Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

Keep Growing

Η πρόταση του Άλκη είναι λογική, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί.
Έτσι λοιπόν, θα συμμετάσχω και εγώ στην διαδικασία όπως μπορώ, αλλά έχω να προτείνω και μια άλλη πρόταση αντίδρασης επιπροσθέτως:

Κάθε ένας από εμάς, που αντιμετώπιζε και αντιμετωπίζει προβλήματα με την εφαρμογή και υποστήριξη της υπηρεσίας ιστοσελίδων από το ΠΣΔ, να στείλει στο γραφείο της υπουργού παιδείας ένα προσωπικό μήνυμα, όπου θα παραθέτει τις δράσεις του στα πλαίσια της υποστήριξης του μαθήματος και του σχολείου, με εργαλεία που παρέχονται από την υπηρεσία "ιστοσελίδες" του ΠΣΔ και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά την διάρκεια των δράσεων αυτών.


ΠΧ.

Γεια σας.

Είμαι ένας από τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς του Δημόσιου Ελληνικού σχολείου.
Φέτος, είπα να ασχοληθώ με περισσότερο καινοτόμες δράσεις, με σκοπό να βοηθήσω τους μαθητές μου, αλλά και το σχολείο μου, να προσαρμοστούν όσο το δυνατόν γρηγορότερα και ευκολότερα, στους νέους τρόπους επικοινωνίας και κοινωνικής δικτύωσης.
Στα πλαίσια λοιπόν αυτών των δράσεων έκανα τα παρακάτω:

1. Web based σχολική βιβλιοθήκη, όπου τη δράση αυτή την ενέταξα στα πλαίσια των συνεργατικών δραστηριοτήτων του μαθήματος της Πληροφορικής στη Γ Γυμνασίου, αλλά και ως διαθεματική συνεργατική δραστηριότητα με συνεργασία εκπαιδευτικών άλλων ειδικοτήτων.
site: http://gym-soron.dod.sch.gr/book
μεθοδολογία: http://gym-soron.dod.sch.gr/site/?page_id=44
αποτελέσματα εξοργισμού:   

α) άπειρος χρόνος ανταπόκρισης.

β)  Proxy Error

The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /site/.

Reason: Error reading from remote server

2. forum Γυμνασίου Σορωνής.
Αποφάσισα, να "εκπαιδεύσω" τα μέλη της σχολικής μου κοινότητας στην χρήση ενός διαδικτυακού forum.
Ως κοινότητα εννοώ όλους όσους εμπλέκονται άμεσα με το Γυμνάσιο Σορωνής. Αυτοί είναι: 1. μαθητές, 2. εκπαιδευτικοί, 3. γονείς, 4. απόφοιτοι, 5. Συνεργάτες καθηγητές .
Το στέκι μου έδωσε πολύτιμη εμπειρία για την οργάνωση και το στήσιμο του forum και γιαυτό το ευχαριστώ.
Ως προς την ουσία τώρα:
Έχω δημιουργήσει πέντε  ομάδες χρηστών οι οποίες είναι και οι μοναδικές (εκτός των διαχειριστών), που έχουν δικαιώματα. Μαθητές, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Απόφοιτοι, Συνεργάτες Καθηγητές.
Κάθε ομάδα έχει τα δικά της δικαιώματα και τους δικούς της πίνακες πάνω στους οποίους μπορεί να εφαρμόζει  τα δικαιώματα αυτά.
Για παράδειγμα η ομάδα Καθηγητές, δεν μπορεί να δει τον θυγατρικό πίνακα "μαθητικές κοινότητες".
Μέλη του forum, θα μπορούν να είναι μόνο τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

Η αφορμή για τα παραπάνω, ήταν η προσωπική μου διαδρομή μέχρι στιγμής στο στέκι των Πληροφορικών.
Ο κύριος σκοπός όμως είναι, να εκπαιδευτούν κυρίως οι μαθητές του σχολείου, αλλά και όλα τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας, σε συγκεκριμένες φόρμες διαλόγων οι οποίες είναι άγνωστες στην συντριπτική πλειοψηφία των μελών μιας σχολικής κοινότητας και έχουν την τάση για επικράτηση στο μέλλον.
Έτσι εκτός των άλλων μακροπρόθεσμα, θα ελαχιστοποιούνται φαινόμενα "παρεξηγήσεων" σε διάφορα forum από την μια, αλλά και δεν θα είναι εύκολο "θήμα" το οποιοδήποτε μέλος λόγω έλλειψης εμπειρίας αλλά και γνώσης, από την άλλη.

Δίνω το λινκ και έναν demo λογαριασμό (μόνο ανάγνωση πινάκων) για να μου πείτε την γνώμη σας, ώστε να το θέσω σε λειτουργία.

http://gym-soron.dod.sch.gr/forum/index.php

user: demelos
code: demelos

αποτελέσματα εξοργισμού:   

α) άπειρος χρόνος ανταπόκρισης.

β)  Proxy Error


The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /site/.

