ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΛΑΔΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Ξεκίνησε από bright, 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Απ ότι φαίνεται εκ πρώτης όψεως, δεν θα δοθεί η δυνατότητα απόσπασης στην Αθμια για όλους τους κλάδους για τους οποίους συστάθηκαν οργανικές με την εγκύκλιο που συζητάμε σε αυτό το θέμα.

Και μένα οι απορίες μου είναι οι εξής:
θα καλύψει όλες τις ανάγκες στην Αθμια μόνο με τις οργανικές που ανακοινωσε το υπουργείο;
είναι τόσο σίγουρο πως θα προλάβει μέχρι 1/9 να ολοκληρώσει την διαδικασία των μετατάξεων;
αυτό σημαίνει ότι δεν θα μας διαθέτουν πλέον με ή χωρίς την θέλησή μας στην Αθμια;

escozul

Ένα πράγμα μόνο δεν καταλαβαίνω.

Προκυρίσσονται 480 θέσεις στην Α'θμια.
Φέτος αποσπάστηκαν εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ19-20 σε 880 σχολεία. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ήταν λιγότεροι από 700.
Υπάρχει προγραμματισμός για φέτος τα σχολεία να είναι περισσότερα από 880 (περί τα 1000 - 1200 αν δεν κάνω λάθος).

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα μετά τις μετατάξεις θα λείπουν καμιά 300αριά (ή και 500) εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20 από την πρωτοβάθμια. Ενώ στην δευτεροβάθμια θα είμαστε πάλι στριμωγμένοι λες και μπήκαμε σε λεωφορείο... Και δεν δίνεται δυνατότητα για απόσπαση.

Γιατί;

Ένας μπαγάσας που να ξέρει αριθμητική δεν υπάρχει στο υπουργείο;
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

jtsop

#32
Από το Υπουργείο μας ενημέρωσαν ότι επειδή οι μετατάξεις προηγούνται των αποσπάσεων, σε πρώτη φάση δεν θα γίνουν ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ στην ΠΕ, αλλά θα γίνουν μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των μετατάξεων με νέα εγκύκλιο.

bright

Παράθεση από: jtsop στις 21 Μαΐου 2012, 02:49:45 ΜΜ
Από το Υπουργείο μας ενημέρωσαν ότι επειδή οι μετατάξεις προηγούνται των αποσπάσεων, σε πρώτη φάση δεν θα γίνουν ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ στην ΠΕ, αλλά θα γίνουν μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των μετατάξεων με νέα εγκύκλιο.
Συνάδελφοι σήμερα άκουσα το εξής:
Με τη μετάταξη βγαίνει καινούριο ΦΕΚ και πάμε από την αρχή, δηλαδή περνάμε ξανά την διαδικασία του δόκιμου και της μονιμοποίησης και η μονιμοποίηση τώρα έρχεται μετά από αξιολόγηση. Και φυσικά ξεκινάμε από την αρχή και βαθμολογικά. Δηλαδή ενώ ανησυχούσαμε για άλλο νομό υπάρχουν επιπρόσθετα στοιχεία ανησυχίας.
Ελπίζω να ανακοινώσουν σύντομα με εγκυκλίους τους όρους της μετάταξης.

chrisk

και το ξαναλεω:

ΔΕΝ προκυρηχτηκαν οργανικες αλλα απλες θεσεις !!!

αληθεια μπορει καποιος να επιβεβαιωσει την ειδηση περι γυρισμου στο αρχικο βαθμολογικο κλιμακιο??

Ψιλομουφα μου φαινεται...

escozul

Πω πω πω... μας βλέπω να περνάμε καλοκαίρι στα forum και φέτος!
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

bright

Παράθεση από: chrisk στις 21 Μαΐου 2012, 06:26:01 ΜΜ
και το ξαναλεω:

ΔΕΝ προκυρηχτηκαν οργανικες αλλα απλες θεσεις !!!

αληθεια μπορει καποιος να επιβεβαιωσει την ειδηση περι γυρισμου στο αρχικο βαθμολογικο κλιμακιο??

