Σ-Λ

Ξεκίνησε από clevercitizen, 14 Μαΐου 2007, 04:51:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

clevercitizen

Ο φορτωτής χρησιμοποιείται για τη μετατροπή του αντικείμενου προγράμματος σε εκτελέσιμο.

Η πρόταση είναι σωστή ή λανθασμένη???
Ευχαριστώ.
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Dem

εγω αν το βλεπα στο τελος Σ θα το εβαζα αφου χωρις αυτον δν γινεται να εκτελεστει το προγραμμα(συνδεεται το αντικειμενο με τμηματα προγραμματος οπως λεει το σχολικο)
γνωμη μαθητη βεβαια.....

clevercitizen

Δε ξέρω, με έχει μπερδέψει. Στο βιβλίο γράφει ότι ο συνδέτης-φορτωτής συνδέει το αντικείμενο προόγραμμα με τις βιβλιοθήκες και έτσι το αποτέλεσμα είναι το εκτελέσιμο. Ακριβώς από κάτω όμως  έχει ένα σχεδιάγραμμα και ανάμεσα σε εκτελέσιμο κ αντικείμενο έχει τον συνδέτη.
Αλήθεια, συνδέτης και φοτρωτής είναι έννοιες ταυτόσημες? Οι καθηγητές μου είπαν ότι δεν είναι ακρίβώς ίδιες έννοιες αλλά στην ΑΕΠΠ τις θεωρεί ταυτόσημες.
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

P.Tsiotakis


Ο συνδέτης/φορτωτής είναι ένα πρόγραμμα που συνδέει το αντικείμενο πρόγραμμα (ενδοιάμεσο) με τις βιβιοθήκες τις γλώσσας και δημιουργεί το εκτελέσιμο (τελικό) πρόγραμμα.

Άρα χρησιμοποιείται για τη δημιουργία του εκτελέσιμου. Η λέξη μετατροπή στην αρχική πρόταση δε μου αρέσει, αλλά θα έλεγα οτι είναι σωστό

Καλή επιτυχία παιδιά...


andreas_p

Δεν είναι από τις καλύτερες διατυπώσεις.  Είναι αδόκιμη η φράση  'μετατροπή'. Για τον μεταγλωττιστή να το δεχθώ. Αλλά για τον συνδέτη-φορτωτή ...  Καλό είναι τέτοιες ερωτήσεις να αποφεύγονται.

Ανδρέας