που ειστε στην υλη?

Ξεκίνησε από zwoula, 24 Δεκ 2009, 05:07:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zwoula

θα ηθελα να ρωτησω οσους δισδασκουν το μαθημα ειτε σε φροντιστηριο ειτε σε σχολειο,που βρισκεστε στην υλη?
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

pgrontas

Προσωπικά έχω κάνει (σχολείο) 1,2,6,7,8 και μετά τις γιορτές αφού κάνω κάποιες ακόμα ασκήσεις στα προγράμματα θα μπω πίνακες.

ΥΓ: Σου διόρθωσα ένα ορθογραφικό στον τίτλο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

zwoula

χμμμ,εμεις εχουμε κανει 1,2,3,7,8,9...φυσικα εχουμε αρκετες ασκησεις ακομη στους πινακες και μετα θα μπουμε υποπρογραμματα!
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

dipa57

Έχω κάνει στο σχολείο (με 3 ώρες ανά εβδομάδα) 1,2,3 (μέχρι πίνακες),7,8,9(χωρίς ασκήσεις).
Σε όλα τα κεφάλαια έχουν γίνει πολλές ασκήσεις.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

zwoula

αρα παμε γρηγορα εμεις...εχουμε κανει τα ιδια,με αρκετες ασκησεις στους πινακες ομως...με 1.30 ωρα ανα βδομαδα...
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Dinos

πρόσφατα σε ένα forum για αυτοκινητα, η ερώτηση ήταν "πόσα έχετε πιάσει με το xxxxx αυτοκίνητο;"
Οι απαντήσεις ήταν ακόμα και 235, όταν το αυτοκίνητο είχε τελική 200.
Ένα επιτυχημένο σχόλιο ήταν "στην κατηφόρα;" ή "πόσοι έσπρωχαν από πίσω;"

από το βιβλίο καθηγητή αντιγράφω
προτεινόμενα μαθήματα
για το κεφάλαιο 1 : 2 δίωρα
για το κεφάλαιο 2 : 3 δίωρα
για το κεφάλαιο 6 : 1 δίωρο
για το κεφάλαιο 7 : 1 δίωρο
για το κεφάλαιο 8 : 2 δίωρα
μαζί με διαγώνισμα, αργίες, γρίπες έχουμε 3 μήνες.
Πώς είναι δυνατό να εχουμε τελειώσει και πίνακες;

Μην ξεχνάμε επίσης ότι η μεγαλύτερη δυσκολία του μαθήματος είναι να συνηθίσουν τα παιδιά στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης. Και αυτό γίνεται κυρίως στο 2, 7, 8, που κατά τη γνώμη μου αποτελεί το 60% της ύλης (όσον αφορά στις ασκήσεις) 

Dinos

Απαντώντας τώρα στην ερώτηση
έχω ολοκληρώσει τα 1, 2, 7, 8 και έχω κάνει μια μικρή εισαγωγή στους πίνακες, με 1 ωριαίο διαγώνισμα και 2 τεστ (θεωρώντας ότι πάω γρήγορα).
Κατά τη γνώμη μου οι πίνακες και τα υποπρογράμματα είναι πολύ εύκολα σε σχέση με τις αλγοριθμικές δομές, ΑΝ οι μαθητές τις έχουν κατανοήσει σε ικανοποιητικό βαθμό.

difan

Καλησπέρα.

Έχω τελειώσει 1, 2 και σε άλλους έχω ξεκινήσει το 3, σε άλλους το τελειώνω.

Έχω επιμείνει πολύ στο 2, οπότε 7, 8, 9 δε θα μου φάνε πολλές ώρες (άντε το Γενάρη μαζί με το υπόλοιπο του 3).

Οπότε έχω Φλεβάρη και το πολύ αρχές Μάρτη για 6, και 10.

andreas_p

Όλο το μάθημα είναι το Κεφ. 2 !!!!   ΣΕΠ-ΟΚΤ-ΝΟΕ-ΔΕΚ ... Από  8/1 Κεφ. 3,9 μαζί !
Καλή χρονιά σε όλους.

elf

Μόλις ξεκίνησα πίνακες

tom

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά!