Ψιλομουφα μου φαινεται...
Συνάδελφε να κοιτάξουμε το θέμα της επιστροφής στο αρχικό βαθμολογικό κλιμάκιο, αλλά μου το είπε σήμερα η σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης στο εξεταστικό κέντρο. Μου είπε γυρνάμε στο αρχικό βαθμολογικό κλιμάκια, και περνάμε την διαδικασία του δόκιμου. Τα χρόνια προϋπηρεσίας μας αναγνωρίζονται μισθολογικά, αλλά όχι βαθμολογικά. Έτσι μου είπε, έτσι σας λέω. Έτσι γινόταν μέχρι τώρα οι μετατάξεις.
Μεκάρι να μην είναι έτσι.  Όποιος έχει χρόνο (δεν έχω αυτό τον καιρό), ας το κοιτάξει, να βρει τη σχετική νομοθεσία.

bright

Παράθεση από: bright στις 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ
Ανακοινώθηκε η σύσταση κλάδου πληροφορικής στο δημοτικό. Στις θέσεις αυτές θα μπορούμε να πάμε με μετάταξη.
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=63507
Όταν παίρνουμε μετάταξη μπορεί να μας τοποθετήσουν και σε άλλο νομό από αυτόν της οργανικής μας θέσης; Γνωρίζει κάποιος;
Συνάδελφοι νεώτερα σχετικά με το θέμα:
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=64763

chrisk

οπως τα ειπα λοιπον...

απλες θεσεις ειναι και μετα τις μεταταξεις θα συσταθουν οργανικες...και αν συσταθουν λεω εγω...

αν και το σωστο ειναι οι μεταταξεις να γινουν σε επιπεδο νομου και οχι πανελλαδικα γιατι αλλιως ειναι σαν να γινονται μινι μεταθεσεις...

happiness

Παράθεση από: chrisk στις 22 Μαΐου 2012, 09:55:52 ΜΜ
αν και το σωστο ειναι οι μεταταξεις να γινουν σε επιπεδο νομου και οχι πανελλαδικα ...
Γιατί είναι το "σωστό" αυτό;

Σχετικά με τον μηδενισμό του βαθμού: αυτό ίσως να ίσχυε μέχρι τώρα στις "κλασικές" μετατάξεις αλλά το βλέπω ανεφάρμοστο τώρα με το νέο μισθολόγιο (και φαντάζομαι ΄ότι θα αλλάξει και για τις "κλασικές" μετατάξεις) γιατί πλέον ο μισθός εξαρτάται άμεσα από τον βαθμό, ενώ με το παλιό μισθολόγιο ήταν ανεξάρτητα πλήρως.

chrisk

ειναι το σωστο γιατι υπάρχει πολυ σοβαρη περιπτωση εκει που εισαι μεσα στον νομο και δει στην περιοχη σου ετοιμος να μεταταγεις και μετρας τις δυναμεις σου με αλλους (στην ιδια περιοχη φυσικα) που ξερεις ποσα μορια εχουν, να σου ερθουν "ουρανοκατεβατοι" -και περαν των μεταθεσεων- ατομα απο δυσπροσιτες περιοχες η νησια και να σου "φανε" την θεση...

Αυτο θα συμβει κατα κόρον σε νομους που γειτνιαζουν με αθηνα-θεσσαλονίκη-πάτρα κ.τλ.π με αποτέλεσμα οι συνάδελφοι σε αυτους τους νομούς να μην μπορέσουν να μεταταγουνε...

κατι τετοιο για μενα δικαιολογειται μονο με την διαδικασια των μεταθεσεων και οχι με αλλους τροπους (βλεπε μεταταξη)....

Γι αυτο πιστευω οτι θα πρεπει οι μεταταξεις στην Αθμια να γινουν σε επιπεδο νομού ή περιοχής εντος του νομού στην οποία ανήκεις.

hiall

Παράθεση από: chrisk στις 23 Μαΐου 2012, 02:13:17 ΜΜ
ειναι το σωστο γιατι υπάρχει πολυ σοβαρη περιπτωση εκει που εισαι μεσα στον νομο και δει στην περιοχη σου ετοιμος να μεταταγεις και μετρας τις δυναμεις σου με αλλους (στην ιδια περιοχη φυσικα) που ξερεις ποσα μορια εχουν, να σου ερθουν "ουρανοκατεβατοι" -και περαν των μεταθεσεων- ατομα απο δυσπροσιτες περιοχες η νησια και να σου "φανε" την θεση...

Αυτο θα συμβει κατα κόρον σε νομους που γειτνιαζουν με αθηνα-θεσσαλονίκη-πάτρα κ.τλ.π με αποτέλεσμα οι συνάδελφοι σε αυτους τους νομούς να μην μπορέσουν να μεταταγουνε...

κατι τετοιο για μενα δικαιολογειται μονο με την διαδικασια των μεταθεσεων και οχι με αλλους τροπους (βλεπε μεταταξη)....

Γι αυτο πιστευω οτι θα πρεπει οι μεταταξεις στην Αθμια να γινουν σε επιπεδο νομού ή περιοχής εντος του νομού στην οποία ανήκεις.

