Αποκωδικοποίηση με ταξινόμηση..

Ξεκίνησε από Sergio, 11 Μαΐου 2011, 08:46:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

καλημέρα.. ξεκινάνε τα παιδιά μας αύριο.. καλή τους επιτυχία..

Με πρωινή διάθεση χιούμορ, μετά τα πρωινά μου ακούσματα - αναμνησεις από τα χρόνια της εφηβείας, προέκυψε -τι άλλο- αλγόριθμος:



Δίνονται πίνακες Γ και Κ αλφαριθμητικών δεδομένων με 11 στοιχεία ο καθένας. Ο Πίνακας Γ περιέχει έναν-προς-έναν τους χαρακτήρες της λέξης MrMojoRisin (που αναφέρεται στο τραγούδιο L.A.Woman των Doors) ενώ ο πίνακας Κ περιέχει έναν-προς-έναν τους χαρακτήρες του «κλειδιού αποκωδικοποίησης»: 5831427a96b.

Να κατασκευάσετε αλγόριθμο που θα ταξινομεί σε αύξουσα σειρά τα στοιχεία των δύο πινάκων, με κριτήριο τις τιμές του πίνακα αποκωδικοποίησης, προκειμένου να «αποκαλύψει» το όνομα που «κρύβεται» κωδικοποιημένο στο τραγούδι, ως MrMojoRisin

Να θεωρήσετε ότι οι αριθμητικοί χαρακτήρες είναι "μικρότεροι" των αλφαβητικών όταν περιλαμβάνονται σε αλφαριθμητικά δεδομένα

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

MrMojoRisin... που το θυμήθηκες βρε, πάνε δεκαετίες!

Αν ο πίνακας Κ είχε αριθμούς αντί για χαρακτήρες, τότε θα λυνόταν και χωρίς ταξινόμηση:

Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
ΓΙΑ ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ Ν
  Αποτέλεσμα[ι] <- Γ[K[ι]]
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Νίκος Αδαμόπουλος

Δε γίνεται να πούμε το κρυμμένο όνομα χωρίς τον αλγόριθμο; 
jim morrison  ;D

Sergio

πολύ καλό !!!  Αν σκεφτείς πως η κωδικοποίηση είναι στο ... 16-δικό ;)


Αλγόριθμος Decode_MrMojoRisin  
Δεδομένα // Γ , Κ //

Για χ από 2 μέχρι 11
  Για ψ από 11 μέχρι χ με_βήμα -1
    Αν Κ[ψ] < Κ[ψ-1] τότε
      Αντιμετάθεσε Κ[ψ], Κ[ψ-1]
      Αντιμετάθεσε Γ[ψ], Γ[ψ-1]
    Τέλος_Αν
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Αποτελέσματα //Γ//
Τέλος DecodedMrMojoRisin 


Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)