Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

billdnet

Παράθεση από: che στις 16 Αυγ 2013, 12:59:57 ΜΜ
να σου πω ότι έχεις άδικο ? δεν έχεις .. εγώ επειδή τις απαντήσεις τις ξέρω στα ρητορικά μου ερωτήματα ... τους λέω απλά ΛΙΓΟΥΣ !!!

... βολεμένοι είναι. Αν ΔΕΝ μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΕ να βγούνε και να μας το ανακοινώσουν και να παραιτηθούν. Καθόμαστε εκατοντάδες συνάδελφοι και περιμένουμε τον προκοιλαρά να πάρει τα πόδια του.   

που βγήκε και μας είπε να περιμένουμε τον Σεπτέμβριο για να αντιδράσουμε μαζί με την ΟΛΜΕ... βέβαια με όλους αυτούς που έχουν πληγεί (Μαθηματικούς φυσικούς, χημικούς, φιλολόγους). Καλά μας δουλεύεις;

ή που μας είπε "Τι; Εμείς τις ΠΕΚΑΠ πρέπει να είμαστε όλη την ώρα στο fb?" Ναι κύριε να είστε γιατί υπάρχουν εκατοντάδες συνάδελφοι που αγωνιούν και περιμένουν να ΜΑΘΟΥΝ.

Τελικά στις κρίσεις φαίνονται οι ΑΔΥΝΑΜΟΙ και οι ΛΙΓΟΙ όπως σωστά αναφέρεις


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: jtsop στις 15 Αυγ 2013, 03:16:34 ΠΜ
Γιατί δεν γράφεστε στη λίστα της ΠΕΚΑΠ για άμεση ενημέρωση;;;;; Για περισσότερες επιλογές, επισκεφθείτε αυτήν την ομάδα στη διεύθυνση http://groups.google.gr/group/pekap?hl=el?hl=el

ΥΓ: Ολοσέλιδη καταχώριση σε Κυριακάτική;;;; 3.000€-4.000€



Δηλαδή, συγνώμη, πόσο περιμένατε να έχει μία ολοσέλιδη καταχώριση στο τύπο σε κυριακάτικη εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας; 500 ευρώ;; Αν ήταν έτσι θα έβαζα και γω , προσωπική διαφήμιση....

Υπάρχουν 7000 ΠΕ19-ΠΕ20 και άλλοι 3000 τουλάχιστον σε όλη την Ελλάδα του ιδιωτικού τομέα..Συγνώμη, αλλά θα τρελαθώ..Δεν μπορούν να βρεθούν από τα 10000 συνολικά άτομα, 300 να δώσουν απο 10 - 15 ευρώ ; Είναι τόσο δύσκολο να το οργανώσουμε αυτό  εμείς της Πληροφορικής;  Ή το δοκιμάσαμε και απέτυχε; (αν το 10% μόνο συνδράμει οικονομικά, δεν χρειάζεται να δώσει ο καθένας περισσότερα από 5 ευρώ...)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ!!!

che

H' όπως πρότεινε ένας συνάδελφος εδώ στο στέκι... να αναζητήσουν χορηγό ... Εταιρεία Πληροφορικής .... Το προσπαθήσανε ????

OXI ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ - ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ -  COSMOTE !!!

Πρώτοι μάγκες θα γίνονταν !

billdnet


petrosp13

Σήμερα έγινε καμιά κίνηση ή συνεχίζεται το ροχαλητό αδέρφια;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 01:35:52 ΜΜ
Δεν συμφωνώ στο να δοθούν λεφτά σε ΜΜΕ.

Πρέπει να γίνει άμεσα απεργία διαρκείας με στόχευση στις δομές του υπουργείου.
Και τα λεφτά να δοθούν στο απεργιακό ταμείο για να στηρίξουμε οικονομικά τους συναδέλφους στο υπουργείο που απεργούν.

Ποια απεργία πέτυχε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια; Πόσο απίθανο το βλέπεις τα παιδιά που δουλεύουν στο υπουργείο να συμμετέχουν ρισκάροντας την θέση τους;

Ποια απεργία μόνο ΠΕ19-ΠΕ20 παίζει να πετύχει; ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ (ΞΕΡΕΤΕ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ) ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! Και ποιος θα σας στηρίξει ; Και πόσοι απο τους ΠΕ19-ΠΕ20 που είναι σε γυμνάσιο, ΕΠΑΛ και δημοτικά θα συμμετέχουν;

Πόσο εκπαιδευτικοί αντέχουν οικονομικά να κάνουν τώρα απεργία;




che

Είμαι σίγουρος ότι οι συνάδελφοι από την ΠΕΚΑΠ εργάζονται πυρετωδώς ... βρίσκονται σε meetings και διαβουλεύσεις ... μην ανησυχείς ... σε κανένα 10ημερο θα μπει ο Γ.Γ  να μας απαντήσει !

