ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΛΑΔΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Ξεκίνησε από bright, 04 Μαΐου 2012, 06:20:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

chrisk

Λοιπόν σήμερα ξαναρώτησα την Αθμια. Μου είπανε οτι ο πινακας του μπρατη ειναι παλιος και δεν εχει επικαιροποιηθεί. Κοινώς μου είπε να μην του δίνω ιδιαίτερη σημασία και ότι η Αθμια δεν έχει κατι επίσημο απο το υπουργείο  παρα μονο το γεγονός ότι ειναι 21 θεσεις για την περιφερεια που με ενδιαφερει: δηλαδη την Πελοποννησο. Ακουστε λοιπον τι μου ειπε οτι θα γίνει:

1)Το υπουργείο θα δει ποσοι κανανε αιτηση για Πελοποννησο και ποσοστιαια θα κατανειμει τις θεσεις ανα νομο!!!
Αυτο σημαίνει, στην Κορινιθια που ειμαι εγω και εχουμε 12 ΕΑΕΠ, οτι αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και ολοι στην Πελοποννησο δηλωσουν Κορινθια τοτε ΟΛΑ ΤΑ ΕΑΕΠ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΑ 12 ΘΑ ΣΤΕΛΕΧΩΘΟΥΝ!!!!
2)Καταλαβατε οεο????

Μου είπε δηλαδή οτι μεχρι τελευταια στιγμη παιζουν οι θεσεις ανα νομο, και οτι δεν μπορομε να ειμαστε σιγουροι για τιπουα ποσο μαλλον για να δωσουν ονομαστικα τα σχολεια!!!!! Γι' αυτο λεει η εγκυκλιος μιλαει για θεσεις ανα περιφερεια και τιποτα αλλο...?!!!???!?!?

Λοιπον μαγκες και μαγκιτισσες ή εβγαλα την σουπερ ειδηση της ημερας - της χρονιας θα ελεγα- ή η τυπισσα σημερα νομιζε οτι ηταν Πρωταπριλιά και με δουλεψε κανονικα!!!

P.Tsiotakis

ή όλα ειναι ευμετάβλητα μέχρι την τελευταία στιγμή και κανείς δεν γνωρίζει το μονοπάτι

Βασίλης Ραξενίδης

Δεν ξέρω αν ισχύει ο πίνακας του Μπράτη πάντως πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κατανομή θέσεων ανά νομό από τις περιφέρειες. Σήμερα στην Α βάθμια Καβάλας μου είπαν ότι από την αρχή που ξεκίνησε η διαδικασία για τις μετατάξεις (πριν από μήνες δηλαδή) από την περιφέρεια έγινε πρόταση στο υπουργείο  για συγκεκριμένο αριθμό θέσεων και συγκεκριμένα σχολεία (τα οποία και μου είπαν προφανώς) η οποία έγινε αποδεκτή από την διεύθυνση Καβάλας. Βέβαια το γεγονός ότι δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα από το υπουργείο, κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι όλα αυτά μπορεί να αλλάξουν. Όπως γίνεται και με τους διορισμούς. Δηλώνεις περιοχή μετάθεσης και όταν πας εκεί σου λένε αυτά είναι τα σχολεία που μπορείς να δηλώσεις για τοποθέτηση. Κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει.

apostolina

Συνάδελφοι κάτι που με προβληματίζει είναι ότι στο έντυπο της μετάταξης οι περιοχές είναι με βάση τις περιοχές Β/θμιας ενώ οι περιοχές Α/θμιας διαφοροποιούνται αρκετά..

vigor

Συνάδελφε apostolina οι περιοχές μετατάξεων είναι ίδιες με αυτές των μεταθέσεων της Πθμιας.
Για του λόγου το αληθές ρίξε μια ματιά στην αίτηση μεταθέσεων της Πθμιας (Γενικές από περιοχή σε περιοχή) :
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/aithsh_apo_perioxh_se_perioxh_pe_2012_13_130118.doc

P.Tsiotakis

Μπρατης σήμερα σο Facebook

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ 900 ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΘΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ Η ΚΑΙ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ.ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΤΑΓΟΥΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ.ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟΤΗΝ ΑΡΧΗ.

aekaki25


chrisk


tasos22


chrisk

tassos22 χωρις διαθεση να σε προσβαλλω αλλα λιγο κουκουρουκου δεν ειναι η απορια σου????? >:( >:( >:(

aekaki25

xaxaxaa, έλα βρε μην τον αποπαίρνεις, μάλλον είναι καινούριος!!!

goikon72

Συνάδελφοι σας παρουσιάζω κάποιες διευκρινίσεις που μου έστειλε με e-mail ο σύμβουλος κος Κανίδης σχετικά με τις μετατάξεις στην πρωτοβάθμια:

