Διδακτέα - Εξεταστέα Ύλη Δίκτυα Γ' ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από Γιάννης Σ., 23 Σεπ 2015, 04:21:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Γιάννης Σ. στις 02 Οκτ 2015, 03:46:49 ΜΜ
Να ρωτήσω παιδιά εγώ ο νέος (στα ΕΠΑΛ), τη διδακτέα που είναι εκτός εξέτασης θα τη διδάξετε; Επίσης πως διδάσκετε  το μάθημα; Ότιδήποτε έχει στο βίβλίο, όλα ή επιλέγετε τα κυριότερα με ερωτήσεις; Επίσης από ασκήσεις, είναι κάποιες συγκεκριμένες; Υπάρχουν στο βιβλίο ή πρέπει να τις ψάξω αλλού; ;)

Την διδακτέα εγώ προσωπικά δεν την διδάσκω, υποθέτω και οι υπόλοιποι ... σχετικά με τον τρόπο μαθήματος, αν ψάξεις εδώ στο Στέκι στο τμήμα των δικτύων θα βρεις αρκετό υλικό και από θεωρία και από ασκήσεις σε αντίστοιχα θέματα ... αυτά σου αρκούν και με το παραπάνω, προς το παρόν αυτά που βάζουν είναι σχτικά απλά, τα περισσότερα ερωτήσεις μέσα από το βιβλίο ... αν δεις τις ασκήσεις στις σημειώσεις που λέγαμε, κάποια θέματα πανελληνίων και κάποια ΟΕΦΕ, θα έχεις καλύψει όλο το εύρος που θέλεις...ελπίζω να βοήθησα

Λαμπράκης Μανώλης

 https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3244.0

εδώ νομίζω έχει τα περισσότερα, βρες το "Υποστηρικτικό βιβλίο για Δίκτυα" είναι σαν ολοκλρωμένο βοήθημα με ερωτήσεις και ασκήσεις για όλα την ύλη, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ

Γιάννης Σ.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 02 Οκτ 2015, 04:06:35 ΜΜ
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3244.0

εδώ νομίζω έχει τα περισσότερα, βρες το "Υποστηρικτικό βιβλίο για Δίκτυα" είναι σαν ολοκλρωμένο βοήθημα με ερωτήσεις και ασκήσεις για όλα την ύλη, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ

Ευχαριστώ πολύ :)

Γιάννης Σ.

Να κάνω και μια τελευταία - ελπίζω ;) - ερώτηση; Υπάρχει κάπου η κατανομή των ωρών ανά ενότητα για να δω πως περίπου πρέπει να κινηθώ μιας και ο καιρός είναι περασμένος;  :angel:

Λαμπράκης Μανώλης

Εγώ μπορώ να πω κάπως πρακτικά πως κάνω το μάθημα...το κεφάλαιο 6 σε ένα η δύο μαθήματα...στο κεφάλαιο 7 μέχρι το ΙΡ περίπου τρία μαθήματα....την επικεφαλίδα του ΙΡ μέχρι και 3 μαθήματα με πολλές ασκήσεις...ένα μάθημα Μac και ΙΡ εισαγωγή ... στις κλάσεις μέχρι και τρία τέσσερα μαθήματα με πολλές ασκήσεις...   arp, dns από ένα μάθημα...δρομολόγηση δύο μαθήματα, φέτος παραπάμω για το 7.10...προτώκολλα εφαρμογής 2 μαθήματα... στο κεφάλαιο 8, δύο με τρία μαθήματα τα εισαγωγικά, δύο με τρία και κάποιες ασκήσεις στην κρυπτογράφηση και κανά δυό στα τελευταία...μαζί με τις επαναλήψεις και τα διαγωνίσματα, κάπου τέλη Φλεβάρη αρχίζω επαναλήψεις....όλα αυτά σαν πολύ γενικό πλάνο...

Γιάννης Σ.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 03 Οκτ 2015, 12:09:14 ΜΜ
Εγώ μπορώ να πω κάπως πρακτικά πως κάνω το μάθημα...το κεφάλαιο 6 σε ένα η δύο μαθήματα...στο κεφάλαιο 7 μέχρι το ΙΡ περίπου τρία μαθήματα....την επικεφαλίδα του ΙΡ μέχρι και 3 μαθήματα με πολλές ασκήσεις...ένα μάθημα Μac και ΙΡ εισαγωγή ... στις κλάσεις μέχρι και τρία τέσσερα μαθήματα με πολλές ασκήσεις...   arp, dns από ένα μάθημα...δρομολόγηση δύο μαθήματα, φέτος παραπάμω για το 7.10...προτώκολλα εφαρμογής 2 μαθήματα... στο κεφάλαιο 8, δύο με τρία μαθήματα τα εισαγωγικά, δύο με τρία και κάποιες ασκήσεις στην κρυπτογράφηση και κανά δυό στα τελευταία...μαζί με τις επαναλήψεις και τα διαγωνίσματα, κάπου τέλη Φλεβάρη αρχίζω επαναλήψεις....όλα αυτά σαν πολύ γενικό πλάνο...

Να είσαι καλά συνάδερφε, με βοήθησες πάρα πολύ. Καλή μας δύναμη ;)

Γιάννης Αναγνωστάκης

#36
Μια ερώτηση

Όπως καταλαβαίνω την ύλη που δόθηκε, είναι μέσα το 7.10, αλλά όχι τα 7.10.1 και 7.10.2

Το λέω αυτό γιατί αν παρατηρήσετε όταν υπάρχει κάποια υποενότητα, π.χ 7.9.1, την αναφέρει ρητά ότι είναι εντός ύλης

Εσείς τι λέτε;;

Υ.Γ: Είμαι σχεδόν σίγουρος για την απάντηση , βλέποντας και το νέο βιβλίο που θα χρησιμοποιηθεί, αφού και εκεί τα πρωτόκολλα RIP, EGP δεν αναλύονται σε βάθος..