Πρόσκληση για συμμετοχή σε open source πρόγραμμα εκτέλεσης αλγορίθμων

Ξεκίνησε από alkisg, 02 Οκτ 2007, 12:26:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Ωχ έχεις δίκιο ρε, τι βλάκεια είπα. Απλά είχα στο νου μου ότι εφόσον είχαμε έναν έτοιμο highlighter για την Pascal ή την C τότε δεν θα ήταν και πολύ δύσκολο να τον μετατρέψουμε να δουλεύει για τη ΓΛΩΣΣΑ

Παράθεση από: alkisg στις 04 Οκτ 2007, 01:02:09 ΠΜ

Απολύτως καμία σχέση με τον ψευδοκώδικα. Το < στον ψευδοκώδικα σημαίνει μικρότερο, στην PHP επίσης, αλλά στα HTML κομμάτια είναι συνήθως αρχή δεσμευμένης λέξης. Ο highlighter θα πρέπει να κοιτάει και που βρίσκεται κάθε κομμάτι για να αποφασίσει για τη λεκτική του σημασία (π.χ. το comment παραπάνω).

Αν θες κώδικα πες μου να σου στείλω!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Εγκρίθηκε το project και σας δήλωσα σαν developers. Ελέγξτε ότι δήλωσα τους σωστούς!!! :)
http://sourceforge.net/projects/pseudoglossa/

Παράθεση από: Approval emailSubject: SourceForge.net Project Approved

Your project registration for SourceForge.net has been approved.

Project Information:

Project Descriptive Name:  Pseudoglossa
Project Unix Name:         pseudoglossa
CVS Server:                cvs.sourceforge.net
Shell Server:              shell.sourceforge.net
Web Server:                pseudoglossa.sourceforge.net

Πριν προχωρήσουμε, να δούμε καταρχάς πώς θα επικοινωνούμε. Ο κλασσικός τρόπος είναι με developer's mailing lists (που προσφέρει το sourceforge) και επικοινωνία στα αγγλικά. Οι mailing lists έχουν και archive, οπότε αν κάποιος κάνει join αργότερα το έργο θα μπορεί να δει το ιστορικό και να συντονιστεί ευκολότερα.
Εναλλακτικά μπορούμε είτε να χρησιμοποιήσουμε έναν κρυφό πίνακα στο Στέκι, είτε να εγκαταστήσουμε ένα άλλο φόρουμ ή cms στον web χώρο μας στο sourceforge. Ίσως το τελευταίο να είναι καλύτερο, θα μας επιτρέψει να μιλάμε ελληνικά, να έχουμε topics για news, changelog κτλ σε χώρο πιο attractive από τα defaults του sourceforge. Π.χ. το default φόρουμ του sourceforge δε βλέπεται...

Νίκο στο UI Design κομμάτι του έργου δε θα σε χρειαστούμε τώρα, θα πρέπει πρώτα να το σχεδιάσουμε εμείς και στη συνέχεια εσύ να το ρεφινάρεις ώστε να είναι html/css w3c valid. Θα σε χρειαστούμε όμως άμεσα στο web page design, δηλαδή να έχουμε μια αρχική σελίδα για το έργο όπου θα κάνουμε μια μικρή παρουσίασή του, ένα request for help κτλ. Όλα αυτά θα γίνουν στο http://pseudoglossa.sourceforge.net/ το οποίο αυτή τη στιγμή είναι άδειο.

Σας έχω δώσει σε όλους write permissions στον shell (=ftp/web) χώρο, στο cvs και στο wiki. Θέλουμε wiki?

Ευριπίδη αν μπορείς τώρα που δεν έχεις κάποιο άλλο "καθήκον" να τρέχει, σκέψου λίγο την web οργάνωσή μας και πρότεινέ μας τι να κάνουμε.

Εγώ επιβεβαίωσα από έναν μεγάλο javascript-ο-μάστορα ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να εκτελούμε τις εντολές μία μία μέσω της setTimeOut, οπότε αφού δούμε το πώς θα συζητάμε, θα ποστάρω τα περί αρχιτεκτονικής που ζήτησε ο evry.

Υ.Γ. αν έχετε όλοι πρόσβαση σε καλή σύνδεση στο Internet, ίσως θα είναι καλύτερα να κανονίσουμε ένα web confernence (μέσω messenger, skype κτλ) ώστε να γνωριστούμε αλλά και να μας πάρει λιγότερο χρόνο το αρχικό planning meeting.

NikosK

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα χώρος αλλά θα έκοβα το δεξί μου χέρι (αν μπορούσα να πληκτρολογήσω με τα πόδια) για να συμμετέχω στην προσπάθεια αυτή.
Γενικότερα οι web-based εφαρμογές με ενδιαφέρουν τα μάλα και ασχολήθηκα ελαφρώς στο Πανεπιστήμιο και μόνος μου με τέτοιες υλοποιήσεις (Javascript+PHP-MySQL).
Δεν είμαι guru αλλά έχω τρομερή διάθεση να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο.
Ως διπλωματική για το μεταπτυχιακό μου είχα σκεφτεί να κάνω μια web-based υλοποίηση ενός Java editor αλλά τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ στο Jswing και γενικότερα στην υποστήριξη εφαρμογών με GUI.
Η εμπειρία μου με ανάπτυξη προγραμμάτων open source είναι μηδενική αλλά μόλις είδα το topic (σήμερα) απέκτησα πεταλούδες στο στομάχι!
Αν χωράω, επιθυμώ διακαώς!

alkisg

Νίκο, το βασικό είναι η διάθεση και πολύ λιγότερο οι γνώσεις. Θα υπάρξουν μπόλικα προς ανάπτυξη κομμάτια τα οποία θα μπορούν να αναπτυχθούν και από λιγότερο έμπειρους developers.
Εξ' άλλου οι περισσότεροι από εμάς θα χρειαστούμε διάβασμα, δε νομίζω κανένας μας να είναι άνετος με javascript objects κτλ...

