Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Νίκο, στη δική μου περίπτωση μέλος / μέλη της επιτροπής μας διαβεβαίωναν ότι θα πληρωθούμε μέχρι το τέλος του Δεκέκμβρη του 2008. Όταν όμως κατέθεσα την αίτηση - δήλωση της μη παραίτησης μου από το δικαίωμα να πληρωθώ, άρχισε το φιλικό χτύπημα στην πλάτη να γίνεται γροθιά στο πρόσωπο.

Και βέβαια η αίσθηση ότι έπεσε χοντρό δούλεμα από την επιτροπή και αν θέλεις από τα υψηλόβαθμα στελέχη της επιτροπής δεν είναι μόνο δική μου αλλά και άλλων συναδέλφων.

Και γιατί τότε ο υπογράφων τις βεβαιώσεις απασχόλησης δεν έχει κάνει καμία κίνηση, καμία εμφάνιση, καμία δικαιολογία. Το πιο γελοίο κι εκνευριστικό είναι αυτό που είπε ο γραμματέας της επιστροπής, ότι δηλαδή ο άρχων της επιτροπής του είχε δώσει την άδεια να υπογράφει εκείνος τέτοιου είδους έγγραφα.

Επίσης πιστεύω πως τα μεγαλοστελέχη των επιτροπών σαφώς κι έπρεπε να ξέρουν και να καθοδηγούν τους υφιστάμενούς τους. Δεν γίνεται να γνωρίζουν τη μία όψη του νομίσματος, πάντα αυτή που συμφέρει τους ίδιους. Ναι πιστεύω πως υπήρχε δόλος. Και ναί πιστεύω πως αν ξέραμε μιας αρχής ότι δεν θα πληρωθούμε πάλι θα κάναμε κάποιον αριθμό προγραμμάτων. Σας ορκίζομαι ότι θα το έκανα. Επίσης πιστεύω πως οι ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν ανήκουν στα κρατικοδίαιτα "μεγαλοστελέχη" τρομάρα τους.

Και σε τελική ανάλυση δεν γίνεται να ανταλλάσσω απόψεις και να διαβάζω τις πρόθυμες απαντήσεις σου Νίκο που είσαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας, και από τους εδώ να παίρνω την απάντηση " Τι θές να σου κάνω εγώ. Με εμένα υπέγραψες και τα ζητάς από μένα; να πας στο ΚΣΕ που είχες προγράμματα και να τα ζητήσεις από εκεί, και σε τελική δεν με νοιάζει τι θα κάνεις.". Με τη διαφορά ότι αυτοί έκαναν φιέστα για τα προγράμματα.

Με τέτοιους διαλόγους ναι πιστεύω ακράδατα πως υπήρχε δόλος. Βέβαια τις ίδιες απαντήσεις πήραν κι άλλοι επιμορφωτές απλά δεν βγαίνουν να τα γράψουν.

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Είναι κατανοητός ο θυμός σου Στράτο...
Τα μέλη της δικής μου επιτροπής είναι άφαντοι εδώ και ένα χρόνο. Πληρώθηκαν και δεν ασχολείται κανένας τους παρά άφησαν ένα καημένο γραμματέα να απαντάει στα τηλέφωνα, ο οποίος φυσικά δε ξέρει τι να πει .......
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι όλοι ίδιοι στις επιτροπές αλλά η πλειοψηφία τους δυστυχώς ήταν και είναι ανεπαρκείς για τη δουλειά που ανέλαβαν. Τι να λέμε τώρα .... αφού πληρώθηκαν ποιος να ασχοληθεί με τους ψωριάρηδες τους επιμορφωτές ...

Η πλάκα είναι ότι στάλθηκαν στις 11/5 καποιες επιταγές ( http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ ) που αφορούν και δικά μου προγράμματα και περιμένω να έρθουν μέσα στη βδομάδα. Είμαι περίεργος να δω
1) αν θα πληρωθεί ο Φλεβάρης-Απρίλης 2008
2) αν θα πάρουμε τα λεφτά που αναλογούσαν κατά την προκήρυξη ή θα πέσει ψαλίδι
3) με ποιον τρόπο θα μας αναγκάσουν (εμένα και τον συντονιστή) να παραδώσουμε τις επιταγές στους επιμορφούμενους γιατί ειλικρινά δε σκοπεύω να το κάνω. Ας τις παραδώσει η ίδια η επιτροπή που πληρώθηκε για τη δουλειά της ....

