Ταξινόμηση δισδιάστατου Πίνακα

Ξεκίνησε από Aischinis, 10 Μαΐου 2017, 09:54:07 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Aischinis

Καλημέρα σε όλους,
Μπορώ να ρωτήσω το εξής: Η ταξινόμηση δισδιάστατου Πίνακα είναι στην ύλη του 2016-2017;

Ευχαριστώ!

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

φέτος υπάρχουν και λυμένα παραδείγματα στο βοήθημα του μαθητή και ασκήσεις προς επίλυση .. οπότε κανονικά μέσα στην ύλη .. νομίζω πάντα ήταν εντός ύλης αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός ώστε να μν χρησιμοποιηθεί

Aischinis

Και ποιες είναι οι τρόποι ταξινόμησης σε δισδιάστατο πίνακα; Μπορείτε να μου δώσετε τους τίτλους και τον αλγόριθμο;
Δηλαδή είναι και στην ύλη πανελληνίων, αν δεν απατώμαι δεν ζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο από τους μαθητές.
Ευχαριστώ

Λαμπράκης Μανώλης

Στις πανελλήνιες του 2013 στο θέμα  Γ στο τελευταιο ερώτημα ήθελε ταξινόμηση σε στήλες δισδιάστατου ... απότο βοήθημα μαθητή σελιδα 72 έχει παραδείγματα

Aischinis

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Είναι το μοναδικό που είχα για απορία!
Το έχω διδάξει αυτό απλά δεν διευκρινίζεται άμεσα στην ύλη για τις πανελλήνιες.
Όπως πάντα, μισές δουλειές.
Αυτό που έχω σκοπό είναι να δώσω παραδείγματα ταξινόμησης σε δισδιάστατο πίνακα είναι πρώτα να γίνει πίνακας από δισδιάστατο σε μονοδιάστατο, ταξινόμηση και έπειτα ξανά σε δισδιάστατο. Και μακάρι να πέσει. Σε μερικά φροντιστήρια δεν το κάνανε ούτε για παράδειγμα.

Να είστε καλά!

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Aischinis στις 10 Μαΐου 2017, 04:09:40 ΜΜ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Είναι το μοναδικό που είχα για απορία!
Το έχω διδάξει αυτό απλά δεν διευκρινίζεται άμεσα στην ύλη για τις πανελλήνιες.
Όπως πάντα, μισές δουλειές.
Αυτό που έχω σκοπό είναι να δώσω παραδείγματα ταξινόμησης σε δισδιάστατο πίνακα είναι πρώτα να γίνει πίνακας από δισδιάστατο σε μονοδιάστατο, ταξινόμηση και έπειτα ξανά σε δισδιάστατο. Και μακάρι να πέσει. Σε μερικά φροντιστήρια δεν το κάνανε ούτε για παράδειγμα.

Να είστε καλά!

να σου πω την άποψή μου, η αντιγραφή σε δισδιάστατο είναι μία λύση, όπως  γίνεται και απευθείας η διαδικασία, αλλιώς κάνεις διπλό κόπο ... για παράδειγμα έχουμε πίνακα Α[10,15]

1) ταξινόμηση πχ 3ης γραμμής

Για i από 2 μέχρι 15
   Για J από 15 μέχρι i με_βήμα -1
      Αν Α[3, j-1]> Α[3,J] τότε
         Αντιμετάθεσε Α[3,j-1], A[3,j]
      ...........

2) ταξινόμηση κάθε γραμμής

Για γραμμή απο 1 μέχρι 10
  Για i από 2 μέχρι 15
    Για J από 15 μέχρι i με_βήμα -1
      Αν Α[γραμμή, j-1]> Α[γραμμή,J] τότε
         Αντιμετάθεσε Α[γραμμή,j-1], A[γραμμή,j]

3)  ταξινόμηση πχ 2ης στήλης

Για i από 2 μέχρι 10
   Για J από 10 μέχρι i με_βήμα -1
      Αν Α[j-1,2]> Α[j,2] τότε
         Αντιμετάθεσε Α[j-1,2], A[j,2]
............

4) ταξινόμηση κάθε στήλης

Για στήλη απο 1 μέχρι 15
  Για i από 2 μέχρι 10
    Για J από 1 μέχρι i με_βήμα -1
      Αν Α[ j-1, στήλη]> Α[J, στήλη] τότε
         Αντιμετάθεσε Α[j-1, στήλη], A[j, στήλη]

Aischinis

Πολύ απλά ευχαριστώ!
Απλά και κατανοητά είναι τα παραδείγματά σας.

Καλή επανάληψη και την τύχη με το μέρος μας να την έχουμε  :angel:

Καρκαμάνης Γεώργιος

Όπως έχω γράψει και άλλες φορές ταξινόμηση δισδιάστατο πίνακα μπορεί να γίνει (σύμφωνα με την ύλη της ΑΕΠΠ)μονο ως προ τη μια διάσταση του δηλαδή ως προς τις γραμμές η ως προς τις στήλες και όχι ολοκλήρου πίνακα.

bugman

Έστω ο πίνακας με Α() τρεις στήλες. Απαιτούνται δύο διαστάσεις, μια λογαριάζεται ως αριθμός γραμμής και μια ως αριθμός στήλης. Έστω ότι η πρώτη στήλη έχει επώνυμα και η δεύτερη έχει ονόματα, ενώ η τρίτη έχει ένα τηλέφωνο σε χαρακτήρες. Θέλουμε να ταξινομήσουμε το πίνακα, βάσει του επώνυμου, και όπου έχουμε μια σειρά όμοιων επωνύμων να κάνουμε ταξινόμηση βάσει ονόματος.
Το πρόβλημα λύνεται ως να είναι μονοδιάστατος πίνακας, αλλά με μια ιδέα: Ενώ σε μονοδιάστατο κάνουμε συγκρίσεις σε "επώνυμα" και μας ενδιαφέρει μια συνθήκη πχ μικρότερο ή μεγαλύτερο, εδώ μας ενδιαφέρει και η ισότητα. Στην ισότητα θα ελέγχουμε τη δεύτερη στήλη, αν εκεί βρούμε την διαφορά (δηλαδή έχουμε διαφορετικά ονόματα), τότε γνωρίζουμε αν χρειάζεται αλλαγή. Οι αλλαγές θα γίνονται μεταξύ δύο γραμμών σε όλες τις στήλες.
Με τον ίδιο τρόπο μπορεί κανείς να βάζει και άλλα "κλειδιά" ταξινόμησης, και ίσως από δεύτερο πίνακα (πχ έναν αριθμητικό που έχει το ποσό οφειλής) ώστε να μπορεί να βγάζει το κριτήριο, πάντα με την ιδέα "έχω ισότητα και υπάρχει επόμενο κλειδί...δες συνθήκη στο επόμενο κλειδί".

Στο παράδειγμα με τα επώνυμα+ονόματα αν τα έχουμε σε μια στήλη μαζί γλιτώνουμε το πρόσθετο βήμα γιατί το κάνει η ΓΛΩΣΣΑ στην συνθήκη (όσο βρίσκει όμοια γράμματα πάει στο επόμενο, και αν το ένα έχει περισσότερα γράμματα, ενώ έχει τα ίδια με το άλλο στην αρχή, σημαίνει ότι είναι μεγαλύτερο).


Glyko Xamogelo

Είναι στην ύλη η ταξινόμηση και η συγχώνευση δυσδιάστατου πίνακα? Υπάρχει κάπου σε κάποιο από τα 4 βιβλία?
Ευχαριστώ πολύ