Η εγκύκλιος μετατάξεων είναι στο:

http://www.minedu.gov.gr/home/themata-prosopikoy/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/9482-21-03-13-eguklios-metataksewn.html

Οι θέσεις ανά νομό είναι στο:

http://www.mpratis.gr/012/070612.pdf

Οι θέσεις στην Αττική είναι στο:

http://goo.gl/O0dEL

Για τις μετατάξεις ισχύει ότι θα γίνουν 60% από τουςΠΕ19 και 40% από τους ΠΕ20,Δηλαδή 288 ΠΕ19 και 192 ΠΕ20.Ελπίζω κάποτε να ενωθεί ο κλάδος σε ένανχωρίςνα υπάρχουν τεχνητοί διαχωρισμοί.

Η λίστα μορίων θα είναι ενιαία αλλά μόλις συμπληρωθεί ο συνολικός αριθμός από τον ένα κλάδο θα συνεχίσουν μόνο από τον άλλο. Για παράδειγμα υποθέστε ότι οι 10 πρώτοι σε μόρια είναιΠΕ19, οι δέκαεπόμενοι είναιΠΕ20, οι δέκαεπόμενοιΠΕ19 κ.λπ. (για να μην παρεξηγιόμαστε η σειρά θα μπορούσε να είναι πρώτα οι ΠΕ20 και μετά οι ΠΕ19!)

Η επιλογή θα αρχίσει από πάνω θα πάρουν τους πρώτους 380 (19 δεκάδες ΠΕ19 και 19 δεκάδες ΠΕ20) θα πάρουν τουςεπόμενους 10 από τουςΠΕ19 αλλά από τους επόμενους 10 ΠΕ20 θα πάρουν μόνο 2 γιατί με αυτούς έχει συμπληρωθεί ο συνολικός αριθμός των ΠΕ20.Στη συνέχεια από τη λίστα θα πάρουν μόνο ΠΕ19 μέχρι να συμπληρώσουν και αυτοί τον αριθμό 288.

Επίσης αυτοί που θα πάνε στην πρωτοβάθμια δεν θα χάσουν κάτι από τις αποδοχές τους.Σας στέλνω μια εγκύκλιο του υπουργείου Οικονομικών που διευκρινίζει το θέμα.Βέβαια θα ακολουθούν το ωράριο της πρωτοβάθμιας.


happiness

Παράθεση από: vigor στις 22 Μαρ 2013, 04:54:23 ΜΜ
      Ένα λογισμικό που αρέσει πάρα πολύ στα παιδιά (Δ'-ΣΤ'), πλην του scratch,  αν εξαιρέσεις τα πρώτα μαθήματα εξοικείωσης που είναι λογικό να τους δυσκολεύουν, είναι το Powerpoint. Αν μάλιστα οι διαφάνεις διαθέτουν και εφέ, θα τους μείνει αξέχαστη η ενασχόληση, με αποτέλεσμα να εργασθούν με μεγαλύτερη άνεση και ευχαρίστηση στην επόμενη παρουσίασή τους, όταν αυτή γίνει π.χ. στα πλαίσια κάποιας εργασίας σε κάποιο από τα υπόλοιπα μαθήματά τους
Το θέμα είναι όμως ότι εκτός του scratch, που σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών αναφέρεται μόνο στις 2 τελευταίες τάξεις, και σε αυτές αποτελεί το 1/6 της ύλης (σύμφωνα με π.σ. πάντα), όλα τα υπόλοιπα θέματα που καλούμαστε να διδάξουμε είναι αποκλειστικά "χρήση Η/Υ" και συνήθως ουδεμία σχέση έχουν με πληροφορική. Όποιος λοιπόν αποφασίσει (για τους δικούς του λόγους) να μεταταγεί μόνιμα στην Αθμια, (πέρα από τις άλλες δυσκολίες που θα συναντήσει και αναφέρθηκαν ήδη) καλό είναι να είναι έτοιμος να μετατραπεί σε διδάσκοντα ECDL.  :-\

...χωρίς αυτό να σημαίνει πως και η Βθμια δεν έχει τα ΠΟΛΛΑ προβλήματά της...

aekaki25

έλεος , σήμερα το είδα, στο alfavita σε μια διευκρινιστικη εγκυκλιο του υπουργειου για τις μετατάξεις λέει πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν συμπληρώσει πενταετία μέχρι και τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων δηλαδή 2/4/2013......πως είναι δυνατον να στεκει τέτοιο πράγμα αφου αν γίνουν τελικά οι μετατάξεις οι εκπαιδευτικοι θα πάνε με τη νεα χρονια στα νέα σχολεία .......... Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας ενημερώσει...

ευχαριστώ!