ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΛΑΔΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Ξεκίνησε από bright, 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Ανακοινώθηκε η σύσταση κλάδου πληροφορικής στο δημοτικό. Στις θέσεις αυτές θα μπορούμε να πάμε με μετάταξη.
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=63507
Όταν παίρνουμε μετάταξη μπορεί να μας τοποθετήσουν και σε άλλο νομό από αυτόν της οργανικής μας θέσης; Γνωρίζει κάποιος;

dkotanid

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Δηλαδή με πιο τρόπο ακριβώς θα γίνει η μετάταξη;
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

aekaki25

καλημέρα, ρώτησα τον σύμβουλο πληροφορικής και μου είπε τα εξής:

κάνοντας μετάταξη στην πρωτοβάθμια, μπορεί να τοποθετηθούμε σε οποιονδήποτε νομό
θα σας παραθέσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε καλύτερα τι γίνεται

πχ

εγώ ανήκω σε μια περιοχή...Δ μαγνησίας
και θέλω να κανω μετάταξη αλλα θέλω να πάω Λάρισα, ποιά είναι τα πιθανά σενάρια:

Έστω ότι είμαι μέσα στους 288 που θα μεταταχθούν στην πρωτοβάθμια.Αν στη Λάρισα δοθούν 10 οργανικές κι εγώ είμαι 11η στα μόρια (μεταξύ αυτών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη Λάρισα) τότε μπορεί μεν να μεταταχθώ στην Πρωτοβάθμια αλλά δεν θα μπώ στον νομό που με ενδιαφέρει. Και η πρωτοβάθμια να με διαθέσει  σε άλλο νομό.
Δηλαδή ενέχει και ο κίνδυνος να βρεθώ σε τελείως διαφορετικές περιοχές απο τις επιλογές μου.
Η σημβουλή μου είναι ότι αν κάποιος έχει μικρό αριθμό μορίων και βρίσκεται σε ένα μέρος που του δίνει καποια μόρια και είναι κοντά στην περιοχή που αποτελεί στόχο για αυτόν , καλύτερα να μην κάνει αίτηση για μετάταξη, γιατι μπορεί να βρεθεί οπουδήποτε ανα την Ελλάδα..............................!!!!!!

ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να σας βοήθησα λίγο!!!!!

evry

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες (με κάθε επιφύλαξη πάντα)
Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να ισχύσει ότι ισχύει για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο. Δηλαδή κάνεις αίτηση μόνο στους νομούς που θέλεις και αν εκεί δεν υπάρχει θέση απλά δεν παίρνεις μετάταξη. Η λογική λέει πάντως ότι θα "ρυθμίσουν" το θέμα με κάποια εγκύκλιο του υπουργείου.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον πάντως είναι ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος ανακοινώθηκε οριακά πριν τις εκλογές ενώ ήταν τόσο καιρό προς υπογραφή. Μάλλον σύμπτωση θα είναι.
Όπως σύμπτωση θα είναι και η παρακάτω εγκύκλιος - διευκόλυνση για τα παιδιά των εσπερινών μόνο για το φετινό έτος, επίσης οριακά πριν τις εκλογές (και ο νοών νοείτω).

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=63530

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

aekaki25

συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχουν 2 περιπτώσεις
α) να δωθούν οι θέσεις ανα νομό πριν κάνουμε την αίτηση και έτσι να δηλώσουμε νομό που θέλουμε

β) να κάνουμε απλά μια άιτηση μετάταξης, να ματαταγούν οι 38κατι στο σύνολο πληροφορικοί και μετά συτοί να δηλώσουν νομό στα τυφλά......αυτή είναι και η πιο δύσκολη περίπτωση , γιατί μπορείς να πάθεις αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα

Πάντως η Διαμαντοπούλου πριν φυγει (και παει στον αγύριστο) δεν υπεγραψε τίποτα και ο Μπαμπινιώτης είπε ότι οι αποφάσεις και οι υπογραφές θα πέσουν απο την επόμενη κυβέρνηση!!!!!!Δηλαδή ..........τι είχες Γιάννη μ , τι είχα πάντα......μόνο υποσχέσεις!!!!!!!


