Προσέλευση στη συγκέντρωση στις 15/2/11 στο υπουργείο

Ξεκίνησε από pfan, 06 Φεβ 2011, 08:40:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Προτίθεστε να παραβρεθείτε στη συγκέντρωση στις 15/2/11 στο υπουργείο;

Ναι θα έρθω
26 (46.4%)
Όχι γιατί διαφωνώ με αυτή τη μορφή του αγώνα
0 (0%)
Όχι γιατί θεωρώ ότι δεν προσφέρει τίποτα
0 (0%)
Όχι γιατί έχω αντικειμενικές δυσκολίες (απόσταση, λόγους υγείας, κ.α.)
29 (51.8%)
Όχι για άλλους λόγους
1 (1.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 56

Συνδεδεμένες εκδηλώσεις

geokra

Άλλη μια βδομάδα υπομονή......
Αναβολή της συνάντησης στις 17/2/2011 με την Υφυπουργό
Η προγραμματισμένη για αύριο Πέμπτη 17/02/2011 συνάντηση του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ με την Υφυπουργό Παιδείας κα Χριστοφιλοπούλου, αναβάλλεται για τις 22/2/2011
Συγκεκριμένα νωρίς το απόγευμα σήμερα, το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ έλαβε το εξής e-mail:
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η προκαθορισμένη συνάντηση σας με την Υφυπουργό θα πρέπει δυστυχώς να αναβληθεί λόγω Υπουργικού Συμβουλίου για το οποίο μόλις λάβαμε γνώση.
Το υπουργικό Συμβούλιο θα γίνει Πέμπτη και ώρα 10:00 π.μ.
Επειδή η Υφυπουργός επιθυμεί να παραβρεθεί η ίδια στην συνάντηση παρακαλούμε όπως αυτή πραγματοποιηθεί την Τρίτη 22 /2 / 2011 και ώρα 10:30 .
Σας ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση

Από το Ιδιαίτερο γραφείο
Φωτεινή Αμερικάνου

pthomop

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να παραβρεθω χτες(το αμαξι μου στο συνεργειο λογω τρακαρίσματος). Ενα μπράβο σε όλα τα παιδιά για την συντονισμένη τους προσπάθεια. Μήπως είναι λίγο αργα όμως? Τόσα χρόνια μας είχαν στην υποβάθμιση με τα μαθηματα επιλογής. Μήπως μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας τελικά?

dtsilog

Νομίζω πως η υπόσχεση για συνάντηση στις 17/02, κατά τη διάρκεια της διαμαρτυρίας μας, και η αθέτηση της μια μέρα μετά, δείχνει το πόσο σοβαρά μας έχει πάρει το υπουργείο, καταδεικνύει το πόση δουλειά πρέπει να κάνουμε για να πετύχουμε αυτά που πιστεύουμε. Μπράβο σε όλους τους συναδέλφους που ήταν εκεί, όσοι και αν ήταν 150 ή 200. Το μεγάλο μπράβο όμως θα το πούμε όταν μαζευτούμε 1000 άτομα έξω από το υπουργείο και αρχίσουν να μας κοιτάν από τα παράθυρα. Τότε ίσως κάνουμε αισθητή την παρουσία μας και αναγκάσουμε τους υπευθύνους του υπουργείου τουλάχιστον να συζητήσουν σοβαρά.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

dkonetas

Ενημέρωση για δράσεις στην Ήπειρο
Στα πλαίσια των κινητοποιήσεων αντιπροσωπεία  πληροφορικών είχε γόνιμο διάλογο με την Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων ενημερώνοντας επί μακρόν για τις εξελίξεις στον κλάδο παραδίδoντας τα σχετικά υπομνήματα καθώς και ενημερωτικό υλικό με τα αιτήματά μας.
Συγκεκριμένα υποβλήθησαν :
- το σχετικό ψήφισμα http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=454
- οι προτάσεις μας για την
Πληροφορική Παιδεία
(http://www.epe.org.gr/various/Ypomnhma_YPEPTH_2010_10_10_PLIROFORIKH_PAIDEIA.pdf)
και
- το αίτημά μας για σύσταση επιτροπής για την Πληροφορική Παιδεία, σύμφωνα
με τις διατάξεις του Προεδρικού Διατάγματος 63/2005
(http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=433).
Η Περιφερειακή Διευθύντρια κα Νόκα επανέλαβε το σύνηθες επιχείρημα ότι ΔΕΝ υπάρχει επισήμως κάποια ενημέρωση για υποβάθμιση-κατάργηση της πληροφορικής σε κάποια από τις 2 βαθμίδες της εκπαίδευσης  αναγνώρισε το δίκαιο των αιτημάτων μας στο σύνολό τους ! και δεσμεύτηκε ότι θα τα προωθήσει.

Ακολούθησε συμμετοχή - παρέμβαση της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδας στην συνέλευση των φοιτητών του τμήματος πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων όπου ομόφωνα εγκρίθηκε σχετικό ψήφισμα το οποίο θα αναρτηθεί και στον ιστοχώρο του τμήματος .
Σχετικό ψήφισμα έχει υποβληθεί και προβλέπεται να εγκριθεί και στο τμήμα Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (τέως Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης ) του ΤΕΙ Ηπείρου στην Άρτα

Θα υπάρξει ενημέρωση για την συνέχεια των επαφών- διεκδικήσεων από Ήπειρο.

ΔΚ ;-)
p.s. Θεωρώ πως οι κατά τόπους παρεμβάσεις έχουν μεγαλύτερη -συγκριτικά- μαζικότητα και αποτελούν καλύτερο μοχλό πίεσης...