Reason: Error reading from remote server


3. site του σχολείου: http://gym-soron.dod.sch.gr/site
αποτελέσματα εξοργισμού:   

α) άπειρος χρόνος ανταπόκρισης.

β)  Proxy Error


The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /site/.

Reason: Error reading from remote server



...και σας ερωτώ. Με μειωμένες αποδοχές, με διαρκή απαξίωση του εκπαιδευτικού μου ρόλου, με απίστευτα τεχνικά προβλήματα που μεταφράζονται σε ατελείωτες ώρες αγωνίας, οργής, απογοήτευσης, κατάθλιψης, ...που σχετίζονται με τις υπηρεσίες του ΠΣΔ:
1. Έχετε την εντύπωση ότι θα συνεχίσω για πολύ ακόμα σε αυτόν τον ρυθμό;
2. Αυτό είναι το ψηφιακό σχολείο, το οποίο είχατε στο μυαλό σας, όταν σχεδιάζατε την εκπαιδευτική πολιτική για την δημόσια Ελληνική Εκπαίδευση;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, να διαβάσετε το μήνυμά μου.
Ένας καθηγητής που μαθαίνει στα παιδιά να "χτυπάνε τα πλήκτρα"
Παναγιώτης Πέντσας
Καθηγητής Πληροφορικής.
Γυμνάσιο Σορωνής Ρόδου. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα μετά από κάποια κίνηση αντίδρασης που ενδεχομένως κάνουμε: θα "ξυπνήσει" επιτέλους ο κρατικός μηχανισμός ή θα εκθέσουμε τους εργαζόμενους στο ΕΑΙΤΥ και τα άλλα πανεπιστήμια...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

...το μήνυμα που διαβάσατε παραπάνω, το έχω ήδη στείλει στο Υπουργείο, μέσω της φόρμας επικοινωνίας:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_aicontactsafe&view=message&layout=message&pf=3&Itemid=948&lang=el
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Λάμπρο, δεν εκθέτουμε κανέναν που αγωνίζεται με νύχια και με δόντια μέσα σε μια προβληματική κατάσταση.
Αυτοί που πρέπει να εκτεθούν, ας εκτεθούν επιτέλους!
Δε λυπόμαστε τον ιδρώτα μας;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Χ.Μοτσενίγος

Προσωπικά περισσότερο από τις δυσλειτουργίες με εκνεύρισε η έλλειψη ενημέρωσης από το ΠΣΔ. Αυτές τις επιστολές-ενημερώσεις που δημοσίευσε ο Άλκης που τις έστειλε το ΠΣΔ; Ποιον είχαν ως παραλήπτη δηλαδή; Αν με ενημέρωναν, όχι εμένα προσωπικά αλλά όλα τα σχολεία ας πούμε, τουλάχιστον θα ήξερα τι γίνεται και δε θα κοψοχολιαζόμουν κάθε τρεις και λίγο.

Στο σχολείο δεν πήραμε τίποτα. Ούτε ως χρήστης πήρα κάποια τέτοια ενημέρωση φυσικά. Για άλλα θέματα, e-learning, etwinning κλπ κλπ παίρνω συχνά ενημερώσεις.
Μυστήρια πράγματα   ???

alkisg

Παράθεση από: Χ.Μοτσενίγος στις 18 Μαρ 2011, 04:10:52 ΜΜ
Αυτές τις επιστολές-ενημερώσεις που δημοσίευσε ο Άλκης που τις έστειλε το ΠΣΔ; Ποιον είχαν ως παραλήπτη δηλαδή; Αν με ενημέρωναν, όχι εμένα προσωπικά αλλά όλα τα σχολεία ας πούμε, τουλάχιστον θα ήξερα τι γίνεται και δε θα κοψοχολιαζόμουν κάθε τρεις και λίγο.

Στάλθηκαν στις λίστες (teachers, dim, nip, gym, lyk, epas, epal, pde, dide, dipe, grpe, grde)@sch.gr
Λογικά εγώ το έλαβα από τη λίστα teachers, ενώ στο σχολείο το λάβαμε από τη gym.
Αν δεν το έλαβες τσέκαρε το φάκελο "spam" σου, κι αν δεν είναι εκεί άνοιξε ένα ticket στο helpdesk.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Κι εγώ τα είδα στο προσωπικό μου η-μέηλ και στο σχολείο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

nfountou

Επίσης μετα την επαναφορά του incremental απλά έγινε overwrite των αρχείων με τα νεα και πιο καινούρια αρχεία αλλα όσα είχατε κάνει delete υπάρχουν ακόμη ενω η sql έγινε restore με βάση αντιγραφο της 14-03-2011. Αν λοιπόν πχ είχατε αφαιρέσει κάποιο component απο το cms σας τα tables του δεν θα υπάρχουν αλλα τα αρχεία θα είναι εκεί οπότε κάντε ενα double check...

