ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΛΑΔΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Ξεκίνησε από bright, 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gedeon

Παράθεση από: aekaki25 στις 06 Μαΐου 2012, 12:41:53 ΠΜ

η θέση θα παραμείνει κενή για την φετινή χρονιά.........(γιατί η φάση των μετατάξεων αν γίνει θα ολοκληρωθεί τον Σεπτέμβρη)  και θα καλυφθεί είτε απο υπεράριθμους είτε απο μετατεθέντες...........σε κάθε περίπτωση θα καλυφθεί με τις επόμενες μεταθέσεις............ταδε έφη ο σύμβουλος!!!!!!!!

Πως θα καλυφθεί κενό με μετάθεση, αφού δεν θα οριστεί πάλι οργανική θέση για αυτή που χάνεται με τη μετάταξη;  Βέβαια, μάλλον μιλάμε θεωρητικά διότι υπάρχουν υπεράριθμοι σε όλα(φαντάζομαι) τα ΠΥΣΔΕ, άρα όποτε βγαίνει κενό θα στέλνουν κάποιο συνάδελφο να το καλύπτει.

Παράθεση από: dnekta στις 06 Μαΐου 2012, 12:24:18 ΠΜ
Και αν εχεις οργανική αλλά δεν έχεις ώρες, δηλαδή είσαι υπεράριθμος; Τότε τι γίνεται;
Αυτό δεν έχει σχέση παρά μόνο στη περίπτωση που αποφασίσεις να πάρεις μετάταξη στη Α΄/θμια. Ίσως να το θέλεις για λόγους εξασφάλισης ωραρίου(φαντάζομαι πολλοί θα το σκεφτούν αυτό). Όμως εδώ μπαίνει το παραπάνω ερώτημα των συναδέλφων ποιοί θα προηγηθούν; Αυτοί πού είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ή αυτοί που είναι υπεράριθμοι με οργανική ή και κάποιοι που θα έρθουν απο άλλο ΠΥΣΔΕ;
Μάλλον, θα ξεκαθαρίσουν σε λίγο καιρό τα πράγματα.....(αφού ξεκαθαρίσουν και τα των εκλογών)

geroundios

Συνάδελφοι, εγώ νομίζω ότι οι μετατάξεις θα γίνουν με μόρια όπως και στις μεταθέσεις. Είναι ο μόνος αντικειμενικός τρόπος προσδιορισμού της προτεραιότητας. Δυνατότητα συμμετοχής θα έχουν όλοι όσοι κατέχουν οργανική θέση (αυτό λέει και η ανακοίνωση του υπουργείου) και θα μπορούν να επιλέξουν τις περιοχές που τους ενδιαφέρουν.
Θα μου πείτε, υπάρχει και το πρόβλημα των υπεράριθμων σε κάθε νομό. Δυστυχώς, αν δεν αλλάξει κάτι με τα νέα μέτρα που έρχονται η γνώμη μου είναι ότι όσοι περισσεύσουν θα κληθούν να πάνε να καλύψουν κενά όπου υπάρχουν, και οι υπόλοιποι αντίο...... . Είναι δυνατόν να μαζευτούν 150,000 Δ.Υ. για απόλυση χωρίς να αγγίξουν τους εκπαιδευτικούς???  Μακάρι να μην είναι έτσι αλλά.......

Βασίλης Ραξενίδης

Μια ερώτηση ρε παιδιά.
Οι 400 τόσες (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες) οργανικές θέσεις που θεσπίστηκαν για την Α'βάθμια δεν υφίστανται; Δηλαδή είπαν φτιάχνουμε τόσες θέσεις οι οποίες για την ώρα βρίσκονται στο πουθενά και όταν κάνετε αιτήσεις θα δούμε που θα τις ανοίξουμε. Από τη στιγμή που μιλάμε για οργανικές θέσεις δεν θα έπρεπε να μιλάμε για συγκεκριμένα σχολεία; Διαφορετικά τι νόημα έχει η οργανική θέση; Κατά την ταπεινή μου άποψη, οργανική θέση σημαίνει συγκεκριμένος νομός - πόλη - ΣΧΟΛΕΙΟ. Δεν μιλάμε γενικά για μετάταξη από Β'βάθμια σε Α'βαθμια. Συνεπώς μου φαίνεται λογικό κάποια στιγμή να πουν, κοιτάξτε υπάρχουν αυτές οι θέσεις σ' αυτά τα σχολεία για τις οποίες θα; κάνουμε αιτήσεις.

aekaki25

καλημέρα, πολύ σωστά όλα αυτά που λές!!!!!!!! Αν όμως στην ηγεσία ου υπουργείου τοποθετούσαν άξια στελέχη τότε δεν θα φτάναμε στο σημείο αυτό!!!!!!! Ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι θα κάνουν!!!!επίσης νομίζω πως πρέπει να ξεχάσουμε το θέμα μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το πολιτικό σκηνικό στη Χώρα μας,διότι όλα έχουν παγώσει τώρα και μέχρι ανάδειξη νέας κυβέρνησης!!!!!

jtsop

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 05 Μαΐου 2012, 03:42:26 ΜΜ
Για τις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο στη Βθμια, Αθμια ή από τη μια στην άλλη ισχύουν τα εξής:
1. Πρέπει να έχει κάποιος τουλάχιστον 5 χρόνια μόνιμης υπηρεσίας στον κλάδο που αφήνει για να μπορεί να κάνει αίτηση.

