Αλλαγές στο σχολικό εγχειρίδιο

Ξεκίνησε από petrosp13, 04 Ιουν 2020, 10:10:00 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Χθες κάποιος μαθητής μου παρατήρησε ότι ένα κομμάτι θεωρίας που έχω στις σημειώσεις μου είναι ελαφρώς διαφορετικά διατυπωμένο στο φετινό σχολικό εγχειρίδιο
Συγκεκριμένα (αν και δεν έχει πολλή σημασία), είναι τα μειονεκτήματα χρήσης πινάκων στο κεφάλαιο 9
Απουσιάζει η λέξη "αλόγιστη" και έχει αλλάξει ελαφρώς η σύνταξη

Θα ήθελα να δούμε αν έχουν υπάρξει και άλλες τέτοιες μικρο-αλλαγές στην φετινή έκδοση του βιβλίου

Είδα ότι στο εσώφυλλο αναφέρεται πώς είναι διορθωμένη έκδοση, αλλά με μια ματιά δεν βρήκα άλλες αλλαγές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Σε ποιο από όλα τα εγχειρίδια αναφέρεσαι?  :D
Γιατί έχουμε χάσει τη μπάλα λίγο.

Παράθεση από: petrosp13 στις 04 Ιουν 2020, 10:10:00 ΠΜ
Χθες κάποιος μαθητής μου παρατήρησε ότι ένα κομμάτι θεωρίας που έχω στις σημειώσεις μου είναι ελαφρώς διαφορετικά διατυπωμένο στο φετινό σχολικό εγχειρίδιο
Συγκεκριμένα (αν και δεν έχει πολλή σημασία), είναι τα μειονεκτήματα χρήσης πινάκων στο κεφάλαιο 9
Απουσιάζει η λέξη "αλόγιστη" και έχει αλλάξει ελαφρώς η σύνταξη

Θα ήθελα να δούμε αν έχουν υπάρξει και άλλες τέτοιες μικρο-αλλαγές στην φετινή έκδοση του βιβλίου

Είδα ότι στο εσώφυλλο αναφέρεται πώς είναι διορθωμένη έκδοση, αλλά με μια ματιά δεν βρήκα άλλες αλλαγές
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

George Eco

Με πρόλαβε να το καυτηριάσει ο evry.  :D
Νομίζω πως θα χαρώ να δω μια ριζική διαφορά κάποια στιγμή.
Κατάργηση όλων των εγχειριδίων και αντικατάσταση με ένα αρτιότερο, που δε θα κουβαλά πια και τη γλώσσα μαζί του, αλλά ψευδογλώσσα και πραγματική γλώσσα προγραμματισμού.
Επίσης, μη ξεχάσω να αναφέρω πως όσες τέτοιες αλλαγές και να έχει το βιβλίο, έχει σημεία με πολύ πιο τρελές ασάφειες. (σελ132 κάτω αριστερά κι ευχαριστώ τον every που μου το επισήμανε αυτό) βάσει του "θαυμαστικο" η εντολή εκχώρησης πραγματική_μεταβλητή <- 10 είναι λάθος.
Πολύ ενδιαφέρον όμως, πως έχει και φραστικές αλλαγές.

petrosp13

Για το κύριο βιβλίο μιλάω, το πράσινο
Θα ήθελα να μην επικεντρωθούμε σε άλλα θέματα γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι επέμενε ο μαθητής ότι έχει άλλη διατύπωση στο βιβλίο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Το κατάλαβα, πλάκα έκανα.
Απλά είχα την εντύπωση ότι το βιβλίο αυτό απλά άλλαξε σελιδοποίηση, δεν ήξερα ότι είχε και διορθώσεις.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Και είχε δίκιο το παιδί, έχουν αλλάξει ελαφρώς οι προτάσεις
Με μια γρήγορη ματιά σε άλλα κεφάλαια, δεν βρήκα κάτι άλλο προς το παρόν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

epsilonXi

κι εγώ θυμάμαι να υπήρχε στην παράγραφο για τη φυσική γλώσσα αναφορά για κίνδυνο απώλειας καθοριστικότητας + αποτελεσματικότητας, ενώ τώρα αναφέρει μόνο για απώλεια καθοριστικότητας...

σε ποιά έκδοση άλλαξε όμως, το αγνοώ