επίσης υπάρχει και η άλλες ασάφειες
.....με ποιά κριτήρια θα πάρει κάποιος μετάταξη : μόρια ή βίσμα???
.......αυτοί που ανήκουν σε έναν νομό και είναι υπεράριθμοι θα έχουν πλεονέκτημα έναντι των άλλων???????
.........οι οργανικές που κάποιοι θα αφήσουν ξέρω ότι θα καλυφθούν του χόνου στις μεταθέσεις......μέχρι τότε πως θα καλύψουν τις θέσεις αυτών που θα φύγουν απο τα νησια????? Με αναπληρωτές........αφού no money no honey!!!!!!!!
.......

dkotanid

Μη λέτε ρε παιδιά ό,τι σας κατέβει στο κεφάλι...εικασίες εικασίες εικασίες...σενάρια. Ρωτήσαμε αν ξέρει κάποιος κάτι, όχι αν έχει κάποιος, κάποιους ισχυρισμούς. Θυμάμαι τη μετάταξη στην ειδικότητα των ΠΕ11 (Γυμναστών), που μου έλεγαν όσο υπηρετούσα την περσινή χρονιά σε Α/θμια ότι ήταν η μόνη και αναγκαστική λύση να βρεθούν στον τόπο τους. Δηλαδή θα δηλώσει κάποιος Θεσσαλονίκη μόνο, και αν δε πιάσει Θεσσαλονίκη μπορεί να βρεθεί Ρόδο;
Δε το νομίζω αυτό!
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

bright

Παράθεση από: evry στις 05 Μαΐου 2012, 09:02:57 ΠΜ
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες (με κάθε επιφύλαξη πάντα)
Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να ισχύσει ότι ισχύει για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο. Δηλαδή κάνεις αίτηση μόνο στους νομούς που θέλεις και αν εκεί δεν υπάρχει θέση απλά δεν παίρνεις μετάταξη. Η λογική λέει πάντως ότι θα "ρυθμίσουν" το θέμα με κάποια εγκύκλιο του υπουργείου.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον πάντως είναι ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος ανακοινώθηκε οριακά πριν τις εκλογές ενώ ήταν τόσο καιρό προς υπογραφή. Μάλλον σύμπτωση θα είναι.
Όπως σύμπτωση θα είναι και η παρακάτω εγκύκλιος - διευκόλυνση για τα παιδιά των εσπερινών μόνο για το φετινό έτος, επίσης οριακά πριν τις εκλογές (και ο νοών νοείτω).

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=63530


Μεκάρι να είναι όπως τα λες!

bright

Παράθεση από: aekaki25 στις 05 Μαΐου 2012, 08:51:09 ΠΜ
καλημέρα, ρώτησα τον σύμβουλο πληροφορικής και μου είπε τα εξής:

κάνοντας μετάταξη στην πρωτοβάθμια, μπορεί να τοποθετηθούμε σε οποιονδήποτε νομό
θα σας παραθέσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε καλύτερα τι γίνεται

πχ

εγώ ανήκω σε μια περιοχή...Δ μαγνησίας
και θέλω να κανω μετάταξη αλλα θέλω να πάω Λάρισα, ποιά είναι τα πιθανά σενάρια:

Έστω ότι είμαι μέσα στους 288 που θα μεταταχθούν στην πρωτοβάθμια.Αν στη Λάρισα δοθούν 10 οργανικές κι εγώ είμαι 11η στα μόρια (μεταξύ αυτών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη Λάρισα) τότε μπορεί μεν να μεταταχθώ στην Πρωτοβάθμια αλλά δεν θα μπώ στον νομό που με ενδιαφέρει. Και η πρωτοβάθμια να με διαθέσει  σε άλλο νομό.
Δηλαδή ενέχει και ο κίνδυνος να βρεθώ σε τελείως διαφορετικές περιοχές απο τις επιλογές μου.
Η σημβουλή μου είναι ότι αν κάποιος έχει μικρό αριθμό μορίων και βρίσκεται σε ένα μέρος που του δίνει καποια μόρια και είναι κοντά στην περιοχή που αποτελεί στόχο για αυτόν , καλύτερα να μην κάνει αίτηση για μετάταξη, γιατι μπορεί να βρεθεί οπουδήποτε ανα την Ελλάδα..............................!!!!!!

ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να σας βοήθησα λίγο!!!!!
Νομίζω ότι παλαιότερα με τις μετατάξεις άλλων ειδικοτήτων παλαιότερα, αυτό ίσχυε.

spin

Γνωρίζω συνάδελφο γυμναστή, που ενώ ήταν στην πρωτοβάθμια σε σχολείο της πόλης του, μετατάχθηκε (μετά από αίτησή του) στη δευτεροβάθμια και βρέθηκε στην άλλη άκρη της Ελλάδας!
Ευτυχώς γι αυτόν, μετά από μερικά χρόνια πήρε τελικά μετάθεση για τον τόπο του.
Αν ισχύσει το ίδιο σύστημα και για εμάς θα είναι πολύ ριψοκίνδυνη η απόφαση...

Katsadouros_Dhm

#9
Για τις μετατάξεις από κλάδο σε κλάδο στη Βθμια, Αθμια ή από τη μια στην άλλη ισχύουν τα εξής:
1. Πρέπει να έχει κάποιος τουλάχιστον 5 χρόνια μόνιμης υπηρεσίας στον κλάδο που αφήνει για να μπορεί να κάνει αίτηση.
2. Πρέπει να υπάρχει οργανικό κενό στον κλάδο/περιοχή που πάει για να γίνει η μετάταξη.
3. Στην αίτηση μπορεί να δηλώσει μέχρι 10 προτιμήσεις και αν θέλει, να δηλώσει στην τελευταία ΝΑΙ σε οποιαδήποτε περιοχή, (όπως και στο διορισμό) οπότε μπορεί να βρεθεί και οπουδήποτε .

Τώρα, αν θα ισχύσουν τα παραπάνω έτσι ακριβώς δεν ξέρω, γιατί τώρα ο κλάδος παραμένει ο ίδιος, απλά αλλάζει η βαθμίδα. Νομίζω ότι με κάποια διευκρινιστική εγκύκλιο το θέμα θα ξεκαθαρίσει.
Παράθεση από: spin στις 05 Μαΐου 2012, 02:49:45 ΜΜ
Γνωρίζω συνάδελφο γυμναστή, που ενώ ήταν στην πρωτοβάθμια σε σχολείο της πόλης του, μετατάχθηκε (μετά από αίτησή του) στη δευτεροβάθμια και βρέθηκε στην άλλη άκρη της Ελλάδας!
Ευτυχώς γι αυτόν, μετά από μερικά χρόνια πήρε τελικά μετάθεση για τον τόπο του.
Αν ισχύσει το ίδιο σύστημα και για εμάς θα είναι πολύ ριψοκίνδυνη η απόφαση...
Προφανώς ο συνάδελφος είχε βάλει στην αίτησή του ΝΑΙ σε όλα τα πιθανά κενά.

evry

Αυτά που λέει ο Katsadouros_Dhm είναι αυτά ακριβώς που ισχύουν τώρα. Δηλαδή δεν πας πουθενά αν δεν το δηλώσεις εσύ.
Ας βάλω όμως άλλη μια διάσταση στην συζήτηση για όσους τους αρέσει να φτιάχνουν σενάρια.
Έχετε ακούσει ότι υπάρχει  σκέψη να ενοποιηθούν δευτεροβάθμια/πρωτοβάθμια με στόχο την περικοπή δαπανών? Εννοώ διοικητικά, λιγότερα γραφεία κλπ. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει θέμα μετάταξης.
  Προσωπικά πιστεύω (χωρίς να έχω κάποιο στοιχείο, απλή διαίσθηση με λίγη λογική) ότι αυτοί που θα έχουν προτεραιότητα για κάλυψη των θέσεων σε κάθε περιφέρεια είναι όσοι είναι στην δευτεροβάθμια της ίδιας περιοχής. Μου φαίνεται το μόνο λογικό. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να έρθει κάποιος από ένα νησί για να καλύψει οργανικό κενό στην Γ Αθήνας όταν του χρόνου στην δευτεροβάθμια της ίδιας περιοχής θα βγουν 130-150 πλεονάζοντες.
  Επίσης το κενό αυτού που θα φύγει από το νησί ποιος θα το καλύψει, αφού διορισμοί δεν γίνονται;

