραπάνω, έτρεξα utility και μου έβγαλε σε όλα τα πισι το ίδιο κλειδί.

Ναι, το είχα δει λίγο βιαστικά... Δεν έχω άλλη ιδέα :)