βοηθεια με επιλογη σχολης

Ξεκίνησε από supersaiyan98, 15 Μαΐου 2016, 03:22:02 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

supersaiyan98

καλησπερα σε ολους σας παιδια
ειμαι καινουργιο μελος στην ομαδα μιας και εψαχνα και εγω με την σειρα μου για σχολες αφου γραφουμε πανελληνιες μεθαυριο (κι ο θεος μαζι μας)
ειμαι στον θετικο προσανατολισμο η οπως αλλιως λεγεται με το καινουργιο συστημα με το οποιο ανοιγω πολυτεχνεια, φυσικο μαθηματικο κτλ
θα ηθελα πολυ να ακουλουθησω τα πολυτεχνεια και συγκεκριμενα τα ηλεκτρολογων/ηλεκτρονικων(στα χανια) μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων
το διαβασμα μ και οι επιδοσεις μ στα διαγωνισματα δειχνουν οτι οι πιθανοτητες ειναι αρκετες για αυτα...θα ηθελα να μ πειτε την γνωμη σας για την σειρα επιλογης στο μηχανογραφικο
θα βαλω σιγουρα πρωτο το ημμυ θεσσαλονικης και επειτα του βολου(μιας και μενω εδω)...απο εδω και περα θα ηθελα τις συμβουλες σας..
αξιζει να βαλω το ημμυ της κρητης?? μετα σκεφτομαι το μηχανικων υπολογιστων κ πληροφορικης στα γιαννενα και μετα το επιστημης υπολογιστων στο ηρακλειο..μετα καποιο τει οπως αυτο στην θεσσαλονικη..περιμενω γνωμες
ευχαριστω εκ των προτερων :*

dkontos

Καλημέρα,
δεν αναφέρεις αν επιλέγεις τους ΗΜΜΥ για την κατεύθυνση της Ενέργειας ή σε ενδιαφέρει προτίστως η Μηχανική Υπολογιστών.
Αν ενδιαφέρεσαι για το πρώτο δεν θα πρέπει να αφήσεις εκτός τους ΗΜΜΥ του ΔΠΘ καθώς και τους ΗΜΤΥ της Πάτρας.
Στην άλλη περίπτωση έχεις περισσότερες επιλογές, οι Μηχανικών Πληροφορικής της Πάτρας είναι το παλαιότερο και από τα αρτιότερα τμήματα στον συγκεκριμένο τομέα.
Οι ΗΜΜΥ της Πολυτεχνείου Κρήτης εδώ και καιρό βρίσκονται σε ένα μεταβατικό στάδιο από Ηλεκτρονικούς σε Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς, το πρόγραμμά τους είναι ήδη διαμορφωμένο και η κατεύθυνση η συγκεκιμένη ήδη διδάσκεται. Από τις δυσκολότερες σχολές με προαπαιτούμενα και αλυσίδες μαθημάτων.
Είδα ότι έχεις κάνει αναφορά και σε πανεπιστημιακά αναφέροντας το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών της Κρήτης, ένα από τα καλύτερα πανεπιστημιακά τμήματα, δεν είδα όμως αναφορά στο αντίστοιχο του ΕΚΠΑ που και αυτό είναι από τα κορυφαία.
Τα προγράμματα σπουδών του καθενός θα σε βοηθήσουν, αφού ολοκληρώσεις τις εξετάσεις σου, να πάρεις την απόφαση σου.
Σου εύχομαι δύναμη και καλή επιτυχία για την αυριανή αλλά και τις επόμενες εξετάσεις σου!!!

dpa2006

Καλησπέρα,θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο.
Ξεκαθάρισε για ποιο λόγο θες ΗΜΜΥ.
Αν θέλεις καθαρή Πληροφορική πήγαινε καλύτερα σε τμήμα αμιγές τμήμα Πληροφορικής.
Αν θέλεις να ακολουθήσεις ενέργεια ή/και τηλεπικοινωνίες τότε προσανατολίσου σε ΗΜΜΥ ή και ακόμα σε τμήμα Φυσικής στο οποίο θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε μεταπτυχιακό στην Ηλεκτρονική Φυσική(μόνο για Τηλεπικοινωνίες)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science