ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΙ...............καλό ή κακό;

Ξεκίνησε από dora, 20 Ιαν 2011, 06:22:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Οι σειριακοί αριθμοί είναι στα δελτία αποστολής που θα σας δώσει η εταιρία.
Επίσης δεν είσαι εσύ μόνο η επιτροπή, είναι άλλοι δυο. Μη τους καλομαθαίνεις.
Βάλτους να ψάξουν.
Δήλωσε άγνοια. Δεν είσαι υποχρεωμένη να γνωρίζεις.
Απλά επειδή θα βάλεις την υπογραφή σου (δηλαδή δωρεάν ευθύνη, ελάτε κόσμε πάρτε), αυτό που θα πρέπει να προσέξεις στο τέλος, είναι η πλήρης λειτουργικότητα των μηχανημάτων.
Αν κάτι δεν πάει καλά, μη βάζεις την υπογραφή σου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dora

Πολύτιμες οι πληροφορίες σου Παναγιώτη.
Ευχαριστώ πολύ!!! :)

aspd

Στο σχολείο μου, θα άνοίξουμε τις προσφορές την Παρασκευή.
Μέχρι σήμερα (Τρίτη) δεν έχει έλθει καμία προσφορά. Εσείς περίπου πόσες είχατε να αξιολογήσετε;

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέξω (που να μην είναι προφανή).
Για παράδειγμα πρέπει να κοιτάξω αν στις προσφορές τα laptops είναι dual boot με windows και ubuntu 10.04 και να επιβεβαιώσω ότι και οι διαδραστικοί υποστηρίζουν και Linux.
Υπάρχει κάτι άλλο;

aspd

Παράθεση από: dim στις 25 Ιαν 2011, 09:17:48 ΜΜ
1. Αυτή η εγκατάσταση θα έχει σχέση με το εργαστήριο ή μπορεί να είναι εξ ολοκλήρου σε άλλη αίθουσα?
Νομίζω ότι αν το switch του εργαστηρίου έχει ελεύθερες υποδοχές θα χρησιμοποιηθούν αυτές.
Αν δεν έχει, τότε θα αγοράσει η σχολική επιτροπή switch που θα μπει οπουδήποτε, αλλά θα συνδεθεί με το router του σχολείου.


dkonetas

Για όσους ακόμα τρέχουν οι προσκλήσεις για προσφορές μην ανησυχείτε οι προσφορές καταφθάνουν την τελευταία ώρα.
Τώρα για το πως θα αξιολογήσετε μην ανησυχείτε καθότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μας ζητιέται ποιοτική αξιολόγηση  πέρα από έλεγχο ότι πληρούν τα προσφερόμενα τις ελάχιστες απαιτούμενες επιδόσεις.
Το μόνο κριτήριο είναι η τιμή. Γι αυτό άλλωστε μας ζητήθηκε και καταρχάς δήλωση πρόθεσης συμμετοχής στο πρόγραμμα (τον Ιούνιο) έτσι ώστε να κάνουν 2-3 (πιό πονηρές και εκ των έσω ενημερωμένες ) εταιρίες συμφωνίες με εργοστάσια της Κίνας και να έχουν "ετοιμες" προσφορές. Οι τιμές τους είναι εξευτελιστικές (αντίστοιχες υποθέτω της ποιότητας του υλικού) οπότε αποτρέπουν όποιον προμηθευτή επιλέξει να προσφέρει  αξιοπρεπή μηχανήματα και υποστήριξη. Δυστυχώς το ΙΤΥ που είχε αναλάβει τον διαγωνισμό για το ΥΠΕΠΘ δέχθηκε πιέσεις για να μην υπάρχει πραγματική επιτροπή με ουσιαστική βαθμολόγηση των προσφορών και τελικά το μόνο που ισχύει είναι η οικονομικότερη τιμή προσφοράς...
Αν μάλιστα έχετε μόνο μία προσφορά επικοινωνείστε μαζί μου με p.m. (για ευνόητους λόγους δεν γράφω δημόσια εδώ) για μεθόδους πίεσης και αξιοποίησης του διαγωνισμού για το καλό του σχολείου και των μαθητών
Επιστρέφοντας στο ερώτημα σχετικά με τους πολλαπλασιαστές να ρωτήσω :
- Τις αιτήσεις τις υπέβαλλε ο διευθυντής σας μόνο ηλεκτρονικά ή και με το παραδοσιακό ταχυδρομείο;
- είχε καμμία απάντηση (αυτοματοποιημένη , ηλεκτρονική ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή) η οποια να επιβεβαίωνε παραλαβή αίτησης ή/και έγκριση της.
Έχετε ακούσει για την μορφή /χρονοδιάγραμμα της προβλεπόμενης κατάρτισης;

