Σχετικά με το Scratch

Ξεκίνησε από za√‘ag, 21 Ιουν 2009, 02:30:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Circle

@zavag
Και με τις εξετάσεις τι θα γίνει; Τι ύλη θα έχουν οι μαθητές και από που θα την διαβάσουν; Θα δώσετε σημειώσεις (φωτοτυπίες ή τι; ) ;
Τι λέει για αυτά τα ερωτήματα ο σύμβουλος;

za√‘ag

#16
Δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο ... περιμένω να μάθω λεπτομέρειες.

Σκέφτεσαι κι εσύ να κάνεις το scratch;

Ό,τι υλικό σχετικό βρω/βρούμε με ασκήσεις ή για τη διδασκαλία του scratch ας το βάλουμε εδώ για ανταλλαγή απόψεων.

Υπάρχει κανένα πλήρες βιβλίο σε pdf για να βοηθηθούμε στην οργάνωση των μαθημάτων;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

bright

To scratch υποστηρίζει animation και πολυμέσα;

Circle

Παράθεση από: zavag στις 12 Σεπ 2009, 01:58:10 ΜΜ
...
Σκέφτεσαι κι εσύ να κάνεις το scratch;

...

Όχι, δεν σκέφτομαι να κάνω το scratch τουλάχιστον για φέτος.
Ο ένας λόγος είναι ότι θέλω να κάνω μόνο το βιβλίο και να μην έχω πάλι φωτοτυπίες κτλ..
Και ο δεύτερος αλλά σημαντικότερος λόγος είναι ότι ο δικός μας σύμβουλος ήταν κάθετα αντίθετος με το να κάνουμε οτιδήποτε δεν υπάρχει στο βιβλίο, ακόμη και να μην αλλάξουμε την σειρά διδασκαλίας.  ???

Οπότε προς το παρόν, μένω σε ότι υπάρχει στο βιβλίο!

za√‘ag

#19
Παράθεση από: bright στις 21 Σεπ 2009, 08:56:47 ΜΜ
To scratch υποστηρίζει animation και πολυμέσα;

Πολύ. Δες στο site scratch.mit.edu .... Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εκεί

Κατάφερα να βρω ένα βιβλίο στα Αγγλικά για το scratch σε PDF. Αν το χρειάζεται κανείς να αφήσει μήνυμα εδώ. Είναι περ. 7,5 MB
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

spookype20

Παράθεση από: zavag στις 21 Σεπ 2009, 09:57:44 ΜΜ
Παράθεση από: bright στις 21 Σεπ 2009, 08:56:47 ΜΜ
To scratch υποστηρίζει animation και πολυμέσα;

Πολύ. Δες στο site scratch.mit.edu .... Υπάρχουν πολλά παραδείγματα εκεί

Κατάφερα να βρω ένα βιβλίο στα Αγγλικά για το scratch σε PDF. Αν το χρειάζεται κανείς να αφήσει μήνυμα εδώ. Είναι περ. 7,5 MB

Θα το ήθελα... Σκέφτομαι φέτος να κάνω το Scratch, αν και στο εργαστήριο Πληροφορικής είναι εγκατεστημένο το MicroWorlds (από την επιμόρφωση των ΠΕ19-20).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλικά Σάκης
Teacher, Cinema, TV, Nexus, Pixel, Android, Shopaholic, Gadget, Urban Traveller, Migrate2UbuntuMate

za√‘ag

Πώς να το ανεβάσω; Αν έχεις χώρο στο mail σου στείλε ΠΜ να στο στείλω με mail
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Μια από τις δυσκολίες του scratch είναι ο τρόπος που χειρίζεται τα "έργα" (projects) με την έννοια ότι δεν αποθηκεύει κείμενο αλλά εικόνες των σεναρίων από κάθε sprite. Ένας τρόπος να γίνει το "έργο" σε text μορφή είναι αυτά που έγραψα στο πιο πάνω topic (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2081.msg17009#msg17009)

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Πώς θα είναι οι ερωτήσεις των θεμάτων (Ιούνιος) ;;; Πώς δηλ. θα βάλω ερωτήσεις για κάποιο "έργο" ;; Πώς θα τυπωθεί σε περιορισμένο χώρο ώστε να μην βγάλω 4-5 σελίδες θέματα;

Και το σημαντικότερο είναι ότι τα θέματα θα δοθούν σε φωτοτυπίες (προφανώς) αλλά τι θα γίνει με τα χρώματα των blocks;
Έχετε κάποια πρόταση;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

manpap

σύντομο ελληνικό manual και υλικό με έτοιμα σχέδια μαθήματος υπάρχουν και στην http://ltee.org/gfesakis/?p=57 του φεσάκη.
Εγώ το διδάσκω στο μάθημα Πολυμέσα Δίκτυα της Γ Λυκείου. Ευχάριστο και κατανοητό περιβάλλον...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

pentsas

Zavag, εγώ σκέφτομαι να "παίξουμε" με το Scratch στο δεύτερο μισό-στις εργασίες-.
Ως τότε έχουμε και θεωρία, έχουμε και LOGO για θέματα.

za√‘ag

Την Πέμπτη 12/11 ο σχολ. Σύμβουλος μας έχει καλέσει σε ένα 3-ωρο σεμινάριο για το scratch ...
Ελπίζω να δω χρήσιμα πράγματα και να πάρω απαντήσεις-λύσεις σε αρκετές απορίες μου. Θα σας ενημερώσω σχετικά...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Κάποιες εργασίες και βοηθήματα έβαλε ο ΠΛΗΝΕΤ Ανατ. Αττικής ΕΔΩ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Ας ρίξω κι εγώ μια "τουφεκιά"

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Άλλη μια άσκηση που έφτιαξα για συζήτηση με τα παιδιά:

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

sstergou

Το scratch μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για απλές προσομοιώσεις φυσικής. Προς το παρόν όμως δεν βρήκα κάποιον φυσικό που να ενδιαφέρεται για κάτι διαθεματικό...

π.χ. Μία μπάλα που αναπηδά
http://scratch.mit.edu/projects/sstergou/779724