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Javert στις 16 Αυγ 2013, 11:11:17 ΠΜ
Πέρασε και ο δεκαπενταύγουστος. Μετά τις πρώτες προειδοποιητικές βολές, ήρθε η ώρα να το τελειώσουμε το θέμα.
Μιας και κλείνει η διαβούλευση στις 20, προτείνω στης 21 ή της 22 να γίνει συνάντηση έξω από το υπουργείο.  Να οργανωθεί κατάλληλα, να φτιαχτεί banner, και όλοι οι συνάδελφοι να τo ανεβάσουν παντού. Στα προφίλ τους, στα group, στο στέκι, σε σχόλια ιστοσελίδων. Να γνωρίζουν άπαντες.

Πάμε λοιπόν στο Υπουργείο. Αν είμαστε 50-100 άτομα. Διαλυόμαστε ήσυχα και πάμε να συμπληρώσουμε την αίτηση για μετάταξη.
Αν είμαστε πολύ περισσότεροι. Δεν φεύγουμε αν δεν δούμε τον Υπουργό. Μπορεί να γίνει ήσυχα. Μπορεί και όχι.
Στη συνάντηση παραθέτουμε τα εξής:
1.   Κύριε Υπουργέ, στη διαβούλευση τα σχόλια είναι συντριπτικά υπέρ του μαθήματος της πληροφορικής στο λύκειο. Θα τα λάβετε υπόψη σας;
2.   Κύριε Υπουργέ, σε έρευνα που είχε παραγγέλλει το υπουργείο σας, η πληροφορική στο λύκειο ήταν το τέταρτο μάθημα που θα έπρεπε να διδάσκετε (μετά από μαθηματικά, λογοτεχνία, ιστορία). Θα το λάβετε υπόψη σας;
3.   Κύριε Υπουργέ, ο πρωθυπουργός και πρόεδρος του κόμματος σας, έλεγε το 2011 ότι δεν πρέπει να καταργηθεί η πληροφορική από το λύκειο. Πριν λίγους μήνες έλεγε ότι οι νέοι μας πρέπει να βρουν δουλειές στις νέες τεχνολογίες και στην πληροφορική. Από εκεί θα έρθει η ανάπτυξη. Θα τον αδειάσετε με αυτό τον αισχρό τρόπο, καταργώντας το μάθημα;
4.   Κύριε Υπουργέ, πολλοί βουλευτές της ΝΔ είχαν καταθέσει επερωτήσεις το 2011 ζητώντας και αυτοί να παραμείνει το μάθημα. Και αυτούς θα τους αδειάσετε;
5.   Κύριε Υπουργέ έχουμε έρθει σε επαφή με κόμματα της αντιπολίτευσης και θα γίνει καταιγισμός ερωτήσεων σχετικά με την πληροφορική. Θέλετε να δημιουργήσετε πρόβλημα στην κυβέρνηση από το πουθενά;
6.   Κύριε Υπουργέ, έχουμε έρθει σε επαφή με ΣΕΒ ΣΕΠΕ και εταιρείες πληροφορικής. Θα αντιδράσουν άπαντες. Επιπλέον θα γεμίσουμε με καταχωρήσεις τον ημερήσιο τύπο και τα υπόλοιπα ΜΜΕ για να τον ενημερώσουμε σχετικά με την κατάργηση της πληροφορικής από το λύκειο. Θέλετε να μπείτε σε τέτοια αντιπαράθεση με όλους αυτούς;
7.   Κύριε Υπουργέ, έχουμε ξεκινήσει επαφές με Ευρωπαϊκούς φορείς σχετικά με την κατάργηση της πληροφορικής από το λύκειο. Στις πρώτες απαντήσεις τους, εκπλήσσονται και είναι έτοιμοι να αναλάβουν δράση. Θέλετε να γίνουμε ρεζίλι διεθνώς;
8.   Κύριε Υπουργέ, οι σχολές πληροφορικής είναι πολλές δεκάδες. Οι πανεπιστημιακοί είναι έτοιμοι για κινητοποιήσεις μαζί με τους φοιτητές τους, σε περίπτωση κατάργησης του μαθήματος. Θέλετε και από εκεί νέο μέτωπο;
9.   Κύριε Υπουργέ, σχεδόν σε κάθε πεδίο, η πληροφορική είναι μέσα με μεγάλα ποσοστά. Είναι δυνατόν όλοι αυτοί οι μαθητές να έχουν περάσει σε αυτές τις σχολές με ΜΗΔΕΝ ώρες πληροφορικής;
10.   Κύριε Υπουργέ, δεν γλιτώνετε χρήματα με τις μετατάξεις πληροφορικών, καθώς στα δημοτικά παίρνατε αναπληρωτές ΕΣΠΑ. Αλλά και για τις θέσεις μας στα λύκεια, δεν θα προσλάβετε κόσμο από άλλες ειδικότητες να τις καλύψουν; Αν είναι και αναπληρωτές, θα τους πληρώνετε από τον κρατικό προϋπολογισμό. Αντί να εξοικονομήσετε χρήματα, θα αναγκαστείτε να δώσετε πολλά παραπάνω και θα έχετε καταργήσει ένα από τα σημαντικότερα μαθήματα του λυκείου, που η χρησιμότητα του είναι αδιαμφισβήτητη, καθώς μαθαίνει τον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και αναπτύσσει την αναλυτική, κριτική & δημιουργική σκέψη των μαθητών, πράγματα που εσείς διατείνεστε ότι θα προσφέρει το νέο λύκειο.

