Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

Keep Growing

Οκ Κωστή.  :)
Πέρνα να σε κεράσω καμιά βαβαρέζικη μπίρα.  :D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

μου ήρθε και με email πριν λίγες μέρες...

http://nikosictedu.blogspot.com/2011/03/google.html

σκεφθείτε, ακόμη και η google!!!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Γεια σας συνάδελφοι.
Αντιμετωπίζει κάποιος συνάδελφος, το παρακάτω πρόβλημα με την ιστοσελίδα του σχολείου του;

" Παρουσιάστηκε πρόβλημα:


Ο δικτυακός τόπος που επιλέξατε δεν αντιστοιχεί σε κάποιο χρήστη. "

Ευχαριστώ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pgrontas

Κάτι δεν πάει καλά με την ώρα του server σήμερα ή μου φαίνεται;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

τεστ: στέλνω στις 8:33...

edit: μια χαρά μου φαίνεται η ώρα

pgrontas

Αλκη αν κοιτάξεις τα τελευταία μηνύματα θα δεις ότι δεν είναι σε φθίνουσα σειρά.
Τέλος πάντως μάλλον στο μεταξύ φτιάχτηκε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

10 μέρες κάτω το Στέκι λόγω προβλημάτων σε datacenter του ΠΣΔ. Λόγω παράλληλων προβλημάτων με το Webex, οι sysadmins του ΠΣΔ δεν είχαν χρόνο να ασχοληθούν νωρίτερα και το κατάφεραν χθες το βραδάκι. Ευχαριστίες για την υπερπροσπάθεια που κάνουν. Αν και καμιά φορά αναρωτιέμαι ακόμα αν αξίζει να μένουμε στο ΠΣΔ, θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να μεταφέρουμε το hosting αλλού, ακόμα και κρατώντας το ίδιο URL...

Γεώργιος Γκούμας

Όντως, ήταν υπερβολικά μεγάλος ο χρόνος αποκατάστασης του προβλήματος. Φαντάσου τι θα γινόταν εάν το υπουργείο παραδεχόταν ότι υπήρχαν κάτι παραπάνω από απλές «αρρυθμίες»...
Πάντως θα ήταν κρίμα να αναγκαζόσουν να μεταφέρεις το site εκτός του ΠΣΔ, με όλο το υλικό-άρθρα που αφορά το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Και με τα δημοτικά και το νηπιαγωγεία από σήμερα, δεν θα προλαβαίνουν να κάνουν τίποτα άλλο οι sysadmins.

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 18 Νοε 2020, 08:18:00 ΠΜ
...θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να μεταφέρουμε το hosting αλλού, ακόμα και κρατώντας το ίδιο URL...

Χαχα τώρα έχει πέσει το URL, μπαίνουν μόνο όσοι ξέρουν την IP του web server του ΠΣΔ...

$ host alkisg.mysch.gr nic.sch.gr
Using domain server:
Name: nic.sch.gr
Address: 194.63.238.4#53
Aliases: 

Host alkisg.mysch.gr not found: 3(NXDOMAIN)

dpa2006

Να μείνουμε στο ΠΣΔ και να έχουμε και ένα Mirror site κάπου αλλού ως backup?
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

alkisg

Λοιπόν τα νεύρα μου δεν άντεχαν άλλο οπότε ανεξάρτητα από την ψηφοφορία, μετέφερα σήμερα το Στέκι σε έναν κόμβο της Τεχνικής Στήριξης.
Τώρα υποθέτω ότι θα έχουμε 99% uptime, για να δούμε...

Ό,τι πρόβλημα δείτε, φωνάξτε!

Δημήτρης Γκίνης

Πάει πολύ καλά..(Φτου να μη το ματιάσω)

alkisg

Ναι φοβερό, 0.02 δευτερόλεπτα για να δείξει κάθε σελίδα, και δεν έχει πέσει από το πρωί, έχω αρχίσει να έχω συμπτώματα στέρησης! :D  ;D

George Eco

Νομίζω πως η ευχή Καλή Χρονιά για το forum έπιασε! :)

Δημήτρης Γκίνης

Αρχίζει να γίνεται εκνευριστική η τόσο γρήγορη απόκριση του Στεκιού...
Αναγκάζομαι να φορτώνω την κάθε σελίδα 5-6 φορές για να μην έχω συμπτώματα στέρησης...
:D