Οι κεντρικές συγκεντρώσεις συχνά έχουν να αντιμετωπίσουν:
- τον ωχαδελφισμό των Αθηναίων καθώς και
- την εμπλοκή "εκπροσώπων μας" οι οποίοι συχνά έχουν ως πρώτιστη επιδίωξη την εξαργύρωση της εκπροσώπησης  με την προώθησηστην κεντρική πολιτική σκηνή των προσωπικών συμφερόντων τους... 

Vangelis

Παράθεση από: dkonetas στις 17 Φεβ 2011, 07:12:58 ΠΜ
Οι κεντρικές συγκεντρώσεις συχνά έχουν να αντιμετωπίσουν:
- τον ωχαδελφισμό των Αθηναίων καθώς και
- την εμπλοκή "εκπροσώπων μας" οι οποίοι συχνά έχουν ως πρώτιστη επιδίωξη την εξαργύρωση της εκπροσώπησης  με την προώθησηστην κεντρική πολιτική σκηνή των προσωπικών συμφερόντων τους... 


Είναι γνωστό ότι καλύτεροι από όλους είμαστε εμείς και μόνο εμείς και για να μην ξεχνιόμαστε το επαναλαμβάνουμε συνέχεια.

Αν ρωτήσω πόσοι πήγαν στην περιφερειακή διευθύντρια (τι ποσοστό εκπροσωπούσαν  σε σχέση με όσους υπηρετούν στο νομό); με ποια διαδικασία αποφασίστηκε να πανε αυτοί; ενημερώθηκε το τοπικό παράρτημα της ΠΕΚΑΠ; θα θεωρηθεί ότι προωθώ την διάσπαση του κλάδου;.   

dtsilog

Όχι Βαγγέλη, αλλά αν σταματήσεις να σχολιάζεις τις απόψεις όλων των συναδέλφων σου και αρχίσεις να εκφράζεις τη δικιά σου άποψη, ίσως προσφέρεις περισσότερα.
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

Vangelis

Δεν μπορώ να μην σχολιάζω διασπαστικές απόψεις ατόμων που ρίχνουν λάσπη όπου μπορούν.

Θα μπορούσαν να γράψουν αντιπροσωπεία της ΕΠΕ αποτελούμενη από (τόσα) άτομα συναντήθηκε ...κ.λπ.  θα έλεγα μπράβο!

Αλλά αναφορές σε αντιπροσώπους καθηγητών πληροφορικής και λάσπη περί ωχαδελφισμού των Αθηναίων και περί εξαργύρωσης εκπροσώπησης  δεν την δέχομαι.

Τις δικές μου απόψεις τις έχω διατυπώσει πολλές φορές (480 μηνύματα έχω γράψει) αλλά αν θέλεις τις απόψεις μου σε κάποιο θέμα στείλε μου ένα pm να σου τις αναφέρω.

kammenos

Μήπως και η ΠΕΚΑΠ ετοίμασε τίποτα παραπάνω από ένα πανό; Μήπως η ΠΕΚΑΠ ανέφερε ποτέ την ΕΠΕ; Εκεί είναι το θέμα μας; Εγώ είδα πολλούς συναδέλφους και από τις δυο ενώσεις στη συγκέντρωση. Φάνηκε κάπου η ΕΠΕ περισσότερο απ' την ΠΕΚΑΠ; Καπηλεύτηκε κανείς τίποτε; Ή μήπως απλώς μερικοί ψάχνουν αφορμή για καυγά;
Κι εδώ που τα λέμε, έφερε κανένας ντουντούκες; Φωνάξαμε έστω κι ένα σύνθημα; Μήπως -για τυχόν αδράνεια- φταίμε όλοι μας τελικά;

Vangelis

kammenos
δεν έχω προφανώς πρόβλημα με τη μη αναφορά αλλά όταν αναφέρεσαι  σε μια εκδήλωση θεωρώ λογικό  να πεις ποιός την διοργανώνει.  Τέλος πάντων δεν θέλουν να πουν τη λέξη ΠΕΚΑΠ δεν με πειράζει, αυτό που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι η λάσπη και ο μεγαλοϊδεατισμός που επιδεικνύουν ορισμένοι συνάδελφοι.
Η ΠΕΚΑΠ ποτέ δεν έγραψε κάτι προσβλητικό για την ΕΠΕ ή για άλλη ένωση.  Το πρόβλημα της δεν είναι οι άλλες ενώσεις αλλά η λύση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε σαν κλάδος.  Από αυτό μέχρι να μας λένε "απατεώνες" και ότι "εξαργυρώνουμε" τις θέσεις μας είναι μεγάλη η απόσταση.

nikosx

Τι έγινε ρε παιδιά σήμερα; Έγινε η συνάντηση;
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Ευαγγελία


sarakiniotis


iliasthes

Το πιο πιθανό είναι μετά τη συνάντηση το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ να συνεδριάζει, οπότε είτε αργά το βράδυ, είτε αύριο περιμένετε ενημέρωση. Εκτός αν αποφάσισε το υπουργείο να εξαφανίσει τους πληροφορικούς ξεκινώντας από το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ και είναι σε κανένα υπόγειο του Υπουργείου,  ;D.

sarakiniotis


Vangelis

Τα νέα
Παραμένει η Πληροφορική στο Δημοτικό
2 ώρες σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου βασικό μάθημα πληροφορικής και άλλες δύο ώρες προαιρετικές για πιστοποίηση
2 ώρες σε κάθε τάξη του Λυκείου βασικό μάθημα
3 ώρες επιλογής  στη Β και  6 ώρες στη Γ λυκείου





Καλά μη βαράτε απόκριες έχουμε !!!  Να γελάσει και λίγο το χειλάκι μας


Σε λίγο θα βγεί η ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ αλλά σε κάθθ περίπτωση δεν θα είναι όπως παραπάνω.