Τέλος πάντων από ότι φαίνεται θα μάθουμε σύντομα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gedeon

Αν προσέξατε καλά το κείμενο.....  όταν παίρνεις μετάταξη καταργείται η οργανική που πιθανό είχες στη Β'/θμια. Απλά, αν υπάρχει κενό θα καλύπτεται απο τους πλεονάζοντες στο ΠΥΣΔΕ. Δεν πρόκειται στη θέση του μετατασσόμενου να στελνουν άλλον με οργανική...

dnekta

Παράθεση από: gedeon στις 05 Μαΐου 2012, 08:03:12 ΜΜ
Αν προσέξατε καλά το κείμενο.....  όταν παίρνεις μετάταξη καταργείται η οργανική που πιθανό είχες στη Β'/θμια. Απλά, αν υπάρχει κενό θα καλύπτεται απο τους πλεονάζοντες στο ΠΥΣΔΕ. Δεν πρόκειται στη θέση του μετατασσόμενου να στελνουν άλλον με οργανική...
Και αν εχεις οργανική αλλά δεν έχεις ώρες, δηλαδή είσαι υπεράριθμος; Τότε τι γίνεται;
nd :)

aekaki25

Παράθεση από: dnekta στις 06 Μαΐου 2012, 12:24:18 ΠΜ
Και αν εχεις οργανική αλλά δεν έχεις ώρες, δηλαδή είσαι υπεράριθμος; Τότε τι γίνεται;
Παράθεση από: dkotanid στις 05 Μαΐου 2012, 10:04:55 ΠΜ
Μη λέτε ρε παιδιά ό,τι σας κατέβει στο κεφάλι...εικασίες εικασίες εικασίες...σενάρια. Ρωτήσαμε αν ξέρει κάποιος κάτι, όχι αν έχει κάποιος, κάποιους ισχυρισμούς. Θυμάμαι τη μετάταξη στην ειδικότητα των ΠΕ11 (Γυμναστών), που μου έλεγαν όσο υπηρετούσα την περσινή χρονιά σε Α/θμια ότι ήταν η μόνη και αναγκαστική λύση να βρεθούν στον τόπο τους. Δηλαδή θα δηλώσει κάποιος Θεσσαλονίκη μόνο, και αν δε πιάσει Θεσσαλονίκη μπορεί να βρεθεί Ρόδο;
Δε το νομίζω αυτό!

δεν λεω βρε συνάδελφε ότι μου κατέβει στο κεφάλι........ρώτησα τον σύμβουλό και μου είπε αυτά που έγραψα!!!!

aekaki25

Παράθεση από: gedeon στις 05 Μαΐου 2012, 08:03:12 ΜΜ
Αν προσέξατε καλά το κείμενο.....  όταν παίρνεις μετάταξη καταργείται η οργανική που πιθανό είχες στη Β'/θμια. Απλά, αν υπάρχει κενό θα καλύπτεται απο τους πλεονάζοντες στο ΠΥΣΔΕ. Δεν πρόκειται στη θέση του μετατασσόμενου να στελνουν άλλον με οργανική...


η θέση θα παραμείνει κενή για την φετινή χρονιά.........(γιατί η φάση των μετατάξεων αν γίνει θα ολοκληρωθεί τον Σεπτέμβρη)  και θα καλυφθεί είτε απο υπεράριθμους είτε απο μετατεθέντες...........σε κάθε περίπτωση θα καλυφθεί με τις επόμενες μεταθέσεις............ταδε έφη ο σύμβουλος!!!!!!!!