ΔΚ :-) 

dim

Παράθεση από: dkonetas στις 28 Ιαν 2011, 07:11:08 ΜΜ
Επιστρέφοντας στο ερώτημα σχετικά με τους πολλαπλασιαστές να ρωτήσω :
- Τις αιτήσεις τις υπέβαλλε ο διευθυντής σας μόνο ηλεκτρονικά ή και με το παραδοσιακό ταχυδρομείο;
- είχε καμμία απάντηση (αυτοματοποιημένη , ηλεκτρονική ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή) η οποια να επιβεβαίωνε παραλαβή αίτησης ή/και έγκριση της.
Έχετε ακούσει για την μορφή /χρονοδιάγραμμα της προβλεπόμενης κατάρτισης; 
H συνομιλία είχε να κάνει με την εξής κατάφαση. Θα μπεις στην παραλαβή των διαδραστικών.
Δεν έχει ειπωθεί τίποτα για επιμόρφωση και για πολλαπλασιαστές.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.... ΝΟΜΊΖΩ?????
Θεωρώ πως θα μου γίνει ερώτηση για αν θέλω να παω για επιμόρφωση ώς πολλαπλασιαστής?

dora

Γνωρίζει κανείς τις αυτοκόλλητες ετικέτες με τα λογότυπα του ΕΣΠΑ που θα τις βρω;

Keep Growing

Πρέπει να τις έχει ο Διευθυντής σου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Σας μιλάει η Πρόεδρος της παραλαβής διαδραστικών μα........... της κ. Διαμαντοπούλου!!!
Ποιός πέρασε?????
Ενώ είχαμε πει πως δεν θα είμαι Πρόεδρος....
τσουπ σήμερα..υπόγραψε εδώ λέει πως τους παρέλαβες.... Πρόερδος και 2 μέλη!!!

Και μετά λέει η φυλακή είναι για τους λεβέντες!!!! Εμ... εμείς πάμε μέσα για ..... πήδημα!!! Και να ήταν και καλό.... να έλεγα!!!!

aspd

Πώς σου είπανε ξαφνικά να υπογράψεις σήμερα, αφού έπρεπε να έχει φτιαχτεί πρακτικό από τη σχολική επιτροπή για τη δημιουργία της επιτροπής παραλαβής; Πρώτα βάζεις υπογραφή και μετά σε ορίζουν πρόεδρο;

Μου φαίνεται ότι λόγω ειδικότητας είναι εύκολο να φορτωθούμε, και ας μην το θέλουμε, τον τιμητικό τίτλο!!!!!  >:(

