ΔΙΔΑΧΘΕΙΣΑ ΥΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Ξεκίνησε από Νατάσα, 17 Δεκ 2005, 04:08:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νατάσα

Επειδή είναι η πρώτη φορά που διδάσκω ΑΕΠΠ φέτος, δεν είμαι σίγουρη αν προχωράω με καλούς ρυθμούς την ύλη.
Μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω διδάξει τα κεφάλαια 1, 2, 7 και 8. Είμαι καλά ή έχω μείνει πίσω;
Μετά ποιο κεφάλαιο προτείνετε να διδάξω, το 3 ή το 4?  ::)

bagelis

Νομίζω ότι είσαι καλά. Προσωπικά εγώ μετά πάω στο 3 , 9.

EleniK

Νατάσα είσαι πολύ καλά από άποψη ύλης. Θα συμφωνήσω και εγώ με τον bageli ότι μετά διδάσκεις το 3ο, που είναι οι πίνακες και στη συνέχεια το 9ο ου είναι πίνακες με προγράμματα. Το 4ο δεν είναι ιδιαίτερη υπόθεση, συνεχίζεις με 6ο (κάνοντας ασκήσεις πλέον συνδυαστικές από τη μέχρι τότε διδαχθείσα ύλη) και τελειώνεις με 10ο.

Καλή τύχη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

kostask

Μπορεις αν σου εχει μεινει κανα 2ωρο μεχρι της γιορτες να κάνεις το 4 και το 6 περιληπτικα(για να τα διαβασουν στις διακοπες) και μετα τις γιορτες να ξεκινησεις με το 3 9 10

sl

Έχω διδάξει 1,2,7,8 και έχω κάνει ένα 2ωρο στο 6ο κεφάλαιο. Θα συνεχίσω για άλλη μια ώρα με ασκήσεις στο δομημένο προγραμματισμό και μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων θα μπω στ 4ο, 3ο, 9ο και 10ο κεφάλαιο.

BlackPainter

Είμαι φροντιστηριακός καθηγητής και έχω κάνει 1,2(7,8),3(9),6(δεν εχω προλάβει 6.7) και έχω λύσει ασκήσεις όλα τα θέματα πανελληνίων

EleniK

Blackpainter,
Και εγώ σε φροντιστήριο διδάσκω εδώ και 4 χρόνια αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τελειώσω το 3ο πριν τα Χριστούγεννα. Ίσα ίσα που λέω τον ορισμό των πινάκων και βασικές μεθοδολογίες (άθροισμα, min,max..). Πότε αρχίζετε μαθήματα και πόσες ώρες κάνεις την εβδομάδα? Εγώ δουλεύω από τέλη Αυγούστου με 2 φροντιστιριακές ώρες την εβδομάδα/τμήμα.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

BlackPainter

5 ebdomades kalokairina kai arxizw prwth ebdomada seprembrh alla kai kapoies xronies pou den ekana kalokairina to tria to teleiwna prin tis giortes
didaksw 2 45lepta thn ebdomada

xaidi

Μου φαίνεται λίγο βιαστικό να έχει γίνει και το 3-9 και το 6 πριν τα Χριστούγεννα. οι μαθητές τα εμπεδώνουν? μήπως απλά τρέχουν (sorry βέβαια εσύ ξέρεις). και εγώ φροντιστηριακή είμαι 5 χρόνια τώρα. Εμένα στόχος μου είναι -ανάλογα και τη χρονιά- να έχω τελειώσει τους μονοδιάστατους πίνακες παράλληλα με το 9 πάντα χωρίς ταξινόμηση.
Ευχαριστώ,

Nietzsche

Black painter, εισαι σιγουρος οτι ολα αυτα που εσυ δίδαξες οι υπολοιποι τα αφομοιωσαν?
Χρόνια τωρα κάνω Χριστουγεννα χωρις να εχω τελειωσει 3-9
Φρειδερίκος Νίτσε
Ηλ. Μηχανικός - Φιλόσοφος

EleniK

Όπως έγραψα και παραπάνω ίσα που προλαβαίνω να μπω στο 3ο πριν τα Χριστούγεννα.

Το θέμα είναι και πόσες ασκήσεις κάνεις, πώς εξετάζεις τις ασκήσεις που βάζεις για το σπίτι, αλλά όπως πολύ σωστά είπε ο 'Νίτσε' χρειάζονται χρόνο για να τις αφομοιώσουν. Δεν αγχώνομαι όμως από μέσα - τέλη Μαρτίου που περίπου τελειώνω την ύλη τόσα χρόνια, κρίνω ότι υπάρχει αρκετός χρόνος για επαναλήψεις, χωρίς οι μαθητές να χάσουν το ενδιαφέρον τους.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

BlackPainter

Επειδή βλέπω ότι συνεχίζεται η κουβέντα γύρω από την ύλη που έχω διδάξει πριν τα Χριστούγεννα και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να υπερασπιστώ αλλά και με ποιον τρόπο τον εαυτό μου σας λέω απλά ότι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι από τους μαθητές μου, έχουν γράψει και λύσει (και είναι σε θέση να λύσουν και ακόμα πιο δύσκολα θέματα) όλα τα θέματα των πανελληνίων που δεν έχουν να κάνουν με το 10ο κεφάλαιο.
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι ένα δείγμα αφομοίωσης.
Επιπλέον θέλω να πω λίγα λόγια για το σκεπτικό μου. ΄
-Διδάσκω από το 1994
-Εχω διδάξει οτιδήποτε θετικό υπάρχει από 2γυμνασίου μέχρι κ Γλυκείου
-Από το 1999 έχω περιοριστεί στα μαθήματα Ανάπτυξη Εφαρμογών κ Οργάνωση κ Διοίκηση επιχειρήσεων (είμαι Πτυχιούχος πληροφορικής κ κάτοχος ΜΒΑ) αλλά και συναφών μαθημάτων σε άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως Εξετάσεις Κύπρου ή για Ιντερνασιοναλ Μπακαλορεά ή μαθήματα πανεπιστημίου
-Είμαι πεπισμένος ότι η "αλγοριθμική σκέψη" είναι ένα μάθημα πολλών χεριών όπως συνιθίζω να λέω, έτσι προτιμώ να κάνω πολλές φορές επαναλήψεις με χρονική απόσταση μεταξύ τους. Έτσι η ύλη βγαίνει κατά την διάρκεια όλης της χρονιάς σχεδόν τρεις φορές

antigrafeas

Black painter πρέπει να έχεις μεγάλα αστέρια μαθητές για να καταλαβαίνουν όλα αυτά σε 4 μήνες!! Μάλλον τους διαλέγεις έναν έναν!! ;D

alkisg

#13
Παιδιά θα πρότεινα το θέμα να μείνει εδώ. Αν και δεν υπήρξε ακόμα κανένα post "έντονου ύφους", η ερώτηση της Νατάσας έχει απαντηθεί, και η υπόλοιπη συζήτηση δε νομίζω ότι είναι εποικοδομητική...

BlackPainter