Μπορείς να μου πεις από που προκύπτει αυτό. Νομίζω είχε αναφερθεί παλιότερα, αλλά στον Υπαλληλικό Κώδικα  του 2007 στο άρθρο 73 λέει 2 χρόνια.

jtsop

Παράθεση από: Βασίλης Ραξενίδης στις 09 Μαΐου 2012, 12:03:55 ΠΜ
Μια ερώτηση ρε παιδιά.
Οι 400 τόσες (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες) οργανικές θέσεις που θεσπίστηκαν για την Α'βάθμια δεν υφίστανται; Δηλαδή είπαν φτιάχνουμε τόσες θέσεις οι οποίες για την ώρα βρίσκονται στο πουθενά και όταν κάνετε αιτήσεις θα δούμε που θα τις ανοίξουμε. Από τη στιγμή που μιλάμε για οργανικές θέσεις δεν θα έπρεπε να μιλάμε για συγκεκριμένα σχολεία; Διαφορετικά τι νόημα έχει η οργανική θέση; Κατά την ταπεινή μου άποψη, οργανική θέση σημαίνει συγκεκριμένος νομός - πόλη - ΣΧΟΛΕΙΟ. Δεν μιλάμε γενικά για μετάταξη από Β'βάθμια σε Α'βαθμια. Συνεπώς μου φαίνεται λογικό κάποια στιγμή να πουν, κοιτάξτε υπάρχουν αυτές οι θέσεις σ' αυτά τα σχολεία για τις οποίες θα; κάνουμε αιτήσεις.

Έτσι ακριβώς δεν γίνεται και στους διορισμούς;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι (πχ μουσικοι) που έχουν κάνει μετάταξη από την πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια. Μπορούμε να ρωτήσουμε κάποιον απο αυτούς να μας πουνε τι ακριβώς ίσχυε στην περιπτωσή τους και μάλλον τα ίδια θα ισχύουν και σε εμάς.

Katsadouros_Dhm

Η πενταετία αναφέρεται παρακάτω:
Ν.3260/2004 άρθρο 12 παράγραφος 5

Αυτό που λες Γιάννη (jtsop) για τον υπαλληλικό κώδικα το έχω δει και γω. Για το τι ακριβώς θα ισχύσει δεν ξερω, το είχα γράψει και στο προηγούμενο μήνυμά μου. (Προσωπική μου θέση να μην ισχύσει η πενταετία).
Πάντως για την πενταετία το ξέρω και από συναδέλφους γυμναστές που άλλαξαν βαθμίδα (Από Αθμια σε Βθμια).

jtsop

Παράθεση
5. Μετατάξεις εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε κενές οργανικές θέσεις άλλου κλάδου, του οποίου έχουν αποκτήσει τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού, είναι επιτρεπτές, εφόσον οι ενδιαφερόμενοι έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτικής υπηρεσίας στον κλάδο που υπηρετούν και στον κλάδο στον οποίο επιθυμούν να μεταταγούν, έχουν διοριστεί οι προσωρινοί αναπληρωτές που έχουν την ίδια με αυτούς συνολική υπηρεσία στην εκπαίδευση.

Για τη διαδικασία των μετατάξεων αυτών εφαρμόζονται κατά τα λοιπά οι διατάξεις του άρθρου 71 του ν. 2683/1999 (ΦΕΚ 19 Α').

Αυτό, αν το καταλαβαίνω καλά είναι όταν πχ είσαι ΤΕ και πήρες πτυχίο εν τω μεταξυ (ή το είχες από πριν αλλά χρησιμοποίησες άλλο προσόν για να διοριστείς) και θες να γίνεις ΠΕ19. Στη δικιά μας περίπτωση είναι μετάταξη στον ίδιο κλάδο με τυπικά προσόντα που κατείχες από πριν.

chronis

Παράθεση από: dnekta στις 06 Μαΐου 2012, 12:24:18 ΠΜ
Και αν εχεις οργανική αλλά δεν έχεις ώρες, δηλαδή είσαι υπεράριθμος; Τότε τι γίνεται;
Τότε είναι πολύ πιθανόν να μεταταχτείς γιατί έχει νόημα να καταργηθεί η οργανική σου. Οι μετατάξεις θα γίνουν σε αυτούς που καταργούνται οι οργανικές τους.

chrisk

παιδιά πιστεύω οτι ΟΛΟΙ κανουμε ενα ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ εδω μεσα....

