Eγκατάσταση Ubuntu 10.04 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια με server με κάρτα 100Mbps

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 22 Οκτ 2010, 12:09:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Γεια σε όλους,
Πριν ξεκινήσω την διαδικασία εγκατάστασης του Ubuntu 10.04 / LTSP μέσω των      
sch-scripts στο εργαστήριο του σχολείου μου, είδα ότι (εκτός του gibabyte switch για τον οποίο από από ότι φαίνεται εφασφάλισα χρηματοδότηση λέγοντας διάφορα ψεματάκια) ο server έχει onboard κάρτα δικτύου 100 mbps (και τα workstations εννοείται, αλλά από ότι διάβασα ο server μας καίει). Επειδή προφανώς δεν έχει έννοια να βάλω gibabyte switch όταν η κάρτα του server δεν μπορεί να σηκώσει τέτοιες ταχύτητες, τι να κάνω;
Να αγοράσω μια δευτέρη gigabyte κάρτα για τον server ή μήπως θα αντιμετωπίσω προβλήματα στην εγκατάσταση οπότε είμαι για νέο server (κάτι το οποίο βλέπω χλωμό για να μη πω .....ψόφιο).
Ευχαριστώ,
Δημήτρης
ΥΓ: Εννοείται φυσικά ότι θα βάλω και επιπλέον μνήμη στον server...

alkisg

Γεια σου Δημήτρη,

ανάλογα με το switch που πήρες υπάρχουν δύο εναλλακτικές:

  • Αν πήρες φτηνό switch με μόνο μία ή δύο θύρες gigabit (και οι υπόλοιπες 100 Mbps), τότε θα πρέπει να πάρεις μια κάρτα για τον server που να υποστηρίζει την απενεργοποίηση ενός χαρακτηριστικού που λέγεται flow control. Η ειρωνία είναι ότι ενώ αυτό το χαρακτηριστικό το έβαλαν οι εταιρίες στις κάρτες για να αυξήσουν τις επιδόσεις, αντίθετα στην περίπτωσή μας τις υποδεκαπλασιάζει, και τις κάνει να συμπεριφέρονται σαν να ήταν 100 Mbps.
    Δυστυχώς δεν έχω βρει συγκεντρωτική λίστα με το ποιες κάρτες υποστηρίζουν την απενεργοποίησή του και ποιες όχι, ξέρω όμως ότι όσες βασίζονται σε τσιπάκι Realtek δεν το υποστηρίζουν (και επομένως μην πάρεις τέτοιες), ενώ όσες βασίζονται σε τσιπάκι Intel ή Broadcom το υποστηρίζουν.
  • Αν οι θύρες του switch είναι όλες gigabit, και αν οικονομικά το αντέχετε, μπορείτε να πάρετε φτηνές gigabit κάρτες (π.χ. Realtek) για όλους, και για το server. Παλιότερα που είχα κοιτάξει τιμές ήταν γύρω στα 7 ευρώ η μία.
    Φυσικά, ακόμα κι αν όλες οι θύρες του switch είναι gigabit, πάλι μπορείτε να ακολουθήσετε την πρώτη λύση, δηλαδή καλή κάρτα στο server και τις υπάρχουσες κατοστάρες κάρτες στους υπόλοιπους.

Σχετικά με τις 2 κάρτες στο server δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, απλά απενεργοποιείς την ενσωματωμένη από το BIOS, αλλά και να μην την απενεργοποιήσεις δεν ενοχλεί.

Δημήτρης Γκίνης

Άλκη σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Η επόμενη ερώτηση είναι η εξής:  αν πάρω switch με όλες τις θύρες gigabyte, κάρτα για τον server 1000άρα και αφήσω τις 100άρες στα workstations πάλι θα έχω θέμα με το flow control;
Αυτό το ρωτώ γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έχω διαθέσιμο budget έστω και για φτηνές 1000άρες κάρτες (ας όψεται εκείνο το ρημάδι το φωτοτυπικό που τάπαιξε και από ότι φαίνεται πάει για αντικατάσταση) μιας και η χρηματοδότηση του σχολείου είναι ..... εχμμμ .... περιορισμένη (sic...)
Δημήτρης.
ΥΓ: για σώπατε, βρήκα ένα 2ευρω κάτω από την ντουλάπα του εργαστηρίου. ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙ

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 22 Οκτ 2010, 03:29:15 ΜΜ
αν πάρω switch με όλες τις θύρες gigabyte, κάρτα για τον server 1000άρα και αφήσω τις 100άρες στα workstations πάλι θα έχω θέμα με το flow control;
Δυστυχώς ναι. Οπότε full gigabit switch με 100ρηδες clients δεν έχει νόημα, τζάμπα έξοδα.
Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα βγαίνει με τα μισά λεφτά παίρνοντας switch με μία μόνο θύρα gigabit.


Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν πολύ καλά managed switches (πάνω από 200 €) που υποστηρίζουν τα ίδια απενεργοποίηση του flow control, οπότε δεν χρειάζεται ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ να ασχοληθεί καθόλου με το τι κάρτες δικτύου έχει. Οικονομικά δεν συμφέρει, απλά το αναφέρω μήπως κανείς έχει ήδη τέτοιο.

Δημήτρης Γκίνης

ΟΚ, το είχα υποψιαστεί διαβάζοντας στο σχετικό link που ανέφερες.
Να σου πω την μαύρη αλήθεια σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες να μην ασχοληθώ με το θέμα μιας και από ότι φαίνεται το εργαστήριο θα πάψει να χρησιμοποιείται σε 2 χρόνια, αλλά από την άλλη οι μαθητές μου δεν φταίνε σε τίποτε να βασανίζονται με μηχανάκια που σέρνονται και από την άλλη μέχρι να με πάψουν παραμένω υπεύθυνος εργαστηρίου, οπότε....
Όταν κάνω τα απαραίτητα ψώνια θα βάλω μπρος την διαδικασία και αν χρειαστεί θα σε ενοχλήσω (ελπίζω να μην χρειαστεί..)
Και πάλι ευχαριστώ και καλό Σ-Κ.