Κύριε Υπουργέ είναι τόσο απλό. Επιλογή μεταξύ πληροφορικής και Χημείας. Είναι από έξω εκατοντάδες συνάδελφοι και περιμένουν μια απάντηση. Και δεν θα φύγει κανείς, αν δεν πάρουμε μια απάντηση.

Η εξίσωση αυτή έχει μόνο έναν αστάθμητο παράγοντα. Πόσοι θα είμαστε έξω από το Υπουργείο. Αν είμαστε πολλοί, θα τα καταφέρουμε.

Συμφωνώ απόλυτα και προτείνω και γω νέα συγκέντρωση με πιθανές ημερομηνίες 21,22,23 και 26/8 (λίγες μέρες μετά τη λήξη της διαβούλευσης και ΠΡΙΝ το νομοσχέδιο πάει στην αντίστοιχη επιτροπή στη Βουλη)

με ένα τεράστιο πανό που να γράφει: ΚΕ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΕ, ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ; ΠΕΣ ΜΑΣ, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ;

Να καίγαμε και μερικά βιβλία εκεί απέξω..

xara_pap

Μόλις κοίταζα το ipaideia και δεν είδα κάτι σχετικό με το πρόβλημα το δικό μας. Μόνο ένα άρθρο το οποίο γενικότερα κατηγορεί το σύστημα. Κάποια ενημέρωση απο ΠΕΚΑΠ έχουμε για συνάντηση κλπ?

petrosp13

Οι του ιδιωτικού τομέα πάντως αρχίζουμε από βδομάδα υποχρεώσεις και προφανώς δεν θα μπορούμε να συμμετέχουμε σε κινητοποιήσεις
Τι να κάνουμε;
Απεργία στον φροντιστηριάρχη;;;;
Γι'αυτό φωνάζουμε να γίνουν πράγματα εδώ και τώρα ή τουλάχιστον μέχρι την άλλη βδομάδα...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tomgeri

Παράθεση από: janag79 στις 16 Αυγ 2013, 02:34:32 ΜΜ
Ποια απεργία πέτυχε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια; Πόσο απίθανο το βλέπεις τα παιδιά που δουλεύουν στο υπουργείο να συμμετέχουν ρισκάροντας την θέση τους;

Ποια απεργία μόνο ΠΕ19-ΠΕ20 παίζει να πετύχει; ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ (ΞΕΡΕΤΕ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ) ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! Και ποιος θα σας στηρίξει ; Και πόσοι απο τους ΠΕ19-ΠΕ20 που είναι σε γυμνάσιο, ΕΠΑΛ και δημοτικά θα συμμετέχουν;

Πόσο εκπαιδευτικοί αντέχουν οικονομικά να κάνουν τώρα απεργία;

