Δημιουργία εργαστηρίου με παλιούς Η/Υ

Ξεκίνησε από dkatsis, 23 Μαρ 2011, 05:19:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dkatsis

Προσπαθώ να φτιάξω ένα δίκτυο με 12-14 Η/Υ σε μία ελεύθερη αίθουσα του σχολείου μου. Είμαι Μαθηματικός αποκλεισμένος από το εργαστήριο πληροφορικής του Γυμνασίου μου μια και το χρησιμοποιεί και το Λύκειο. Μια και είχα το χώρο ξεκίνησα τη συλλογή Η/Υ κυρίως από τράπεζες. Γέμισα μια αίθουσα με διαφόρων ειδών Η/Υ που προσπαθώ να τους βάλω να συνεργαστούν.
Θέλω τα παιδιά να μάθουν όσο γίνεται για το UBUNTU που έτσι και αλλιώς κάποια το έχουν στο netbook που τους έδωσαν.
Έβαλα στον server ( P4, 3,6Ghz , RAM 1.5GB,   hd 80G - ότι καλύτερο βρήκα-) τη UBUNTU 10.04 σύμφωνα με τις οδηγίες.
Έχω μια γραμμή adsl ανεξάρτητη από το ΣΔ με ένα router D-Link DIR-615  και βρήκα ένα switch της cisco το catalyst 2950 24.
Οι Η/Υ που βρήκα είναι από ΙΒΜ cpu family 6 model 8 stepping 10 me 128 ram μέχρι P4 1.Ghz με 256 RAM. Σύνολο12.   
   
Το πρόβλημα που έχω είναι άλλοι υπολογιστές ξεκινούν σαν client και άλλοι δεν βρίσκουν το δίκτυο (timeout). Στους Η/Υ έβαλα το πρόγραμμα  ltsp-loader.
Οι ερωτήσεις :
1)   Πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο switch της Cisco ; ( στην αρχή δεν μπορούσε να συνδεθεί κανείς Η/Υ και επανέφερα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο switch κι έτσι συνδέθηκαν μερικοί).

2)   Εξαρτάται από τη κάρτα δικτύου που έχει ο καθένας;

3)   Πρέπει να κάνω κάποιες πρόσθετες ρυθμίσεις στον server;

4)   Αν κάνω format και βάλω σε όλους τους Η/Υ το UBUNTU θα γίνουν πιο εύκολα τα πράγματα;


Ευχαριστώ

Κατσής Δημήτρης


alkisg

Δημήτρη καλώς ήρθες στο φόρουμ,

ο server σου είναι αρκετά χαμηλών προδιαγραφών για να σηκώσει 12 thin clients. Επιπλέον το switch σου είναι χαμηλής ταχύτητας 100 Mbps και δεν έχει ούτε μία θύρα gigabit για να συνδέσεις το server.
Τα δύο παραπάνω θα έχουν ως αποτέλεσμα οι thin clients σου να πάνε αργά. Αν δεν μπορείς να αναβαθμίσεις τουλάχιστον την ταχύτητα του δικτύου (έστω στην ανάγκη αν δεν μπορείς gigabit, βάζοντας 4 κατοστάρες κάρτες δικτύου στο server ή βρίσκοντας κανέναν δεύτερο server), θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις Windows 2000.

Με τη σειρά οι ερωτήσεις σου:

  • Το switch σου είναι managed, θεωρητικά θα μπορούσε να έχει διάφορες ρυθμίσεις (π.χ. vlans) που να αποτρέπουν τη σύνδεση των τερματικών με το server. Αλλά από τη στιγμή που επανέφερες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.
  • Ναι, ο ltsp-loader υποστηρίζει πάρα πολλές κάρτες αλλά όχι όλες. Αν ξέρεις το μοντέλο θα βοηθήσει (και ιδιαίτερα τα νούμερα pci id, π.χ. 10ec:8168).
  • Εφόσον έστω και ένας ξεκινάει, τότε ο server είναι ΟΚ δεν θέλει κάποια άλλη ρύθμιση.
  • Το Ubuntu χρειάζεται 512 Mb για να εγκατασταθεί, και μάλιστα η προτεινόμενη σύνθεση είναι με 1 Gb.
    Υπάρχουν διανομές που δουλεύουν σε 128 Mb RAM, αλλά με τόση λίγη RAM τα Windows 2000 θα πάνε καλύτερα.
Συμπέρασμα, thin clients με καλό δίκτυο >> windows 2000 >> thin clients με χάλι δίκτυο και server >> ελαφρύ Linux
Όποια λύση κι αν διαλέξεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε πάλι.
Αν θες live βοήθεια με την εκκίνηση των thin clients κάνε κλικ στην υπογραφή μου.

dkatsis

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση

Μου έγραψες

<Το Ubuntu χρειάζεται 512 Mb για να εγκατασταθεί, και μάλιστα η προτεινόμενη σύνθεση είναι με 1 Gb.>

Ο server που το έβαλα είναι ( P4, 3,6Ghz , RAM 1.5GB,   hd 80G)

<βάζοντας 4 κατοστάρες κάρτες δικτύου στο server>

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ή απλά ενώνω 4 utp καλώδια από 4 κάρτες με το switch?