Σε λίγες μερούλες θα έχετε νέα μου  :D

Υ.Γ. Για το 2006 και την επιμόρφωση των ΤΕΕ δεν υπάρχει φως κι ούτε θα υπάρξει με κλειστή τη Βουλή.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Laertis και το δικό μου το ΚΣΕ είναι μέσα (στην πρώτη ανακοίνωση), αλλά ο συντονιστής δεν είχε κανένα πρόβλημα να δώσει τις επιταγές. Από την άλλη τι φταίνε και οι επιμορφούμενοι, οι οποίοι μας αντιμετωπίζουν με συμπάθεια. Εννοείτε πως δεν ήρθε τίποτα για μας.

Τα μέλη της δικής μου επιτροπής δεν είναι άφαντα, ως μεμονομένα άτομα  γιατί  ως επιτροπή είναι. Κι όσο το σκέφτομαι ότι δεν είναι άφαντα τόσο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Την Κυριακή μετά από συζήτηση με κάτι φίλους για το θέμα αυτό ανέβασα 17,5 πίεση.

Δεν είναι θυμός πλέον είναι καθαρή οργή. Είμαι οργισμένος. Δεν εξαπάτησα ποτέ κανένα και τούτο που έγινε με πείραξε αφάνταστα. Δεν μπορούσα με τίποτα να το φανταστώ. Συνάδελφος σε συνάδελφο, όχι δεν μπορούσα να το φανταστώ, εξακολουθεί να μ΄ενοχλεί. Δεν έχω όρεξη να πάω στη δουλειά μου. Και τη λατρεύω αυτή τη δουλειά. Όχι με πείραξε όσο δεν μπορείτε να καταλάβετε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Τι να πω κι εγώ ρε παιδιά...! Ούτε που τους ξέρω αυτούς που λέτε, ούτε έχω κανένα λόγο να τους υποστηρίξω ή να τους κατηγορήσω... Και ούτε όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι...

Βέβαια όταν το ΥΠΕΠΘ εκδίδει εγκύκλιο προς τις Ε.Ε. στις 16-09-2008 μεταξύ των οποίων αναφέρει ότι:

"Επιπλέον, παρακαλούμε να ενημερωθούν οι δικαιούχοι ότι η οποιαδήποτε επιταγή έχει εκδοθεί στο πλαίσιο της οικονομικής εκκαθάρισης της παρούσας Πράξης πρέπει να εισπραχθεί έως 31-12-2008".

...και παρακάτω...

"ΘΕΜΑ 4Ο  ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ – ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΕΣ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ Κ.Σ.Ε.
....
Η τροπολογία για την αμοιβή των Συντονιστών, Επιμορφωτών και Καταχωριστών είναι στην Βουλή. Επίκειται η ψήφισή της.".

Τι να κάνει υποθέσει κανείς; Εδώ η ίδια η κεντρική υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ δεν κατάλαβε ότι ο Αλογοσκούφης άλλαξε το νόμο! Θα το ήξεραν στις τοπικές Επιτροπές; Τι να κάνει η οποιαδήποτε Ε.Ε.; Να πάει στη Βουλή να δει αν όντως ψηφίστηκε η τροπολογία; Άσε που και για αυτό προσπαθούσαμε να μαθαίνουμε... Με τους συναδέλφους εδώ συνέχεια τα λέμε... Επιμορφωτής ήμουν κι εγώ και αύριο μεθαύριο πάλι θα είμαι... Δηλαδή τι πάει να πει Επιτροπή; Συνάδελφοι είμαστε! Από κει και πέρα εμείς δεν διαβεβαιώναμε για κάτι... Αναφέραμε ποιο είναι το πρόβλημα και τι λέει το ΥΠΕΠΘ ότι κάνει για την επίλυσή του. Τώρα αν κάποιος από τα μέρη σας σάς διαβεβαίωνε για κάτι, θέλω να πιστεύω ότι το έκανε γιατί κι ο ίδιος από την επίσημη ενημέρωση που ερχόταν, αλλά και επειδή κιόλας "συνηθίζεται" όταν κάποιος δουλεύει να πληρώνεται, θα πίστεψε ότι όλα θα πάνε καλά...