Χ.Μοτσενίγος

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2011, 04:21:12 ΜΜ
Στάλθηκαν στις λίστες (teachers, dim, nip, gym, lyk, epas, epal, pde, dide, dipe, grpe, grde)@sch.gr
Λογικά εγώ το έλαβα από τη λίστα teachers, ενώ στο σχολείο το λάβαμε από τη gym.
Αν δεν το έλαβες τσέκαρε το φάκελο "spam" σου, κι αν δεν είναι εκεί άνοιξε ένα ticket στο helpdesk.

Λοιπόν είχες δίκιο για κάποιο λόγο τα mails από listserver είχαν μπει στα spam. Αυτό πρέπει να συνέβει σχετικά τελευταία γιατί είμαι σίγουρος ότι πιο παλιά έρχονταν κανονικά. Τα έβαλα στο whitelist και εντάξει. Προφανώς ήταν βλακεία μου που δεν το έλεγξα νωρίτερα.   :-[
Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Keep Growing

...εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα με το ftp, ή είμαι ο μόνος που τα αντιμετωπίζω;  :-\
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Χ.Μοτσενίγος

Όχι Παναγιώτη και γω που δοκίμασα να ενημερώσω το site δεν τα κατάφερα. Το άφησα να το κάνω από Δευτέρα - Τρίτη. Να "κάτσει" λίγο  το backup και βλέπουμε.

poursali

1. εγώ δεν ξέρω πότε θα ασχοληθώ ξανά με το site μου... όπως έχω γράψει "αυτές οι 'πολιτικές' αποθαρρύνουν..
2. Λάμπρο, σωστή η σκέψη σου... μάλιστα προτείνω αν τελικά στείλουμε διαμαρτυρία να συμμετέχουν σε αυτή και οι υπάλληλοι του ΕΑΙΤΥ και του ΠΣΔ γενικότερα.. αυτοί τραβάνε περισσότερο τα μαλλιά τους από εμάς, υποθέτω.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Και γω συμφωνώ με τον Λάμπρο, Κώστα.
Όταν όμως ζούμε διαρκώς μέσα σε μια εσκεμμένα προβληματική κατάσταση, καλό είναι να το (τη) λέμε σε αυτούς που την δημιουργούν (και δεν εννοώ τους εργαζόμενους στο ΠΣΔ και το ΕΑΙΤΥ).
Και να τη λέμε με πάθος και συχνότητα. Δε μας έμεινε και τίποτα άλλο (δημοκρατικό μέσο) για προσωπική αντίδραση.
Και ύστερα πιστεύω, αν λάβουν καμιά 500αριά μηνύματα διαμαρτυρίας, θα αναγκαστούν να "ξεμουδιάσουν" λίγο.
Για να μην έχουν την ψευδαίσθηση κιόλας,  ότι είμαστε άβουλα όντα που προσμένουμε μοιρολατρικά την επόμενη απογοήτευση. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#148
Προσωπικά δεν απορρίπτω την πρόταση του Άλκη. Μάλιστα, προτίθεμαι να βοηθήσω στα #1 & 2 που ανέφερε. Άλλωστε ο Άλκης γνωρίζει (του το έχω γράψει και μάλιστα πρόσφατα) ότι είμαι υποστηρικτής στο στέκι και θα τον βοηθήσω σε ό,τι μου ζητήσει και είναι εντός των δυνατοτήτων μου.

Πριν όμως υπογράψω την βοήθειά μου επί της πρότασης του Άλκη, θα ήθελα να ψάξω λίγο το ζήτημα στο ΠΣΔ. Ήδη είχα μια επαφή - και μάλιστα περίπου 20 λεπτών - με κάποιο από τα παιδιά που έχουν αξιόπιστο λόγο και ρόλο στους file servers. Θέλω να μιλήσω και με τον κ. Παρασκευά, έχω ένα σχετικό θάρρος και γνωριζόμαστε. Ίσως περάσω και από το γραφείο του, αν μπορεί να με δεχθεί και αν δέχεται να μιλήσει μαζί μου για το θέμα αυτό...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 19 Μαρ 2011, 02:10:18 ΜΜ
Και γω συμφωνώ με τον Λάμπρο, Κώστα.
Όταν όμως ζούμε διαρκώς μέσα σε μια εσκεμμένα προβληματική κατάσταση, καλό είναι να το (τη) λέμε σε αυτούς που την δημιουργούν (και δεν εννοώ τους εργαζόμενους στο ΠΣΔ και το ΕΑΙΤΥ).
Και να τη λέμε με πάθος και συχνότητα. Δε μας έμεινε και τίποτα άλλο (δημοκρατικό μέσο) για προσωπική αντίδραση.
Και ύστερα πιστεύω, αν λάβουν καμιά 500αριά μηνύματα διαμαρτυρίας, θα αναγκαστούν να "ξεμουδιάσουν" λίγο.
Για να μην έχουν την ψευδαίσθηση κιόλας,  ότι είμαστε άβουλα όντα που προσμένουμε μοιρολατρικά την επόμενη απογοήτευση. 

ίσως παρεξήγησες Παναγιώτη.. εννοούσα τα παλικάρια του ΕΑΙΤΥ να υπογράψουν μαζί μας τη διαμαρτυρία... :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