ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΑΡΙΘΜΟΥ

Ξεκίνησε από vasiko, 08 Νοε 2006, 01:12:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vasiko

Σήμερα ήρθε ένας μαθητής μου στο σχολείο και μου έδειξε μία λυμένη άσκηση από το φροντιστήριό του . Εϊχε λοιπόν μία στρογγυλοποίηση πραγματικού  αριθμού με την εξής εντολή:
χ<-- aDIV1
Φυσικά ο μαθητής με ρώτησε με το δίκιο του πως γίνεται να ισχύει αυτή η εντολή αφού τους έχω πει ότι οι δύο τελεστές εφαρμόζονται μόνο σε ακεραίους αριθμούς.
Έχω κάπου λάθος εγώ λοιπον σε αυτή την περίπτωση ή το φροντιστήριο;;;;;;

petrosp13

H πράξη ορίζεται μόνο σε ακέραιους τελεστές (σελ 153, σημείωση πάνω δεξιά)
Η  στρογγυλοποίηση προς τα κάτω μπορεί να γίνει με την συνάρτηση Α_Μ, δηλαδή
χ<--Α_Μ(α)
Η  στρογγυλοποίηση προς τα πάνω μπορεί να γίνει πάλι με την συνάρτηση Α_Μ, δηλαδή
χ<--Α_Μ(α)+1
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

EleniK

@Vasiko
Δεν κάνεις λάθος εσύ. Τώρα για τη στρογγυλοποίηση δεν είναι τόσο απλό. Εννοεί να κόβει τα δεκαδικά? Αν ναι τότε είναι η λύση που προτεinei o andreasp_13
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gpapargi

Υπάρχει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, προς τα κάτω και στον πλησιέστερο. Θέλει διευκρίνηση κάθε φορά τι εννούμε.

Επίσης η στρογγυλοποίηση προς τα πάνω είναι λίγο ύπουλη. Το
χ<--Α_Μ(α)+1
δημιουργεί πρόβλημα όταν ο α είναι ήδη ακέραιος. Πχ για α=3 παίρνεις στρογγυλοποίηση προς τα πάνω 4.

Πιο ασφαλής τρόπος για στρογγυλοποίηση προς τα πάνω και στον πλησιέστερο ακέραιο είναι να διακρίνεις περιπτώσεις πάνω στο δεκαδικό μέρος που είναι α-Α_Μ(α)

vasiko

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Απλά ήθελα μια επιβεβαίωση γιατί θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

andreas_p

Έστω

α1 <- 3,3 
α2 <-  3,7

Στρογγυλοποίηση του α1  = 3

Στρογγυλοποίηση του α2  = 4

Λύση  :

σ1 <- Α_Μ(α1+0,5)
σ2 <- Α_Μ(α2+0,5)

Ανδρέας




EleniK

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Petros

#8
Έχει ξανα αναφερθεί νομίζω αλλά έχω την εξής ερώτηση: Η συνάρτηση της Γλώσσας Α_Μ(χ) αναφέρει ότι αποδίδει το ακέραιο μέρος του χ:

πχ.   Α_Μ(3.7) = 3

όμως Α_Μ(-3.7)=-3 ή -4?


Συγνώμη, μόλις βρίκα το συγκεκριμένο topic :
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=928.0