Και εμένα προσωπικά, αν με ρώταγες γενικά για την πιθανή ύπαρξη κάποιου προβλήματος σε περιπτώσεις καθυστερήσεων πληρωμών, θα σου έλεγα ότι οι καθυστερήσεις είναι στο πρόγραμμα (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτήν την κατάσταση) αλλά η ιστορία δείχνει ότι τελικά τα χρήματα δίνονται. Το ΙΕΚ παλιότερα με πλήρωνε με καθυστέρηση 1-2 ετών, η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη κι αυτή αργούσε, οι Ε.Ε. για τη διεκπεραίωση και των 3 περιόδων επιμόρφωσης (από το 2006 μέχρι πέρυσι τέτοια εποχή) δεν είχαν πάρει τίποτα... 

Αυτό όμως που γίνεται τώρα πραγματικά δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει... Τι να πω; Πέσαμε στην περίπτωση; Τα άφησαν όλα να γίνουν τελευταία στιγμή και  έτυχαν οι 3 αλλαγές υπουργών; Μην παρεξηγηθώ: Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Όμως μου είναι αδύνατον να υποθέσω ότι οι Ε.Ε. ήξεραν την «αλήθεια» και την κρατούσαν κρυφή! Για να πω και την αμαρτία μου ακόμα και τώρα μου φαίνεται αδιανόητο ότι από το ΥΠΕΠΘ θέλησαν επίτηδες να παραπλανήσουν τον κόσμο για να μην τον πληρώσουν... ʼλλο να μιλάει κάποιος για μίζες και σκάνδαλα, άλλο όμως αυτό! Απλά ίσως δεν ήταν αντάξιοι των περιστάσεων και των απαιτήσεων...

Υ.Γ. Σταματάω κάπου εδώ γιατί στο τέλος θα μου βγει το όνομα ότι έχω αναλάβει να ωραιοποιήσω την κατάσταση, χωρίς να είναι κάτι τέτοιο στις προθέσεις μου, απλά προσπαθώ να δω τα πράγματα αντικειμενικά...

stratosg

Νίκο συμφωνώ με όσα λες, αλλά στην δική μου περίπτωση δεν είναι έτσι. Εδώ σκίζαν τα ρούχα τους ότι δεν τρέχει τίποτα. Μάλιστα τα σκίζαν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναλάβουμε τις επιμορφώσεις του 2008, μιας και οι περισσότεροι επιμορφωτές δεν ήθελαν εφόσον δεν είχαν πληρωθεί από το 2006. Αργότερα μας διαβεβαίωναν πως θα πληρωθούμε μέχρι το τέλος του 2008 και μας έλεγαν να μην κινηθούμε νομικά, ούτε να κάνουμε αιτήσεις μιας και το θέμα έχει λυθεί. Για ποιό λόγο αν δεν αποσκοπούσε κάπου όλο αυτό;

Όταν λοιπόν σκίζεις τα ρούχα σου για κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος και από τη στιγμή που η υπόθεση παίρνει μια τέτοια "αναπάντεχη" τροπή οφείλεις να σταθείς στο ύψος των περιστάσεων και να κάνεις μια απλή τυπική κίνηση, ή να πείς ένα παρηγορητικό λόγο κι όχι να βγαίνεις με το ύφος του .... και το χαμόγελο του ηλιθίου και να λές "Ξέρεις χα χα να τελικά μάλλον είναι άσχημα τα πράγματα, χαχα χα δεν θα πληρωθείτε.". Ρωτάω τώρα εγώ. Στη δικιά μας περίπτωση ποιός φταίει. Μη φταίει η μοίρα μας η μαύρη, μη το κακό μας ριζικό;

Εδώ λοιπόν έτσι έχει η κατάσταση, και μη στενοχωριέσαι κανείς δεν πρόκειται να σε κατηγορήσει ότι ωραιοποιείς τα πράγματα. Απλά εσείς το χειριστήκατε διαφορετικά. Και ξέρω πως είναι δύσκολο να ακούς - διαβάζεις πράγματα για τα οποία καμία ευθύνη δεν φέρεις και τα οποία ποτέ δεν έκανες. Επαναλαμβάνω εσείς.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mpatata

