προβλήματα με εκκίνηση client

Ξεκίνησε από poursali, 08 Απρ 2011, 12:50:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

στο ΙΕΚ που κάνω μάθημα προσπάθησα να φορτώσω ubuntu από το laptop μου.
και ενώ με το ίδιο laptop δουλεύω μια χαρά σε 2 σχολεία που είμαι, στο ιεκ δεν μπόρεσα να φορτώσω
συγκεκριμένα φτάνει μέχρι την οθόνη σύνδεσης και μετά συνήθως κολλάει το πληκτρολόγιο και πάω να πατήσω πχ user01 και βγάζει

useeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

ή

ussssssssssssssssssssssssssssssss

ανάλογα που θα προλάβει να με κόψει

μια φορά μόνο κατάφερα να βάλω όνομα χρήστη και κωδικό αλλά κόλλησε στη συνέχεια

τι μπορεί να φταίει; τι διαγνωστικό μπορώ να τρέξω από τον σερβερ ώστε να δω τι φταίει; μήπως υπάρχει κάποιο log να δω τι έγινε;

το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πειράματα επειδή δεν έχω πρόσβαση στο εργαστήριο όποτε θέλω :(
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Δοκίμασε στο αρχείο /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default να αντικαταστήσεις το "quiet splash" με "nomodeset".
Στη συνέχεια, ξεκίνα κάποιον client. Πριν πατήσεις οτιδήποτε, μέσα από τα sch-scripts κάνε δεξί κλικ → ιδιότητες και δες τι κάρτα γραφικών έχει. Και εν τέλει δες αν το nomodeset βοήθησε.

Μια άλλη δοκιμή θα ήταν να βάλεις τα LDM_AUTOLOGIN/LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD στο lts.conf για να κάνει login μόνος του χωρίς να γράφεις κάτι από το πληκτρολόγιο, και στη συνέχεια να τον χειριστείς απομακρυσμένα από τα sch-scripts, ώστε να δεις αν φταίει η είσοδος από το πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο.

poursali

ευχαριστώ Άλκη.. τη Δευτέρα που έχω πάλι μάθημα θα το δοκιμάσω :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

το δοκίμασα σε έναν.. πάλι κόλλησε μετά το login
κάρτα γραφικών: NV18 [GeForce4 MX 4000] [0185]

ΥΓ: με εξ αποστάσεως σύνδεση κουνιέται το ποντίκι, local όχι,....  :-\
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