Αλλά μιας και υπέγραψες, ποια μέθοδο εφάρμοσες (εμείς έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση)
1. τη μέθοδο ελέγχω τους σειριακούς αριθμούς και μετά κάνω το σταυρό μου ή
2. ή έχω πιστοποιήσεις απο ηλεκτρολόγο κτλ κτλ



dim

Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Πώς σου είπανε ξαφνικά να υπογράψεις σήμερα,
Η Διευθύντρια
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
αφού έπρεπε να έχει φτιαχτεί πρακτικό από τη σχολική επιτροπή για τη δημιουργία της επιτροπής παραλαβής;
έχει δρομολογηθεί.... από Φεβρουάριο....
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Πρώτα βάζεις υπογραφή και μετά σε ορίζουν πρόεδρο;
Προφανώς εδώ έχει λάκκο η φάβα.... με έβαλαν εν αγνοία μου... Πρόεδρο... κάποια στιγμή... και χθες μου το πάσαρε και στο χαρτί... και ζήτησε να υπογράψω ότι παρέλαβα....
έφερα αντιρρήσεις... μα δεν είπαμε όχι εγώ πρόεδρος αλλά η τάδε... και η απάντηση ήταν πως το έλεγε το έγγραφο.... θα μπει πρόεδρος ΠΕ19/20εφόσον υπάρχει.....
.... καλά της είπα μην κοροϊδευόμαστε και αυτό δεν ήταν πανάκεια.. τουλάχιστον αν θέλεις να υπογράψω.... πες πως ήταν στημένο... αλλιώς υπογραφή δεν βάζω.
Το μάσησε... και  μπλα μπλα μπλουμ.... και... το παραδέχτηκε... έχουμε και μια ιστορία...!!!

Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Μου φαίνεται ότι λόγω ειδικότητας είναι εύκολο να φορτωθούμε, και ας μην το θέλουμε, τον τιμητικό τίτλο!!!!!  >:(
έλααααααα...........
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Αλλά μιας και υπέγραψες, ποια μέθοδο εφάρμοσες (εμείς έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση)
1. τη μέθοδο ελέγχω τους σειριακούς αριθμούς και μετά κάνω το σταυρό μου ή
Τι να κάνει και ο σταυρός... αλλά ναι αυτόν εφάρμοσα.
Άλλωστε είπαμε η φυλακή είναι για τους  λεβέντες............

aspd

Εύχομαι να μην χρειαστεί φυλακή για να αναδείξουμε τη λεβεντιά της ειδικότητάς μας!!!!!
Σε εμάς η εγκατάσταση προχωρά αργά, πολύ αργά, απελπιστικά αργά. Λες και δε θέλουν να πληρωθούν!!!! Μπορεί να είναι νέα μέθοδος. Καθηστερούν, ώστε στο τέλος να βαρεθούμε και να υπογράψουμε κατευθείαν για να τους ξεφορτωθούμε.


dim

Παράθεση από: aspd στις 31 Μαΐου 2011, 10:42:34 ΜΜ
....................  ώστε στο τέλος να βαρεθούμε και να υπογράψουμε κατευθείαν για να τους ξεφορτωθούμε.
Αυτός ο λόγος και η συγκεκριμένη χρονική περίοδος με οδήγησε και εμένα.... να υπογράψω και να μην γίνει της ΕΛΜΕ!!!!

dora

Ήρθε κάποιος συνάδελφος σήμερα και μου λέει. «Εσύ που είσαι της πληροφορικής και ήσουν υπεύθυνη για την παραλαβή των διαδραστικών, θα πρέπει να τους συντηρείς. :o .........................Δεν ανοίγει ο ένας υπολογιστής, στον άλλο έσβησαν τα προγράμματα, βρες τα, κάποιος πήρε τα καλώδια από τους υπολογιστές και δεν τα βρίσκω. Θέλω να μου δώσεις τα manual και να με εκπαιδεύσεις........ κ.τ.λ.»......................... :oκαι πήγε και στην διευθύντρια και έκανε παράπονα.

Έχουμε εμείς καμία ευθύνη για όλα τα παραπάνω; Γνωρίζετε κάτι; ...Για να ξέρω πως θα του μιλήσω για τις...........κιμωλίες. >:D

mao-che-nig

Ο υπεύθυνος παραλαβής είναι υπεύθυνος ...για την παραλαβή. Για τη συντήρηση υπεύθυνος είναι ο ... υπεύθυνος  συντήρησης πες του. Ας ψάξει να τον βρει!  ;D