Επειδή στην ΕΥΕ κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους και τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για τις οποίες είναι απόλυτα υπεύθυνοι. -άγνοια νόμου δεν δικαιολογήται για τους πολίτες πόσο μάλλον για τις δημόσιες υπηρεσίες. Σκέφτομαι να τους στείλω με μορφή αίτησης το κείμενο που παραθέτω, τουλάχιστον θα νιώσουν ότι έχουν προσωπική ευθύνη και οι διεκδικήσεις μας δεν θα στρέφονται μόνο κατά της υπηρεσίας αλλά και κατά προσώπων, θα πρέπει να έχουν ευθύνη για την υπογραφή τους, για αυτό άλλωστε πληρώνονται. (περιμένω τις παρατηρήσεις σας)
"Προς  την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Προγραμμάτων  του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για τα παρακάτω:
Α. Πότε θα μου καταβληθούν οι αμοιβές για τα προγράμματα ….. που εκτέλεσα ύστερα από την προκήρυξη … της υπηρεσίας στο ΚΣΕ …. στην περιοχή Ευθύνης της επιτροπής επιμόρφωσης ……
Β. Σε περίπτωση που υφίσταται πρόβλημα για την καταβολή των Δεδουλευμένων μου σας παρακαλώ να μου κατονομάσετε  τον /τους  αρμόδιους υπεύθυνους  που εξέδωσαν  την προκήρυξη για την διενέργεια των προγραμμάτων, ενέκριναν την λειτουργία των προγραμμάτων  και δεν φρόντισαν για την έγκαιρη αποπληρωμή όσων εργάσθηκαν σε αυτά.
Οι παραπάνω απαιτήσεις μου γίνονται ύστερα από διαδοχικές διαβεβαιώσεις που έχουμε λάβει από την υπηρεσία σας τα τελευταία δύο χρόνια ότι οι αμοιβές θα καταβληθούν κανονικά  και χωρίς να έχει βρεθεί λύση
Σε κάθε περίπτωση δεν παραιτούμαι  των αμοιβών μου ούτε των παρελκόμενων πρόσθετων , που  επιφυλάσσομαι να διεκδικήσω έντοκα, ούτε καμίας  άλλης νόμιμης διεκδίκησης μου.
Για  τα παραπάνω αιτήματά μου αναμένω  έγγραφη απάντηση εντός των νομίμων προθεσμιών"


Laertis

Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα ......
Δυστυχώς τα πράγματα mpatata δεν λειτουργούν έτσι στο Ελλάντα. Η λέξη ευθύνη έχει απαλειφθεί απο το λεξικό μας εδώ και τόσα χρόνια. Αληθινά πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι απο αυτό που λες ; Η ΕΥΕ θα τα ρίξει στον Προίστάμενο της, αυτός στο ΥΠΕΠΘ, το ΥΠΕΠΘ στο Υπουργείο Οικονομικών και πάει λέγοντας φτάνοντας τελικά σε παραγραφή αδικιμάτων και παρανομιών... Είναι σα να παίζεις τον παπά... Ποιός τελικά έχει την ευθύνη απο όλους αυτούς τους παπατζήδες ; Γιατί απο όσα έχω καταλάβει στα 41 συναπτά έτη της ζωής μου σ'αυτό εδω το κωλοκράτος είναι ότι όλοι είναι παπατζήδες και κανένας δεν φέρει ποτέ την ευθύνη. Ακόμα και η δικαστική διεκδίκηση θα κάνει όλους όσους απο εμάς ανακατευτούμε να περιμένουμε επιπλέον καμιά 10αριά χρόνια (δες τι γίνεται με το επίδομα των 176). 
Ειλικρινά πιστεύω ότι αυτό που λες θα έκανε και ο καθένας μας αν ζούσε σε μια χώρα ισονομίας, κοινωνικής δικαιοσύνης και σεβασμού των πολιτών της και ήξερε ότι τελικά θα βρει το δίκιο του.
Είμαι απαισιόδοξος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα αφήσω αυτούς του ανευθυνοϋπέυθυνους της ΕΥΕ ή του ΥΠΕΠΘ να παίζουν με τα κοινοτικά κονδύλια λες και είναι δικά τους χρήματα. Η μόνη λύση αλλά δυστυχώς πολύ χρονοβόρα είναι η δικαστική οδός.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ mpatata, πολύ θα ήθελα να δώ απάντηση σε ένα τέτοιο έγγραφο αλλά νομίζω πως ο Laertis περιέγραψε με σαφήνεια και πληρότητα την απάντηση. Αν πραγματικά θέλεις κάνε ένα κόπο και στείλτο και στη συνέχεια ανάρτησε την απάντηση που πήρες. Μετά μπορούμε όλοι να στείλουμε μαζικά αντίστοιχες αιτήσεις - δηλώσεις και να τους ιδρώσουμε στο πηγαινε έλα.

