Η γνώμη σας για το helpdesk.sch.gr

Ξεκίνησε από Yannis Siahos, 28 Απρ 2012, 11:27:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Yannis Siahos

Λίγο ως πολύ όσοι είστε εκπαιδευτικοί σε σχολεία θα έχετε χρησιμοποιήσει την υπηρεσία του helpdesk.sch.gr.
Θα μπορούσατε να καταγράψετε κάποια θέματα που πιστεύετε ότι πρέπει να βελτιωθούν (εκτός του layout της 1ης σελίδας).

Πχ ποιες λειτουργικότητες πρέπει να προστεθούν ή να τροποποιηθούν και ποια χαρακτηριστικά πρέπει να καταργηθούν, τι δεν σας αρέσει κλπ.

Ευχαριστώ,

Γιάννης Σιάχος

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γιάννη,
έχω χρησιμοποιήσει πολλές δεκάδες φορές το helpdesk.sch.gr, τόσο ως εκπαιδευτικός όσο και από τη θέση του υπ. κεπληνέτ Φωκίδας. Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξει, το θεωρώ ήδη πολύ καλό.

Προσωπικά, εκείνο που πιστεύω πως πρέπει να αλλάξει, είναι ο τρόπος με τον οποίο προτείνονται/διαφημίζονται (ή πως πρέπει να χρησιμοποιούνται ως μονόδρομος) τέτοιες υπηρεσίες του ΠΣΔ. Κάτι μου λέει ότι ακόμη δεν τις γνωρίζουν πολλοί εκπαιδευτικοί.

Εκεί που μπλέκονταν πολλοί συνάδελφοι, ήταν στην κατηγοριοποίηση (μάλλον ήθελαν κάτι πιο γρήγορο, λιγότερες επιλογές ίσως - εδώ πρέπει να λάβουμε υπόψη πως υπάρχουν συνάδελφοι ελάχιστα σχετικοί με την πληροφορική) και στην ανάθεση (ρωτούσαν "τί είναι αυτό").
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

fof

Πραγματικά το helpdesk κάνει άψογη δουλειά! Σας Ευχαριστούμε! Για μένα δεν χρειάζεται να γίνει καμιά αλλαγή.


Φωτεινή

aspd

Η βοήθεια που μου έχει προσφέρει το helpdesk στο στήσιμο των εργαστηρίων Ubuntu/ltsp ήταν πάρα πολύ μεγάλη και άμεση. Χωρίς αυτούς δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Επίσης με τηλεφωνική επικοινωνία λύνονται τα προβλήματα γρήγορα και άμεσα.

Το πρόβλημα μου είναι σχετικά με τα κανάλια επικοινωνίας ανάμεσα στο helpdesk και τους ΠΛΗΝΕΤ. Ποιος κάνει τι και πότε το κάνει.
Έχω 10 αιτήματα που φαίνονται ότι δεν έχουν διεκπεραιωθεί (δεν ισχύουν πια όλα). Το παλιότερο είναι 24/11/2010. Ξέρω ότι το αίτημα πάει στους ΠΛΗΝΕΤ και αν δε λυθεί απευθύνονται στην τεχνική στήριξη. Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς ποιος ασχολείται με τι και γιατί αυτά τα αιτήματα μένουν ανοιχτά (κάποια μάλιστα έχουν διεκπεραιωθεί, αλλά φαίνονται σε εκκρεμότητα. Για κάποια δεν είχα καμία απάντηση).

Τον ιστότοπο τον έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές και έχω βρει αυτά που χρειάζομαι. Επίσης τον συστήνω σε συναδέλφους για διάφορα θέματα.
Ευχαριστώ άλλη μία φορά για τη βοήθεια που μας προσφέρετε.