Επομένως καλώς ήρθες, πήγαινε στο sourceforge, άνοιξε λογαριασμό και πες μου το username σου για να σε δηλώσω στο project.

nikosdimos

Λοιπόν άλλαξα την σελίδα από το File Browser που εμφανιζόταν από προεπιλογή και έβαλα ένα index.html πολύ απλό για αρχή.
Επίσης λέω σαν CMS να βάλουμε το Drupal. Έχει κανείς άλλος καμία άλλη πρόταση;

Τώρα όσον αφορά την συνδιάσκεψη μέσω ίντερνετ εγώ δεν έχω πρόβλημα. Έχω 2Mbps ADSL οπότε λογικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι δεν έχω webcam.

Σε μερικούς μπορεί να φανεί χρήσιμη αυτή εδώ (Getting started with a SourceForge project) η σελίδα

Υ.Γ.: Το drupal αυτές τις μέρες θα το βάλω σε ένα pc στο ΤΕΙ που έχω πρόσβαση έτσι ώστε να μπορείτε και εσείς να το δείτε να μου πείτε αν σας αρέσει και αν καταλήξουμε ότι μας κάνει το βάζουμε πάνω.

Καλή μας αρχή.

alkisg

nikosdimos - ωραίος, εξοικειώθηκες τάχιστα με το sourceforge! Για το CMS ας τα πούμε καλύτερα στο online meeting, που θα κάνουμε καθορισμό απαιτήσεων - μέχρι πού μπορεί να το προχωρήσουμε το project.

nikosk, χωρίς να φτιάξεις κάτι, ρίξε μια ματιά να δεις αν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να αναλάβεις (εννοείται θα βοηθάμε όπου χρειάζεται) τον κώδικα για την toolbar, τα μενού και τα popup παράθυρα που θα χρειαστούμε.
Ένα παράδειγμα toolbar και popup παραθύρων που δεν τα κόβει ο popup blocker: http://www.fckeditor.net/demo
Ένα παράδειγμα menu: http://phplayersmenu.sourceforge.net/

Καλό ξεκίνημα!

charpour

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω ασχοληθεί αρκετά με php και Java, όπως επίσης και με javascript/xhtml/css. Συνήθως γράφω Object Oriented κώδικα (σε java πάντα oop :P). Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάποια κομμάτια του parser (ή κάπου αλλού) πολύ ευχαρίστως να το κάνω.

PS. Με το design δεν τα πάω πολύ καλά
PS2. Θα βοηθούσε ίσως και η χρήση κάποιων framework όπως το yui (yahoo) ή το prototype τόσο στον κώδικα javascript όσο και στο design (+cross browser κώδικας)

aka DiAvOl
Cheers 




P.Tsiotakis


soron80

Καλησπέρα,

επειδή άκουσα για parser  και java μπορώ να σας προτείνω την τεχνολογία του javacc για αυτή τη δουλειά...
Δυστυχώς λόγω Master δεν μπορώ να είμαι διαθέσιμος πριν τον Μάρτιο...
Μετά αν θέλετε το αναλαμβάνω εγώ!!

Βασίλης Τσισπαράς
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

sstergou

Γεια σας, έχω με ενδιαφέρει να συμμετάσχω στο έργο. Έχω εμπειρία σε web εφαρμογές με php/mysql/js/css και κάποια εμπειρία με ajax από δημιουργία web gis εφαρμογών. Τι δεν έχει ανατεθεί (αν υπάρχει κάτι), που μπορώ να βρώ και άλλες πληροφορίες, υπάρχει κάποιος προγραμματισμός από πλευράς χρόνου;

alkisg

Καλωσήρθες. Σε δηλώνω στην ομάδα ώστε να έχεις πρόσβαση στον κλειστό πίνακα συζητήσεων που έχουμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?board=61.0

Προγραμματισμός από πλευράς χρόνου: στόχος μας είναι το καλοκαίρι να έχουμε κάτι λειτουργήσιμο, ώστε από Σεπτέμβρη να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα σχολεία.

Τα υπόλοιπα για το τι μπορείς να κάνεις κτλ τα λέμε στον κλειστό πίνακα.

dotoree

Καλημερα σε όλους,

Δουλευω αρκετα χρονια σε php, javascript και ασχολουμαι αρκετά με το web design. Επίσης γνωρίζω αρκετά καλά το μάθημα και θα με ενδιέφερε να συμετάσχω σε αυτή τηυν προσπάθεια. Απο χρόνο πάσχουμε... αλλά θα την παλέψουμε...