Νομίζω πως ναι ο μοναδικός δρόμος είναι ο δρόμος της προσφυγής στα δικαστήρια. Ας ελπίσουμε τώρα που ξαναψηφίζουν να πάρουν κάτι νέα αναδρομικά ή αναδρομικές αυξήσεις (δεν το πολυκατάλαβα) που έπρεπε αναδρομικώς να είχαν πάρει μέσα από αναδρομικές διαδικασίες του παρελθόντος, να αρχίσουν να εκδικάζουν τις υποθέσεις γρηγορότερα.

Και δεν είναι μόνο το γεγονός ότι παίζουν με κοινοτικά ή μη κονδύλια τα οποία από το πετσί μας βγαίνουν ούτως ή άλλως, αλλά ακόμα χειρότερα είναι που παίζουν με τις οικογένειες οι οποίες μας στερήθηκαν (ο γιος μου ήταν έξι μηνών πέρυσι και αντί να τον χαίρομαι έχανα αυτές τις στιγμές δείχνοντας ευσυνειδησία), τις συνειδήσεις, το φιλότιμο, την ψυχολογία και την αγάπη που έχουμε γι' αυτό που κάνουμε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Η ΠΕΚΑΠ επιτέλους ξεκινά την κίνηση ...

http://www.petitiononline.com/pekap43/petition.html

Συνάδελφοι είναι η μοναδική ευκαιρία μαζικής διαμαρτυρίας και προσφυγής γι αυτό υπογράψτε τη δήλωση .....

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

SIFIS


Προς:
pe19-20-ira@sch.gr, pe19-20-las@sch.gr
Το μήνυμα αυτό αφορά μόνο όσους συμμετείχαν σε προγράμματα "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση"  από το 2006 και μετά. Οι υπόλοιποι μπορείτε
να το αγνοήσετε!!!

Συνάδελφοι,

Αρχικά το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν σύμφωνα με διάταξη του Ν.3408/05, προβλεπόταν καταβολή πρόσθετης αμοιβής, μέσω ΚΥΑ, μόνο για όσους δημόσιους
υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο του συλλογικού οργάνου, ενώ δε προβλεπόταν
πρόσθετη αμοιβή σε όσους εκτελούν εργασία "κατά μόνας", εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντά τους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να σταματήσει η καταβολή πρόσθετης αμοιβής για τους συμμετέχοντες δημόσιους υπαλλήλους.

Τον Δεκέμβριο του 2008 έγινε η νομοθετική ρύθμιση (νόμος 3748/2009, άρθρο 21, ΦΕΚ Τεύχος Α 29/19-02-2009), που επίλυε το πιο πάνω πρόβλημα της καταβολής πρόσθετης αμοιβής για τους συμμετέχοντες δημόσιους υπαλλήλους. Και ενώ θα περίμενε κανείς το Υπουργείο να προβεί στις απαραίτητες διοικητικές ενέργειες προκειμένου να καταστεί δυνατή η πληρωμή των δεδουλευμένων στους ανωτέρω δικαιούχους, η τελευταία απάντηση από την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων (ΕΥΕ), λέει ότι η νομοθετική ρύθμιση που ψηφίστηκε έχει αναδρομική ισχύ ενός έτους και επομένως υπάρχει πρόβλημα με τα χρήματα του 2006 και με τα χρήματα της 1ης περιόδου (Φεβρουάριος-Απρίλιος) του 2008.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το Κοινοβούλιο είναι κλειστό μέχρι τις Ευροεκλογές και
δεδομένου ότι τα παραπάνω προγράμματα έγιναν με Ευρωπαϊκά κονδύλια και η παράταση που έχει η Χώρα μας για την διάθεση των Κοινοτικών Κονδυλίων του Γ Κ.Π.Σ. τελειώνει τον Ιούνιο καταλαβαίνει κανείς ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να καταβληθούν στους δικαιούχους!