η εγκυκλιος δεν μιλαει για οργανικες θεσεις αλλα απλα για θεσεις...αυτο σημαινει οτι προκυρησσει απλες θεσεις (όπως συμβαινει και στην δευτεροβαθμια οταν υπάρχουν διορισμοι). Στην συνέχεια και αφου θα μεταταγεις στην πρωτοβάθμια, είναι στην διακριτική ευχέρεια του πυσπε να προκυρηξει οργανικες η οχι.

Μπορει να σε εχει δηλαδη μεταταγμενο και για χρονια στην διαθεση του πυσπε. Αυτό σημαίνει οτι δεν πας υποχρεωτικα στα πρωινα ολοημερα αλλα ενδεχομένως και στα μεσημεριανα με οτι αυτο σημαινει. Επίσης να ξέρετε οτι η πρωτοβαθμια δεν εχει τις ιδιες περιοχες σε καθε νομο οπως η Βθμια και επομενως σε μερικους νομους το πυσπε ειναι μια περιοχη δηλαδή όλος ο νομός!!! Αρα μπορεί εκει που κινείσαι σε μια συγκεκριμένη περιοχη στην Βθμια να βρεθεις σε διάθεση σε όλο τον νομο στην Αθμια!!!
Η εγκύκλιος αναφερει οτι καταργουντε οι θεσεις στην Βθμια-ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ!!!- ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΒΘΜΙΑ.

Όπως όμως όλοι καταλαβαίνουμε η οργανικη που θα αφησει καποιος πισω του θα συνεχίσει να υπάρχει.

Αυτά που λέω προκύπτουν και απο το μνημόνιο όπου λέει ότι κάθε μετάταξη με νεα οργανικη ισοδυναμει με διορισμο και νέα πρόσληψη (μην ξεχνατε οτι και συνταγματικα η οργανικη σε κανει μονιμο ασχετα αν αυτο δεν τηρειται..).

Επομένως εδω έχουμε την εξης μόντα: σε μετατασει χωρίς οργανική άρα δεν ορίζεται ως νεα πρόσληψη και συνάμα δεν καταργει τις παλιές οργανικές που μπορεί να αφήσεις πίσω σου...

Να ξέρετε οτι τοσο καιρό είχε κολλήσει στο υπουργείο η απόφαση αυτή γιατί υπήρχε το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω : η ολμέ δεν ήθελε να χάσει τις οργανικές στην Βθμια αλλα και το υπουργείο ήθελε να στείλει κόσμο στην Αθμια για να μην προσλάβει αναπληρωτές και να αποφύγει το μπαχαλο με τις διαθέσεις...

Γι αυτό να ξέρετε οτι οι θέσεις που προκυρήχτηκαν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ αλλα απλες θέσεις. Το ότι κάποιος θα έχει οργανικη στην Αθμια δεν ειναι σιγουρο αλλα σιγουρο ειναι οτι θα ειναι στην διαθεση του πυσπε και οτι αυτο ειναι αρμοδιο να ορίσει οργανικες μεσα στην επικράτεια του.

jtsop

Αυτό ακριβώς! Επειδή έχω μιλήσει με πολλούς και προσπαθώ να εξηγήσω τι ακριβώς έχει γίνει και γιατί υπάρχει αυτή η διατύπωση, μπορώ να πω ότι η επεξήγηση που δίνεις είναι αναλυτικότατη.

gedeon

Παράθεση από: chronis στις 09 Μαΐου 2012, 09:28:04 ΜΜ
Τότε είναι πολύ πιθανόν να μεταταχτείς γιατί έχει νόημα να καταργηθεί η οργανική σου. Οι μετατάξεις θα γίνουν σε αυτούς που καταργούνται οι οργανικές τους.

Συνάδελφοι, οι μετατάξεις δεν είναι υποχρεωτικές..... όποιος θέλει κάνει δήλωση. 

escozul

Και όλα αυτά χωρίς να ξέρουμε που, μέχρι πότε και πως μπορούμε να κάνουμε αυτή την "αίτηση για μετάταξη"...
Σήριαλ που θα ζήλευε κι ο Φώσκολος γίναμε

Που να μας καλέσουν για αιτήσεις... 40 σελίδες topic θα κάνουμε! αχχχ... ξεκάθαρο Ελληνικό Δημόσιο!
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

bright

Παράθεση από: dkotanid στις 04 Μαΐου 2012, 06:37:11 ΜΜ
Την ίδια απορία έχω και εγώ. Δηλαδή με πιο τρόπο ακριβώς θα γίνει η μετάταξη;
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Στην παρακάτω εγκύκλιο που ανακοινώθηκε σήμερα,
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=64511
στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β στην παρ. 4. ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ Α/ΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, δεν έχει τους κλάδους ΠΕ19, ΠΕ20. Γνωρίζει κανείς κάτι; Δεν θα μπορούμε φέτος να κάνουμε αιτήσεις απόσπασης;