Δημήτρης



alkisg

Παράθεση από: dkatsis στις 23 Μαρ 2011, 08:31:23 ΜΜ
Μου έγραψες
<Το Ubuntu χρειάζεται 512 Mb για να εγκατασταθεί, και μάλιστα η προτεινόμενη σύνθεση είναι με 1 Gb.>

Αυτό ήταν απάντηση στην 4η ερώτησή σου, δηλαδή ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Ubuntu ξεχωριστά σε όλους τους Η/Υ, αφού έχουν μόνο 128-256 RAM.
Για τον LTSP server προτείνεται dual ή quad core με 3 Gb RAM, εφόσον εξυπηρετεί μια ντουζίνα thin clients. Αλλά οκ στην ανάγκη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον server που έχεις, με μια σχετική πτώση στις επιδόσεις.


Παράθεση από: dkatsis στις 23 Μαρ 2011, 08:31:23 ΜΜ
<βάζοντας 4 κατοστάρες κάρτες δικτύου στο server>

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ή απλά ενώνω 4 utp καλώδια από 4 κάρτες με το switch?

Αφού ενώσεις τα 4 καλώδια χρειάζεται και μια ειδική ρύθμιση που λέγεται bonding:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/Trunking

dkatsis

Άλκη, προχώρησα την εγκατάσταση.

Όλοι οι υπολογιστές ξεκίνησαν εκτός από ένα που κολλάει όταν προσπαθεί να ενωθεί στο δίκτυο. Παγώνουν όλα στο σημείο βλέπε φωτό 1.

Ταυτόχρονα αναβοσβήνουν τα δύο λαμπάκια στο πληκτρολόγιο φωτό 2.

Σου λέει κάτι?



alkisg

Το αναβόσβημα του πληκτρολογίου το κάνει ο kernel για να σου δείξει ότι κάτι πήγε τόσο στραβά που δεν υπάρχουν πιθανότητες να ανακάμψει.
Η πρώτη φωτό ίσως και να δείχνει πρόβλημα με κάποιο module. Το βγάζουν σχεδόν όλοι αυτό το πρόβλημα; Δηλαδή, κανένας δεν έχει φτάσει στην οθόνη σύνδεσης; Και, έχουν το ίδιο υλικό ή διαφορετικό; Έχουν καμιά αρχαία κάρτα ISA;

Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό;
sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

και δίπλα στο "quiet splash" να βάλεις
acpi=force
ή
acpi=off
ή
acpi=noirq
μήπως και αυτό παρακάμψει το προβληματικό hardware...

dkatsis

Έχω σετάρει όπως σου είχα πεί 13 υπολογιστές. Οι 12 μπάινουν απροβλημάτιστα στο δίκτυο. Ο ένας μόνο παρουσιάζει το πρόβλημα που σου έγραψα.
Η πλάκα είναι ότι είναι σε δυνατότητες ο πιό συγχρονος από όλους χωρίς παλιές κάρτες κλπ. Δεν ξέρω άν είναι περίεργο αλλά το ίδιο ακριβώς παρουσίασε και όταν θέλησα να του εγκαταστήσω το Ubuntu 10.04 από την αρχή παράλληλα  δηλαδή με το λειτουργικό του. Μετά την οθόνη που ζήτησε τη γλώσσα κόλησε με τον ίδιο τρόπο.
Θα δοκιμάσω αυτό που μου έγραψες και άν δεν δουλέψει θα τον πάρω στα γραφεία.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

dkatsis

#7
Παράθεση από: alkisg στις 23 Μαρ 2011, 09:05:51 ΜΜ

Αφού ενώσεις τα 4 καλώδια χρειάζεται και μια ειδική ρύθμιση που λέγεται bonding:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/Trunking

Τελικά τον προβληματικό τον άφησα στην άκρη. Τους σετάρισα και πήγαν όλα μια χαρά. Άνοιγαν έκλειναν χωρίς πρόβλημα. Κάπως αργά βέβαια

Γι αυτό αποφάσισα να κάνω και την ρύθμιση του bonding με 4 κάρτες δικτύου στον σέρβερ. Αλλά με την επανεκκίνηση από το bonding ένας από τους υπολογιστές  ( fat )  αρνείται να μπει. Κάνει time out. Πριν δούλευε απροβλημάτιστα.
Παρεμπιπτόντως η ταχύτητα αυξήθηκε αρκετά  στους υπόλοιπους.   
Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και αν έχεις καμιά ιδέα για τον τελευταίο Η/Υ ευπρόσδεκτη.

Τελικά δούλεψε με αλλάγη στις ρυθμίσεις bonding στην address.

Δημήτρης