Η δημοσιότητα του προβλήματός δεν νομίζω ότι αποτελεί πλέον λύση και η μοναδική ελπίδα που μας απομένει είναι η Δικαστική Οδός. Στη προσπάθεια αυτή, απ' ότι γνωρίζω, ο Μιχάλης Χαλκιαδάκης είχε μια πρώτη επαφή με δικηγόρο από τη Θεσσαλονίκη που έχει ασχοληθεί με το θέμα και αν δε κάνω λάθος, οι απαιτήσεις που είχε ήτανε λογικές (50 εφάπαξ + 7% επί του ποσού αν κερδηθεί). Προτείνω λοιπόν, όσοι από τους συναδέλφους ενδιαφέρονται να εκδηλώσουν σχετικό ενδιαφέρον για να κάνουμε μια ομαδική προσφυγή.

Το τραγελαφικό στην όλη ιστορία είναι ότι στους συναδέλφους που απασχολήθηκαν σε ιδιωτικά ΚΕΚ, έχουν ήδη καταβληθεί τα δεδουλευμένα!!!!

Φιλικά,

Μανασσάκης Βασίλης

ΥΓ : Παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα σε όσους νομίζετε ότι τους αφορά.


Laertis

Σήμερα ήρθαν οι επιταγές των προγραμμάτων του 2008, όλων εκτός επιμορφωτών, συντονιστών και καταχωριστών. Όλοι πληρώνονται εκτός απο εμάς ...... Και οι μπούρδες που ακούγονται απο φήμες ότι θα πληρωθούν μόνο τα προγράμματα του Απριλίου-Μαίου ; Μπούρδες για να μην πω τίποτα χειρότερο ..... Δεν πληρώνεται τίποτε σε επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές. ΤΙΠΟΤΑ ...
Κι αυτό σημαίνει ή ότι θα πάρουμε τα @@ μας γενικώς  :( ή ότι οι φωστήρες της ΕΥΕ περιμένουν με τις επιταγές στο χέρι να γίνει η τροπολογία μετά τις εκλογές για παράταση της αναδρομικότητας και να τις στείλουν όλες μαζί καπάκι ...
Έχω αρχίσει και το διασκεδάζω πάντως.... :laugh:
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mpatata

Συνάδελφοι επειδή στην ΕΥΕ συνεχίζουν να μας εμπαίζουν και η πρόσφατη νομολογία του Άρειου Πάγου προβλέπει παραγραφή απαιτήσεων από το Δημόσιο μετά την παρέλευση διετίας, σύμφωνα με τη γνώμη του δικηγόρου που συμβουλεύτηκα η μόνη μας διέξοδος είναι να κινηθούμε νομικά όπως προτείνει η Π.Ε.ΚΑ.Π. Δ.Ε  (1) όχι όμως μόνο κατά του δημοσίου αλλά και κατά των υπεύθυνων κατά το νόμο για τους οποίους δεν ισχύει  άμεσα η παραγραφή … -και δεν αναφέρομαι στις ευγενέστατες κυρίες που προσπαθούν να μας εξηγήσουν τα αδικαιολόγητα…- και θα υποχρεωθούν να βρουν λύση.
Δεν ξέρω αν θα πάρουμε τα χρήματά μας αλλά θα δεν θα τρέχουμε μόνο εμείς στα δικαστήρια έναντι του απρόσωπου δημοσίου, αλλά και αυτοί –φαντάζεστε πενήντα αγωγές έναντι των υπεύθυνων,  με αξιώσεις αποζημίωσης - που έχουν υπογράψει τις αποφάσεις που αντιτίθενται στην κείμενη νομοθεσία - όπως λένε;
Ερώτηση οι επιμορφωτές στα σεμινάρια Β επιπέδου που έγιναν  το 2008 έχουν πληρωθεί ή ενώ γνώριζαν ότι υπήρχε νομικό πρόβλημα έβγαλαν νέα προκήρυξη χωρίς να μπορούν να πληρώσουν αυτούς που εργάστηκαν;

(1)   Το κόστος για ατομικές αγωγές είναι απαγορευτικό όμως οι ομαδικές προσφυγές σαφώς αξίζουν.

stratosg

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσφύγουμε και ενεντίων των τοπικών επιτροπών, σωστα; Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε. 

