λογικοί τελεστές

Ξεκίνησε από xaidi, 15 Νοε 2004, 11:48:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xaidi

υπάρχει απάντηση σε αυτό το θέμα; ποια;

να γράψετε τισ παρακάτω λογικές εκφράσεις με τη χρήση του λογικού τελεστή ή
1. α>=3 και β<4
2. α<>3 και β=4
Ευχαριστώ,

gpapargi

Θεωρείς αποδεκτή απάντηση  την

όχι (α<3 ή β>=4)
όχι (α=3 ή β<>4)

Επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουμε την όχι;

alkisg

#2
Με σκέτο "ή" δεν γίνεται, σε συνδυασμό με το "όχι" γίνεται:

1. όχι (α < 3 ή β >= 4)
2. όχι (α = 3 ή β <> 4)

Υπάρχει και ένα σχετικό θεώρημα στην άλγεβρα Bool που δείχνει την ισοδυναμία τέτοιων "αντιστροφών" αλλά ελλείψη χρόνου δεν μπορώ να το βρω και να το παραθέσω...

edit: Γιώργο με πρόλαβες για κάτι δευτερόλεπτα  ;) ...
edit#2: Άντε Παναγιώτη που παραπονιέσαι, το είδαμε κι αυτό... να προλάβει να απαντήσει άλλος από την στιγμή που είδα την ερώτηση μέχρι να γράψω 2 γραμμές απάντηση...  ;D

P.Tsiotakis


Είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα να δώσω την ίδια απάντηση αλλά χτύπησε το κουδούνι για μέσα    :furious3:


gpapargi

 :P :P :P

ΥΓ. Και από το τηλέφωνο να μιλάγαμε Άλκη δε θα το πετυχαίναμε αυτό!

xaidi

#5
ευχαριστώ πολύ! είχε κολλήσει το μυαλό μου! Έχω κάνει άλγεβρα bool και προσπαθούσα να θυμηθώ και εγώ τα συμπληρώματα.
Αυτή ήταν μια άσκηση σε ένα κριτήριο αξιολόγησης ενός συναδέλφου.
Δύσκολο πιστεύω για τους μαθητές και ίσως ξεφεύγει από την ύλη αλλά ήθελα τη λύση της.
Πρέπει να κατεβάσω τα βιβλία μου από τη σχολή να τα ξαναθυμηθώ, νιώθω λίγο άσχημα που δεν το έλυσα απ'  ευθείας.
Ευχαριστώ,

P.Tsiotakis


Χρειάζεται να ξέρουν τα παιδιά τη λογική του όχι για την μετατροπή του Όσο σε Μέχρις_Ότου, όπου το κόλπο με το όχι είναι χρήσιμο

Δε χρειάζεται άλγεβρα boole "Το όσο συνεχίζεται όσο ισχύει Α", "Συνέχισε μέχρις ότου να ισχύσει όχι Α" δηλαδή το αντίθετο. Αυτό φτάνει πιστέυω

Με εκτίμηση,