Εμείς στο σχολείο έχουμε ολοκληρώσει τα κεφάλαια:
1, 2, 7, 8 με αρκετές ασκήσεις.

Έχουμε μπεί και στα κεφάλαια 3, 9 αλλά μόνο σε μονοδιάστατους πίνακες.

Αν όλα πάνε καλά υπολογίζω να ολοκληρώσουμε τους πίνακες και τις δομές
δεδομένων μέχρι τέλος Γενάρη και να αχοληθούμε με τα κεφάλαια 10 και 6 όλο
τον Φλεβάρη.

Τα παραπάνω είναι με 4 δ.ω. ανά εβδομάδα.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

manpap

Καλή και δημιουργική χρονιά και από μένα ...
Με μία εβδομάδα κλειστό το σχολείο λόγω γρίπης και άλλη μία λόγω κατάληψης, κατάφερα να "ολοκληρώσω" 1ο, 2ο, 7ο, 8ο...  :o Δεν μπορώ να πω ότι έχουμε λύσει πολλές ασκήσεις αλλά σίγουρα όλες τις βασικές. Η συνάδελφος στο άλλο τμήμα μόλις πρόλαβε να μπει στη δομή επανάληψης. ???
Μεσα στις γιορτές ζήτησα από τους μαθητές να διαβάσουν το 6ο, ώστε η παράδοση να γίνει πιο γρήγορα κάτι που δέχτηκαν. Μετά σκέφτομαι να κάνω το 10ο και στη συνέχεια (Φλεβάρη πια) να μπω στους πίνακες (όπου θα χρησιμοποιώ εμβόλιμα υποπρογράμματα ώστε να υπάρξει μία σχετική εξοικίωση). Πάντα στην πίεση είμαστε... Πως καταφέρνετε ορισμένοι και παίρνετε περισσότερες ώρες την εβδομάδα; Με το καινούργιο τετράμηνο σκέφτομαι να ζητήσω κι εγώ αναμόρφωση προγράμματος υπερ του μαθήματός μας. Για να δούμε...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

sstergou

Σε δημόσιο σχολείο με αρκετές χαμένες ώρες μόλις προλάβαμε τα 1,2 + διαγώνισμα.
Το μάθημα γίνεται σχεδόν αποκλειστικά στο εργαστήριο οπότε έχουν λυθεί πολλές ασκήσεις.

Vangelis

Παράθεση από: dipa57 στις 24 Δεκ 2009, 08:09:01 ΜΜ
Έχω κάνει στο σχολείο (με 3 ώρες ανά εβδομάδα) 1,2,3 (μέχρι πίνακες),7,8,9(χωρίς ασκήσεις).
Σε όλα τα κεφάλαια έχουν γίνει πολλές ασκήσεις.
Να υποθέσω ότι παρακολουθείς ιδιωτικό σχολείο το οποίο δεν ακολουθεί το πρόγραμμα των Δημοσίων.

Παράθεση από: sstergou στις 06 Ιαν 2010, 12:29:09 ΠΜ
Σε δημόσιο σχολείο με αρκετές χαμένες ώρες μόλις προλάβαμε τα 1,2 + διαγώνισμα.
Το μάθημα γίνεται σχεδόν αποκλειστικά στο εργαστήριο οπότε έχουν λυθεί πολλές ασκήσεις.
Στάθη έχεις μείνει πίσω.  Σε περίπτωση προβλήματος να ξέρεις ότι δεν θα "μετρήσει" ότι έχεις κάνει πολλές ασκήσεις.

sstergou

Παράθεση από: Vangelis στις 06 Ιαν 2010, 07:34:32 ΜΜ

Στάθη έχεις μείνει πίσω.  Σε περίπτωση προβλήματος να ξέρεις ότι δεν θα "μετρήσει" ότι έχεις κάνει πολλές ασκήσεις.

Ναι ,το έχω υπόψη μου αυτό αλλά και πάλι θεωρώ ότι πάω γρήγορα. Εξοικονομώ χρόνο από τα 7,8,9 όπου θα εστιάσω στις συντακτικές διαφορές και στην αντιμετώπιση των πινάκων.