Η λογική αυτή που αναφέρεις δίνει μια επιπλέον ευκαιρία στα άτομα που βρισκονται ήδη στον νομό που θέλουν - τα οποία βρίσκονται εκεί με επιλογή τους- και στερουν την ευκαιρία απο τα άτομα που είναι πάρα πολύ μακρια χωρίς να το έχουν επιλέξει.
Δεν είναι πιο σωστό όμως "όταν λέμε όλοι να εννούμε όλοι";

Αυτό δυστυχώς είναι θέμα του υπουργείου...

Αφού αναφέρεις ότι μιλάμε για απλές θέσεις -και όχι οργανικές - (αν και ο ΠΕΚΑΠ μιλάει για οργανικές ) σημαίνει ότι αν είχες οργανική στον νομό σου στην Β/θμια θα την χάσεις και θα βρεθείς στην διάθεση σε μία ακόμα μεγαλύτερη περιοχή (η Α/θμια συνήθως έχει λιγότερες περιοχές ανά νομο).
Επίσης, οι ειδικές κατηγορίες/πολύτεκνοι κατά πάσα πιθανότητα (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα η προτεραιότητα τους) θα πάρουν τα "φιλέτα" στους νομούς  (να κάνουμε και λίγη πλάκα σε καιρό κρίσης) και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί θα πάρουν ότι μείνει.
Άρα , σύμφωνα με τα όσα έχεις πεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς σε χειρότερη κατάσταση.

Όπως το βλέπω, αν δεν εχεις πολλά μόρια , παιδιά ή χρόνια  καλύτερα να το ψάξεις καλά πριν ζητήσεις μετάταξη στον ίδιο νομο.

Φυσικά , το υπουργείο που μας έχει εντυπωσιάσει πολλές φορές με τις ιδέες τους μπορεί να αποφασίσει να κάνει τις μετατάξεις αλφαβητικά...  ;D  :D



happiness

Παράθεση από: chrisk στις 23 Μαΐου 2012, 02:13:17 ΜΜ
ειναι το σωστο γιατι υπάρχει πολυ σοβαρη περιπτωση εκει που εισαι μεσα στον νομο και δει στην περιοχη σου ετοιμος να μεταταγεις και μετρας τις δυναμεις σου με αλλους (στην ιδια περιοχη φυσικα) που ξερεις ποσα μορια εχουν, να σου ερθουν "ουρανοκατεβατοι" -και περαν των μεταθεσεων- ατομα απο δυσπροσιτες περιοχες η νησια και να σου "φανε" την θεση...
Καλά μιλάμε τέλειο!!! Μου έχει πέσει το σαγόνι στο πάτωμα! Οι συνάδελφοι που έχουν λιώσει χρόνια σε νησιά και κορφοβούνια είναι "ουρανοκατέβατοι" (τους πετάνε από τα αεροπλάνα άραγε; ) και οι όποιες θέσεις ανοίξουν στον νομό που είναι ο καθένας είναι προφανώς το πιτόγυρό μας και κάποιοι προσπαθούν να μας το φάνε (αν πάντως μας το φάνε, προτείνω πίτσα).
Σωστό είναι ότι με συμφέρει κι αν η πραγματικότητα έχει πρόβλημα, ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!


nuf said  >:D

chrisk

hiall σωστα τα λες οντως μπορει να βρεθεις σε χειροτερη θεση...αρα θελει μελετη το πραγμα εντος νομου.

οσο για την Πεκαπ κανεις λαθος, δεν μιλαει για οργανικες, αντιθέτως λεει οτι πρεπει να καθοριστουν τα κριτηρια μεταταξης , να γινουν οι μεταταξεις, και μετα να βγουν οι οργανικες...με μια αναλυτικη και προσεκτικοτερη αναγνωση της ανακοινωσης θα βρεις ευκολα το σημειο που το λεει.

hapiness η λογικη σου ειναι σωστη γενικα...αλλα για την διαδικασια που επαγγελεσαι οπως εχω πει υπαρχουν οι μεταθεσεις και οχι η μεταταξη. γενικα ομως respect στους συναδελφους που εχουν φαει με το κουταλι τις ερημιες.

τεσπα κοντη γιορτη αλληλουια θα δουμε τελικα με ποια κρητηρια θα γινουν αυτες οι ρημαδομεταταξεις...

poursali

εγώ λέω να κάνουμε ευθανασία σε όσους είναι σε νησιά/δυσπρόσιτα.... ήμαρτον δηλαδή
απαράδεκτη συναδελφική στάση να τους αποκαλούν ουρανοκατέβατους..
βρείτε επιχειρήματα - το "ουρανοκατέβατοι" και "φάνε" τη θέση δεν έχουν θέση σε διάλογο - και δεν σώζεται επειδή μπαίνουν σε εισαγωγικά
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