Και μιας και μίλησες και για κόστος, δεν μας το αναφέρεις να ξέρουμε πάνω κάτω τί γίνεται;

@Laertis
Βρε ποιος σου μαθε τέτεοια βρωμόλογα; Φτου κακά.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mpatata

Οι τοπικές επιτροπές δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να εφαρμόσουν τις οδηγίες που τους ήρθαν από την κεντρική υπηρεσία -και αυτοί που ήταν δημόσιοι υπάληλοι δεν πρέπει να έχουν πληρωθεί όπως και εμείς - οπότε μιλάμε για την κεντρική υπηρεσία.

Σύμφωνα με μια πρώτη εκτίμηση το κόστος για ατομική προσφυγή σε διοικητικά δικαστήρια είναι πάνω από 1800€ ++δικηγόρους ,για αστικά δικαστήρια σε πρώτο βαθμό υπολόγισε από 500€ και βλέπουμε, σε ομαδικές προσφυγές γίνεται επιμερισμός των παράβολων και ένα ποσοστό επί της αποζημίωσης που ... θα πάρουμε.

Υπάρχει κάποιος που εφάρμοσε προγράμματα Β επιπέδου να μας πει τι έγινε με τις πληρωμές τους;

Καλά κουράγια


papaluk

Τα μέλη της επιτροπής δεν έχουν πληρωθεί, δεν γνωρίζουν αν θα πληρωθούν και κάθε φορά που επικοινωνούμε με ΕΥΕ η ίδια απάντηση... Εννοείται ότι τα χρήματα για την περίοδο Σεπτ 07 εως Μαρτ 08 παρότι ως επιτροπή συνεδριάζαμε δεν θα τα πληρωθούμε ( όχι ότι θα πληρωθούμε τα υπόλοιπα) επειδή δεν έγινε κανένα πρόγραμμα, και αυτό ήταν θέμα της ΕΥΕ και όχι των επιτροπών που είχαν κάνει τα δέοντα.. σύμφωνα με οδηγίες κεντρικής επιτροπής. Καταχωριστές παρότι έγιναν ενέργεια για προσλήψεις, τελικά δεν προσλήφθηκαν οπότε το βάρος έπεσε στην επιτροπή και εννοείται όχι η αμοιβή του καταχωριστή ( που να πήγε άραγε???). Τελικά τα μόνα χρήματα που πήραμε ήταν για μετακινήσεις ( και αυτά μισά, από τα οποία τμήμα τους δώσαμε στο μέλος επιτροπής που αφιέρωσε άπειρο χρόνο να φτιάξει προγράμματα, να επικοινωνήσει με ΚΣΕ, επιμορφωτές κτλ, να καταχωρήσει στοιχεία - χωρίς να πληρώνεται- άρα βάλαμε από τσέπη μας  300-400 ευρώ για βενζίνες (λοιπά έξοδα αυτοκινήτου δεν περιλαμβάνονται) και τελικά όλοι απλήρωτοι..και αν πληρωθούμε θα θεωρηθεί ότι δουλέψαμε 3 μήνες και καθαρά κάθε μήνα βγαίνει 100-150 με δυσκολία.. άρα είμαι απλήρωτος ως επιμορφωτής για σεμινάρια επιμόρφωσης στο Ε1, ως επιτροπή στο Ε2 έβαλα και από την τσέπη μου, πάλι καλά πληρώθηκα ως επιμορφωτής για επιμόρφωση ΠΕ19-20  ( και εδώ το κουλό η επιτροπή  δεν έχει πληρωθεί..άντε βγάλε άκρη..)! Εννοείται ότι αν έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω, αλλά έχω απογοητευτεί..και στο τέλος θα φάμε και όλο το "κράξιμο"