Θα κάνουν απεργία μόνο όσοι είναι στο υπουργείο.
Οι υπόλοιποι δεν θα απεργούν, και θα βάζουν λεφτά στο απεργιακό ταμείο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: tomgeri στις 16 Αυγ 2013, 02:55:50 ΜΜ
Θα κάνουν απεργία μόνο όσοι είναι στο υπουργείο.
Οι υπόλοιποι δεν θα απεργούν, και θα βάζουν λεφτά στο απεργιακό ταμείο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

0,5% πιθανότητες σου δίνω να συμβεί αυτό...Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω ! Δεν είμαι κατά της απεργίας σαν θεσμό, αλλά να απεργούν άλλοι για άλλους και ειδικά με αυτούς που έχουμε μπλέξει στη κυβέρνηση, είναι το λιγότερο ουτοπικό!!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να περιμένω τα πάντα από τις ενώσεις μας, και επειδή δεν μπορώ να βλέπω την ανοργανωσιά σε όλο της το μεγαλείο προτείνω την δημιουργία των παρακάτω 5 ομάδων εργασίας

Ομάδες εργασίας 
1. Κοινωνικά δίκτυα
2. Ελληνικός έντυπος και ηλεκτρονικός τύπος
3. Διεθνής έντυπος και ηλεκτρονικός τύπος
4. Ακαδημαϊκοί
5. Σύλλογοι φοιτητών
6. Δημόσιοι φορείς και ενώσεις


Οι ομάδες εργασίες θα ασχολείται η κάθε μία με το κομμάτι της. Αυτό σημαίνει ενημέρωση, αποστολή emails, απάντηση σε σχόλια σε sites κ.ο.κ. Στοχευμένα όμως η κάθε ομάδα. Και όχι ότι του κατέβει του καθενός. Να φτιάξει η κάθε μία ομάδα μερικά κείμενα ολοκληρωμένα, επιστημονικά τεκμηριωμένα  Εγώ δυστυχώς δεν είχα ποτέ πάρε δώσε με πολιτικούς, δεν ξέρω κανένα συνδικαλιστή και είμαι εγκλωβισμένος και εξαρτώμενος από την έκβαση του αποτελέσματος στη δημόσια εκπαίδευση..
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να φωνάζω δικτυακά (όσο μπορώ) , να ενημερώνω φίλους και γνωστούς και να έρθω σε συγκεντρώσεις που θα διοργανώσουν οι ενώσεις..Δυστυχώς δεν έχω κάποιο συνδικαλιστικό όργανο να με στηρίξει..Ίσα ίσα με χαρά κιόλας μπορεί να με πετάξει από τη δουλειά μου το Μάιο του 2015.

Επίσης εγώ προσωπικά θα στείλω και ευχαριστήρια επιστολή (προφανώς με ειρωνικό τόνο) σε Γκλάβα, Αρβανιτόπουλο, Γιουλέκα, Κεδίκογλου και Διαμαντοπούλου (αυτή η καρ#$@α τα ξεκίνησε όλα)  που θα τους εξηγώ με ωραία λόγια τι κακό θα έχουν κάνει στις οικογένειες μας..Την επιστολή αυτή θα την υπογράψω προσωπικά. Όσοι ενδιαφέρονται να προσυπογράψουν την επιστολή να με ενημερώσουν. Δεν θα έχει υβριστικό χαρακτήρα, απλά ειρωνικό κτλ.. Ίσως να στείλω και μία αντίστοιχη στην ένωση χημικών...

Υ.Γ1: Ακόμα και να ψηφιστεί αυτό το έκτρωμα, υπάρχει περιθώριο τον επόμενο Ιούλιο (δηλαδή πριν ξεκινήσει να εφαρμόζεται στη Β Λυκείου) να αντιδράσουμε και κερδίσουμε κάτι
Υ.Γ2: Ακόμα και τότε να χάσουμε, θα είναι θέμα χρόνου και γυρίσει η Πληροφορική στα Λύκεια..Εκτός αν μέχρι τότε γίνουμε Ζιμπάμπουε!



Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: janag79 στις 16 Αυγ 2013, 03:12:06 ΜΜ
Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να περιμένω τα πάντα από τις ενώσεις μας, και επειδή δεν μπορώ να βλέπω την ανοργανωσιά σε όλο της το μεγαλείο προτείνω την δημιουργία των παρακάτω 5 ομάδων εργασίας

Ομάδες εργασίας 
1. Κοινωνικά δίκτυα
2. Ελληνικός έντυπος και ηλεκτρονικός τύπος
3. Διεθνής έντυπος και ηλεκτρονικός τύπος
4. Ακαδημαϊκοί
5. Σύλλογοι φοιτητών
6. Δημόσιοι φορείς και ενώσεις


Οι ομάδες εργασίες θα ασχολείται η κάθε μία με το κομμάτι της. Αυτό σημαίνει ενημέρωση, αποστολή emails, απάντηση σε σχόλια σε sites κ.ο.κ. Στοχευμένα όμως η κάθε ομάδα. Και όχι ότι του κατέβει του καθενός. Να φτιάξει η κάθε μία ομάδα μερικά κείμενα ολοκληρωμένα, επιστημονικά τεκμηριωμένα  Εγώ δυστυχώς δεν είχα ποτέ πάρε δώσε με πολιτικούς, δεν ξέρω κανένα συνδικαλιστή και είμαι εγκλωβισμένος και εξαρτώμενος από την έκβαση του αποτελέσματος στη δημόσια εκπαίδευση..
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να φωνάζω δικτυακά (όσο μπορώ) , να ενημερώνω φίλους και γνωστούς και να έρθω σε συγκεντρώσεις που θα διοργανώσουν οι ενώσεις..Δυστυχώς δεν έχω κάποιο συνδικαλιστικό όργανο να με στηρίξει..Ίσα ίσα με χαρά κιόλας μπορεί να με πετάξει από τη δουλειά μου το Μάιο του 2015.

Επίσης εγώ προσωπικά θα στείλω και ευχαριστήρια επιστολή (προφανώς με ειρωνικό τόνο) σε Γκλάβα, Αρβανιτόπουλο, Γιουλέκα, Κεδίκογλου και Διαμαντοπούλου (αυτή η καρ#$@α τα ξεκίνησε όλα)  που θα τους εξηγώ με ωραία λόγια τι κακό θα έχουν κάνει στις οικογένειες μας..Την επιστολή αυτή θα την υπογράψω προσωπικά. Όσοι ενδιαφέρονται να προσυπογράψουν την επιστολή να με ενημερώσουν. Δεν θα έχει υβριστικό χαρακτήρα, απλά ειρωνικό κτλ.. Ίσως να στείλω και μία αντίστοιχη στην ένωση χημικών...


Υ.Γ1: Ακόμα και να ψηφιστεί αυτό το έκτρωμα, υπάρχει περιθώριο τον επόμενο Ιούλιο (δηλαδή πριν ξεκινήσει να εφαρμόζεται στη Β Λυκείου) να αντιδράσουμε και κερδίσουμε κάτι
Υ.Γ2: Ακόμα και τότε να χάσουμε, θα είναι θέμα χρόνου και γυρίσει η Πληροφορική στα Λύκεια..Εκτός αν μέχρι τότε γίνουμε Ζιμπάμπουε!

tomgeri

Παράθεση από: janag79 στις 16 Αυγ 2013, 02:58:13 ΜΜ
0,5% πιθανότητες σου δίνω να συμβεί αυτό...Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω ! Δεν είμαι κατά της απεργίας σαν θεσμό, αλλά να απεργούν άλλοι για άλλους και ειδικά με αυτούς που έχουμε μπλέξει στη κυβέρνηση, είναι το λιγότερο ουτοπικό!!

Θα σταματήσουμε επιτέλους να δουλευόμαστε εδώ μέσα;
Τα πράγματα είναι απλά.

Η ΟΛΜΕ κηρύσσει απεργία διαρκείας, και ονομαστικά καλεί όσους είναι σε θέσεις κρίσιμες να απεργήσουν, και να πάρουν λεφτά από το απεργιακό ταμείο. Όποιος δεν απεργήσει από όσους κάλεσε ονομαστικά η ΟΛΜΕ να το κάνουν, διαγράφεται από την ΟΛΜΕ. Οι υπόλοιποι δεν απεργούν, και συμβάλλουν με τον μισθό που παίρνουν στο απεργιακό ταμείο.

100% πετυχημένη απεργία!

Με 99.5% πιθανότητα να μην γίνει όμως, απλούστατα γιατί κατά 99.5% η ΟΛΜΕ είναι πουλημένη.

Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.